*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 347385 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1554 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:43:35 μμ »
Εμ, ξεχάσατε να το κλειδώσετε το δωμάτιο ρε παιδιά...Το ότι γενικά κάποιος διαβάζει στο φόρουμ δε σου περνάει απτο μυαλό, ε? Το ποιοι κάνουν σαν κατίνες άστο καλύτερα. "Scripta manent" και όποιος ξέρει να διαβάζει καταλαβαίνει. Δεν είχα σκοπό να γράψω αλλά μου ανέβηκε τρεις βαθμούς η μυωπία με τα ορθογραφικά της βασικής ειδικότητας. Στο κάτω-κάτω συναδελφική ήταν η διόρθωση, μπορεί να τη διδάξει σε κανα παιδάκι τη "στοιχομυθεία". Καληνύχτα και τώρα που γνωριστήκαμε να μη χανόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2015, 11:48:27 μμ από nat84 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:36 »

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1555 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:15:59 πμ »
Τελικά έχεις πολλά κόμπλεξ, να το κοιτάξεις!

Ευχαριστούμε που μας αποδεικνύεις μέρος της παιδείας της...ειδικότητάς σου!

Μια παροιμία μου έρχεται στο μυαλό, "Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια". Θα γίνω κακιά, αλλά ας πιάνατε το Παιδαγωγικό να γινόσαστε κι εσείς δάσκαλοι! Ε μα έλεος πια! Άλλη δουλειά δεν έχετε!

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1556 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:40:28 πμ »
Κόμπλεξ έχει αυτός που δεν αποδέχεται ότι κάπου έχει κάνει λάθος και θεωρεί ότι τα ξέρει όλα ή δεν επιδέχεται διόρθωσης και βελτίωσης. Σε εκπαιδευτικό φόρουμ είμαστε, ας προσέχουμε πώς γράφουμε, πόσο δε μάλλον όταν ισχυριζόμαστε ότι είμαστε και ο στυλοβάτης της εκπαιδευτικού συστήματος. Άκου να δεις, αν ήθελα να γίνω δασκάλα θα γινόμουν και αν ήθελα να περάσω παιδαγωγικό θα πήγαινα εκεί. Τη χρονιά εισαγωγής μου στο παν/μιο η βάση της σχολής μου ήταν υψηλότερη από τη δική σας. Το δικό μου αντικείμενο θέλω να διδάσκω και δεν έχω την κάψα να πάρω τη θέση κανενός. Ζητήστε όμως και ένα συγγνώμη όταν βγαίνετε και αποκαλείτε "ψηφοφόρους" τους συναδέλφους σας άλλων ειδικοτήτων επειδή τόλμησε το υπουργείο να τους προσλάβει και να μην προσλάβει αποκλειστικά και μόνο εσάς, όπως θα θέλατε. Εσείς επιδεικνύετε έλλειψη παιδείας όταν δυσανασχετείτε που υπάρχουμε και όλοι οι υπόλοιποι λες και σας τρώμε το ψωμί. Αυτά. Και τα καλάμια τα παρκάρουμε στην έξοδο για όποιον ενδιαφέρεται.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1557 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:48:20 πμ »
Κόμπλεξ έχει αυτός που δεν αποδέχεται ότι κάπου έχει κάνει λάθος και θεωρεί ότι τα ξέρει όλα ή δεν επιδέχεται διόρθωσης και βελτίωσης. Σε εκπαιδευτικό φόρουμ είμαστε, ας προσέχουμε πώς γράφουμε, πόσο δε μάλλον όταν ισχυριζόμαστε ότι είμαστε και ο στυλοβάτης της εκπαιδευτικού συστήματος. Άκου να δεις, αν ήθελα να γίνω δασκάλα θα γινόμουν και αν ήθελα να περάσω παιδαγωγικό θα πήγαινα εκεί. Τη χρονιά εισαγωγής μου στο παν/μιο η βάση της σχολής μου ήταν υψηλότερη από τη δική σας. Το δικό μου αντικείμενο θέλω να διδάσκω και δεν έχω την κάψα να πάρω τη θέση κανενός. Ζητήστε όμως και ένα συγγνώμη όταν βγαίνετε και αποκαλείτε "ψηφοφόρους" τους συναδέλφους σας άλλων ειδικοτήτων επειδή τόλμησε το υπουργείο να τους προσλάβει και να μην προσλάβει αποκλειστικά και μόνο εσάς, όπως θα θέλατε. Εσείς επιδεικνύετε έλλειψη παιδείας όταν δυσανασχετείτε που υπάρχουμε και όλοι οι υπόλοιποι λες και σας τρώμε το ψωμί. Αυτά. Και τα καλάμια τα παρκάρουμε στην έξοδο για όποιον ενδιαφέρεται.





ανατρίχιασα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:36 »

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1558 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:57:48 πμ »
Δεν περίμενα και κάτι καλύτερο. Φάνηκε εξ'αρχής άλλωστε. Λοιπόν, επειδή αρκετά κράτησε η επίσκεψή μου, και για να σας αφήσω να μας θάψετε εμάς τις ειδικότητες με την ησυχία σας, θα σου ευχηθώ καλή πρόσληψη. Αλλά στο σχολείο που θα προσληφθείς -και πραγματικά στο εύχομαι- θα δεις ότι το έργο που παράγεται και το καλό εκπαιδευτικό αποτέλεσμα δεν είναι ποτέ δουλειά ενός αλλά πολλών. Είναι κρίμα για σενα, γιατί φαντάζομαι είσαι νέο άτομο, να θυμώνεις επειδή προσλαμβάνονται και άλλοι εκπαιδευτικοί που δεν ανήκουν στη δική σου ειδικότητα. Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1559 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 01:24:42 πμ »
Λοιπόν, αφού συνεχίζεις να παρακολουθείς την κοινότητα των δασκάλων, να σου εξηγήσω λίγο τα πράγματα πώς έχουν:

1ον: Δεν ισχυριζόμαστε ότι είμαστε οι στυλοβάτες του εκπ/κου συστήματος, αυτή είναι δική σου φράση. Δεν μπορεί όμως κανένας να αρνηθεί ότι είμαστε η βασικότερη και σημαντικότερη ειδικότητα της εκπαίδευσης. Εμείς είμαστε υπεύθυνοι ώστε να τεθούν γερές βάσεις για την εξέλιξη των μαθητών στην εκπαιδευτική διαδικασία

2ον: Δέχομαι ότι δε θέλεις να πάρεις τη θέση κανενός. Γιατί κρίνεις λοιπόν το ορθογραφικό λάθος της συναδέλφου, τονίζοντας το γεγονός πως είναι δασκάλα; Αυτό βγάζει μία δόση ζήλειας προς τα έξω, σαν να ψάχνεις το αδύναμο σημείο κάποιου για να τον χτυπήσεις. Η ορθογραφία είναι ένα μέρος της δουλειάς μας αλλά όχι το σημαντικότερο. Αν είχες διδαχθεί τα γλωσσικά μαθήματα που έχουμε διδαχθεί εμείς, θα γνώριζες ότι τα συγκεκριμένα ορθογραφικά λάθη κατατάσσονται στην τελευταία κλίμακα διόρθωσης. Για παράδειγμα δεν θα έκοβαν βαθμό σε μία έκθεση

3ον και σημαντικότερον: Η αναφορά σε "ψηφοφόρους" είναι αρκετά σκληρή, δεν μπορώ να πω. Όμως επίσης δεν μπορώ να πω ότι κι εγώ δεν είμαι καχύποπτη απέναντι στη δημιουργία των ΕΑΕΠ εν μέσω κρίσης, που έδωσαν δουλειά σε πτυχία θεατρολογίας, εικαστικών κλπ στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Μαθήματα που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν στην αρμοδιότητα του δασκάλου και άλλα που προστέθηκαν στην πορεία. Δεν θέλω να θίξω περαιτέρω αυτό το θέμα.


Πιστεύω ότι έχει έρθει η ώρα να αποχωρήσεις από την κοινότητά μας ή έστω να πάψεις να κάνεις κακεντρεχή σχόλια. Δεν οδηγεί πουθενά όλο αυτό. Ο κάθε κλάδος θέλει το καλύτερο για τον "εαυτό" του. Απλά κι εγώ κουράστηκα φέτος από όλη αυτή τη λασπολογία εναντίον των δασκάλων σχετικά με το πλήθος των προσλήψεων. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και ενημερωτικά δεν διαθέτω καλάμι για να το παρκάρω κάπου συγκεκριμένα.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1560 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 01:45:36 πμ »
ολα μας τα νευρα αγαπητη ειδικοτητα προηλθαν απ ο το γεγονος οτι αλλα εταζαν σχετικα με τις πιστωσεις ..ακουσαμε πολλα κερασια αλλα δεν κρατησαμε μικρο καλαθι γτι μιλουσαν με σιγουρια.........Οι παραπανω πιστωσεις που εταζαν απο το εσπα  για ειδικη και ολοημερα τις εδωσαν τελικα στις ειδικοτητες και τις πηρανε απο εμας... ας παρουνε και 100000000000 ειδικοτητες ισα ισα ειναι και καλο αρκει να τα μοιραζει ετσι ωστε ολα τα σχολεια να λειτουργουνε σωστα ..το θεμα ειναι τι κανει το υπουργειο και πως μας κοροιδευουν για τα καλα....

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1561 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 02:03:26 πμ »
VickyMag απ' ότι καταλαβαίνω το πρόβλημά για σένα είναι η ύπαρξη των ΕΑΕΠ ως θεσμός και οι λόγοι είναι καθαρά οικονομικοί και όχι "παιδαγωγικής φύσης". Απλά μερικές επισημάνσεις χωρίς να θέλω να σου αλλάξω γνώμη σε κάτι και χωρίς να θέλω να "καταχραστώ" το χώρο σας. Φαντάζομαι θα ήσουν ακόμα φοιτήτρια όταν προ κρίσης ξεκίνησαν να λειτουργούν τα ΕΑΕΠ (το 2010). Όταν πολλοί από εμάς των ειδικοτήτων είχαμε ήδη εργαστεί 6-7 χρόνια ως ωρομίσθιοι στο Ολοήμερο σχολείο, είχαμε πάρει μεταπτυχιακά και παιδαγωγική επάρκεια. Με την ίδρυση των ΕΑΕΠ επεκτάθηκε το πρόγραμμα των Δημοτικών Σχολείων, ενώ απασχολήθηκαν και δάσκαλοι στο πρόγραμμα μέχρι τις 16:15. Μέχρι τότε οι μαθητές έφευγαν από το σχολείο 1:15 ή 12:30... Δεν περιορίστηκαν οι ώρες των δασκάλων εξαιτίας των ειδικοτήτων. Το μόνο "δυσάρεστο" ήταν ότι αυξήθηκαν τα κενά στο πρόγραμμά τους. Με την ίδρυση των ΕΑΕΠ, αρκετοί συνάδελφοι ειδικοτήτων μεταφέρθηκαν από τη δευτεροβάθμια προκειμένου να βρεθούν κοντά στα σπίτια τους, να καλύψουν ωράριο, ενώ παράλληλα μειώθηκαν ώρες ειδικοτήτων στη δευτεροβάθμια. Το αν η κατάσταση βελτίωσε το "παιδαγωγικό" αποτέλεσμα του δημοτικού, μπορούν να το κρίνουν καλύτερα δάσκαλοι που είχαν εργαστεί και προ ΕΑΕΠ. Προσωπικά, επειδή είχα εργαστεί και πριν, κρίνω ότι αναβαθμίστηκε σε μεγάλο βαθμό η παρεχόμενη εκπαίδευση. Και θα ήταν ακόμα καλύτερη η κατάσταση αν υπήρχαν οι οργανικές των ειδικοτήτων σε κάθε σχολείο, αν υπήρχαν καθηγητές και δάσκαλοι παντού από την αρχή της χρονιάς και αν οι αναπληρωτές προσλαμβάνονταν ως "αναπληρωτές" και όχι για να καλύπτουν οργανικά κενά. Αλλά ακόμα κι έτσι σκέψου πώς ήταν το σχολείο στο οποίο ήμασταν εσύ και εγώ μαθητές... Πλέον και οι δάσκαλοι είναι πιο μορφωμένοι και καταρτισμένοι στα αντικείμενα που διδάσκουν και στο παιδαγωγικό τους έργο, τα σχολεία έχουν γίνει πιο σύγχρονα και τα αντικείμενα περισσότερο προσιτά και ενδιαφέροντα για τους μαθητές. Προσωπικά παρατηρώντας τη δουλειά που γίνεται στα ΕΑΕΠ σε σχέση με όσα έζησα εγώ ως μαθητής (ένας δάσκαλος που τα έκανε όλα) ζηλεύω τα παιδιά των ΕΑΕΠ... Λυπάμαι αν καταχράστηκα το χώρο σας και για την πολυλογία. Απλά "τροφή για σκέψη"...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2015, 02:05:22 πμ από gpapage »

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1562 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 10:12:26 πμ »
Καλημέρα, καθόλου δεν με ενοχλεί η ύπαρξη των ΕΑΕΠ. Αυτό που με ενοχλεί είναι οι συνεχείς "επιθέσεις" ατόμων που ανήκουν σε κλάδους ειδικοτήτων σε δασκάλους, σχετικά με τον αριθμό και τις φάσεις προσλήψεων. Αν διαβάσεις σε προηγούμενες σελίδες, έχω αναφερθεί σχετικά για την ομάδα "Αναπληρωτές μέσω Εσπα" στο Facebook και για τα τέρατα που γράφουν πολλά άτομα. Επειδή όμως δεν μου αρέσει να γενικεύω, δεν μπορώ σίγουρα να πω ότι όλες οι ειδικότητες είναι το ίδιο! Και αν θες να ξέρεις κιόλας, πέρυσι η μουσικός μού ήταν η περισσότερο συμπαθής συνάδελφος στο σχολείο.

Συμφωνώ για το έργο που γράφεις ότι προσφέρετε. Κι εγώ στις τρεις τελευταίες τάξεις του δημοτικού είχα μια δασκάλα που μας έκανε όλο χειροτεχνίες και θεατρικά και όλες οι άλλες τάξεις ζήλευαν. Τώρα αρκετά παιδιά έχουν αυτό το προνόμιο.
Όλες μου οι απαντήσεις αν δεις, ήρθαν ύστερα από πολύ προκλητικές απόψεις που εξέφρασε η συνάδελφος. Είναι απόλυτα λογικό να θέλω το καλύτερο για τον κλάδο μου κι εσείς για τον δικό σας. Δεν χρειάζεται αυτό να μετατρέπεται σε καθημερινή διαμάχη και σε παιχνίδι γνώσεων!

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1563 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 11:08:31 πμ »
λοιπον θα παρακαλασουσα τις ειδικοτητες να αποχωρησουν απο το συγκεκριμένο δωμάτιο γιατι ξεφέυγουμε απο το θέμα της συζήτησής μας . Κορίτσια τελικα καναμε κατι με το κείμενο ?

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1564 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:10:20 μμ »
Κορίτσια το έχω έτοιμο στο χαρτί, το περνάω τώρα στο κινητό (πάμε για καινούριο λάπτοπ) και σας το στέλνω!

Αποσυνδεδεμένος treis thn wra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1565 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:40:07 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω πως το θέμα με τις ειδικότητες έχει παρατραβήξει. Συμφωνώ με όλα όσα έχει αναφέρει η nat και δικαίως θίχτηκε από σχόλια "ψηφοθηρίας". κι εμένα το ίδιο θα με πείραζει αν έλεγε κάποιος το αντίστοιχο για εμάς (είμαι κι εγώ του πε70). όσο για σχόλια που καλούν κάποιον να αποχωρήσει από το διάλογο, σα να της λέμε "φύγε από εδώ, δε σε παίζουμε", είναι παιδιάστικο, αντισυναδελφικό και δεν αντιστοιχεί σε παιδαγωγούς. Δεν έχω καμία διάθεση να διαπλικτιστώ και για αυτόν τον λόγο δεν θα απαντήσω σε οποιαδήποτε παρόμοια απάντηση. ενώμενοι πρέπει να είμαστε και να ζητάμε δουλειά για όλους μας, γιατί αυτό είναι καλύτερο και για τα παιδιά και το εργασιακό μας περιβάλλον.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1566 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 12:57:10 μμ »
ολα μας τα νευρα αγαπητη ειδικοτητα προηλθαν απ ο το γεγονος οτι αλλα εταζαν σχετικα με τις πιστωσεις ..ακουσαμε πολλα κερασια αλλα δεν κρατησαμε μικρο καλαθι γτι μιλουσαν με σιγουρια.........Οι παραπανω πιστωσεις που εταζαν απο το εσπα  για ειδικη και ολοημερα τις εδωσαν τελικα στις ειδικοτητες και τις πηρανε απο εμας... ας παρουνε και 100000000000 ειδικοτητες ισα ισα ειναι και καλο αρκει να τα μοιραζει ετσι ωστε ολα τα σχολεια να λειτουργουνε σωστα ..το θεμα ειναι τι κανει το υπουργειο και πως μας κοροιδευουν για τα καλα....
Ειναι η τελευταια φορα που μπαινω στη δικια σας συζητηση..αλλα το κανω για σου πω ορισμενα πραγματα που ισως δεν γνωριζεις...Πρωτον ειναι γνωστο σε ολους οτι υπαρχει προβλημα με τις πιστωσεις ..ηδη υπαρχουν αρκετες αναφορες απο τον κυριο μπρατη....σε ολους ειναι γνωστο το προβλημα για τις περιοχες  απο εσπα..Τωρα οσον αφορα για τις προσληψεις ειδικοτητων...απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι εγινε αρπαγη πιστωσεων απο πε70 και δοθηκαν στις ειδικοτητες ..οταν οι προσληψεις για τις ειδικοτητες για μηνα σεπτεμβριο και οκτωβριο ειναι μειωμενες εν συγκρισει με το αντιστοιχο περυσι κατα 25 με 30%..μονο για τα δωδεκανησα υπαρχουν πανω απο 120 κενα σε ειδικοτητες.Και δες σε παρακαλω τις αντιστοιχες προσληψεις των πε70 την αντιστοιχη περιοδο...Μονο για την γενικη εφετος εχουν προσληθφει 900 αναπληρωτες περισσοτερο απο περυσι  πε70...Υπαρχει ενα προβλημα στην ειδικη ,,,αλλα δεν ειναι μονο δικο σας προβλημα..Ευχομαι να πανε ολα καλα...να μπορεσει ο υπουργος να λυσει το προβλημα..γιατι τα παιδια χρειαζονται ολους τους εκπαιδευτικους κοντα τους...

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1567 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 02:22:32 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
Μόλις τώρα
Προσλήψεις στην παράλληλη στήριξη για την ΠΕ θα γίνουν την Παρασκευή.Περίπου 750 δάσκαλοι κσι νηπιαγωγοί(β'+γφάση μαζί).Την επόμενη βδομάδα,αφού πρώτα ζητηθούν τα κενά,θα γίνουν νέες προσλήψεις όλων των ειδικοτήτων για τη γενική αγωγή στην ΠΕ.Σήμερα θα γίνουν περίπου 500 προσλήψεις για τα μουσικά και τη γενική αγωγή της β/θμιας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160023
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.