*

Αποστολέας Θέμα: ECCE  (Αναγνώστηκε 87458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:31:31 πμ »
εχει κολλησει βραδυατικα το μυαλο μου....στο part2 του speaking οι υποψηφιοι πρεπει να κανουν τις ερωτησεις ακριβως οπως τις βλεπουν στο Information sheet? ή μπορουν να τις αλλαξουν? οχι τη σειρα τους αλλα αν μπορουν να τις διατυπωσουν διαφορετικα.
Μπορούν και καλύτερα είναι κάποιες απ' αυτές να τις αλλάξουν, π.χ. αν είναι 3 ερωτήσεις, εγώ τους βάζω να λένε τη μία όπως είναι και τις άλλες τις κάνουμε πλάγιες ερωτήσεις. (π.χ. I would like to know...., Could you tell me...? κλπ.). Έτσι δείχνουν κι ότι ξέρουν και Γραμματική βάζοντας τις λέξεις στη σωστή σειρά δηλ. όπως είναι  στην κατάφαση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:29 »

Αποσυνδεδεμένος marlou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:03:25 μμ »
evi06   συμφωνώ απόλυτα με την MissPE06, κι εγώ έτσι τις δουλεύω τις ερωτήσεις, εναλλαγή ευθείας και πλάγιας, χρήση συνωνύμων κλπ. Εξάλλου συνιστάται και από διάφορα βιβλία όπως το Choices ECCE στα παραδείγματα που δίνει.  :)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:07:59 μμ »
evi06   συμφωνώ απόλυτα με την MissPE06, κι εγώ έτσι τις δουλεύω τις ερωτήσεις, εναλλαγή ευθείας και πλάγιας, χρήση συνωνύμων κλπ. Εξάλλου συνιστάται και από διάφορα βιβλία όπως το Choices ECCE στα παραδείγματα που δίνει.  :)
Ναι, πολύ σωστά. Ξέχασα να αναφέρω ότι προσπαθούμε όπου είναι δυνατό να παραφράζουμε με συνώνυμα, να δείχνει δηλαδή ο μαθητής ότι το λεξιλόγιό του είναι πλούσιο.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:13:28 μμ »
evi06   συμφωνώ απόλυτα με την MissPE06, κι εγώ έτσι τις δουλεύω τις ερωτήσεις, εναλλαγή ευθείας και πλάγιας, χρήση συνωνύμων κλπ. Εξάλλου συνιστάται και από διάφορα βιβλία όπως το Choices ECCE στα παραδείγματα που δίνει.  :)


μωρε αυτό θυμόμουν κ εγώ αλλά τυχαία έπεσα σε κάτι οδηγίες που έλεγαν οτι δεν πρέπει να αλλάξουν διατύπωση κ ότι αυτή η οδηγία εφαρμόζεται από τις εξετάσεις του 2006 και είχα κολλήσει.  ???

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:29 »

Αποσυνδεδεμένος lidal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:30:08 πμ »
συναδελφοι καλησπερα. ο γιος μου εδωσε mishigan και esb. επειδη δεν ειναι το δυνατο του σημειο τα αγγλικα, πηρε με pass μονο το esb. ειναι αναγνωρισμενο για ασεπ; ή να τον βαλω να ξαναδωσει;
προβληματιστηκα γιατι θα δωσει και η κορη μου φετος για lower. με το φροντιστηριο δεν εμεινα ευχαριστημενη. σκεφτομαι να της κανω ιδιαιτερα. σε τι να την προετοιμασουν; δεν ειναι περιοδος να πεταμε λεφτα.
να δωσει κ αυτη esb;

To esb αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ, δεν είναι πτυχίο με καμία αναγνώριση στο εξωτερικό, αλλά αφού δεν το΄χει γενικώς το αγγλικό, δεν θα πρότεινα να ξαναδώσει.
Η κόρη τα πάει καλύτερα; Το esbα το πρότεινα μόνο σαν τελευταία επιλογή. Υπάρχει και το city and guilds που έχει πιο καλή φήμη, και μπορεί να δώσει ξεχωριστά γραπτά και προφορικά και να έχεις έτσι πιο σίγουρη επιλογή από οικονομικής άποψης.
Στο πτυχίο, το ιδιαίτερο αποδίδει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:42:21 πμ »
Μου ζήτησε κοπέλα ενήλικη που πήρε πριν 3 χρονια το ECCE να ξεκινήσει τώρα για να δώσει το Δεκέμβριο (!!!) ECPE! Φυσικά της είπα ότι είναι εξαιρετικά παρακινδυνευμένο κάτι τέτοιο αλλά επέμεινε. Τέλοσπάντων, αν το αναλάβω, επειδή σε τέτοιο σύντομο διάστημα ποτέ δεν έχω στείλει για ECPE, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας; Πώς να δουλέψω και τι να πρωτοδουλέψω;;; Έχετε κατά νου κάποια σειρά που να είναι πολύ συνοπτική;;;

Καλά ρε παιδιά βγαίνει ECPE σε 3 μήνες; εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτο. Μα ακόμα και αν κάνεις 5 ώρες την μέρα και το καλύτερο υλικό της αγοράς, η μαθήτρια δεν θα έχει τον χρόνο να διαβάσει όλα αυτά που απαιτούνται. και να τα αφομοιώσει.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 08:23:35 πμ »
παιδια εχουν αρχισει να στελνονται τα διπλωματα ECCE για οσους εδωσαν το ΜΑΗ ? διοτι δεν εχω λαβει τιποτα ακομα.... :-\

Αποσυνδεδεμένος marlou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:05:29 μμ »
Ούτε κι εγώ έχω λάβει ακόμα, catwoman. Αυτή η κρίση κολλάει τα πάντα! :o

Αποσυνδεδεμένος funtukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 03:48:09 πμ »
Μου ζήτησε κοπέλα ενήλικη που πήρε πριν 3 χρονια το ECCE να ξεκινήσει τώρα για να δώσει το Δεκέμβριο (!!!) ECPE! Φυσικά της είπα ότι είναι εξαιρετικά παρακινδυνευμένο κάτι τέτοιο αλλά επέμεινε. Τέλοσπάντων, αν το αναλάβω, επειδή σε τέτοιο σύντομο διάστημα ποτέ δεν έχω στείλει για ECPE, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας; Πώς να δουλέψω και τι να πρωτοδουλέψω;;; Έχετε κατά νου κάποια σειρά που να είναι πολύ συνοπτική;;;

Καλά ρε παιδιά βγαίνει ECPE σε 3 μήνες; εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτο. Μα ακόμα και αν κάνεις 5 ώρες την μέρα και το καλύτερο υλικό της αγοράς, η μαθήτρια δεν θα έχει τον χρόνο να διαβάσει όλα αυτά που απαιτούνται. και να τα αφομοιώσει.

Ελα  μου ντε..κι εμενα  μου ζητησε μια φοιτητρια, παρομοια περιπτωση με της morgan, να δωσει ECPE για Μαιο όμως,και παλι μου φαινεται πολυ λιγος ο χρονος,ποσο μαλλον για Δεκεμβρη! :o Δεδομένου οτι και αυτη τα εχει παρατησει εδω και 4 χρονια τα Αγγλικα,που να την στειλω για ECPE..?!Παρακινδυνευμενο,για να μην πω ουτοπικό,ειδικα αν δεν γνωριζεις τον μαθητη και ειναι καινουργιος.Ευτυχως η δικια μου κατανοησε τελικα οτι το Michigan θελει κοπο και πολυ χρονο για καλη προετοιμασια,και αποφασισε μαζι με το ECPE να δώσει και ακόμα ενα πτυχιο (αν και εγώ δεν είμαι υπερ στο να τους στελνω για 2, αλλα επιμενει) οποτε τώρα σκεφτομαι..να την κατευθυνω παράληλλα προς το PTE ή το CITY & GUILDS (επιπεδο C2)? Εσεις ποιο απο τα 2 θα προτεινατε? (morgan μηπως να παροτρυνεις κι εσυ την δικια σου να δώσει κατι αλλο ή τουλάχιστον ΚΑΙ κατι αλλο,μην παει τζαμπα η προετοιμασια σας και τα χρηματα που θα δωσει για να ιδιαιτερα δλδ)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 03:59:53 πμ »
Ελα  μου ντε..κι εμενα  μου ζητησε μια φοιτητρια, παρομοια περιπτωση με της morgan, να δωσει ECPE για Μαιο όμως,και παλι μου φαινεται πολυ λιγος ο χρονος,ποσο μαλλον για Δεκεμβρη! :o Δεδομένου οτι και αυτη τα εχει παρατησει εδω και 4 χρονια τα Αγγλικα,που να την στειλω για ECPE..?!Παρακινδυνευμενο,για να μην πω ουτοπικό,ειδικα αν δεν γνωριζεις τον μαθητη και ειναι καινουργιος.Ευτυχως η δικια μου κατανοησε τελικα οτι το Michigan θελει κοπο και πολυ χρονο για καλη προετοιμασια,και αποφασισε μαζι με το ECPE να δώσει και ακόμα ενα πτυχιο (αν και εγώ δεν είμαι υπερ στο να τους στελνω για 2, αλλα επιμενει) οποτε τώρα σκεφτομαι..να την κατευθυνω παράληλλα προς το PTE ή το CITY & GUILDS (επιπεδο C2)? Εσεις ποιο απο τα 2 θα προτεινατε? (morgan μηπως να παροτρυνεις κι εσυ την δικια σου να δώσει κατι αλλο ή τουλάχιστον ΚΑΙ κατι αλλο,μην παει τζαμπα η προετοιμασια σας και τα χρηματα που θα δωσει για να ιδιαιτερα δλδ)

Μήπως το bulats? Ανάλογα με το πόσο καλά θα τα πάει θα πάρει το αντίστοιχο πτυχίο. Δηλ. αν τα πάει άριστα θα πάρει το Γ2 αν δεν τα πάει τόσο καλά θα πάρει το Γ1 κτλ. Και το advanced καλό είναι απο το τίποτα.
Δεν έχω ασχοληθεί με bulats αλλά απ' ότι λέει στο site του Cambridge είναι αναγνωρισμένο και το Γ2 του ενώ π.χ. το TOEIC δεν είναι.

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι γιατί δεν το έχω δουλέψει. Αν το έχει δουλέψει κάποιος ας μας πεί γιατί μου ακούγεται καλό.

Αποσυνδεδεμένος funtukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 02:13:29 μμ »
Ελα  μου ντε..κι εμενα  μου ζητησε μια φοιτητρια, παρομοια περιπτωση με της morgan, να δωσει ECPE για Μαιο όμως,και παλι μου φαινεται πολυ λιγος ο χρονος,ποσο μαλλον για Δεκεμβρη! :o Δεδομένου οτι και αυτη τα εχει παρατησει εδω και 4 χρονια τα Αγγλικα,που να την στειλω για ECPE..?!Παρακινδυνευμενο,για να μην πω ουτοπικό,ειδικα αν δεν γνωριζεις τον μαθητη και ειναι καινουργιος.Ευτυχως η δικια μου κατανοησε τελικα οτι το Michigan θελει κοπο και πολυ χρονο για καλη προετοιμασια,και αποφασισε μαζι με το ECPE να δώσει και ακόμα ενα πτυχιο (αν και εγώ δεν είμαι υπερ στο να τους στελνω για 2, αλλα επιμενει) οποτε τώρα σκεφτομαι..να την κατευθυνω παράληλλα προς το PTE ή το CITY & GUILDS (επιπεδο C2)? Εσεις ποιο απο τα 2 θα προτεινατε? (morgan μηπως να παροτρυνεις κι εσυ την δικια σου να δώσει κατι αλλο ή τουλάχιστον ΚΑΙ κατι αλλο,μην παει τζαμπα η προετοιμασια σας και τα χρηματα που θα δωσει για να ιδιαιτερα δλδ)

Μήπως το bulats? Ανάλογα με το πόσο καλά θα τα πάει θα πάρει το αντίστοιχο πτυχίο. Δηλ. αν τα πάει άριστα θα πάρει το Γ2 αν δεν τα πάει τόσο καλά θα πάρει το Γ1 κτλ. Και το advanced καλό είναι απο το τίποτα.
Δεν έχω ασχοληθεί με bulats αλλά απ' ότι λέει στο site του Cambridge είναι αναγνωρισμένο και το Γ2 του ενώ π.χ. το TOEIC δεν είναι.

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι γιατί δεν το έχω δουλέψει. Αν το έχει δουλέψει κάποιος ας μας πεί γιατί μου ακούγεται καλό.

new_pe06 κι εγω δεν το ξερω καθολου το bulats..για TOIEC δεν μπορουμε ομως,γιατι το θέλει για να κάνει αιτηση για μεταπτυχιακο τον Ιουνιο,και δεχονται μονο επιπεδο Αγγλικων C2 στο συγκεκριμένο.Οποτε ειμαστε αναμεσα σε ECPE + ή CITY AND GUILDS ή PTE μάλλον θα την βάλω να κανει κν τεστακι ολοκληρωμενο απο το καθενα στην πορεια,και σε οποιο φανει οτι ανταποκρινεται καλυτερα,προς τα εκει θα κινηθούμε..  ;)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 31, 2012, 09:21:38 πμ »
Εχει ζητησει κανεις σας rescoring στο ecce? Τι αποτελεσμα ειχε; Υπηρξε κπ αλλαγη στο βαθμο;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 02, 2012, 01:02:36 μμ »
κανεις δεν ξερει να μου απαντησει?  :-[

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 02, 2012, 01:25:52 μμ »
παιδια μπορειτε να μου προτεινετε καποιο coursebook για μετα το senior C. ως τωρα  εκανα το choices D αλλα για το συγκεκριμενο γρουπ μου φαινεται δυσκολο. το ενα παιδι θα δωσει για Β2 κρατικο και το αλλο ECCE.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159945
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 639
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.