*

Αποστολέας Θέμα: Απόψεις για το μέλλον των Αναπληρωτών της Δευτεροβάθμιας  (Αναγνώστηκε 27793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:35:25 μμ »
Mακάρι!!!!Ας προσπαθήσουμε ΟΛΟΙ μαζί !! Όποιος προσπαθεί κάτι καταφέρνει!! Εξάλλου πρόκειται για το μέλλον μας !!Που τόοοοοοοσο έχουμε επενδύσει όλοι μας με πολύ προσωπικό κόστος και αγώνα!!Δεν θα τους χαρίσουμε τίποτα ,όχι χωρίς αγώνα τουλάχιστον!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:49:58 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:36:19 μμ »
Θα ήθελε ο ΠΑΣΑΦ να συνυπογράψουμε και άλλες ομάδες αναπληρωτών; Εφόσον ικανοποιούμαστε με το κείμενο;

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:39:55 μμ »
Πρώτα θα συντάξουμε το κείμενο και μετά θα το συζητήσουμε στο προεδρείο.Εμείς αποφασίζουμε δημοκρατικά.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:35:29 μμ »
Συνάδελφοι,  τι λέτε για τον τίτλο?Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης: Για ποιο λόγο πρέπει να κάνουμε λόγο την ανάγκη άμεσης διεξαγωγής   ΑΣΕΠ. Καταλαβαίνω το σκεπτικό, αλλά θεωρώ αρκετό να θέσουμε ως απαραίτητη προϋπόθεση για την ενταξη στους πίνακες την επιτυχία σε ένα ΑΣΕΠ. Αυτή είναι η γνώμη μου.Το σημαντικό είναι ότι συνειδητοποιούμε την ανάγκη συνεργασίας των κλάδων μας.Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 09:24:23 πμ από Stelios »
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:49:58 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:37:39 μμ »
Συγγνώμη για τα κεφαλαία στον τίτλο
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:40:09 μμ »
Πρώτα θα συντάξουμε το κείμενο και μετά θα το συζητήσουμε στο προεδρείο.Εμείς αποφασίζουμε δημοκρατικά.
++++++++
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:48:15 μμ »
Δε συμφωνώ καθόλου για την αναφορά στη διενέργεια νέου ΑΣΕΠ , αρκετούς έχουμε δώσει!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 12:01:49 πμ »
χαιρετίζω θερμότατα την ολοένα και αυξανόμενη αφύπνισή μας. έχω γράψει ήδη εδώ και καιρό για την επιτακτική ανάγκη αναβίωσης της ΠΕΑ. Δεν υπήρχε αντιπροσώπευσή μας εδώ και καιρό και βλέπουμς όλοι τι γίνεται. βέβαια και προς τιμή τους , κάποιοι συνάδελφοι κατά ομάδες , είχαν τις συναντήσεις τους με κάποιους αρμοδίους. Άλλο είναι όμως η επίσημη και καθολική αντιπροσώπευση της ΠΕΑ και άλλο είναι η φιλότιμη αλλά μοναχική προσπάθεια ( η κατά μόνας που έγραψε εύστοχα συνάδελφος). Πλέον συνάδελφοι έιναι πολλές οι διαφορετικές περιπτώσεις των αδιόριστων συναδέλφων , απλά γιατί είναι πολλοί και με πολλά χρόνια προυπηρεσίας και αδιοριστίας. αυτό αυτόματα δημιουργεί πολλές διαφορετικές προτάσεις για το τι πρέπει να  ζητηθεί.ήδη το βλέπετε αυτό στα προηγούμενα μηνύματα. για αυτό λοιπόν πρέπει να αυνεργαστούμε και να μιλήσουμε όσο το δυνατόν περισσότεροι συνάδελφοι, για να γίνει μία σύνθεση κοινής πρότασης και να συνταχθούμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΕ ΑΥΤΗ. τα χρονικά περιθώρια είναι πλέον απελπιστικά για όλους μας. κάτι πρέπει επιτέλους να αλλάξει. να ακουστούμε. μην πηγαίνουμε πια σαν πρόβατα για σφαγή.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 09:32:49 πμ »
Διευκρινήστε μόνο αν θέλετε να διορθωθεί ο τίτλος του θέματος. Θέλετε να περιλαμβάνει τον όρο "Δευτεροβάθμια"; Θέλετε κάτι άλλο;

Γράψτε εδώ ή στείλτε μου πμ

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος annak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 11:57:07 πμ »
κοιτα, μεταξυ μας ,εννοειται πως ετσι ειναι τα πραγματα...απλα η πρωτοβαθμια ξερει να διεκδικει..."αν το μωρο δεν κλαψει, η μανα δεν του δινει γαλα" λεει μια παροιμια...οποτε...
α) για την συναντηση ειμαι θετικος, απλα να μας πουν τα παιδια απο Αθηνα το που και ποτε
β) στο κειμενο, γνωμη μου παντα να δοθει εμφαση στους εξης αξονες:
   
1) να επισημανθει η μακροχρονη πορεια ολων μας στην εκπαιδευση με συντομη αναφορα στις επιτυχιες ΑΣΕΠ, στην ηλικια μας που ειναι απαγορευτικη πλεον για να ξαναρχισουμε απ το μηδεν ( κοινώς, μια επίκληση του θυμικού αυτου που θα το διαβασει)

2) άνοιγμα πινακων

3) απλη αναφορα στην δυσαναλογια προσληψεων πρωτοβαθμιας -δευτεροβαθμιας γενικης (χωρις να αναφεφερθει τιποτα αλλο, ουτε να μπουμε σε διαδικασια συγκρουσης με την πρωτοβαθμια...τα παιδια καλα κανουν)

4) κλεισιμο ολων των παραθυρων που οδηγουν σε καταστρατηγηση της σειρας του πινακα ( ειδικη αγωγη, ιδιωτικοι, να με συμπαθουν ,αλλά και τριτεκνοι, οαεδ, προσμετρηση ειδικης σε γενικης )

5) ηθικη ,αλλα και πρακτικη υποχρεωση του υπουργειου για εξευρεση επιπλέον πιστωσεων όπως γινεται για αλλες ειδικοτητες και κλαδους εκπαιδευσης

6) να αναφερουμε οτι δεν εκπροσωπουμε ουτε την ΟΛΜΕ ,ουτε τους μονιμους συναδελφους ,αλλα δεκαδες χιλιαδες αναπληρωτες και τις οικογενειες τους (επικληση στα ψηφαλάκια... ;) )

συναδελφοι αυτοι ειναι κατα τη γνωμη μου οι αξονες για να γραφτει το κειμενο...λιγα και καλα...


αν συμφωνειτε , να το γραψουμε αυτο το κειμενο...

Συμφωνω απολυτα!...δε χρειαζεται να γραψουμε για διενεργεια νεου ασεπ κλπ, θα μπερδευουν οι πολλες πληροφοριες στο κειμενο....αλλωστε, για αρχη εχει σημασια να τονισουμε την αδικία εις βαρους μας  ως προς τον πινακα που συνεχως γεμιζει με αλεξιπτωτιστες και το οτι απαξιωνονται οι προηγουμενες επιτυχιες μας στον ΑΣΕΠ.....αν προτεινουμε να γινει κιαλλος ασεπ θα ειναι σα να απαξιωνουμε και εμεις τις επιτυχιες μας αυτες....θα διεκδικησουμε αμεσους και πολλους διορισμους και αναβαθμιση της παιδειας!

Αποσυνδεδεμένος ralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 12:17:36 μμ »
Καλό θα ήταν να έρθουμε σε επαφή και με το παλιό προεδρείο της ΠΕΑ γιατί αυτοί είχαν καταφέρει πάρα πολλά πράγματα και είναι διορισμένοι τώρα. Θα μπορούσαν να μας συμβουλεύσουν για κάποια πράγματα, πώς να κινηθούμε.... Εγώ θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή με κάποιους από αυτούς. Δεν ξέρω βέβαια αν θα τα καταφέρω. Αν και κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι σχετικό καλό θα ήταν να το παλέψουμε. Άλλωστε έρχονται και εκλογές... ποτέ δεν ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:11:39 μμ »
Συνάδελφοι,  τι λέτε για τον τίτλο?Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης: Για ποιο λόγο πρέπει να κάνουμε λόγο την ανάγκη άμεσης διεξαγωγής   ΑΣΕΠ. Καταλαβαίνω το σκεπτικό, αλλά θεωρώ αρκετό να θέσουμε ως απαραίτητη προϋπόθεση για την ενταξη στους πίνακες την επιτυχία σε ένα ΑΣΕΠ. Αυτή είναι η γνώμη μου.Το σημαντικό είναι ότι συνειδητοποιούμε την ανάγκη συνεργασίας των κλάδων μας.Ευχαριστώ
Και εγω δεν ειμαι της αποψης να διεξαχθει ΑΣΕΠ αμεσα. Θα μπορουσαμε να ζητησουμε ξεκλειδωμα πινακων και η επιτυχια σε εναν ΑΣΕΠ απαραιτητη προυποθεση για ενταξη στους πινακες αναπληρωτων.Ή θα μπορουσαμε να ζητησουμε να μην υποδιπλασιαζονται τα μορια του ΑΣΕΠ 2007,αλλα να προσμετρηθουν ολοκληρα οπως και του 2009.

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:23:20 μμ »
Εσείς ζητάτε και αλλαγή κριτηρίων κατάταξης στους πίνακες αναπληρωτών;  :o  Ξεχειλώνετε το θέμα "κίνηση αναπληρωτών".

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση Αναπληρωτών
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:52:58 μμ »
ΟΧΙ ΑΛΛΟΣ ΑΣΕΠ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ >:( >:(
οι νέοι συνάδελφοι να περιμένουν και αυτοί την σειρά τους
ΠΕ08

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160377
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.