*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 965041 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4298 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 08:29:21 μμ »
Νεότερα

https://www.fortunegreece.com/article/skliro-lockdown-se-achaΐa-evvia-rethimno-kalimno-ke-karpatho-paratasi-metron-se-thessaloniki-chalkidiki/

Ναι...τα νέα από Κάρπαθο δεν είναι καλά. Και τα τεστ πάνε και έρχονται. Αλλά είναι λογικό...και πρέπει να μετακινηθούμε για αναγκαία.
Πάντως και οι πτήσεις Θεσσαλονίκη προς Αθήνα και αντίστροφα, ήταν υπερπλήρεις...τί ψάχνετε; Απορώ πως δεν...ας όψεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2021, 08:31:17 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:37:51 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4299 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 09:49:28 μμ »
Ρε άνθρωπε...δεν έχει χαθεί δευτερόλεπτο!!! Πώς δεν καταλαβαίνεις...πώς!!! Έχω ξεκινήσει επαναλήψεις ήδη. Όσοι δεν άκουγαν την πρώτη φορά θα τα ακούσουν τη 2η ή την 3η ή την 4η. Με τέτοια ύλη θα έχουμε να λέμε...Αν δεν είχαμε καταλήψεις θα προλάβαινα και άλλη επανάληψη. Πολλά παιδιά άφησαν το φροντιστήριο. Τουλάχιστον σε ένα μάθημα. Μην μας κοροϊδεύεις! Δεν είσαι καθηγητής. Ομολόγησέ το! Προχωρά καλά η τηλεκπαίδευση. Όχι σαν την τάξη, στο ότι δεν έχεις απόλυτη συναίσθηση αν όλοι καταλαβαίνουν καλά. Με πολλά τεστ όμως προλαβαίνεις τα κενά. Οργανώνεις την επανάληψη βάσει των ελλείψεών τους και οκ! Ε, τώρα όσοι δεν δίνουν σοβαρά, ας παίζουν στο ενδιάμεσο και κανα παιχνίδι!!!

Εσύ λοιπόν και όμοιοί σου, ας κάνετε μάθημα...Πάσχα; Καλοκαίρι; Όποτε σε βολεύει (αν είσαι καθηγητής). Οι υπόλοιποι, μαθητές και καθηγητές, θέλουμε ξεκούραση!!! Κλείσαμε εμείς τελικά από κρούσματα...στη webex ξανά. Σε 14 ημέρες ανοίγουμε πάλι. Αν είναι ανοιχτά όλα τα άλλα ως τότε...εκεί όλα καλά;
Και εγώ 5 επαναλήψεις έχω κάνει και όλοι είχαν 20 στο τετράμηνο.Αφου τους διδαξα και την ύλη επόμενης χρονιάς.Και μου λένε προχώρα δάσκαλε θέλουμε και άλλα. Διψάμε.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4300 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 09:23:39 πμ »
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4301 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 03:25:34 μμ »
Και εγώ 5 επαναλήψεις έχω κάνει και όλοι είχαν 20 στο τετράμηνο.Αφου τους διδαξα και την ύλη επόμενης χρονιάς.Και μου λένε προχώρα δάσκαλε θέλουμε και άλλα. Διψάμε.

Αυτό ακριβώς, αφού μας λένε μάλιστα στο webex ότι αν δεχτούμε την αξιολόγηση θα μας αγαπάνε ακόμα περισσότερο. Εμένα θέλουν και μάθημα Σάββατο και Κυριακή μερικά.  ;D
Το θέμα είναι αν τα γραφικά ατομάκια που γράφουν σοβαρά κάτι τέτοια, είναι όντως έμμισθοι από μέσα ή τίποτα εθελόδουλοι που νομίζουν οτι έτσι πετυχαίνουν κάποια υποτιθέμενη αριστεία ή κάποια άλλη ελεγκτική δεξιά ονείρωξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:37:51 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4302 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 03:46:00 μμ »
Απλά βάζοντας σε όλους 20 πιστεύουν ότι έπιασαν τους στόχους της τηλεκπαίδευσης και της ύλης. Δηλαδή νομίζουν ότι βρέχει ενώ τους φτύνουν. Δεν ξέρω αν είδατε βαθμολογίες και τις εντολες των σχολικών συμβούλων πριν από αυτές.

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4303 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 05:53:31 μμ »
Απλά βάζοντας σε όλους 20 πιστεύουν ότι έπιασαν τους στόχους της τηλεκπαίδευσης και της ύλης. Δηλαδή νομίζουν ότι βρέχει ενώ τους φτύνουν. Δεν ξέρω αν είδατε βαθμολογίες και τις εντολες των σχολικών συμβούλων πριν από αυτές.

Μιας που το αναφέρεις το να βάζεις σε όλους 20 ή να μην βάζεις βαθμό για κανένα από τα παρακάτω κριτήρια είναι το ίδιο για μένα.

1. Για την αξιολόγηση της επίδοσης του/της μαθητή/-τριας κατά τη διάρκεια των τετραμήνων στα μαθήματα ή κλάδους μαθημάτων που έχουν χαρακτηριστεί ως γραπτώς εξεταζόμενα ή μη εξεταζόμενα κατά τις προαγωγικές, απολυτήριες και πτυχιακές εξετάσεις, ο/η εκπαιδευτικός συνεκτιμά:

i. τη συμμετοχή στην εκπαιδευτική διαδικασία
ii. την επιμέλεια και το ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο μάθημα

iii. τις εργασίες που εκπονούνται στο σπίτι ή στο σχολείο
iv. την επίδοση στις ενδιάμεσες γραπτές, πρακτικές και προφορικές δοκιμασίες
v. τις δημιουργικές εργασίες των μαθητών/-τριών, σε προαιρετική βάση
vi. τον φάκελο εκπαιδευτικών επιδόσεων και δραστηριοτήτων κάθε μαθητή/-τριας, όπου αυτός τηρείται.
 
Στην περίπτωση που λείπουν στοιχεία της παρούσας παραγράφου, ο Προφορικός Βαθμός Τετραμήνου (Π.Β.Τ.) διαμορφώνεται από τη συνεκτίμηση των υπαρχόντων στοιχείων.

Λυπάμαι αλλά δεν θα αυτό εξευτελιστω για να παίξω τα κομματικά παιχνίδια οποιασδήποτε πλευράς.
Αυτούς τους μήνες ως επαγγελματίας πληρωθηκα για να κάνω μία εργασία με τους οποιους; πόρους που μου παρείχαν και πολλούς δικούς μου.
Το πιο εύκολο είναι να ισοπεδωσω και τη δική μου προσπάθεια και των μαθητών που μόχθησαν και αυτοί με δικά τους μέσα. Δεν πίστεψα και δεν πιστεύω σε καμία κοινωνία αρίστων όπως και δεν πιστεύω στην κοινωνία του όλοι αξίζουν το ίδιο αδιαφορώντας ποιοι προσπαθούν και ποιοι όχι.

Καλό σας απόγευμα!

ΥΓ. Όσο για τους μαθητές που δεν είχαν αντικειμενικά τη δυνατότητα είχα δύο μήνες να κρίνω τα παραπάνω μέσω της δια ζώσης διδασκαλίας και φυσικά θα δείξω την ίδια παιδαγωγική ευαισθησία που έδειχνα όλα αυτά τα χρόνια για μαθητές που μειονεκτουσαν χωρίς να φταίνε αντικειμενικά οι ίδιοι. Γιατί πάνω από όλα σέβομαι την προσωπικότητα μου ως παιδαγωγού και εκπαιδευτικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2021, 06:03:46 μμ από aquarius2021 »
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4304 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 06:04:07 μμ »
Καμία κυβέρνηση διαχρονικά δεν έριξε χρήματα στην Υγεία και στην Παιδεία, ούτε αυτή οι εκπρόσωποι της οποίας κόπτωνται για το καλό μας τώρα αναλαμβάνοντας το ρίσκο εξάπλωσης του ιού στις συγκεντρώσεις-λες και θα πληρωσουν για το ρίσκο που παίρνουν.
Χώρες με σοβαρότερα συστήματα υγείας, Ελβετία, Γαλλία, Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, έχουν γονατίσει.
Η κομματική προπαγάνδα είναι αστεία σε τέτοιες δύσκολες στιγμές.

Η διαφορά είναι ότι η κυβέρνηση αυτή υποσχέθηκε για 3000+ προσλήψεις υγειονομικών κλπ κλπ, το θυμάσαι ή μπα; Έγινε κάτι από αυτά εν μέσω επιδημίας; Όχι. Είναι υπόλογοι; Ναι.

Αυτούς έχουμε τώρα, αυτούς θα κρίνω. Τα προηγούμενα χρόνια έκρινα και τους άλλους, δεν έχω θέμα. Οπότε δεν τίθεται θέματα κομματικής προπαγάνδας. Εκτός αν σου θίξαμε τις κομματικές επιλογές σου, οπότε είναι άλλο θέμα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4305 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 07:06:43 μμ »
Η διαφορά είναι ότι η κυβέρνηση αυτή υποσχέθηκε για 3000+ προσλήψεις υγειονομικών κλπ κλπ, το θυμάσαι ή μπα; Έγινε κάτι από αυτά εν μέσω επιδημίας; Όχι. Είναι υπόλογοι; Ναι.

Αυτούς έχουμε τώρα, αυτούς θα κρίνω. Τα προηγούμενα χρόνια έκρινα και τους άλλους, δεν έχω θέμα. Οπότε δεν τίθεται θέματα κομματικής προπαγάνδας. Εκτός αν σου θίξαμε τις κομματικές επιλογές σου, οπότε είναι άλλο θέμα.

Καλά εντάξει
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2021, 07:25:05 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4306 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 07:23:20 μμ »
Το θέμα είναι ο Κορωνοιος και η λειτουργία των σχολείων όχι οι κυβερνητικές επιλογές εν γενει
Υπάρχουν πάμπολλα φορα για κριτική
Το έχεις υπόψη σου η μπα;
Μα οι κυβερνητικές επιλογές στα νοσοκομεία και τα σχολειά έχουν άμεση σχέση με τον κοροναϊό και τη λειτουργία της εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4307 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 08:24:38 μμ »
Μα οι κυβερνητικές επιλογές στα νοσοκομεία και τα σχολειά έχουν άμεση σχέση με τον κοροναϊό και τη λειτουργία της εκπαίδευσης.

Λάθος κάνεις leon. Δεν έχουμε δικαίωμα να ασκούμε κριτική. Δεν βλέπεις αγαπητέ leon πόσο ιδανικά κυλούν τα πράγματα σε Ευρώπη και Ελλάδα; Μα τι στο καλό θέλουμε τέλος πάντων; Έχουμε μια κυβέρνηση που εν μέσω πανδημίας δεν έχει σταματήσει να νομοθετεί, ώστε να μας μετατρέψει σε παράδεισο τριτοκοσμικής χώρας: αξιολογήσεις, αστυνομικοί, δεκάωρη εργασία με κατάργηση της υπερωρίας, τριμηνίτες στην εκπαίδευση, περιορισμός στο δικαίωμα της διαδήλωσης, τα δάση ας καούν για να μας μείνει τουλάχιστον το τσιμέντο... Γιατί ασκούμε κριτική οι αχάριστοι, δεν καταλαβαίνω;  ;D

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4308 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 08:36:10 μμ »
451 σήμερα!

https://www.esos.gr/arthra/71163/simera-1130-pm-ayxithikan-sta-451-ta-sholeia-me-kroysmata-koronoioy-synehis-enimerosi

Και επειδή το τριμελές περιστατικό του Αμαρουσίου και ο περιφερόμενος θίασος θα κατηγορείσετε εκπαιδευτικούς αργά ή γρήγορα

Αφιερωμένο!

Αν κάνω άτακτη ζωή
δε θα σε βάλω για κριτή,
γιατί δεν έχεις
το δικαίωμα αυτό.

....

Αν κάνω άτακτη ζωή,
δικός μου είναι λογαριασμός.
Πάψε να με κατηγορείς,
για μένα άξιος κριτής
είναι μονάχα ο Θεός.

Λες και το ήξερα!

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/343744_stayronoyn-ekpaideytiko-thetiko-ston-koronoio
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4309 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 03:56:42 πμ »
Και εγώ 5 επαναλήψεις έχω κάνει και όλοι είχαν 20 στο τετράμηνο.Αφου τους διδαξα και την ύλη επόμενης χρονιάς.Και μου λένε προχώρα δάσκαλε θέλουμε και άλλα. Διψάμε.
Από 08...ως 18 η γκάμα. Εσύ; Στην περιοχή που είμαι κανένας δεν προέτρεψε για υψηλή βαθμολογία. Επιμένω. Δεν είσαι εκπαιδευτικός. Η ύλη καλύπτεται, άλλα πράγματα μένουν πίσω με τα σχολεία κλειστά. Από την άλλη με τα σχολεία ανοιχτά και να κλείνουν τμήματα, να μπαίνουν καθηγητές σε καραντίνα, πώς προχωρά η ύλη; Είναι δύσκολη η εξίσωση. Η ύλη είναι πολύ λίγη...σε κάποια μαθήματα ίσως χρειάζεται να κοπεί και άλλο; Θα το κρίνουν οι εκπαιδευτικοί, οι σύμβουλοι και το υπυργείο θα αποφασίσει. Μεγάλο πρόβλημα υπάρχει με τα παιδιά σε ευπαθείς ομάδες...δεν ξεκίνησαν τα τμήματα κανονικά. Έχετε εικόνα;

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4310 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 09:53:35 πμ »
Από 08...ως 18 η γκάμα. Εσύ; Στην περιοχή που είμαι κανένας δεν προέτρεψε για υψηλή βαθμολογία. Επιμένω. Δεν είσαι εκπαιδευτικός. Η ύλη καλύπτεται, άλλα πράγματα μένουν πίσω με τα σχολεία κλειστά. Από την άλλη με τα σχολεία ανοιχτά και να κλείνουν τμήματα, να μπαίνουν καθηγητές σε καραντίνα, πώς προχωρά η ύλη; Είναι δύσκολη η εξίσωση. Η ύλη είναι πολύ λίγη...σε κάποια μαθήματα ίσως χρειάζεται να κοπεί και άλλο; Θα το κρίνουν οι εκπαιδευτικοί, οι σύμβουλοι και το υπυργείο θα αποφασίσει. Μεγάλο πρόβλημα υπάρχει με τα παιδιά σε ευπαθείς ομάδες...δεν ξεκίνησαν τα τμήματα κανονικά. Έχετε εικόνα;
Είσαι εσύ εκπαιδευτικος που πετάει ένα η ύλη προχώρα κανονικά και καλύπτεται και δεν είμαι εγώ που λέει πως η ύλη δεν προχώρα κανονικά και τα κενά μένουν. Μάλιστα εγινε

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4311 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 10:46:51 πμ »
Είσαι εσύ εκπαιδευτικος που πετάει ένα η ύλη προχώρα κανονικά και καλύπτεται και δεν είμαι εγώ που λέει πως η ύλη δεν προχώρα κανονικά και τα κενά μένουν. Μάλιστα εγινε

Πάντως αυτή τη στιγμή που μιλάμε, κάπου 50.000 με 100.000 γονείς, πληρώνουν χωρίς δεύτερη σκέψη μερικές χιλιάδες ευρώ ο κάθε ένας, για να βγάλει το παιδί του την ύλη με τηλεκπαίδευση στο φροντιστήριο. ::)




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 929
Σύνολο: 935

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.