*

Αποστολέας Θέμα: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ  (Αναγνώστηκε 125764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 06:36:11 μμ »
Δεν παρακολούθησες την παρέμβασή του από την αρχή, γι' αυτό κι επιμένω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:51 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 06:47:50 μμ »
Αν ο δικηγόρος τόνισε ότι η δημοσίευση πληροφοριών πλήττει τους προσφεύγοντες, χωρίς να τους εξηγήσει τον λόγο για τον οποίο τους πλήττει αυτή η διαφάνεια, τότε καλά κάνουν και γράφουν σε ένα forum πληροφορίες από αυτόν τον δικηγόρο.

Θεωρώ ότι οι πληροφορίες από τους δικηγόρους των προσφυγεντων δεν υπάρχει κανένας λόγος να δημοσιεύονται στο forum, όχι μόνο επειδή το ζητούν οι δικηγόροι. Είναι προσωπικά δεδομένα και αφορούν αποκλειστικά το δικηγόρο και τον πελάτη του.
Έτσι έγινε και με το νόμιμο διορισμό των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ 2008. Όσοι δεν προσέφυγαν για οποιοδήποτε λόγο δεν υπήρχε καμία υποχρέωση να ενημερώνονται από τους συναδέλφους που προσέφυγαν με την απόφαση του ΣτΕ 527/2015.
Συνήθως οι πληροφορίες ανταλλάσσονται μέσω ΠΜ με όποιον συνάδελφο έχει προσφύγει και εμπιστευόμαστε ή με ορισμένους από τους διορισθέντες και πάλι επί προσωπικού.

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 07:03:29 μμ »
Kr θες να μας πεις να μην περιμένουμε παράταση του εύλογου και ότι η δικαιοσύνη εξυπηρετεί αυτούς που οι πολιτικές πιέσεις κάθε φορά θέλουν? Εκεί θέλεις να καταλήξεις?

Πριν καταλήξω σε τελικά συμπεράσματα, χρειάζομαι απάντηση και σε ένα άλλο ερώτημα που έθεσα. 

Είναι γνωστό ότι αρκετές αποφάσεις του ΣΤΕ έχουν αγνοηθεί κατά καιρούς από την πολιτική ηγεσία. Η 527 απόφαση του ΣΤΕ όμως έγινε δεκτή από την κυβέρνηση όσον αφορά τους ασεπίτες του '08 αλλά χωρίς να ληφθούν υπόψη οι '04 και οι '06, παρόλο που η 527 τους συμπεριλαμβάνει. Δεν έγιναν δεκτοί οι του '04 και του '06 από την κυβέρνηση, μάλλον γιατί το ΔΕΑ έτσι αποφάσισε, από ότι κατάλαβα. Θεωρήθηκαν δηλαδή από το ΔΕΑ κλειστοί οι ασεπ πριν το '08 , οπότε η κυβέρνηση διόρισε μόνο τους ασεπίτες του 2008.

Υπάρχει κάποια λογική ή νομική εξήγηση για αυτό; Γιατί το ΔΕΑ θεώρησε ότι όσοι πέρασαν ασεπ το 04 και το 06 δεν δικαιώνονται με την 527, παρά μόνο μετράει ο τελευταίος ΑΣΕΠ του 2008. Ποιο ήταν το νομικό σκεπτικό του ΔΕΑ; Ότι έχει περάσει αρκετός καιρός; (εξού και ο εύλογος χρόνος;)

Ας μην ξεχνάμε ότι το ΣΤΕ με την 527 του, για όλα τα υπόλοιπα παρέπεμψε στο ΔΕΑ. Και το ΔΕΑ αποφάσισε ότι μόνο οι 08 δικαιώνονται ενώ για τους υπόλοιπους ότι πέρασε ο εύλογος χρόνος. Τι παραπάνω ρωτάτε το ΣΤΕ τώρα; Σε τι ελπίζουν οι 04 και 06;

Ποιος ορίζει ποιος είναι ο εύλογος χρόνος για μια διοικητική υπόθεση; Υπάρχει νόμος για τον εύλογο χρόνο; Τον ορίζει το δικαστήριο τον εύλογο χρόνο; Αποφασίζει το ΣΤΕ για αυτόν; Υπάρχει δικονομία περί εύλογου χρόνου (προηγούμενες δικαστικές αποφάσεις);

Στέλιο, ελπίζω να μην θεωρείς ότι είμαι ακόμα εκτός θέματος...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2019, 07:18:14 μμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 07:16:51 μμ »
Πριν καταλήξω σε τελικά συμπεράσματα, χρειάζομαι απάντηση και σε ένα άλλο ερώτημα που έθεσα. 

Είναι γνωστό ότι αρκετές αποφάσεις του ΣΤΕ έχουν αγνοηθεί κατά καιρούς από την πολιτική ηγεσία. Η 527 απόφαση του ΣΤΕ όμως έγινε δεκτή από την κυβέρνηση όσον αφορά τους ασεπίτες του '08 αλλά χωρίς να ληφθούν υπόψη οι '04 και οι '06, παρόλο που η 527 τους συμπεριλαμβάνει. Δεν έγιναν δεκτοί οι του '04 και του '06 από την κυβέρνηση, μάλλον γιατί το ΔΕΑ έτσι αποφάσισε, από ότι κατάλαβα. Θεωρήθηκαν δηλαδή από το ΔΕΑ κλειστοί οι πριν του '08 , οπότε η κυβέρνηση διόρισε μόνο τους ασεπίτες του 2008.

Υπάρχει κάποια λογική ή νομική εξήγηση για αυτό; Γιατί το ΔΕΑ θεώρησε ότι όσοι πέρασαν ασεπ το 04 και το 06 δεν δικαιώνονται με την 527, παρά μόνο μετράει ο τελευταίος ΑΣΕΠ του 2008. Ποιο ήταν το νομικό σκεπτικό του ΔΕΑ; Ότι έχει περάσει αρκετός καιρός (εξού και ο εύλογος χρόνος;)

Ας μην ξεχνάμε ότι το ΣΤΕ με την 527 του, για όλα τα υπόλοιπα παρέπεμψε στο ΔΕΑ. Και το ΔΕΑ αποφάσισε ότι μόνο οι 08 δικαιώνονται ενώ για τους υπόλοιπους ότι πέρασε ο εύλογος χρόνος. Τι παραπάνω ρωτάτε το ΣΤΕ τώρα; Σε τι ελπίζουν οι 04 και 06;



Οι επιτυχόντες και των τριών διαγωνισμών ΑΣΕΠ είναι αδικηθεντες κατάφωρα. Το 2004 και 2006 αγνοήθηκε εντελώς με πρόφαση κλειστούς πίνακες! ή ότι ο διαγωνισμός του 2008 ακυρώνει τους δύο προηγούμενους. Φυσικά η απόφαση 527 δεν αναφέρει πουθενά τις συγκεκριμένες απόψεις.
Οι επιτυχόντες του 2004, 2006 αυτή την αδικία προσπαθούμε να αναδείξουμε και να ανατρέψουμε.
Επίσης υπάρχουν και οι επιτυχόντες του 2008 που θεωρήθηκαν εκπροθεσμοι και προσπαθούν να δικαιωθούν και αυτοί, είτε μέσω προσωπικών προσφυγών είτε με συμπερίληψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2019, 07:24:24 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:51 »

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 07:24:39 μμ »
Οι επιτυχόντες και των τριών διαγωνισμών ΑΣΕΠ είναι αδικηθεντες κατάφωρα. Το 2004 και 2006 αγνοήθηκε εντελώς με πρόφαση κλειστούς πίνακες! ή ότι ο διαγωνισμός του 2008 ακυρώνει τους δύο προηγούμενους. Φυσικά η απόφαση 527 δεν αναφέρει πουθενά τις συγκεκριμένες απόψεις.

Η 527 δεν αναφέρει, αλλά φαντάζομαι το ΔΕΑ θα αναφέρει νομικούς λόγους για τους οποίους θεωρεί ότι ο 2008 ακυρώνει τους δυο προηγούμενους. Υπάρχει πουθενά η απόφαση (ή οι αποφάσεις) του ΔΕΑ δημοσιευμένες;
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 07:31:33 μμ »
Η 527 δεν αναφέρει, αλλά φαντάζομαι το ΔΕΑ θα αναφέρει νομικούς λόγους για τους οποίους θεωρεί ότι ο 2008 ακυρώνει τους δυο προηγούμενους. Υπάρχει πουθενά η απόφαση (ή οι αποφάσεις) του ΔΕΑ δημοσιευμένες;
Δεν έχω ψάξει. Σίγουρα όμως οι διαγωνισμοί του 2004 και 2006 δεν ακυρώθηκαν γιατί έγιναν από αυτούς διορισμοί 24μηνου το 2014! Αυτό τα λέει όλα!
Δεν είναι η πρώτη φορά που η δικαιοσύνη δεν είναι... δίκαιη! Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί και διαφορετικοί.


Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 07:34:20 μμ »
Δεν έχω ψάξει.

Ας το ψάξουμε λοιπόν....
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 07:48:30 μμ »
Ας το ψάξουμε λοιπόν....
Και οι δικηγόροι τί ακριβώς θα κάνουν; Έχουν καταθέσει τις δικογραφίες για την κάθε περίπτωση. Έστω ότι ψάχνουμε το δαίδαλο της απόφασης του ΔΕΑ. Τί πιστεύεις ότι θα κερδίσουμε; Τί θέλεις να πετύχεις; Είμαι φιλόλογος και όχι δικηγόρος. Ούτε εσύ υποθέτω.

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 10:16:26 μμ »
Έστω ότι ψάχνουμε το δαίδαλο της απόφασης του ΔΕΑ. Τί πιστεύεις ότι θα κερδίσουμε;

Θα δούμε ποιοι εξέδωσαν την απόφαση, και ποιο ήταν το σκεπτικό τους.
Δεν είναι αυτό είναι κέρδος;;
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 10:36:30 μμ »
Θα δούμε ποιοι εξέδωσαν την απόφαση, και ποιο ήταν το σκεπτικό τους.
Δεν είναι αυτό είναι κέρδος;;
Οι δικηγόροι δε μπορούν να απαντήσουν αν ερωτηθουν από εμάς; Το έκανες; Υποθέτω ότι θα γνωρίζουν το σκεπτικό τους, το οποίο καλούνται από τους πελάτες τους (όσους προσέφυγαν) να ανατρέψουν στηριζόμενοι σε νομικές διατάξεις και άρθρα. Όσο για τα ονόματα σίγουρα τα γνωρίζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2019, 10:41:51 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 10:43:54 μμ »
Οι δικηγόροι δε μπορούν να απαντήσουν αν ερωτηθουν από εμάς; Το έκανες; Υποθέτω ότι θα γνωρίζουν το σκεπτικό τους, το οποίο καλούνται από τους πελάτες τους (όσους προσέφυγαν) να ανατρέψουν στηριζόμενοι σε νομικές διατάξεις και άρθρα. Όσο για τα ονόματα σίγουρα τα γνωρίζουν.

Οι δικηγόροι δεν θα μου απαντήσουν γιατί δεν τους πληρώνω.
Να βρω εγώ την απόφαση δεν γίνεται, γιατί το εφετείο δεν δίνει αποφάσεις αν δεν είσαι άμεσα εμπλεκόμενος.
Μόνο αν έχει δημοσιευτεί η απόφαση σε κάποιο νομικό περιοδικό μπορεί να βρεθεί.
Ή αν κάποιος εμπλεκόμενος (από αυτούς που πληρώνουν τους δικηγόρους) ρωτήσει και αποφασίσει να μας την πει.


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2019, 10:50:14 μμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 10:47:56 μμ »
Οι δικηγόροι δεν θα μου απαντήσουν γιατί δεν τους πληρώνω.
Να βρω εγώ την απόφαση δεν γίνεται, γιατί το εφετείο δεν δίνει αποφάσεις αν δεν είσαι άμεσα εμπλεκόμενος.
Είσαι επιτυχών του ΑΣΕΠ. Δεν έχεις προσφύγει; Αν όχι για ποιο λόγο και σε τί ακριβώς μπορείς να ελπίζεις; Δεν σε καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kr606343

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 10:50:46 μμ »
Είσαι επιτυχών του ΑΣΕΠ. Δεν έχεις προσφύγει; Αν όχι για ποιο λόγο και σε τί ακριβώς μπορείς να ελπίζεις; Δεν σε καταλαβαίνω.

Δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπλοκή με την υπόθεση. Είμαι ο απλός λαός.
Σας ενδιαφέρει η γνώμη του απλού λαού, ή όχι;
Σαν ενδιαφέρει η γνώμη κάποιου ο οποίος είναι ουδέτερος/μη εμπλεκόμενος;

Θα έπρεπε να σας ενδιαφέρει, γιατί μόνο αν ρωτηθεί ο λαός θα υπάρξει σταθερότητα στις αποφάσεις.
Αλλιώς θα ζείτε πάντα με τον τρόμο κάθε φορά που θα αλλάζει η κυβέρνηση, να αλλάζει και το καθεστώς.
Μια ο  ΑΣΕΠ είναι καλός, μια  η προϋπηρεσία, και πάλι ξανά, και να τα δικαστήρια μετά.

Ή λαός, ή κοινοβουλευτικός τρόμος. Διαλέξτε και πάρτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2019, 03:43:17 μμ από kr606343 »
Ο διαχειριστής του pde μου απαγόρευσε, σήμερα 20/3/2020, να μιλάω και να στέλνω προσωπικά μηνύματα. Ας αναρωτηθούν κάποιοι για ποιόν λόγο υπάρχει λογοκρισία στο pde, και ποιος και με τι σκοπούς την ενορχηστρώνει.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύλογος χρόνος απόφασης 527/2015 ΣΤΕ
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 24, 2019, 11:06:37 μμ »
Δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπλοκή με την υπόθεση. Είμαι ο απλός λαός.
Σας ενδιαφέρει η γνώμη του απλού λαού, ή όχι;

Ο λαός που δεν εμπλέκεται στην υπόθεση των επιτυχόντων , όποια γνώμη και αν σχηματίσει δε θα βοηθήσει στην αποκατάσταση της δικαιοσύνης για τους επιτυχόντες. Ελπίζω ότι το κατανοείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160099
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 431
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.