*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2998995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Αυτό ακούγεται ενθαρρυντικό.
Μακάρι να ξεφύγουμε από το μπλοκάκι!
Παράθεση

Γιατί υπάρχει αυτή η περίπτωση?...Η εγκυκλιος το αναφέρει ξεκάθαρα....ΑΠΥ?...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το ΙΔΕΚΕ (ε ναι λοιπόν τα κατάφερα!!!) είχα την εξής πληροφορία: όσοι έστειλαν ενστάσεις με την πρώτη ανάρτηση των πινάκων, που έγινε στις 4/11, δε χρειάζεται να στείλουν ξανά, αλλά θα ληφθεί υπόψιν η πρώτη ένσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2011, 12:09:48 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Aπορώ πως έχετε το κουράγιο και ασχολείστε ακόμα με ΣΔΕ και ΙΔΕΚΕ. Δηλαδή δεν φτάνει που οι προσλήψεις θα γίνουν Δεκέμβριο-Ιανουάριο με ελαχιστότατα χρήματα, ΟΑΕΕ, ωρομισθία, καμία αναγνώριση της προϋπηρεσίας με ΑΣΕΠ σύμφωνα με το νέο νόμο, κλείσιμο και τέλειωμα των ΣΔΕ το επόμενο έτος, απορώ γιατί ασχολείστε πλέον με αυτή την τελειωμένη υπόθεση.

Καλύτερα που δεν με πήραν, ούτε είχα όρεξη να πληρώσω τα μαλιοκέφαλα στο ΟΑΕΕ και εφορίες

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Aπορώ πως έχετε το κουράγιο και ασχολείστε ακόμα με ΣΔΕ και ΙΔΕΚΕ. Δηλαδή δεν φτάνει που οι προσλήψεις θα γίνουν Δεκέμβριο-Ιανουάριο με ελαχιστότατα χρήματα, ΟΑΕΕ, ωρομισθία, καμία αναγνώριση της προϋπηρεσίας με ΑΣΕΠ σύμφωνα με το νέο νόμο, κλείσιμο και τέλειωμα των ΣΔΕ το επόμενο έτος, απορώ γιατί ασχολείστε πλέον με αυτή την τελειωμένη υπόθεση.

Καλύτερα που δεν με πήραν, ούτε είχα όρεξη να πληρώσω τα μαλιοκέφαλα στο ΟΑΕΕ και εφορίες
οι περισσοτεροι ασχολουνται διοτι  εκαναν αιτηση και πιστευουν οτι μπορει τελευταια στιγμη να μην ισχυσει η ΑΠΥ, επομενως οταν αρχισουν να καλουν ,εαν ισχυσει το παραπανω καθεστως πολλοι δεν θα δεχτουν να πανε με οαεε και θα αλλαξει παλι η σειρα Αρα μην εισαι σιγουρος οτι δεν θα σε καλεσουν, υπαρχει και η εκδοχη εαν δεν εχουν ατομα με ΑΠΥ να σε παρουν σε γειτονικους νομους οπως εγινε την προηγουμενη χρονια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Aπορώ πως έχετε το κουράγιο και ασχολείστε ακόμα με ΣΔΕ και ΙΔΕΚΕ. Δηλαδή δεν φτάνει που οι προσλήψεις θα γίνουν Δεκέμβριο-Ιανουάριο με ελαχιστότατα χρήματα, ΟΑΕΕ, ωρομισθία, καμία αναγνώριση της προϋπηρεσίας με ΑΣΕΠ σύμφωνα με το νέο νόμο, κλείσιμο και τέλειωμα των ΣΔΕ το επόμενο έτος, απορώ γιατί ασχολείστε πλέον με αυτή την τελειωμένη υπόθεση.

Καλύτερα που δεν με πήραν, ούτε είχα όρεξη να πληρώσω τα μαλιοκέφαλα στο ΟΑΕΕ και εφορίες

ο καθενας επιλέγει αν μπορει να επιλέξει την εποχή αυτη, μην προδικάζουμε κι εικάζουμε χωρις να γνωρίζουμε

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν νομίζω καταρχήν να αλλάξει το ΑΠΥ, όταν το ίδιο το ΙΔΕΚΕ απέριψε ένσταση και ήταν κατηγορηματικό. Μακάρι να αλλάξει για αυτούς που θα πάρουν.

Επίσης αυτό που λες με τη σειρά, δεν πρόκειται να αλλάξει τραγικά διότι: σε εμένα π.χ. στο ΣΔΕ όλα τα άτομα πάνω από εμένα δήλωσαν ότι δεν έχουν ανεργία. Αυτό σημαίνει ή ότι απασχολούνται κάπου αλλού, άρα μπορεί να δεχτούν να πάνε στα ΣΔΕ, ή βέβαια μπορεί να σημαίνει απλά ότι εκείνη την περίοδο απλά δούλευαν ως αναπληρωτές και δεν πρόλαβαν για ανεργία (επομένως ίσως εδώ να ισχύει αυτό το σενάριο που δεν νομίζω).

Είμαι σίγουρος ότι οι πρώτοι στους πίνακες επειδή έχουν προυπηρεσία ήδη στα ΣΔΕ θα δεχτούν να πάνε και με ΑΠΥ.

Πάντως είναι σίγουρο ότι ψάχνουν για κορόιδα. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κάποιο συνάδελφο, γιατί μπορεί να απασχολείται και κάπου αλλού. Η μεγαλύτερη κοροιδία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΥ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΚΑΙ ΑΠΥ. Με λίγα λόγια όλα τα χρήματα θα τα φάει ο ΟΑΕΕ, η εφορία, οι λογιστές. Στην περιπτωση μου δεν θέλω να το σκέφτομαι καν, είναι χειρότερο και από εφιάλτης με τόσο λίγα χρήματα να πληρώνεις ΟΑΕΕ κ.τ.λ.

Σε περίπτωση που με καλέσουν ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΘΑ ΑΡΝΗΘΩ. Δεν το συζητάω καν για δουλειά 6 μηνών να πληρώσω τα μαλιοκέφαλα μου συν το ότι αυτή η δουλειά δεν θα έχει αντίκρυσμα πουθενά

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ!!!!!!! ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ συμβεί είναι: ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ. Ας πάρουν μονίμους, χαλάλι τους ΈΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ως άνθρωποι.

Ας κλείσουν το μαγαζί μια ώρα πιο νωρίς να τελειώνουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2011, 11:40:39 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Καλησπέρα, κύριες και κύριοι συνάδελφοι. Έγινε λόγος ότι δεν θα ισχύσει η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ, η προερχόμενη τη φετινή σχολική χρονιά. Μπορεί κάποιος να μου γράψει το σχετικό νόμο ή εγκύκλιο;
Όσον αφορά στο "κλείδωμα των πινάκων" στις 30/6/2009, και το άνοιγμα τους με τον πρώτο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, ο οποίος δεν έχει γίνει ακόμη αν και κατά το πνεύμα του νόμου θα έπρεπε να είχε γίνει, νομίζω ότι καλά να πάθουμε αφού καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια και δεν πάμε την υπόθεση στη Δικαιοσύνη . Ένας νόμος ψηφίζεται με δεδομένες κάποιες συνθήκες, όταν αυτές αλλάζουν θα πρέπει να αλλάξει και ο νόμος στα επί μέρους σημεία του, ώστε να είναι δίκαιος, συνταγματικός κτλ.  Και θεωρώ ότι όταν ψηφίστηκε (από πόσους βουλευτές ξέρουμε;;;) νομίζω ότι ήξεραν ότι τα πράγματα θα δυσκολέψουν. Στο δια ταύτα αν δεν αποφασίσουν να κάνουν διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, π.χ. στα επόμενα τρία τέσσερα χρόνια, τι σημαίνει ότι όσοι πρόλαβαν και πήραν προϋπηρεσία, χωρίς να εξετάζουμε τον τρόπο, έως στις 30/6/2009 μπαίνουν μέσα...οι υπόλοιποι συγνώμη χάσατε...;;;;!!!!!
Το άλλο θέμα με την προϋπηρεσία (μία παρένθεση), φέτος τοποθέτησαν καθηγητές από τη Δ.Ε. ως πλεονάζοντες στα ΙΕΚ. Νομίζω ότι αυτό είναι άκρως αντιφατικό κτλ!!!! Από τη μια να μην προσμετράται η προϋπηρεσία των ΙΕΚ στη Δ.Ε. και από την άλλη να αποσπάς εκπαιδευτικούς από τη Δ.Ε. στα Ι.Ε.Κ.  Δεν μπορείς στα πλαίσια μιας ευνομούμενης Πολιτείας όταν θέλεις να τα εξισώνεις και όταν δεν σε συμφέρει να τα θεωρείς διαφορετικά.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αυτά τα περί ευνομούμενης πολιτείας , τα πιστεύεις και τα λές; Τι ρομαντισμός θεέ μου!

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γειά σας  μια ερωτήση θέλω να σας κάνω :  Τι ακολουθεί μετά απο την ανάρτηση των προσωρινών αποτελεσμάτων; Πρέπει να βγούν τα οριστικά για να καλέσουν ;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
αυτά τα περί ευνομούμενης πολιτείας , τα πιστεύεις και τα λές; Τι ρομαντισμός θεέ μου!
ναι , πρεπει να βγουν οι οριστικοί πίνακες και μετά θα καλέσουν

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ποτε να τους περιμενουμε λετε???

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Πραγματικά κανείς δεν γνωρίζει. Λόγω της συγχώνευσης προκύπτουν διάφορα ζητήματα, όπως το  πως θα συγκροτηθούν οι επιτροπές ενστάσεων, ποιός θα υπογράψει τους οριστικούς πίνακες κ.α. 

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
ποτε να τους περιμενουμε λετε???
μάλλον μέσα δεκεμβριου για να μην πω αρχες του νεου ετους ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγω ακομη δεν καταλαβα πως γινονται οι προσληψεις των ωρομισθιων σε αυτα τα σχολεια. εγω πχ που κανω μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση ενηλικων θα παρω τα 12 μορια του μεταπτυχιακου? (που δεν ειναι συναφες με το πρωτο πτυχιο μου).


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160690
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.