*

Αποστολέας Θέμα: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...  (Αναγνώστηκε 31866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« στις: Ιούλιος 05, 2009, 03:45:09 μμ »
Από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο ο Αλέξανδρος και η Αλίκη Καραμανλή θα είναι μαθητές στην Εράσμειο Ελληνογερμανική Σχολή, που έχει τις εγκαταστάσεις της στον Παράδεισο Αμαρουσίου. Παρόλο που στην περιοχή της Ραφήνας υπάρχουν πολλά δημοτικά σχολεία δημόσιου χαρακτήρα, στα οποία ο Κώστας και η Νατάσα Καραμανλή θα
μπορούσαν να εγγράψουν τα παιδιά τους, επέλεξαν αυτή τη φορά τον ιδιωτικό τομέα. Εκτιμάται ότι αυτό έγινε επειδή τα συγκεκριμένα σχολεία της περιοχής που μένει το πρωθυπουργικό ζεύγος έχουν τα προβλήματα αρκετών, αν όχι των περισσότερων, δημόσιων σχολείων του Λεκανοπεδίου: ελλείψεις σε διδακτικό προσωπικό και υποδομή. Παράλληλα, σε αυτά τα δημοτικά φοιτούν και πολλοί αλλοδαποί μαθητές. Τα παιδιά των μεταναστών της Ανατολικής Αττικής έχουν κάθε δικαίωμα στη μόρφωση, αλλά, όπως τονίζουν αρκετοί γονείς και εκπαιδευτικοί, λόγω της μη εξοικείωσής τους με την ελληνική γλώσσα, καθυστερούν με τις συνεχείς επαναλήψεις την ταυτόχρονη πρόοδο όλης τη τάξης στα μαθήματα. Προφανώς, τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει για το καινούριο σχολείο των διδύμων.

ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2009, 05:58:32 μμ »
Αμαν πια βρε παιδιά.........όλα μας ενοχλούν πια!
Όλοι οι πλούσια τα παιδιά τους τα στέλνουν σε ιδιωτικά,γιατί μας κάνει εντύπωση αυτό?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2009, 06:05:32 μμ »
Αγαπητή μου Αγάπη
Μας κάνει εντύπωση:
 ότι ο πρωθυπουργός όπως και όλοι οι  πλούσιοι τα παιδιά τους τα στέλνουν σε ιδιωτικό!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2009, 06:09:54 μμ »
Όταν γίνω πλούσια θα σου πω.
Προς το παρόν δε ξέρω.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2009, 06:59:43 πμ »
Στην περιοχή μου φέτος κανείς από ιδιωτικό δεν πέτυχε στις Πανελλήνιες...
Ήταν η φουρνιά;  ???
Ξέρω, όμως, ότι η φοίτηση στο ιδιωτικό δεν ισοδυναμεί με καλύτερη εκπαίδευση και πιο ευσυνείδητους καθηγητές...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2009, 08:30:24 πμ »
Κι εγώ πιστεύω ότι τα περισσότερα ιδιωτικά δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω. Το έβλεπα από σημμαθήτριές μου που άφηναν το δημόσιο σχολείο της δυτικής Θεσσαλονίκης, γιατί το θεωρούσαν χαμηλότερου επιπέδου, και τελικά κα έφαγαν τα μούτρα τους. Ενώ παιδιά από το σχολείο μας, μπορώ να πω ότι διαπρέπουν σε πολλούς τομείς. Και αυτό γιατί έμαθαν να προσπαθούν και όχι να τα κερδίζουν όλα με α λεφτά των γονιών τους.

    Τα μόνα ιδιωτικά που νομίζω ότι αξίζουν -και απ 'ο,τι γνωρίζω έχουν και τα χαμηλότερα δίδακτρα- είναι τα ελληνογερμανικά. Βέβαια, τουλάχιστον όσον αφορά το ελληνογερμανικό της Θεσσαλονίκης, τα παιδιά επιλέγονται μέσω εξετάσεων, όχι μέσω φορολογικής δήλωσης. Επίσης, παρακολουθούν το πρόγραμμα σπουδών 2 διαφορετικών χωρών, μιλούν καθημερινά 2 γλώσσες και στο τέλος παίρνουν δύο απολυτήρια. Μπορεί να μην είχα σχέση ούτε με Γερμανία ούτε με τα γερμανικά, αλλά πιστεύω ότι το γερμανικό σύστημα έχει κάποια προνόμια. Π.χ. τους δίνουν πολλά projects (ένας μαθητής μου μου είπε πως όταν πήγαινε β' λυκείου είχε μια εργασία για τη λαϊκή μουσική στην Ανατολική Γερμανία). Έχουν λιγότερη ύλη σε κάθε μάθημα, όμως δίνουν τη δυνατότητα στους μαθητές να εμβαθύνουν. Εγώ μέχρι στιγμής έχω γνωρίσει 2 παιδιά από το γερμανικό, τα οποία με εξέπληξαν με την κριτική και συνδυαστική τους σκέψη. Δε μπορεί το σχολείο στο οποίο πήγαιναν να μην έπαιξε ρόλο.
      Μάλιστα τα παιδιά αυτά μου έχουν πει ότι στο Γερμανικό δεν ισχύει το ¨εγώ πληρώνω και κάνω ό,τι γουστάρω". Για παράδειγμα, έπιασαν στις πανελλαδικές ένα παιδί γερμανικής καταγωγής να αντιγράφει και του μηδένισαν το γραπτό, με αποτέλεσμα να πρέπει να ξαναδώσει για το γερμανικό απολυτήριο. Το "εγώ πληρώνω" βέβαια ίσως να ισχύει για τον Καρμανλή, γιατί ξέρω ότι ελεύθερη πρόσβαση σε αυτά τα σχολεία έχουν μόνο όσοι έχουν γερμαικές ρίζες.
     

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:14:03 πμ »
Αμαν πια βρε παιδιά.........όλα μας ενοχλούν πια!
Όλοι οι πλούσια τα παιδιά τους τα στέλνουν σε ιδιωτικά,γιατί μας κάνει εντύπωση αυτό?

εδω δεν μιλαμε για τον οποιοδηποτε πλουσιο..το γεγονος οτι ο πρωτος πολιτης της χωρας στελνει τα παιδια του στο ιδιωτικο σχολειο τι μηνυμα περναει; οτι τα δημοσια σχολεια ειναι για τα μπαζα και δεν τα εμπιστευομαι για τα παιδια μου..

οχι βεβαια οτι οι αλλοι πολιτικοι ειναι καλυτεροι..εδω η Παπαρηγα που πρεσβευει κομμουνιστικη ιδεολογια εστειλε την κορη της στο deree με διδακτρα χιλιαδων ευρω.σαν να τρωει δηλαδη ο αρχιεπισκοπος χοιρινο κρεας την Μεγαλη Παρασκευη..με λιγα λογια λογια μας λεει ''"Καλοί οι αγώνες αλλά τα κολέγια καλύτερα"!

στα λογια ολοι τους καλοι ειναι..μονο για ομως για τα κοροιδα στα οποια απευθυνονται..

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:25:18 πμ »
Σκέφτηκε κανείς τι μέτρα ασφαλείας παίρνουν?
Στο ιδιωτικό είναι πιο αυστηρά τα πράγματα,ενώ στο δημόσιο μπαίνει όποιος θέλει,ότι ώρα θέλει.
Τα παιδιά του πρωθυπουργού είναι νούμερο 1 πιθανοί στόχοι απαγωγών.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:46:03 πμ »
Σκέφτηκε κανείς τι μέτρα ασφαλείας παίρνουν?
Στο ιδιωτικό είναι πιο αυστηρά τα πράγματα,ενώ στο δημόσιο μπαίνει όποιος θέλει,ότι ώρα θέλει.
Τα παιδιά του πρωθυπουργού είναι νούμερο 1 πιθανοί στόχοι απαγωγών.

Σιγά ρε Αγάπη ούτε η λαίδη Νατάσα να ήσουν!!! :P  :P  :P

Από μικρές ηλικίες δημιουργείτε η ελίτ.
Μπορεί να μας ενοχλεί αλλά εγώ το θεωρώ φυσιολογικό.
Αν μπορούσα και εγώ σε ιδιωτικό θα έστελνα τα παιδιά μου.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:37:04 πμ »
Οι γονείς στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά για πολλούς λόγους και υπάρχουν και πολλά διαφορετικά ιδιωτικά....
1. Παρκάρισμα..... Δεν έχουν χρόνο παρά μόνο το ΣΚ να ασχοληθούν με τα παιδιά τους γιατί δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και χρειάζονται κάποιον να προσέχει και να διαβάζει το παιδί τους ....και να τους το φέρνει "έτοιμο" κατά τις 7μ.μ. κάθε ημέρα και με αγγλικά γαλλικά αθλήματα......  χωρίς απεργείες και συνελεύσεις που τους προκαλούν προβλήματα φύλαξης....
2. Προβλημα στους βαθμούς........ Τα περισσότερα ιδιωτικά αφήνουν με κάποια δυσκολία  στην ίδια τάξη....
3. Ασφάλεια
4. Καλύτερες εγκαταστάσεις, περισσότερα ερεθίσματα για τα παιδιά, οι καθηγητές πιστεύουν ότι βρίσκονται υπό αυστηρότατο διαρκή έλεγχο.... και αξιολόγηση

Ξέρετε πόσοι πολιτικοί στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά;

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:20:53 μμ »
τα ιδιωτικα σχολεια ειναι γι αυτους που εχουν ψωνιο και θελουν να νιωθουν οτι ξεχωριζουν.
ειναι αδιανοητο, δεν θα εστελνα ποτε τα παιδια μου σε ιδιωτικο, ουτε η ιδια θα πηγαινα.
ακομη και ενα απο τα καλυτερα εκπαιδευτηρια που δηθεν εχει συστημα κτλ...δεν το κατονομαζω....

δεν κραταει το προσωπικο του πανω απο 2 χρονια για να μην κανει αυξησεις....και αυτο ειναι εκπαιδευτικο συστημα....η προσλαμβανει φιλολογους στο δημοτικο του-πραγμα που δεν επιτρεπεται- δηλωνοντας τους ως υπαλληλους γραφειου για να γλιτωνει τις εισφορες στο ικα.....και αυτο ειναι εκπαιδευτικο υπευθυνο συστημα.....χωρις βεβαια οι γονεις να τα γνωριζουν αυτα....................

ε μην δουλευομαστε τωρα....αλλοι ειναι οι λογοι που οι γονεις επιλεγουν τα ιδιωτικα και σαφως οχι η καλυτερη εκπαιδευση.............................

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:28:44 μμ »
Ένας γνωστός μου επέλεξε να τα στείλει σε ιδιωτικό γιατί πήγε Τσικνοπέμπτη να μιλήσει με τους καθηγητές και τους βρήκε στην αυλή να ψήνουν και να αρνούνται να τον ενημερώσουν.
Βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:38:21 μμ »
το οτι καποιοι μπορει να αντεδρασαν ετσι , δεν σημαινει οτι ειναι ολοι οι εκπαιδευτικοι στα δημοσια ετσι .....και επιπλεον δεν ημαινει οτι στα ιδιωτικα παρεχεται εκπαιδευση ανωτερου επιπεδου...............................σε καμια περιπτωση............................και θεωρω την αντιδραση του υπερβολικη (σορι κιολας αλλα την τσικνοπεμπτη ψηνουν σχεδον σε καθε δουλεια στην ελλαδα-και αν δεν ψηνουν ε ολο και κατι σκαρωνουν....παραγγελνουν...ενταξει ρε παιδια ελληνες ειμαστε..... ;))

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Κατά τα άλλα υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης...
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:49:26 μμ »
Τη μια είναι Τσικνοπέμπτη,την άλλη συνέλευση,την παράλλη εκλογές και πάει λέγοντας.
Το δημόσιο σχολείο κάποιες φορές είναι προκλητικό.

prf τα παιδιά των πολιτικών και των πλουσίων πάνε συνοδεία φουσκωτών στα σχολεία τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 12:53:26 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160843
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 943
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 817
Σύνολο: 832

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.