*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 965024 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3360 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 10:28:28 πμ »
τελικα η εγκυκλιος υποχρεωνει σε διαγωνισμα διαδικτυακο στα γυμνασια η μονο σε αξιολογηση;
δεν εχω καταλαβει
οσοι ειστε σε γυμνασιο μποοειτε να μας πειτε τι κανατε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:32 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3361 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 10:29:33 πμ »
Και μέλος της επιτροπής. Που σημαίνει ότι υπάρχουν διαφωνίες και εντός της επιτροπής.

Ο ίδιος το είπε ότι η εισήγηση δεν ήταν ομόφωνη κ ότι εκείνος μειοψήφησε.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3362 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 10:30:53 πμ »
τελικα η εγκυκλιος υποχρεωνει σε διαγωνισμα διαδικτυακο στα γυμνασια η μονο σε αξιολογηση;
δεν εχω καταλαβει
οσοι ειστε σε γυμνασιο μποοειτε να μας πειτε τι κανατε;

Η εγκύκλιος λέει να τηρηθούν απαρέγκλιτα οι διατάξεις. Δεν αφήνει περιθώριο προαιρετικοτητας. Κάποιοι πατούν στην προβλεψη για μη διενέργεια, που απ όσο θυμάμαι βρίσκεται μόνο στη νομοθεσία του Λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3363 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 10:34:02 πμ »
Σύμφωνα με την εγκύκλιο δεν είναι υποχρεωτικό το διαγώνισμα.Υποχρεωτικη είναι η αξιολόγηση των μαθητών κ η βαθμολόγηση της επίδοσης τους για το παρόν τετράμηνο, με όλα τα διαθέσιμα μέσα (ασκήσεις σύγχρονες κ ασύγχρονες, προφορική εξέταση, κλπ). Σε περίπτωση που δεν γράψουν διαγώνισμα στο α τετραμηνο, θα πρέπει να γράψουν δύο διαγωνίσματα στο β τετράμηνο. Το τελευταίο ισχυε κ προ κορονοιου. Ο διευθυντής σας μάλλον πρέπει να διαβασει καλύτερα τις οδηγίες.

Υπαρχει καπου η εγκυκλιος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:32 »

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3364 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 10:35:29 πμ »
η ολμε δεν μας καλυπτει με την ανακοινωση που εβγαλε;

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3365 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 11:45:31 πμ »
«Ως προς τον τρόπο αξιολόγησης ανά μάθημα για το Α΄ και Β’ τετράμηνο του σχολικού έτους 2020-
2021 στις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εφαρμόζονται απαρέγκλιτα οι ισχύουσες
διατάξεις.

Εναλλακτικά ή συμπληρωματικά, δύναται να αξιοποιείται κάθε πρόσφορος τρόπος διεξαγωγής των
γραπτών εξετάσεων και ηλεκτρονικής αποστολής των θεμάτων αξιολόγησης και των απαντήσεων των
μαθητών και μαθητριών.

https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2020-12/167603_GD4_09_12_20_%CE%91%CE%9E%CE%99%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%97%CE%A3%CE%97_%CE%9C%CE%91%CE%98_%CE%93%CE%95%CE%9B_%CE%A4%CE%95%CE%A4%CE%A1.pdf

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3366 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 12:00:24 μμ »
Γιατρός πάντως είναι. Από την Κεραμεως κάτι παραπάνω ξέρει. Κι από εμάς επίσης.
Από ιούς πάντως δύσκολα να ξερει

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3367 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 12:23:50 μμ »
 Η ΟΛΜΕ κάνει το χαμό για τα διαγωνισματα αλλά έτσι κ μας γυρισουν πίσω  η στήριξη της θα είναι σαν της ΔΟΕ, "βάλτε μπουφάν κ καλή τύχη". 

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3368 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 03:11:55 μμ »
η ολμε δεν μας καλυπτει με την ανακοινωση που εβγαλε;
Ποτέ δεν σε καλύπτει η ΟΛΜΕ και οι ανακοινώσεις της! Αυτό και αν είναι ένα αστείο αφήγημα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3369 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 08:42:39 μμ »
https://www.thes.gr/koinonia/scholeia-me-anoichta-parathyra-i-epanaleitourgia-giati-den-anoigoun-gymnasia-lykeia/amp/?__twitter_impression=true
Αν ήμουν υγειονομικός θα φοβόμουν το ίδιο αλλά νομίζω ότι η αίσθηση ότι κάνεις κάτι καλό μετριαζει την ανησυχία. Γιατί τώρα δεν νιώθω ότι αυτό, το λειτουργημα σύμφωνα με κάποιους, δεν είναι κάτι καλό; Γιατί νιώθω ότι εκτός από τον εαυτό μου κάνω κάτι που βλάπτει τους μαθητές μου; Δεν νιώθω μόνο φόβο και ανησυχία, αλλά ντροπή και ενοχή.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι καταλαβαίνετε εσείς από αυτό :
Η κ. Παπαευαγγέλου επανέλαβε ότι δεν παρατηρείται μετάδοση μέσα στα σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. «Δεδομένα από την ιχνηλάτηση έδειξαν ότι ακόμα και όταν τα σχολεία ήταν κλειστά, κατά τον μήνα Δεκέμβριο, υπήρχε ενδοοικογενειακή μετάδοση από τα παιδί, η οποία μάλιστα ήταν υψηλότερη από αυτή που είχε παρατηρηθεί όταν τα σχολεία ήταν ανοιχτά, επιβεβαιώνοντας ότι το ασφαλέστερο μέρος για τα μικρά παιδιά είναι το σχολικό περιβάλλον, εκεί που τηρούνται τα μέτρα ατομικής προστασίας».
https://www.zougla.gr/greece/article/aksanonte-ta-krousmata-se-neares-ilikies---giati-den-aniksan-gimnasia-ke-likia
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2021, 10:05:03 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3370 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 10:17:16 μμ »
https://www.thes.gr/koinonia/scholeia-me-anoichta-parathyra-i-epanaleitourgia-giati-den-anoigoun-gymnasia-lykeia/amp/?__twitter_impression=true
Αν ήμουν υγειονομικός θα φοβόμουν το ίδιο αλλά νομίζω ότι η αίσθηση ότι κάνεις κάτι καλό μετριαζει την ανησυχία. Γιατί τώρα δεν νιώθω ότι αυτό, το λειτουργημα σύμφωνα με κάποιους, δεν είναι κάτι καλό; Γιατί νιώθω ότι εκτός από τον εαυτό μου κάνω κάτι που βλάπτει τους μαθητές μου; Δεν νιώθω μόνο φόβο και ανησυχία, αλλά ντροπή και ενοχή.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι καταλαβαίνετε εσείς από αυτό :
Η κ. Παπαευαγγέλου επανέλαβε ότι δεν παρατηρείται μετάδοση μέσα στα σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. «Δεδομένα από την ιχνηλάτηση έδειξαν ότι ακόμα και όταν τα σχολεία ήταν κλειστά, κατά τον μήνα Δεκέμβριο, υπήρχε ενδοοικογενειακή μετάδοση από τα παιδί, η οποία μάλιστα ήταν υψηλότερη από αυτή που είχε παρατηρηθεί όταν τα σχολεία ήταν ανοιχτά, επιβεβαιώνοντας ότι το ασφαλέστερο μέρος για τα μικρά παιδιά είναι το σχολικό περιβάλλον, εκεί που τηρούνται τα μέτρα ατομικής προστασίας».
https://www.zougla.gr/greece/article/aksanonte-ta-krousmata-se-neares-ilikies---giati-den-aniksan-gimnasia-ke-likia


Ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπε ότι στο σχολικό περιβάλλον δεν κολλάει το παιδί, ενώ στην οικογένεια κολλάει. Κάτι σαν ιαματικά λουτρά ένα πράγμα η πρωτοβάθμια. Νέα πρόταση θεραπείας: δημοτικά και νηπιαγωγεία. Εκεί δεν πιάνει ο έξω-από-δώ! Στα σπίτια γίνεται η ζημιά...Η γελοιότητα σε όλο της το μεγαλείο! Σε λίγο θα μας πουν και για μαγικά ματζούνια, ξεμάτιασμα, κτλ. Ας είναι τουλάχιστον αντάξιες οι επιχορηγήσεις και οι θέσεις που θα πάρουν κρίμα να ξεφτιλίζονται τσάμπα.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3371 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 10:26:35 μμ »
Κολλάει στα λύκεια, δεν κολλάει στα δημοτικά....
Κολλάει στον αγιασμό, δεν κολλάει στην εκκλησία....
Κολλάει στον διπλανό δήμο, δεν κολλάει στο κυνήγι.....
Κολλάει στο λιανεμπόριο, δεν κολλάει στο σουπερμάρκετ....
Κολλάει εκεί που συμφέρει, δεν κολλάει όπου δεν συμφέρει.... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2021, 11:07:53 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3372 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 11:02:15 μμ »
Από όλες τις δραστηριότητες μεταδίδεται ο ιός. Απλά περιορίζουν με το κλείσιμο κάποιες και κάποιες άλλες τις αφήνουν ελεύθερες με την άρση. Εγώ βλέπω και μία μάχη μεταξύ των υπουργών να ανοίξουν οι δραστηριότητες που είναι στο τομέα τους και φυσικά οδηγεί στο κλείσιμο κάποιων άλλων που ανήκουν σε άλλα υπουργεία. Αυτό μου θυμίζει το μοίρασμα της πίτας που όλοι θέλουν ένα κομμάτι (εμπόριο, σχολεία, εκκλησία, τουρισμός κλπ).

Κάποιες δραστηριότητες όμως θα μπορούσαν να είναι μόνιμα ΄΄ανοιχτές΄΄ όπως το take away ή ακόμη και λειτουργία σχολείων-σταθμών με πολύ μικρής παιδιά αλλά το πρόβλημα το δημιουργεί ή συμπεριφορά του κόσμου και η έλλειψη παιδείας. Όπως για παράδειγμα οδηγούμε ή συμπεριφερόμαστε στον διπλανό έτσι κάνουμε και με τους κανόνες κοινωνικής αποστασιοποίησης. Τους γράφουμε κανονικά και φυσικά το εισπράττουμε πολλαπλά με τους περιορισμούς και τις συνέπειες αυτών. Θα το δείτε από Δευτέρα και μετά, έξω από τα βρεφικούς σταθμούς, τα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά στη συμπεριφορά των γονέων (των περισσότερων). Και μην τολμήσουμε να υπενθυμίσουμε κάποιον που τους παραβαίνει γιατί με τον διαταραγμένο ψυχισμό του καθένα δεν τα βγάζουμε πέρα! Πετάει ο γάιδαρος; Ναι, πετάει.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3373 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 11:20:06 μμ »
Από όλες τις δραστηριότητες μεταδίδεται ο ιός. Απλά περιορίζουν με το κλείσιμο κάποιες και κάποιες άλλες τις αφήνουν ελεύθερες με την άρση. Εγώ βλέπω και μία μάχη μεταξύ των υπουργών να ανοίξουν οι δραστηριότητες που είναι στο τομέα τους και φυσικά οδηγεί στο κλείσιμο κάποιων άλλων που ανήκουν σε άλλα υπουργεία. Αυτό μου θυμίζει το μοίρασμα της πίτας που όλοι θέλουν ένα κομμάτι (εμπόριο, σχολεία, εκκλησία, τουρισμός κλπ).

Κάποιες δραστηριότητες όμως θα μπορούσαν να είναι μόνιμα ΄΄ανοιχτές΄΄ όπως το take away ή ακόμη και λειτουργία σχολείων-σταθμών με πολύ μικρής παιδιά αλλά το πρόβλημα το δημιουργεί ή συμπεριφορά του κόσμου και η έλλειψη παιδείας. Όπως για παράδειγμα οδηγούμε ή συμπεριφερόμαστε στον διπλανό έτσι κάνουμε και με τους κανόνες κοινωνικής αποστασιοποίησης. Τους γράφουμε κανονικά και φυσικά το εισπράττουμε πολλαπλά με τους περιορισμούς και τις συνέπειες αυτών. Θα το δείτε από Δευτέρα και μετά, έξω από τα βρεφικούς σταθμούς, τα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά στη συμπεριφορά των γονέων (των περισσότερων). Και μην τολμήσουμε να υπενθυμίσουμε κάποιον που τους παραβαίνει γιατί με τον διαταραγμένο ψυχισμό του καθένα δεν τα βγάζουμε πέρα! Πετάει ο γάιδαρος; Ναι, πετάει.

Αρα οι γονείς θα κάνουν τη ζημιά ε, τα παιδάκια τηρούν τα μέτρα στο ακέραιο...Συγγνώμη κιόλας αλλά έχεις δει από κοντά την ηλικιακή κατηγορία ανθρώπου κάτω των 12; Σοβαρά τώρα;  ::) E βρίσκουν και τα λένε λοιπόν οι από πάνω.
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 959
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 944
Σύνολο: 955

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.