*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 725457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4508 στις: Απρίλιος 28, 2024, 07:20:16 μμ »
Πρέπει το Υπουργείο να επανεξετάσει λίγο τον νόμο... μπαίνουμε σε περίεργα μονοπάτια πλέον. Οι Σύμβουλοι πρέπει να είναι Σύμβουλοι και όχι επιθεωρητές... Γνωρίζω αρκετούς νεοδιόριστους με τρελό άγχος για την μονιμοποίηση τους και Συμβούλους με ύφος δέκα καρδιναλίων... λυπηρό. Πείτε μου σε ποιόν άλλο κλάδο εργαζομένων οι υπάλληλοι περνάνε από 40 κύματα στην αξιολόγηση; Νομίζω μόνον οι εκπαιδευτικοί. Αντί  να μας συμβουλεύουν και να μας στηρίζουν μας κάνουν γλύφτες διευθυντή και Συμβούλου...
Υ.Γ... Τελικά αναβαθμίστηκε η ποιότητα της εκπαίδευσης στην Ελλάδα ή ακόμη; Το δούλεμα συνάδελφοι πρέπει να έχει και ένα όριο....
Όπως τα λες ακριβώς..100%σωστός!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:07:45 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4509 στις: Απρίλιος 28, 2024, 08:43:14 μμ »
Δε μας καίγεται καρφί, Έσπερε, τι λεν οι επιθεωρητές. Άμα μπορούν, να μπουν σε τάξη να κάνουν μάθημα. Άμα δε μπορούν, να παν σπίτι τους ή στον ιδιωτικό τομέα. Το δημόσιο δασκάλους χρειάζεται. Όχι παρασιτούντες.
Δεν μας ενοχλεί λοιπόν αυτός που κάνει καραγκιοζιλίκια και απατεωνιές. Μας ενοχλεί αυτός που το επισημαίνει.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2922
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4510 στις: Απρίλιος 28, 2024, 10:31:31 μμ »
Δεν μας ενοχλεί λοιπόν αυτός που κάνει καραγκιοζιλίκια και απατεωνιές. Μας ενοχλεί αυτός που το επισημαίνει.
Καραγκιοζιλίκια κι απατεωνιές κάνουν εκείνοι που αποφεύγουν την τάξη και τα παιδιά. Όχι οι δάσκαλοι. Κι οι επίδοξοι Κλουζώ που μάθημα δεν κάνουν αλλά φορούν το καπέλο και τη ρεντικότα μ' ανασηκωμένο το γιακά και γυρεύουν να ξετρυπώσουν λουφατζήδες ας κοιταχτούν στον καθρέφτη. Θα τους εμφανίσει. Αμέσως.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2024, 10:34:23 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4511 στις: Απρίλιος 29, 2024, 01:22:21 πμ »
Πρέπει το Υπουργείο να επανεξετάσει λίγο τον νόμο... μπαίνουμε σε περίεργα μονοπάτια πλέον. Οι Σύμβουλοι πρέπει να είναι Σύμβουλοι και όχι επιθεωρητές... Γνωρίζω αρκετούς νεοδιόριστους με τρελό άγχος για την μονιμοποίηση τους και Συμβούλους με ύφος δέκα καρδιναλίων... λυπηρό. Πείτε μου σε ποιόν άλλο κλάδο εργαζομένων οι υπάλληλοι περνάνε από 40 κύματα στην αξιολόγηση; Νομίζω μόνον οι εκπαιδευτικοί. Αντί  να μας συμβουλεύουν και να μας στηρίζουν μας κάνουν γλύφτες διευθυντή και Συμβούλου...
Υ.Γ... Τελικά αναβαθμίστηκε η ποιότητα της εκπαίδευσης στην Ελλάδα ή ακόμη; Το δούλεμα συνάδελφοι πρέπει να έχει και ένα όριο....
Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:07:45 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4512 στις: Απρίλιος 29, 2024, 08:18:00 πμ »
Καραγκιοζιλίκια κι απατεωνιές κάνουν εκείνοι που αποφεύγουν την τάξη και τα παιδιά. Όχι οι δάσκαλοι. Κι οι επίδοξοι Κλουζώ που μάθημα δεν κάνουν αλλά φορούν το καπέλο και τη ρεντικότα μ' ανασηκωμένο το γιακά και γυρεύουν να ξετρυπώσουν λουφατζήδες ας κοιταχτούν στον καθρέφτη. Θα τους εμφανίσει. Αμέσως.

Συγγνώμη, αλλά όποιος στήνει διδασκαλιες, εκμεταλλεύεται τη βοήθεια άλλου για να δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο, κάνει μάθημα προσυνεννοημένο και διαφορα άλλα φαιδρά, δεν είναι δάσκαλος. Μετά με τι μούτρα θα προσέχει τα παιδιά μην αντιγράψουν; Τέτοιους εκπαιδευτικούς θελουμε; Θα μου πεις αυτό το σύστημα, αυτούς βγάζει. Διορίζεσαι με αγορασμένες εργασίες, αυτό θα συνεχίσεις να κανεις και μετά.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1223
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4513 στις: Απρίλιος 29, 2024, 08:49:13 πμ »
Συγγνώμη, αλλά όποιος στήνει διδασκαλιες, εκμεταλλεύεται τη βοήθεια άλλου για να δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο, κάνει μάθημα προσυνεννοημένο και διαφορα άλλα φαιδρά, δεν είναι δάσκαλος. Μετά με τι μούτρα θα προσέχει τα παιδιά μην αντιγράψουν; Τέτοιους εκπαιδευτικούς θελουμε; Θα μου πεις αυτό το σύστημα, αυτούς βγάζει. Διορίζεσαι με αγορασμένες εργασίες, αυτό θα συνεχίσεις να κανεις και μετά.

Μα το φοβερό με την μέθοδο αξιοόγησης που έχει επιλεχθεί είναι ότι αναγκάζει ανθρώπους με χρόνια εμπειρίας στην τάξη να είναι ανασφαλείς με τον εαυτό τους με αποτέλεσμα αυτά που ζούμε και ακούμε. Δεν βοηθάνε καθόλου οι φήμες για ποινές και άλλα φαιδρά που διαβάζουμε αριστερά και δεξιά. Θυμίζω, ότι αξιολόγηση με "1" σημαίνει απλά ότι παρακολουθείς ένα σεμινάριο. Ωστόσο, οι φήμες ότι θα συνδεθεί με μισθοδοσία και απολύσεις οργιάζουν. Σε αυτό το κλίμα δεν είναι εύκολο να... κρατήσεις χαρακτήρα γιατί η οικονομική επιβίωση είναι καταλυτικός παράγοντας.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1797
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4514 στις: Απρίλιος 29, 2024, 09:26:30 πμ »
Μα το φοβερό με την μέθοδο αξιοόγησης που έχει επιλεχθεί είναι ότι αναγκάζει ανθρώπους με χρόνια εμπειρίας στην τάξη να είναι ανασφαλείς με τον εαυτό τους με αποτέλεσμα αυτά που ζούμε και ακούμε. Δεν βοηθάνε καθόλου οι φήμες για ποινές και άλλα φαιδρά που διαβάζουμε αριστερά και δεξιά. Θυμίζω, ότι αξιολόγηση με "1" σημαίνει απλά ότι παρακολουθείς ένα σεμινάριο. Ωστόσο, οι φήμες ότι θα συνδεθεί με μισθοδοσία και απολύσεις οργιάζουν. Σε αυτό το κλίμα δεν είναι εύκολο να... κρατήσεις χαρακτήρα γιατί η οικονομική επιβίωση είναι καταλυτικός παράγοντας.
+

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4515 στις: Απρίλιος 29, 2024, 10:59:29 πμ »
Μα το φοβερό με την μέθοδο αξιοόγησης που έχει επιλεχθεί είναι ότι αναγκάζει ανθρώπους με χρόνια εμπειρίας στην τάξη να είναι ανασφαλείς με τον εαυτό τους με αποτέλεσμα αυτά που ζούμε και ακούμε. Δεν βοηθάνε καθόλου οι φήμες για ποινές και άλλα φαιδρά που διαβάζουμε αριστερά και δεξιά. Θυμίζω, ότι αξιολόγηση με "1" σημαίνει απλά ότι παρακολουθείς ένα σεμινάριο. Ωστόσο, οι φήμες ότι θα συνδεθεί με μισθοδοσία και απολύσεις οργιάζουν. Σε αυτό το κλίμα δεν είναι εύκολο να... κρατήσεις χαρακτήρα γιατί η οικονομική επιβίωση είναι καταλυτικός παράγοντας.

Κοίτα να δεις, κι εγω αγχώνομαι στην
ιδέα να μπει κάποιος στην τάξη, όχι για το μάθημα μου, αλλά για τη συμπεριφορά των παιδιών. Δεν θέλω να θεωρήσεις κάποιος ότι δεν μπορώ να τα κρατήσω ησυχα. Όταν όμως έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις τμήμα και ώρα, αυτο εξισορροπείται. Αν δεν εχεις κανέναν μυστήριο σύμβουλο που να ζητάει τελείως ανέφικτα πράγματα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να εκτίθεσαι. Δηλαδή αν κάνουν έτσι για τους συμβούλους, τι θα κάνουν για τους διευθυντές που είναι ο πραγματικός κίνδυνος αναξιοκρατίας, τιμωρίας, πιέσεων κλπ;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4516 στις: Απρίλιος 29, 2024, 11:47:24 πμ »
Μα το φοβερό με την μέθοδο αξιοόγησης που έχει επιλεχθεί είναι ότι αναγκάζει ανθρώπους με χρόνια εμπειρίας στην τάξη να είναι ανασφαλείς με τον εαυτό τους με αποτέλεσμα αυτά που ζούμε και ακούμε. Δεν βοηθάνε καθόλου οι φήμες για ποινές και άλλα φαιδρά που διαβάζουμε αριστερά και δεξιά. Θυμίζω, ότι αξιολόγηση με "1" σημαίνει απλά ότι παρακολουθείς ένα σεμινάριο. Ωστόσο, οι φήμες ότι θα συνδεθεί με μισθοδοσία και απολύσεις οργιάζουν. Σε αυτό το κλίμα δεν είναι εύκολο να... κρατήσεις χαρακτήρα γιατί η οικονομική επιβίωση είναι καταλυτικός παράγοντας.

Πόσα και πόσα πράγματα ξεκίνησαν ως φήμες και διαψεύδονταν κατηγορηματικά ως θεωρίες συνομωσίας, μόνο και μόνο για να υλοποιηθούν κατά γράμμα ή κι ακόμη χειρότερα... Δεν αναπτύχθηκε τυχαία όλη αυτή η καχυποψία.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1696
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4517 στις: Απρίλιος 29, 2024, 11:51:52 πμ »
Κοίτα να δεις, κι εγω αγχώνομαι στην
ιδέα να μπει κάποιος στην τάξη, όχι για το μάθημα μου, αλλά για τη συμπεριφορά των παιδιών. Δεν θέλω να θεωρήσεις κάποιος ότι δεν μπορώ να τα κρατήσω ησυχα. Όταν όμως έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις τμήμα και ώρα, αυτο εξισορροπείται. Αν δεν εχεις κανέναν μυστήριο σύμβουλο που να ζητάει τελείως ανέφικτα πράγματα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να εκτίθεσαι. Δηλαδή αν κάνουν έτσι για τους συμβούλους, τι θα κάνουν για τους διευθυντές που είναι ο πραγματικός κίνδυνος αναξιοκρατίας, τιμωρίας, πιέσεων κλπ;
Πολύ σωστή τοποθέτηση. Δεν είναι το σχέδιο μαθήματος το πρόβλημα, αλλά το τμήμα. Αν έχεις την δυνατότητα, επιλέγεις ένα τμήμα συνενοήσιμο και βγαίνεις από την υποχρέωση. Με καλέσαν για αξιολόγηση με πάνω από 20 χρόνια στο δημόσιο και πάνω απο 30 γενικά στην εκπαίδευση και το αντιμετωπίζω ακριβώς σαν μια εκκρεμότητα που απλά πρέπει να φύγει από πάνω μου. Σχεδια μαθήματος δικά μου έχω απειρα λόγω Μείζονος Προγράμματος Επιμόρφωσης και ΤΠΕ Β επιπέδου, θα προσαρμόσω ένα-δύο και έξω από την πόρτα...
Ακόμα κι αν δεν με αξιολογήσει με μεγάλο βαθμό, δεν με ενδιαφέρει, δεν πάω ουτε για συμβουλος ουτε για διευθυντική θεση
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2024, 11:54:06 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4518 στις: Απρίλιος 29, 2024, 03:42:22 μμ »
https://www.insider.gr/tax-labour/318743/mponoys-paragogikotitas-sto-dimosio-pos-tha-dinetai-prim-15-pote-mpainei-se-ishy... Για τους εκπαιδευτικούς που περνάνε από τρεις αξιολογήσεις προβλέπεται ένα αγγούρι όρθιο και δυο αυγά Τουρκίας!!!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2922
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4519 στις: Απρίλιος 29, 2024, 06:46:32 μμ »
https://www.insider.gr/tax-labour/318743/mponoys-paragogikotitas-sto-dimosio-pos-tha-dinetai-prim-15-pote-mpainei-se-ishy... Για τους εκπαιδευτικούς που περνάνε από τρεις αξιολογήσεις προβλέπεται ένα αγγούρι όρθιο και δυο αυγά Τουρκίας!!!
Χαχαχαχαχαζαχα!!!! Αυτό που λες περιλαμβάνεται εδώ:
"Εισάγονται και μη χρηματικές ανταμοιβές."

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4520 στις: Απρίλιος 29, 2024, 10:22:00 μμ »
Κι εγώ προσωπικά σκασίλα μου για τον αξιολογητη, δεν με αγχώνει, ξέρω τι κάνω (μάθημα κ όχι ξύσιμο όπως αυτός που είναι βυσματαρα) κ έχω την συνείδηση μου ήσυχη.
Το θέμα μου είναι πως δεν καταδέχομαι αυτό το καραγκιοζιλικι,  με προσβάλλει σαν εκπαιδευτικό και σαν άνθρωπο γι αυτό και απέχω και θα απέχω όσο με καλύπτει η ολμε η η ελμε. Όσο κι αν έχουν λυσσαξει,όσο κι αν απειλούν.
Στην τελική,εγώ προσωπικά προτιμώ ποινή (αν ποτέ αυτή γίνει νομικά εφικτη), παρά να περάσω αυτή την γελοία διαδικασία, η οποία μου φαίνεται κ δυνητικά πολύ επικίνδυνη..
Τα είπα κ ησυχασα ;D

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2528
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4521 στις: Απρίλιος 29, 2024, 10:42:12 μμ »
[...]
Το θέμα μου είναι πως δεν καταδέχομαι αυτό το καραγκιοζιλικι,  με προσβάλλει σαν εκπαιδευτικό και σαν άνθρωπο γι αυτό και απέχω και θα απέχω όσο με καλύπτει η ολμε η η ελμε. Όσο κι αν έχουν λυσσαξει, όσο κι αν απειλούν.[...]


+++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.