*

Αποστολέας Θέμα: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο  (Αναγνώστηκε 14830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2003
    • Προφίλ
Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:54:49 μμ »
Εκπαιδευτικός που (για διάφορους λόγους) αδυνατεί να προσφέρει διδακτικό έργο, θεωρείται ότι μπορεί να ασκεί άλλα καθήκοντα;

Αν δεν μπορεί να ασκήσει έστω και 1 ώρα διδακτικό έργο (το οποίο είναι και το βασικό και κύριο καθήκον του εκπαιδευτικού), δεν υπάρχει πρόβλημα; (προφανώς δεν αναφέρομαι στους αποσπασμένους σε φορείς ούτε και στους ευρισκόμενους στη διάθεση)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2011, 02:09:05 μμ από Patreas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:59:37 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:57:03 μμ »
Πρέπει να προσδιορίζονται αυτοί οι "διάφοροι λόγοι", για να τεκμηριωθεί τυχόν αδυναμία.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 02:00:14 μμ »
Εκπαιδευτικός που (για διάφορους λόγους) αδυνατεί να προσφέρει διδακτικό έργο, θεωρείται ότι μπορεί να ασκεί άλλα καθήκοντα;

Αν δεν μπορεί να ασκήσει έστω και 1 ώρα διδακτικό έργο (το οποίο είναι και το βασικό και κύριο καθήκον του εκπαιδευτικού), δεν υπάρχει πρόβλημα; (προφανώς δεν αναφέρομαι στους αποσπασμένους σε φορείς)
υπάρχουν αρκετοι συνάδελφοι με υπαρκτά η ανύπαρκτα ψυχολογικά προβλήματα και συνήθως τους κρύβουν με πλασματικό ωράριο σε ολοήμερα αλλά πηγαίνουν κανονικά η ο προϊστάμενος τους στέλνει στο γραφείο για γραμματειακή υποστήριξη.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2003
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 02:07:57 μμ »
Προσθέτω στο αρχικό μου μήνυμα:

Η άσκηση οτιδήποτε άλλου εκτός από διδακτικό έργο, θεωρείται άσκηση άλλων καθηκόντων κατά την έννοια του άρ.153 του ΔΥ Κώδικα; (Απόλυση για σωματική ή πνευματική ανικανότητα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:59:37 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 07:54:17 μμ »
αυτό που αρχικώς εξετάζεται είναι ο λόγος για τον οποίο δεν μπορεί να προσφερθεί διδακτικό έργο. Αν οφείλεται στον υπάλληλο απο δική του αυθαίρετη επιλογή ( πχ δε μου φτάνουν τα λεφτά για να νοικιάσω οπότε αποφασίζω να μείνω σπίτι μου με τους γονείς μου πέντε νομούς παραπέρα!!!! -μη γελάτε καθόλου,υπάρχουν και τέτοια) τότε σαφώς ακολουθείται η πειθαρχική διαδικασία...

αν οφείλεται σε σωματικό ή ψυχικό νόσημα - και αφού πρώτα έχουν εξαντληθεί οι δυνατότητες που ορι΄ζονται απο το νόμο ( για λήψη αδειών και διπλασιασμό αδειών) και εφόσον ο υπάλληλος δεν πληροί τις προϋποθέσεις για να βγει σε σύνταξη και σαφώς δεν μπορεί να εκτελέσει διδακτικά αλλά μόνο διοικητικά καθήκοντα τότε γίνεται αυτεπάγγελτη μετάταξή του σε άλλη διοικητική θέση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2003
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:00:35 μμ »
αν οφείλεται σε σωματικό ή ψυχικό νόσημα - και αφού πρώτα έχουν εξαντληθεί οι δυνατότητες που ορι΄ζονται απο το νόμο ( για λήψη αδειών και διπλασιασμό αδειών) και εφόσον ο υπάλληλος δεν πληροί τις προϋποθέσεις για να βγει σε σύνταξη και σαφώς δεν μπορεί να εκτελέσει διδακτικά αλλά μόνο διοικητικά καθήκοντα τότε γίνεται αυτεπάγγελτη μετάταξή του σε άλλη διοικητική θέση.

Από πού προβλέπεται το τελευταίο; Ξέρεις να έχει γίνει ποτέ;

Εδώ άμα τους πεις απ' έξω απ' έξω να περάσουν από υγειονομική επιτροπή, πολλοί απειλούν ότι θα σου κάνουν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:19:25 μμ »
πράγματι - εκεί  υπάρχει ένα κενό....βλέπεις - ειδικά για λόγους ψυχικής υγείας - κάποιοι αρνούνται ότι έχουν πρόβλημα....υπάρχουν και αυτοί που δεν θέλουν να μεταταχθούν για λόγους υγείας για να μην το μάθουν οι άλλοι ή μην ..."κακοχαρακτηριστούν" και τα σχετικά ( κατ' εμέ κομπλεξισμοί αλλά περί ορέξεως..._)

Στην περίπτωση αυτή κανονικά τίθενται σε διαθεσιμότητα....

Έχουν γίνει αρκετές υποχρεωτικές μετατάξεις πάντως. Το κουμπί είναι να υπάρχει η συναίνεση του υπαλλήλου. Όταν δεν υπάρχει γίνεται αυτό που περιγράφηκε παραπάνω: γεμίζουν τα γραφεία με δεκαπέντε άτομα που μοναδικό αντικείμενο έχουν να κοπανάνε σφραγίδες.

Η διαδικασία προβλέπεται απο τον υπαλληλικό κώδικα σε συνδυασμό με ειδικές διατάξεις - διαδικαστικά ο υπάλληλος κάνει αίτηση προς το ΚΥΣΔΕ για μετάταξη σε διοικητική θέση, παρουσιάζεται ενώπιον του και εξηγεί τους λόγους ( μαζί με τα απαραίτητα ιατρικά πιστοποιητικά) και μετά το ζήτημα προωθείται μέσω της διοίκησης .
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2003
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:23:32 μμ »
Η διαδικασία προβλέπεται απο τον υπαλληλικό κώδικα σε συνδυασμό με ειδικές διατάξεις - διαδικαστικά ο υπάλληλος κάνει αίτηση προς το ΚΥΣΔΕ για μετάταξη σε διοικητική θέση, παρουσιάζεται ενώπιον του και εξηγεί τους λόγους ( μαζί με τα απαραίτητα ιατρικά πιστοποιητικά) και μετά το ζήτημα προωθείται μέσω της διοίκησης .

Αυτό εννοείς αυτεπάγγελτη; Διότι αυτό που λες γίνεται κατ' αίτηση του ενδιαφερομένου, δε μου φαίνεται τόσο αυτεπάγγελτο...

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2003
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:27:30 μμ »
Έχουν γίνει αρκετές υποχρεωτικές μετατάξεις πάντως. Το κουμπί είναι να υπάρχει η συναίνεση του υπαλλήλου. Όταν δεν υπάρχει γίνεται αυτό που περιγράφηκε παραπάνω: γεμίζουν τα γραφεία με δεκαπέντε άτομα που μοναδικό αντικείμενο έχουν να κοπανάνε σφραγίδες.

Το οποίο γίνεται τις περισσότερες φορές με ολική διάθεση από τη σχολική μονάδα, για τις ανάγκες της υπηρεσίας (sic) με αποτέλεσμα και τα μόρια του σχολείου τοποθέτησης να λαμβάνουν (άσε που θέλανε και τα +2 που λαμβάνουν οι αποσπώμενοι με Υπουργική Απόφαση) και την οργανική κρατάνε στο σχολείο, τη στιγμή που ΑΞΙΟΤΑΤΟΙ συνάδελφοι ευρίσκονται στη διάθεση ή έχουν γίνει γυρολόγοι...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:32:21 μμ »
Η διαδικασία προβλέπεται απο τον υπαλληλικό κώδικα σε συνδυασμό με ειδικές διατάξεις - διαδικαστικά ο υπάλληλος κάνει αίτηση προς το ΚΥΣΔΕ για μετάταξη σε διοικητική θέση, παρουσιάζεται ενώπιον του και εξηγεί τους λόγους ( μαζί με τα απαραίτητα ιατρικά πιστοποιητικά) και μετά το ζήτημα προωθείται μέσω της διοίκησης .

Αυτό εννοείς αυτεπάγγελτη; Διότι αυτό που λες γίνεται κατ' αίτηση του ενδιαφερομένου, δε μου φαίνεται τόσο αυτεπάγγελτο...

ναι - αυτό εννοώ!! είναι αυτεπάγγελτο με την έννοια ότι η ίδια η υπηρεσία προτρέπει τον  υπάλληλο προφορικά για τα περαιτέρω...  8) 8)

Έχουν γίνει αρκετές υποχρεωτικές μετατάξεις πάντως. Το κουμπί είναι να υπάρχει η συναίνεση του υπαλλήλου. Όταν δεν υπάρχει γίνεται αυτό που περιγράφηκε παραπάνω: γεμίζουν τα γραφεία με δεκαπέντε άτομα που μοναδικό αντικείμενο έχουν να κοπανάνε σφραγίδες.

Το οποίο γίνεται τις περισσότερες φορές με ολική διάθεση από τη σχολική μονάδα, για τις ανάγκες της υπηρεσίας (sic) με αποτέλεσμα και τα μόρια του σχολείου τοποθέτησης να λαμβάνουν (άσε που θέλανε και τα +2 που λαμβάνουν οι αποσπώμενοι με Υπουργική Απόφαση) και την οργανική κρατάνε στο σχολείο, τη στιγμή που ΑΞΙΟΤΑΤΟΙ συνάδελφοι ευρίσκονται στη διάθεση ή έχουν γίνει γυρολόγοι...

χαχα  έχεις χάσει επεισόδια....ολική διάθεση στη δ/νση για τις ανάγκες της υπηρεσίας σημαίνει μοριοδότηση όπως ακριβώς στις αποσπάσεις -δηλ. η κοντινότερη σχολική μονάδα συν δύο μόρια!! Εγκύκλιος γ.γ. περσινή!!! ( και εδώ που τα λέμε δίκαιη γιατί ουσιαστικά καλούνται να κάνουν ό,τι ακριβώς και οι αποσπασμένοι).

Να σου πω τι θα έλεγα εγώ; όποιος αποσπάται για πάνω απο δύο ή τρια χρόνια στον ίδιο  φορέα να μεταταάσσεται αυτόματα σε αυτόν. Είναι πράγματι κουλό να κρατάει κάποιος και την οργανική και να καλύπτει πάγια και διαρκή θέση σε φορέα.... υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που αποσπώνται 27 χρόνια στην ίδια θέση, στην ίδια ΔΔΕ !!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2003
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:44:24 μμ »
χαχα  έχεις χάσει επεισόδια....ολική διάθεση στη δ/νση για τις ανάγκες της υπηρεσίας σημαίνει μοριοδότηση όπως ακριβώς στις αποσπάσεις -δηλ. η κοντινότερη σχολική μονάδα συν δύο μόρια!! Εγκύκλιος γ.γ. περσινή!!! ( και εδώ που τα λέμε δίκαιη γιατί ουσιαστικά καλούνται να κάνουν ό,τι ακριβώς και οι αποσπασμένοι).

Ναι, μία ακόμα από τις γνωστές εγκυκλίους που "τακτοποιούν" σημαντικά θέματα μη προβλεπόμενα από Νόμους/ΠΔ/ΚΥΑ/ΥΑ. Χωρίς "έχοντας υπόψη" κτλ.

Έτσι δόθηκε κίνητρο απομάκρυνσης από την τάξη και να γλείφονται οι γνωστοί μηχανισμοί συναλλαγής για ολική διάθεση σε γραφείο/διεύθυνση με τις γνωστές συνέπειες...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:00:11 μμ »
Δεν ξέρω αν είναι πράγματι κίνητρο πάντως καθώς σε αρκετές περιπτώσεις τα μόρια του σχολείου είναι πολύ περισσότερα απο τα  μόρια της ολικής διάθεσης!
(θα μου πεις κάποιοι γλυτώνουν τα έξοδα της βενζίνης....ε δεν τους πολυαδικώ....)

Πάντως, σε κάποιες περιπτώσεις οι ερχόμενοι με ολική διάθεση προσφέρουν πραγματικά πολύτιμες υπηρεσίες! Και δεν είναι απαραίτητα βύσματα όπως κάποιοι νομίζουν. Είναι απλά πολύ καλοί στη δουλειά τους.Έχω υπόψη μου συγκεκριμένα άτομα και το λέω αυτό.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2003
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:04:39 μμ »
Δεν ξέρω αν είναι πράγματι κίνητρο πάντως καθώς σε αρκετές περιπτώσεις τα μόρια του σχολείου είναι πολύ περισσότερα απο τα  μόρια της ολικής διάθεσης!
(θα μου πεις κάποιοι γλυτώνουν τα έξοδα της βενζίνης....ε δεν τους πολυαδικώ....)

Πάντως, σε κάποιες περιπτώσεις οι ερχόμενοι με ολική διάθεση προσφέρουν πραγματικά πολύτιμες υπηρεσίες! Και δεν είναι απαραίτητα βύσματα όπως κάποιοι νομίζουν. Είναι απλά πολύ καλοί στη δουλειά τους.Έχω υπόψη μου συγκεκριμένα άτομα και το λέω αυτό.

Υπάρχουν και αυτοί, πάντως στην αρχή αναφέρθηκες σε αυτούς που κοπανάνε σφραγίδες. Και είναι αρκετοί αυτοί...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:12:37 μμ »
όντως, είναι κι αυτοί αρκετοί! Ειδικά όταν υπεισέρχεται και ο ανθρώπινος παράγοντας.
Βλέπεις δεν είναι εύκολο να απολύσεις κάποιον επειδή αρρώστησε ή πέρασε κατάθλιψη και τώρα δεν είναι σε θέση να σταθεί στην τάξη - αλλά ωστόσο στο γραφείο κάνει ό,τι τελοσπάντων μπορεί ( απ΄το να πηγαινοφέρνει την αλληλογραφία μέχρι του να περνάει το πρωτόκολλο).

τώρα βέβαια, για τις άλλες περιπτώσεις - αυτών που πουλάνε τρέλα - εκεί δεν το συζητώ: απόλυση και στο σπιτάκι του να κοιτάει τις γωνίες αν έχουν αράχνες.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160078
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.