*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 165769 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #336 στις: Ιούνιος 07, 2019, 01:13:26 πμ »
Ουσιαστικά η Κεραμέως λέει ότι θα σεβαστούν τις προσλήψεια υτές και θα κάνουν και άλλες μέσω γραπτού ΑΣΕΠ ή μέσω ενός συστήματος που θα έχουν πλενονέκτημα οι νεοεισερχόμενοι.

Είναι πολύ ενδιαφέρον το πως οι άνθρωποι 'ακούμε' διαφορετικά τα ίδια πράγματα. Η Κεραμέως δεν είπε απολύτως τίποτα για τις προσλήψεις αυτές! Ούτε κουβέντα, εκτός εαν κάπου μου διέφυγε. Το μονο που είπε (για τη γενική παιδεία) είναι ότι θα προχωρήσουν σε στοχευμένες προσλήψεις αφού μελετήσουν τα κενά. Αν απο αυτό βγαίνει το συμπέρασμα ότι θα σεβαστεί τις 10500 προλήψεις της γενικής, τότε πάω πάσο. Αλλά εγώ δεν το άκουσα έτσι.

Υ.Γ. 1. Κακώς δεν ερωτήθηκε ξέκάθαρα για το θέμα αυτό. Αλλά ήταν στο ΣΚΑΙ, σιγά μην έκαναν ερωτήσεις που να 'καίνε'.
Υ.Γ. 2. Μου φάνηκε γενικά 'αδιάβαστη' για τα δικά μας. Ένας ακροατής έστειλε μηνυμα όπου ρωτουσε αν οι δύο επιτυχίες που έχει στο ΑΣΕΠ θα μετρήσουν με την ΝΔ, αφου στο σύστημα του Γαβρόγλου δε μετράνε, και η Κεραμέως άρχισε να λέει τα δικά της για την προυπηρεσία των αναπληρωτών και το νέο γραπτό για τους νέους. Η εντύπωση που μου έδωσε (που μπορεί να είναι βέβαια λαθασμένη) είναι ότι η ερώτηση ήταν πολύ εξειδικευμένη και δε μου φάνηκε προετοιμασμένη για να μιλήσει για τα specifics ενός συστήματος προσλήψεων. Πράγμα λογικό βέβαια, αφού αυτό καίει μόνο εμάς και τα θέματα παιδείας είναι πολλά και ευρύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2019, 01:35:38 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:31:39 »

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #337 στις: Ιούνιος 07, 2019, 07:36:33 πμ »
Διαβασε τι λεει στο αρθρο μια χαρα λεει για δυο Πινακες διορισμου...Πεσανε πολλα τηλεφωνα κ.Κεραμεως ? Βεβαια λεει και αυτο "Αλλά αυτό έχει νομικά κωλύματα."

Θα μας τρελανουν ρε ...ΑΣΧΕΤΟΙ ΠΑΝΤΕΛΩς... >:( >:( >:(
 
http://www.fresh-education.gr/νδ-για-διορισμούς-iδιαίτερο-βάρος-στη-π/?

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #338 στις: Ιούνιος 07, 2019, 07:43:10 πμ »
Τελος το ονειρο για 36μηνιτες...Ενταξει η δικηγορος λεει για ευρωπαικο κτλ...Ζησε Μαη μου...

Παράθεση
Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκαν οι υπ' αριθ. 1942/2018 και 1943/2018 οριστικές αποφάσεις του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών, επί των από 15/03/2017 αγωγών, με αίτημα τη μονιμοποίηση αναπληρωτών εκπαιδευτικών λόγω της 36μηνης προϋπηρεσίας τους. Το πρωτοβάθμιο δικαστήριο με την απορριπτική του απόφαση, έκρινε ότι η μοναδική διαδικασία που ακολουθείται για τον διορισμό μονίμων υπαλλήλων είναι αυτή του ΑΣΕΠ, σύμφωνα με το άρθρο 103 του Συντάγματος.

Με εκτίμηση,


Sofia ----
Attorney-at-Law

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2019, 07:46:33 πμ από tskgk »

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #339 στις: Ιούνιος 07, 2019, 07:49:42 πμ »
Ήταν απόλυτα λογικό -από νομικής άποψης- να απορριφθούν οι 36μηνίτες. Τα νομικά επιχειρήματα που έχουν αναπτυχθεί είναι κυρίως για το Ευρωπαϊκό δικαστήριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:31:39 »

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #340 στις: Ιούνιος 07, 2019, 07:51:04 πμ »
Είναι πολύ ενδιαφέρον το πως οι άνθρωποι 'ακούμε' διαφορετικά τα ίδια πράγματα. Η Κεραμέως δεν είπε απολύτως τίποτα για τις προσλήψεις αυτές! Ούτε κουβέντα, εκτός εαν κάπου μου διέφυγε. Το μονο που είπε (για τη γενική παιδεία) είναι ότι θα προχωρήσουν σε στοχευμένες προσλήψεις αφού μελετήσουν τα κενά. Αν απο αυτό βγαίνει το συμπέρασμα ότι θα σεβαστεί τις 10500 προλήψεις της γενικής, τότε πάω πάσο. Αλλά εγώ δεν το άκουσα έτσι.

Αναφέρομαι στις προσλήψεις ειδικής αγωγής που ο Μητσοτάκης είπε ότι θα προχωρήσουν. Για τη γενική δεν έχουμε καμία εικόνα ουσιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #341 στις: Ιούνιος 07, 2019, 07:54:17 πμ »
Δεν μπορει να παει στο ΕΔ εαν δεν εξαντλησει τα εγχωρια ενδικα μεσα...

Ήταν απόλυτα λογικό -από νομικής άποψης- να απορριφθούν οι 36μηνίτες. Τα νομικά επιχειρήματα που έχουν αναπτυχθεί είναι κυρίως για το Ευρωπαϊκό δικαστήριο.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #342 στις: Ιούνιος 07, 2019, 07:56:52 πμ »
Γραπτο ασεπ για αναπληρωτες δε θα κανει μου το ειπε βουλευτης της νεας δημοκρατιας θα νομοθετησουν μου ειπε μετα απο 2 χρονια μεχρι τοτε θα παμε με τους ισχυοντες πινακες
Επειδή το θέμα που συζητείται δεν είναι για 10.500 διορισμούς και οι πιθανότητες που υπάρχουν να γίνουν σύμφωνα με τα δεδομένα, αλλά τί συμφέρει τον καθένα από εμάς, το οποίο είναι θεμιτό και απολύτως λογικό , η παραπάνω πιθανότητα είναι θαυμάσια. Τουλάχιστον για μένα...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #343 στις: Ιούνιος 07, 2019, 07:57:35 πμ »
Αναφέρομαι στις προσλήψεις ειδικής αγωγής που ο Μητσοτάκης είπε ότι θα προχωρήσουν. Για τη γενική δεν έχουμε καμία εικόνα ουσιαστικά.

Α, ναι, τότε οκ. Απλά το νημα είναι για τη γενική και δεν κατάλαβα ότι μιλούσες για την ειδική.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2019, 08:05:20 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #344 στις: Ιούνιος 07, 2019, 07:57:59 πμ »
Δεν μπορει να παει στο ΕΔ εαν δεν εξαντλησει τα εγχωρια ενδικα μεσα...

Ακριβώς. Και στην Ελλάδα δεν υπάρχει τρόπος διορισμού από προϋπηρεσία. Αντίθετα μάλιστα. Εδώ κρίθηκαν παράνομες όλες οι προσλήψεις που γίνονταν παράλληλα με τον γραπτό ΑΣΕΠ όσο το σύστημα στην Ελλάδα ήταν ο γραπτός ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #345 στις: Ιούνιος 07, 2019, 08:03:17 πμ »
O δικηγορος ομως λεει οτι..."ότι αυτό δεν επηρεάζει την υπόθεση μας, για το λόγο ότι αν και είναι ίδια περίπτωση με τη δική μας, η τεκμηρίωση του κάθε δικηγόρου διαφοροποιείται και έχει βαρύνουσα σημασία για την έκβαση της δίκης (Ιδιαίτερα στα πολιτικά δικαστήρια)."

Ειμαι της γνωμης οτι θελουν να φανε λεφτα... Υπαρχει περιπτωση αλλο δικαστηριο να αποφασισει διαφορετικα για την ιδια υποθεση ? Υπαρχει δεδικασμενο...πλεον...


Ακριβώς. Και στην Ελλάδα δεν υπάρχει τρόπος διορισμού από προϋπηρεσία. Αντίθετα μάλιστα. Εδώ κρίθηκαν παράνομες όλες οι προσλήψεις που γίνονταν παράλληλα με τον γραπτό ΑΣΕΠ όσο το σύστημα στην Ελλάδα ήταν ο γραπτός ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #346 στις: Ιούνιος 07, 2019, 09:11:16 πμ »
Τελος το ονειρο για 36μηνιτες...Ενταξει η δικηγορος λεει για ευρωπαικο κτλ...Ζησε Μαη μου...
τιποτε δεν έχει κριθεί ακόμα...το ελληνικό δικαστικό συστημα αναπαράγει τις συνταγματικές δεσμέυσεις και είναι άτολμο

με τέτοιες αποχωρήσεις...άμα δεις γραπτό ασεπ για νέους σφύρα μου κλέφτικα...
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/290386_gia-tis-paraitiseis-ekpaideytikon-kai-toys-monimoys-diorismoys?fbclid=IwAR1qh0DGmPUcWeZS8b0t3CParS_AAE87RaHjAQsdkeVoBm8lwD7ZtgHUfiE

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2019, 09:18:03 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #347 στις: Ιούνιος 07, 2019, 10:10:21 πμ »
Επειδή το θέμα που συζητείται δεν είναι για 10.500 διορισμούς και οι πιθανότητες που υπάρχουν να γίνουν σύμφωνα με τα δεδομένα, αλλά τί συμφέρει τον καθένα από εμάς, το οποίο είναι θεμιτό και απολύτως λογικό , η παραπάνω πιθανότητα είναι θαυμάσια. Τουλάχιστον για μένα...

Ωστόσο οι αριθμοί θα μειωθούν αισθητά από την επόμενη κυβέρνηση.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #348 στις: Ιούνιος 07, 2019, 10:13:13 πμ »
Είναι πολύ ενδιαφέρον το πως οι άνθρωποι 'ακούμε' διαφορετικά τα ίδια πράγματα. Η Κεραμέως δεν είπε απολύτως τίποτα για τις προσλήψεις αυτές! Ούτε κουβέντα, εκτός εαν κάπου μου διέφυγε. Το μονο που είπε (για τη γενική παιδεία) είναι ότι θα προχωρήσουν σε στοχευμένες προσλήψεις αφού μελετήσουν τα κενά. Αν απο αυτό βγαίνει το συμπέρασμα ότι θα σεβαστεί τις 10500 προλήψεις της γενικής, τότε πάω πάσο. Αλλά εγώ δεν το άκουσα έτσι.

Υ.Γ. 1. Κακώς δεν ερωτήθηκε ξέκάθαρα για το θέμα αυτό. Αλλά ήταν στο ΣΚΑΙ, σιγά μην έκαναν ερωτήσεις που να 'καίνε'.
Υ.Γ. 2. Μου φάνηκε γενικά 'αδιάβαστη' για τα δικά μας. Ένας ακροατής έστειλε μηνυμα όπου ρωτουσε αν οι δύο επιτυχίες που έχει στο ΑΣΕΠ θα μετρήσουν με την ΝΔ, αφου στο σύστημα του Γαβρόγλου δε μετράνε, και η Κεραμέως άρχισε να λέει τα δικά της για την προυπηρεσία των αναπληρωτών και το νέο γραπτό για τους νέους. Η εντύπωση που μου έδωσε (που μπορεί να είναι βέβαια λαθασμένη) είναι ότι η ερώτηση ήταν πολύ εξειδικευμένη και δε μου φάνηκε προετοιμασμένη για να μιλήσει για τα specifics ενός συστήματος προσλήψεων. Πράγμα λογικό βέβαια, αφού αυτό καίει μόνο εμάς και τα θέματα παιδείας είναι πολλά και ευρύτερα.

Ακριβώς έτσι είναι. Είναι προφανές από τα λεγόμενά της ότι οι προσλήψεις της γενικής θα είναι σίγουρα πολύ λιγότερες από 10.500. Προσωπικά έχω αμφιβολίες ότι θα τηρήσει και τις 4.500 προσλήψεις της ειδικής, αν και αυτό είναι πιο πιθανό καθώς οι διαδικασίες έχουν προχωρήσει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #349 στις: Ιούνιος 07, 2019, 10:26:26 πμ »
Ακριβώς έτσι είναι. Είναι προφανές από τα λεγόμενά της ότι οι προσλήψεις της γενικής θα είναι σίγουρα πολύ λιγότερες από 10.500. Προσωπικά έχω αμφιβολίες ότι θα τηρήσει και τις 4.500 προσλήψεις της ειδικής, αν και αυτό είναι πιο πιθανό καθώς οι διαδικασίες έχουν προχωρήσει πολύ.

Θα έχει ενδιαφερον...ουσιαστικά η Κεραμεως μίλησε για στοχευμενες προσλήψεις και με άλλο σύστημα (που να δίνει ευκαιριες στους νέους). Οπότε, τίθεται το ερώτημα: με την προκήρυξη που έχει στείλει το υπουργείο στο ΑΣΕΠ τι θα πράξει η ΝΔ; Ειδικά από τη στιγμή που και ο ίδιος ο υπουργός είπε ότι οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν μέσα στον Ιούλιο, χρονικό διάστημα που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι η ΝΔ κυβέρνηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2019, 10:28:27 πμ από mtsag »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160841
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 706
Σύνολο: 710

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.