*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14  (Αναγνώστηκε 190224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:29:33 πμ »
Demetroula λάθος μου που δεν το  διευκρίνησα, μιλάω για τους αποσπασμένους σε άλλους φορείς και υπηρεσίες του Υπ. Παιδείας (Περιφ. Διευθύνσεις, Διευθυνσεις πρωτοβάθμιας-δευτεροβαθμιας,ΑΕΙ,ΤΕΙ,Μητροπολεις,Ακαδημίες,Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου,ανεξαρτητες ή αποκεντρωμένες υπηρεσίες του Υπουργείου,Γ.Α.Κ.... και δε συμμαζεύεται...) Αν αυτοί δεν πάρουν απόσπαση,τα βλέπω σκούρα,γιατι είναι πολλοί...είναι παααρααα πολλοί δυστυχώς. Μακάρι να βγω ψεύτρα.

Μη γραφετε ο,τι να 'ναι και τρομοκρατειτε αδικα τον κοσμο.
Οι νηπιαγωγοι σε αυτες τις θεσεις ειναι παρα πολυ λιγοι.
Το θεμα φετος ειναι αν θα αποφασισουν να καλυψουν τα κενα και πιο συγκεκριμενα αν θα λειτουργησουν τα ολοημερα
Και περυσι το ιδιο κανανε. Με την προφαση ελλειψης ατομων αφησαν - εμμεσα - κλειστα πολλα ολοημερα κυριως στην Αττικη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:45 »

Αποσυνδεδεμένος anjee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:37:05 πμ »
Καλησπερα σε ολους - ολες και καλη τυχη με τις αιτησεις!!!!!!!
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: εχω πιστοποιηση επαρκειας braille, μπορω να την καταθεσω με την αιτηση αναπληρωτων, για να μετρησει στην ειδικη αγωγη ή δεν ξερω, να την καταθεσω οταν βγει η εγκυκλιος για την ειδικη αγωγη...... εχω δλδ τετοιο δικαιωμα ή δεν μετραει καθολου για τα δημοσια σχολεια;
( ειμαι πε 60 )
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Leniooo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:52:25 πμ »
Demetroula λάθος μου που δεν το  διευκρίνησα, μιλάω για τους αποσπασμένους σε άλλους φορείς και υπηρεσίες του Υπ. Παιδείας (Περιφ. Διευθύνσεις, Διευθυνσεις πρωτοβάθμιας-δευτεροβαθμιας,ΑΕΙ,ΤΕΙ,Μητροπολεις,Ακαδημίες,Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου,ανεξαρτητες ή αποκεντρωμένες υπηρεσίες του Υπουργείου,Γ.Α.Κ.... και δε συμμαζεύεται...) Αν αυτοί δεν πάρουν απόσπαση,τα βλέπω σκούρα,γιατι είναι πολλοί...είναι παααρααα πολλοί δυστυχώς. Μακάρι να βγω ψεύτρα.

Μη γραφετε ο,τι να 'ναι και τρομοκρατειτε αδικα τον κοσμο.
Οι νηπιαγωγοι σε αυτες τις θεσεις ειναι παρα πολυ λιγοι.
Το θεμα φετος ειναι αν θα αποφασισουν να καλυψουν τα κενα και πιο συγκεκριμενα αν θα λειτουργησουν τα ολοημερα
Και περυσι το ιδιο κανανε. Με την προφαση ελλειψης ατομων αφησαν - εμμεσα - κλειστα πολλα ολοημερα κυριως στην Αττικη
Τριαινοφόρε εισαι σίγουρος ότι ειναι τόσοι λίγοι; Μακάρι να ειναι έτσι όπως τα λες. Εγώ πάντως έμαθα μέσα απο Περιφερειακή Διεύθυνση για μεγάλες διαθεσιμότητες σε περίπτωση που δεν δώσουν αποσπάσεις (πχ. επαρχιακός νομός με 160 άτομα στη διάθεση- δάσκαλοι νηπιαγωγοί μαζί). Δεν είχα σκοπό να τρομοκρατήσω κανέναν,μεταφέρω αυτά που άκουσα και τον προβληματισμό μου ελπίζοντας να με διαψεύσει κάποιος.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:57:57 πμ »
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: εχω πιστοποιηση επαρκειας braille, μπορω να την καταθεσω με την αιτηση αναπληρωτων, για να μετρησει στην ειδικη αγωγη ή δεν ξερω, να την καταθεσω οταν βγει η εγκυκλιος για την ειδικη αγωγη...... εχω δλδ τετοιο δικαιωμα ή δεν μετραει καθολου για τα δημοσια σχολεια;
( ειμαι πε 60 )
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!
Όχι. Η γραφή Braille δεν είναι από τα απαραίτητα στοιχεία για να μπεις στους πίνακες της ειδικής (μεταπτυχιακό/διδακτορικό στην ειδική αγωγή ή σεμινάριο 400 ωρών στην ειδική αγωγή).

Demetroula λάθος μου που δεν το  διευκρίνησα, μιλάω για τους αποσπασμένους σε άλλους φορείς και υπηρεσίες του Υπ. Παιδείας (Περιφ. Διευθύνσεις, Διευθυνσεις πρωτοβάθμιας-δευτεροβαθμιας,ΑΕΙ,ΤΕΙ,Μητροπολεις,Ακαδημίες,Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου,ανεξαρτητες ή αποκεντρωμένες υπηρεσίες του Υπουργείου,Γ.Α.Κ.... και δε συμμαζεύεται...) Αν αυτοί δεν πάρουν απόσπαση,τα βλέπω σκούρα,γιατι είναι πολλοί...είναι παααρααα πολλοί δυστυχώς. Μακάρι να βγω ψεύτρα.
Μη γραφετε ο,τι να 'ναι και τρομοκρατειτε αδικα τον κοσμο.
Οι νηπιαγωγοι σε αυτες τις θεσεις ειναι παρα πολυ λιγοι.
Το θεμα φετος ειναι αν θα αποφασισουν να καλυψουν τα κενα και πιο συγκεκριμενα αν θα λειτουργησουν τα ολοημερα
Και περυσι το ιδιο κανανε. Με την προφαση ελλειψης ατομων αφησαν - εμμεσα - κλειστα πολλα ολοημερα κυριως στην Αττικη
Έχει δίκιο ο Triainoforos, τα ολοήμερα είναι αυτά που θα μας κόψουν θέσεις. Ούτε οι αποσπάσεις ούτε οι συγχωνεύσεις τμημάτων. Η κατάργηση των ολοημέρων στην πράξη! Αφήστε που το ΑΠΟΚΛΕΙΩ να μην γίνουν αποσπάσεις σε φορείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2013, 02:03:51 πμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:45 »

Αποσυνδεδεμένος Leniooo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:00:14 πμ »
Demetroula λάθος μου που δεν το  διευκρίνησα, μιλάω για τους αποσπασμένους σε άλλους φορείς και υπηρεσίες του Υπ. Παιδείας (Περιφ. Διευθύνσεις, Διευθυνσεις πρωτοβάθμιας-δευτεροβαθμιας,ΑΕΙ,ΤΕΙ,Μητροπολεις,Ακαδημίες,Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου,ανεξαρτητες ή αποκεντρωμένες υπηρεσίες του Υπουργείου,Γ.Α.Κ.... και δε συμμαζεύεται...) Αν αυτοί δεν πάρουν απόσπαση,τα βλέπω σκούρα,γιατι είναι πολλοί...είναι παααρααα πολλοί δυστυχώς. Μακάρι να βγω ψεύτρα.

Μη γραφετε ο,τι να 'ναι και τρομοκρατειτε αδικα τον κοσμο.
Οι νηπιαγωγοι σε αυτες τις θεσεις ειναι παρα πολυ λιγοι.
Το θεμα φετος ειναι αν θα αποφασισουν να καλυψουν τα κενα και πιο συγκεκριμενα αν θα λειτουργησουν τα ολοημερα
Και περυσι το ιδιο κανανε. Με την προφαση ελλειψης ατομων αφησαν - εμμεσα - κλειστα πολλα ολοημερα κυριως στην Αττικη

Φυσικά και δε θα λειτουργήσουν παραπάνω ολοήμερα απο πέρυσι. Είπαμε να ελπίζουμε,όχι να παραμυθιαζόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #327 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:02:17 πμ »
Τριαινοφόρε εισαι σίγουρος ότι ειναι τόσοι λίγοι; Μακάρι να ειναι έτσι όπως τα λες. Εγώ πάντως έμαθα μέσα απο Περιφερειακή Διεύθυνση για μεγάλες διαθεσιμότητες σε περίπτωση που δεν δώσουν αποσπάσεις (πχ. επαρχιακός νομός με 160 άτομα στη διάθεση- δάσκαλοι νηπιαγωγοί μαζί). Δεν είχα σκοπό να τρομοκρατήσω κανέναν,μεταφέρω αυτά που άκουσα και τον προβληματισμό μου ελπίζοντας να με διαψεύσει κάποιος.
Συνήθως αυτό συμβαίνει σε "περιζήτητους" νομούς (της ηπειρωτικής Ελλάδας, από τη Στερεά και πάνω) πριν ανοίξουν τα σχολεία. Όταν όμως ανοίγουν τα σχολεία βγαίνουν πάντα λίγα έως πολλά κενά (ανάλογα με το νομό) για τις αποσπάσεις. Για τους ΠΕ60 και ΠΕ70 μιλάμε πάντα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος anjee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:03:26 πμ »
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: εχω πιστοποιηση επαρκειας braille, μπορω να την καταθεσω με την αιτηση αναπληρωτων, για να μετρησει στην ειδικη αγωγη ή δεν ξερω, να την καταθεσω οταν βγει η εγκυκλιος για την ειδικη αγωγη...... εχω δλδ τετοιο δικαιωμα ή δεν μετραει καθολου για τα δημοσια σχολεια;
( ειμαι πε 60 )
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!
Όχι. Η γραφή Braille δεν είναι απαραίτητο στοιχείο για να μπεις στους πίνακες της ειδικής (μεταπτυχιακό/διδακτορικό στην ειδική αγωγή ή σεμινάριο 400 ωρών στην ειδική αγωγή).



Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!! Επομενως δεν παιζει ρολο πλεον το αν εχεις επαρκεια σε νοηματικη ή braille αν δεν εισαι ηδη αποφοιτος της ειδικης αγωγης ετσι;
Γιατι θυμαμαι πριν καποια χρονια στους πινακες αναπλ της ειδικης υπηρχαν ατομα που ηταν πε 60 αλλα ειχαν επαρκεια braille ή 4 χρονια νοηματικης χωρις επαρκεια και τους επαιρναν....


Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #329 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:07:34 πμ »
Όχι. Η γραφή Braille δεν είναι απαραίτητο στοιχείο για να μπεις στους πίνακες της ειδικής (μεταπτυχιακό/διδακτορικό στην ειδική αγωγή ή σεμινάριο 400 ωρών στην ειδική αγωγή).

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!! Επομενως δεν παιζει ρολο πλεον το αν εχεις επαρκεια σε νοηματικη ή braille αν δεν εισαι ηδη αποφοιτος της ειδικης αγωγης ετσι;
Γιατι θυμαμαι πριν καποια χρονια στους πινακες αναπλ της ειδικης υπηρχαν ατομα που ηταν πε 60 αλλα ειχαν επαρκεια braille ή 4 χρονια νοηματικης χωρις επαρκεια και τους επαιρναν....
Αυτά τα άτομα τα πήραν γιατί έχουν τα ίδια την αντίστοιχη αναπηρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2013, 11:19:07 πμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #330 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:44:41 πμ »
Συνάδελφοι, τα νούμερα και πάλι δεν βγαίνουν εκτός κι αν διορίσει.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #331 στις: Αύγουστος 13, 2013, 08:52:36 πμ »
Μα πως θα κλεισει τα ολοημερα απο τη στιγμη που ηδη εχουν γινει οι εγγραφες??

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #332 στις: Αύγουστος 13, 2013, 09:07:29 πμ »
 καλημέρα και καλή δύναμη και από εμένα,

Χθές πήγα στην Α/βάθμια Πειραιά να καταθέσω την αίτηση και είχε πάρα πολύ κόσμο! Είχα πολλά χρόνια να πετύχω τόσο κόσμο για κατάθεση αιτήσεων! Οι συνάδελφοι που δούλευαν ήταν και εδώ 2 ενώ στο τέλος μας έστελναν με τα αντίγραφά μας στον 4ο όροφο για υπογραφή. Το κλίμα πάντως ήταν καλό παρόλο τον κόσμο που είχε!
Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #333 στις: Αύγουστος 13, 2013, 11:21:41 πμ »
Μα πως θα κλεισει τα ολοημερα απο τη στιγμη που ηδη εχουν γινει οι εγγραφες??
Τα περισσότερα θα λειτουργήσουν. Αλλά θα υπάρξουν και πολλά που θα λειτουργήσουν ως κλασικά, όπως έγινε φέτος με τη δικαιολογία ότι δεν είχαν προσωπικό να τους στείλουν.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #334 στις: Αύγουστος 13, 2013, 11:29:55 πμ »
@Demetroula

Αυτο ισως γινει σε εξαιρετικες περιπτωσεις σιγουρα ομως δε θα ειναι εκτεταμενο.
Φαντασου τους γονεις που εχουν γραψει τα παιδια τους σε ολοημερο, να τους πουν το Σεπτεμβρη "θα παιρνεις το παιδι σου στις 12".
Χαμος θα γινει!
Εδω με νυχια και με δοντια, με προπαγανδα και ασυστολα ψευδη προσπαθουν να στρεψουν την κοινωνια εναντια των εκπαιδευτικων.... δεν ειναι στρατηγικα εξυπνο να εξοργισουν τοσες χιλιαδες γονεις!

....αποψη μου.....

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρώσεις/Διορισμοί Νηπιαγωγών 2013-14
« Απάντηση #335 στις: Αύγουστος 13, 2013, 11:51:51 πμ »
Σε παραπέμπω στη φετινή κατάσταση στις 4 περιοχές της Αθήνας όπου μειώθηκαν πάρα πολύ οι αναπληρωτές λόγω των ολοήμερων που έπρεπε να λειτουργήσουν και δε λειτούργησαν. Επίσης, πολλοί γονείς δεν ξέρουν τα δικαιώματά τους και μετά από μερικές μεμονωμένες διαμαρτυρίες τα παρατάνε. Σου δίνω ένα υποθετικό παράδειγμα: σε ένα χωριό της Κρήτης υπάρχει ένα νηπιαγωγείο έχει 12 παιδιά που είναι προορισμένο να λειτουργήσει ως ολοήμερο αλλά έρχεται ο Οκτώβριος, ο Νοέμβριος και δεύτερη νηπιαγωγός δεν έρχεται. Η πρωτοβάθμια λέει ότι δεν έχει προσωπικό και θα προσπαθήσει για τον επόμενο μήνα. Και αυτό συνεχίζεται μέχρι το τέλος της χρονιάς. Οι γονείς τι μπορούν να κάνουν; Ειδικά αν δε δουλεύουν το μεσημέρι, ή αν υπάρχει μια γιαγιά στο χωριό για να προσέχει το παιδί, δε θα καίγονται. Οπότε το αφήνουν κι αυτοί μη γνωρίζοντας και τα δικαιώματά τους.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159952
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 757
Σύνολο: 763

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.