*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 511406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1442 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:19:54 μμ »
Το οτι βγαινουν και λενε τι εγινε χωρις να λενε γιατι ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για ναβμην χρησιμοποιησω αλλο λεξιλογιο...
Οι μεγαλυτεροι νομοι της χωρας δεν δοθηκαν κ αυτοι ηταν απλα θεατες;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:16 »

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1443 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:21:59 μμ »
Μίλησα με υψηλά ιστάμενο στο ΠΥΣΠΕ που με ενδιαφέρει. Μου είπε ότι όντως τα κενά που δήλωσαν είναι αυτά του Παληγιάννη. Όμως από την περιφέρεια τους μετέφεραν ότι πλεονάζουν από τη Βθμια ΤΡΙΠΛΑΣΙΟΙ πληροφορικοί από όσους ζήτησε η Αθμια! Κάποιοι θα πάνε στα δημοτικά και κάποιοι θα κάνουν Μαθηματικά στα Γυμνάσια για να τους βολέψουν (διασταυρώθηκε και με Βθμια). Πως προέκυψαν από τη μια χρονιά στην άλλη 100 πλεονάζοντες πληροφορικοί στη Βθμια κανείς δεν ξέρει... Καταργήθηκε κάποιο μάθημα πληροφορικής στα ΕΠΑΛ?

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1444 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:25:41 μμ »
thanvot απογοητευτικά τα όσα αναφέρεις αλλά και πάλι δεν εξηγούν την κατάσταση......πώς προέκυψαν από τη μια χρονιά στην άλλη όλοι αυτοί;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1445 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:26:53 μμ »
thanvot απογοητευτικά τα όσα αναφέρεις αλλά και πάλι δεν εξηγούν την κατάσταση......πώς προέκυψαν από τη μια χρονιά στην άλλη όλοι αυτοί;;;;;;;;
Ποιος μπορεί να δώσει απάντησε σε αυτό;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:16 »

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1446 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:28:14 μμ »
Ειλικρινά κι εγώ αυτή την απορία έχω, βρε παιδιά! Πέρσι να το καταλάβω να είχε συμβεί αυτό. Φέτος όμως; Ποια αλλαγή έγινε στις ώρες διδασκαλίας των μαθημάτων;;;; Γιατί να περισσεύουν τόσοι ΦΕΤΟΣ;

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1447 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:31:09 μμ »
Και καλα οι Πληροφορικοί... σε όλες δηλαδή τις κοινές ειδικότητες έγιναν τόσοι πολλοί οι υπεράριθμοι μέσα σε ένα χρόνο, που δεν δικαιολογείται καμία απόσπαση εντός Αττικής/Θεσσαλονίκης; Τι γίνεται τέλος πάντων...;
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος four

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1448 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:37:30 μμ »
Είχα αποσπαστεί στη β' επιλογή μου, έκανα τροποποίηση απόσπασης για να πάω στην α' επιλογή μου και ενώ η αίτησή μου επικυρώθηκε και έχω νέο αριθμό πρωτοκόλλου κτλ δεν αποσπάστηκα, ενώ αποσπάστηκαν άλλοι με λιγότερα μόρια στην ίδια περιοχή!Τι συμβαίνει;;

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1449 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:39:01 μμ »
Μίλησα με υψηλά ιστάμενο στο ΠΥΣΠΕ που με ενδιαφέρει. Μου είπε ότι όντως τα κενά που δήλωσαν είναι αυτά του Παληγιάννη. Όμως από την περιφέρεια τους μετέφεραν ότι πλεονάζουν από τη Βθμια ΤΡΙΠΛΑΣΙΟΙ πληροφορικοί από όσους ζήτησε η Αθμια! Κάποιοι θα πάνε στα δημοτικά και κάποιοι θα κάνουν Μαθηματικά στα Γυμνάσια για να τους βολέψουν (διασταυρώθηκε και με Βθμια). Πως προέκυψαν από τη μια χρονιά στην άλλη 100 πλεονάζοντες πληροφορικοί στη Βθμια κανείς δεν ξέρει... Καταργήθηκε κάποιο μάθημα πληροφορικής στα ΕΠΑΛ?
Να ερθω κ εγω με την ιδια απορια;;;;περσι καμια δεκαρια διατεθηκαν! !!! 100 μονο με καταργηση του μαθηματος εξηγειται!!! Και αν ειναι ετσι εμεις οι αλλοι δεν θα ερθουμε ποτε σπιτι μας!!! Θα παρουμε συνταξη απο την περιοχη διορισμου μας.  Ουτε μεταθεση παιζει κ με αυτον τον τροπο ουτε αποσπαση!!! Μαλλον θελουν να μας παραιτησουν!!!Δεν θα παρω ευχαριστω!!! Μηπως να μας ενημερωσουν αντι να κανουμε εικασιες;

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1450 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:40:26 μμ »
Ανακοίνωση

Προσπαθούμε να οργανώσουμε συλλογικό υπόμνημα διαμαρτυρίας κατά της εξαίρεσης στη διαδικασία των αποσπάσεων των κοινών ειδικοτήτων ΠΕ / ΔΕ στην Κεντρική Μακεδονία. Οποιος ενδιαφέρεται, ας επικοινωνήσει στο 6972891235 (Σοφία Παναγιωτίδου ΠΕ 06).

Δεν είμαι η stape! Φίλη της.
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος chess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1451 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:42:40 μμ »
Ναι καλά καλά, θα βγουν και άλλες αποσπάσεις, πάλι στο περίμενε και στο πόδι.
Ποια τα κενά πλεονάσματα Βθμιας; γιατί δεν ανακοινώνονται επίσημα από το υπουργείο;
Ποια τα κενά πλεονάσματα Αθμιας; γιατί δεν ανακοινώνονται επίσημα από το υπουργείο;
αν δεν γίνεται αυτό τότε τί θέλουμε; ούτε στη μπανανία ούτε....

Αποσυνδεδεμένος georgio7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Δεν πάμε καλά
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1452 στις: Αύγουστος 25, 2017, 09:56:42 μμ »
Ποιος μπορεί να δώσει απάντησε σε αυτό;;;;

Συναδελφοι οι πλεοναζοντες στις βθμιες δεν ειναι φετινο φαινομενο. Υπαρχουν καθε χρονο τα τελευταια 7-8 χρονια και σε μεγαλυτερο βαθμο τα τελευταια 2 που καταργηθηκαν οι ωρες του υπευθυνου εργαστηριου. Απλα τα πλεονασματα αυτα δε λαμβανονταν υποψη μεχρι τωρα για αυτο και τα κενα των αθμιων καλυπτονταν με αποσπασεις απο αλλα πυσδε. Μιλαω παντα για πληροφορικους βεβαια κατα κυριο λογο. Συγκεκριμενα οι πλεοναζοντες στα 2 πυσδε της θεσσαλονικης ειναι και ηταν αρκετες δεκαδες αθροιστικα. Μαλιστα αυτοι μεχρι και σημερα δεν εχουν το δικαιωμα για αιτηση αποσπασης στο οικειο πυσπε και διαμαρτυρονταν για αυτο.

Κατα τη γνωμη μου αυτη η διαχειριση που γινεται φετος δεν ειναι λαθος για τον εξης απλο λογο. Αν το κενο ενος μεγαλοαστικου πυσπε καλυφθει με εκπαιδευτικο απο αλλο μακρινο πυσδε και οχι απο τον οικειο πλεοναζοντα τοτε ο οικειος πλεοναζων δεν θα εχει πως να απασχοληθει και το αντιστοιχο κενο στο πυσπε προελευσης του αποσπασμενου (δλδ το κενο στο πυσπε που θα μπορουσε να καλυψει αν ειχε διατεθει απο το οικειο πυσδε) θα πρεπει να καλυφθει με αναπληρωτη. Με λιγα λογια εχουμε υπερσυσσωρευση στα μεγαλοαστικα πυσδε/πυσπε και ερημωση στα μικροαστικα.

Τελος θελω να υπενθυμισω οτι περυσι αναγκαστηκαν να διατεθουν σε ιεκ πλεοναζοντες της βθμιας γιατι τα κενα του αντιστοιχου πυσπε καλυφθηκαν απο αποσπασμενους απο μακρινα πυσδε.
(η θεση μου αυτη δε πηγαζει απο προσωπικο συμφερον γιατι δεν ειμαι πλεον εκπαιδευτικος)

Αποσυνδεδεμένος chess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1453 στις: Αύγουστος 25, 2017, 10:01:52 μμ »
Συναδελφοι οι πλεοναζοντες στις βθμιες δεν ειναι φετινο φαινομενο. Υπαρχουν καθε χρονο τα τελευταια 7-8 χρονια και σε μεγαλυτερο βαθμο τα τελευταια 2 που καταργηθηκαν οι ωρες του υπευθυνου εργαστηριου. Απλα τα πλεονασματα αυτα δε λαμβανονταν υποψη μεχρι τωρα για αυτο και τα κενα των αθμιων καλυπτονταν με αποσπασεις απο αλλα πυσδε. Μιλαω παντα για πληροφορικους βεβαια κατα κυριο λογο. Συγκεκριμενα οι πλεοναζοντες στα 2 πυσδε της θεσσαλονικης ειναι και ηταν αρκετες δεκαδες αθροιστικα. Μαλιστα αυτοι μεχρι και σημερα δεν εχουν το δικαιωμα για αιτηση αποσπασης στο οικειο πυσπε και διαμαρτυρονταν για αυτο.

Κατα τη γνωμη μου αυτη η διαχειριση που γινεται φετος δεν ειναι λαθος για τον εξης απλο λογο. Αν το κενο ενος μεγαλοαστικου πυσπε καλυφθει με εκπαιδευτικο απο αλλο μακρινο πυσδε και οχι απο τον οικειο πλεοναζοντα τοτε ο οικειος πλεοναζων δεν θα εχει πως να απασχοληθει και το αντιστοιχο κενο στο πυσπε προελευσης του αποσπασμενου (δλδ το κενο στο πυσπε που θα μπορουσε να καλυψει αν ειχε διατεθει απο το οικειο πυσδε) θα πρεπει να καλυφθει με αναπληρωτη. Με λιγα λογια εχουμε υπερσυσσωρευση στα μεγαλοαστικα πυσδε/πυσπε και ερημωση στα μικροαστικα.

Τελος θελω να υπενθυμισω οτι περυσι αναγκαστηκαν να διατεθουν σε ιεκ πλεοναζοντες της βθμιας γιατι τα κενα του αντιστοιχου πυσπε καλυφθηκαν απο αποσπασμενους απο μακρινα πυσδε.
(η θεση μου αυτη δε πηγαζει απο προσωπικο συμφερον γιατι δεν ειμαι πλεον εκπαιδευτικος)
Πολύ καλά όλα αυτά συνάδελφε, αλλά όλο εικασίες και θεωρίες δεν είμαστε όλοι;
γιατί δεν ανακοινώνουν επιτέλους τα κενά/πλεονάσματα για βθμια/αθμια ώστε να ξέρει ο καθένας περίπου που θα κάνει αίτηση;
αυτό είναι το θέμα, η διαφάνεια...

Αποσυνδεδεμένος four

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1454 στις: Αύγουστος 25, 2017, 10:07:53 μμ »
Δε βγάζω άκρη βρε παιδιά!Γιατί δεν αποσπάστηκα αφού έκανα κανονικά την αίτησή μου και έχω τόσα μόρια παραπάνω από άλλους;; Είναι δυνατόν να έγινε λάθος;;

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1455 στις: Αύγουστος 25, 2017, 10:08:30 μμ »
Συναδελφοι οι πλεοναζοντες στις βθμιες δεν ειναι φετινο φαινομενο. Υπαρχουν καθε χρονο τα τελευταια 7-8 χρονια και σε μεγαλυτερο βαθμο τα τελευταια 2 που καταργηθηκαν οι ωρες του υπευθυνου εργαστηριου. Απλα τα πλεονασματα αυτα δε λαμβανονταν υποψη μεχρι τωρα για αυτο και τα κενα των αθμιων καλυπτονταν με αποσπασεις απο αλλα πυσδε. Μιλαω παντα για πληροφορικους βεβαια κατα κυριο λογο. Συγκεκριμενα οι πλεοναζοντες στα 2 πυσδε της θεσσαλονικης ειναι και ηταν αρκετες δεκαδες αθροιστικα. Μαλιστα αυτοι μεχρι και σημερα δεν εχουν το δικαιωμα για αιτηση αποσπασης στο οικειο πυσπε και διαμαρτυρονταν για αυτο.

Κατα τη γνωμη μου αυτη η διαχειριση που γινεται φετος δεν ειναι λαθος για τον εξης απλο λογο. Αν το κενο ενος μεγαλοαστικου πυσπε καλυφθει με εκπαιδευτικο απο αλλο μακρινο πυσδε και οχι απο τον οικειο πλεοναζοντα τοτε ο οικειος πλεοναζων δεν θα εχει πως να απασχοληθει και το αντιστοιχο κενο στο πυσπε προελευσης του αποσπασμενου (δλδ το κενο στο πυσπε που θα μπορουσε να καλυψει αν ειχε διατεθει απο το οικειο πυσδε) θα πρεπει να καλυφθει με αναπληρωτη. Με λιγα λογια εχουμε υπερσυσσωρευση στα μεγαλοαστικα πυσδε/πυσπε και ερημωση στα μικροαστικα.

Τελος θελω να υπενθυμισω οτι περυσι αναγκαστηκαν να διατεθουν σε ιεκ πλεοναζοντες της βθμιας γιατι τα κενα του αντιστοιχου πυσπε καλυφθηκαν απο αποσπασμενους απο μακρινα πυσδε.
(η θεση μου αυτη δε πηγαζει απο προσωπικο συμφερον γιατι δεν ειμαι πλεον εκπαιδευτικος)
Χωρις να θελω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση μαζι σου θελω να αναφερω δυο πραγματα.
Τους δοθηκε η δυνατοτητα να κανουν μεταταξη κ μαλιστα προηγηθηκαν παρανομως στις μεταταξεις ανεξαρτητως μοριων. Τωρα θα προηγουνται κ στις αποσπασεις ανεξερτητως μοριων;  και εμεις οι υπολοιποι θα παρουμε τα μορια μας και θα κανουμε χαρακιρι ενω θα διαλυσουμε κ τις οικογενειες μας.
Μπορουν να συγκριθουν μαζι μας στις αποσπασεις βαση μοριων οσοι θελουν...
Το μονο που εχει την ευθυνη βεβαια για ολα αυτα ειναι το υπουργειο κ οχι οι συναδερφοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159973
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.