*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545120 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3192 στις: Μάιος 10, 2014, 12:22:13 μμ »
Εγώ μιλάω για mail που ήρθαν τώρα τελευταία τουλάχιστον στο σχολείο μου.
Επειδή όμως δεν τα άνοιξα ίσως να είναι όντως από το Νοέμβριο του 2013 τα περισσότερα ή ακόμα και όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2014, 12:29:21 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:54:54 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3193 στις: Μάιος 10, 2014, 01:20:05 μμ »
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος scoop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3194 στις: Μάιος 11, 2014, 04:30:03 μμ »
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον γνώστη κατά πόσο οι διευθύνσεις δίνουν τα οργανικά κενά των διαφόρων ειδικοτήτων σε σχολεία β/θμιας ειδικής αγωγής ή τα κρύβουν.

Για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για δύο σχολεία τα οποία ποτέ δεν είχαν μόνιμο προσωπικό στην ειδικότητά μου, παραμόνο αναπληρωτές πλήρους κιόλας ωραρίου.

Τι γίνεται στην περίπτωση που κρύψουν το οργανικό κενό και μετά προσλάβουν αναπληρωτή για την ίδια θέση;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3195 στις: Μάιος 11, 2014, 05:38:34 μμ »
τα οργανικά κενά των ΣΜΕΑΕ έχουν ανακοινωθεί με ΦΕΚ από τότε που τα σχολεία  αυτά ιδρύθηκαν - σε λίγες περιπτώσεις το ΦΕΚ αυτό με τις οργανικές θέσεις της κάθε ΣΜΕΑΕ έχει τροποποιηθεί και έχει δημοσιευθεί. Βάσει αυτών των κενών που υπάρχουν στα αντίστοιχα φεκ γίνονται οι μεταθέσεις στις ΣΜΕΑΕ.

Σε περίπτωση που τα κενά έχουν τροποποιηθεί αλλά δεν εχουν βγει σε ΦΕΚ τότε δεν μπορουν να δοθούν ως οργανικά κενά μεταθέσεων ακόμα και αν υφίστανται.

επισης, ψάξε για το αν τα συγκεκριμένα κενά στα οποία αναφέρεσαι έχουν ήδη καλυφθεί από κάποιους οι οποίοι είτε τελούν συνεχώς σε απόσπαση είτε είναι σε άδεια.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:54:54 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3196 στις: Μάιος 11, 2014, 05:43:39 μμ »
......................................
Τι γίνεται στην περίπτωση που κρύψουν το οργανικό κενό και μετά προσλάβουν αναπληρωτή για την ίδια θέση;
Στην περίπτωση αυτή, μάλλον πρέπει να ελεγχθούν διοικητικά!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3197 στις: Μάιος 11, 2014, 10:29:41 μμ »
κ μετα παιρνουν ατομα με αποσπαση


πόσο μπερδεμα κ αγχος κ κινουμενη αμμος !
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2014, 10:34:30 μμ από asterix »

Αποσυνδεδεμένος scoop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3198 στις: Μάιος 11, 2014, 11:12:48 μμ »
τα οργανικά κενά των ΣΜΕΑΕ έχουν ανακοινωθεί με ΦΕΚ από τότε που τα σχολεία  αυτά ιδρύθηκαν - σε λίγες περιπτώσεις το ΦΕΚ αυτό με τις οργανικές θέσεις της κάθε ΣΜΕΑΕ έχει τροποποιηθεί και έχει δημοσιευθεί. Βάσει αυτών των κενών που υπάρχουν στα αντίστοιχα φεκ γίνονται οι μεταθέσεις στις ΣΜΕΑΕ.

Σε περίπτωση που τα κενά έχουν τροποποιηθεί αλλά δεν εχουν βγει σε ΦΕΚ τότε δεν μπορουν να δοθούν ως οργανικά κενά μεταθέσεων ακόμα και αν υφίστανται.

επισης, ψάξε για το αν τα συγκεκριμένα κενά στα οποία αναφέρεσαι έχουν ήδη καλυφθεί από κάποιους οι οποίοι είτε τελούν συνεχώς σε απόσπαση είτε είναι σε άδεια.

Στο ΦΕΚ 1509 13 Οκτωβρίου 2006
http://dide.flo.sch.gr/Nomothesia/FEK1509-2006-Isrysi-Proagogi-KatargisiSMEA.pdf
με το οποίο ιδρύθηκαν πολλα ειδικά σχολεία, μεταξύ των οποίων και αυτά που με ενδιαφέρουν, δεν βλέπω πουθενά να γίνεται αναφορά σε συγκεκριμένες οργανικές θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3199 στις: Μάιος 12, 2014, 08:46:59 πμ »
τα οργανικά κενά των ΣΜΕΑΕ έχουν ανακοινωθεί με ΦΕΚ από τότε που τα σχολεία  αυτά ιδρύθηκαν - σε λίγες περιπτώσεις το ΦΕΚ αυτό με τις οργανικές θέσεις της κάθε ΣΜΕΑΕ έχει τροποποιηθεί και έχει δημοσιευθεί. Βάσει αυτών των κενών που υπάρχουν στα αντίστοιχα φεκ γίνονται οι μεταθέσεις στις ΣΜΕΑΕ.

Σε περίπτωση που τα κενά έχουν τροποποιηθεί αλλά δεν εχουν βγει σε ΦΕΚ τότε δεν μπορουν να δοθούν ως οργανικά κενά μεταθέσεων ακόμα και αν υφίστανται.

επισης, ψάξε για το αν τα συγκεκριμένα κενά στα οποία αναφέρεσαι έχουν ήδη καλυφθεί από κάποιους οι οποίοι είτε τελούν συνεχώς σε απόσπαση είτε είναι σε άδεια.

Τί γίνεται αν τα οργανικά κενά του ΦΕΚ δεν δοθούν από τις ΔΔΕ γιατί θέλουν να αποσπούν συναδέλφους εντός πυσδε ή να προσλαμβάνουν αναπληρωτές?

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3200 στις: Μάιος 12, 2014, 11:41:25 πμ »
έχω βαρεθεί το "σύστημα" και τα πάντα, που στριφογυρίζουν γύρω μου και με στριφογυρίζουν δίχως αρχή και τέλος, δίχων νόημα και σκοπό. 
Αυτό αφορά και τη διαδικασία των μεταθέσεων, που είναι πλέον μια παράσταση με χιλιάδες δυστυχισμένους αρλεκίνους...
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3201 στις: Μάιος 12, 2014, 04:08:27 μμ »
Επείγον: Προς bitch ή όποιον άλλο γνωρίζει καλά το θέμα.
Πέρυσι στο πίνακα με τις υπηρετήσεις στα σχολεία μου είχαν περάσει τα εξής:
Από 21/8/2008 έως 23/12/2012, Χρόνος σε: έτη 4, μήνες 4, ημέρες 3
Από 24/12/2012 έως 31/8/2013 Χρόνος σε: έτη 0,  μήνες 8, ημέρες 7 Σύνολο Ετών 5 και 10 μέρες
Επειδή το σχολείο που υπηρετούσα έδινε 10 μόρια πήρα από 21/8/08 έως 23/12/12  43,33 μόρια
και από 24/12/12 έως 31/8/13 πήρα 6,67 Σύνολο 50 μόρια. Μέχρις εδώ σωστά.
Φέτος μου τα υπολογίζουν ως εξής:
Από 1/9/2008 έως 23/12/2012, Χρόνος σε: έτη 4, μήνες 3, ημέρες 23
Από 24/12/12 έως 29/6/2013, Χρόνος σε: έτη 0, μήνες 6, ημέρες 6
Το Σύνολο Υπηρετήσεως για το προηγούμενο σχολείο μου βγαίνει 4 έτη, 9 μήνες και 29 μέρες και έτσι τα μόρια που μου δίνουν είναι 43,33 + 5= 48,33 για το Σχολείο που ήμουν μέχρι τον Ιούνη και έδινε όπως σας είπα 10 ΜΣΔ
Από 30/6/2013 έως 31/8/2014 , Χρόνος σε: έτη 1, μήνες 2, ημέρες 1 και τα μόρια που μου δίνουν για το σχολείο που είμαι φέτος προσωρινά τοποθετημένη, δεδομένου ότι τα ΜΣΔ που δίνει είναι 4, τα υπολογίζουν ως 4,66. Συνολικά μου δίνουν 52,99
Νομίζω ότι κάνουν λάθος και τα μόρια μου θα έπρεπε να είναι στρογγυλά 53.
Υποστηρίζω ότι θα έπρεπε να είναι 53 γιατί οι 2 μήνες στο σχολείο που είμαι τώρα δίνουν για την ακρίβεια 0,666666667 η στρογγυλοποίηση του αριθμού αυτού μας δίνει 0,67 και όχι 0,66.
Επίσης στο σύνολο των από τον πίνακα υπηρετήσεων μου τρώνε μέρες...
Κάνω λάθος βρε παιδιά; Να σημειώσω ότι ήμουν διορισμένη ως δυσπρόσιτη από 21/8 με το ΦΕΚ 775/2008.
Μικρή η διαφορά θα μου πείτε αλλά αυτό το 0,01 μπορεί να μου στοιχίσει....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2014, 04:59:19 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Re: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3202 στις: Μάιος 12, 2014, 05:15:46 μμ »
Δεν ξέρω κάτι περισσότερο αλλά μεγάλη εντυπωση μου κάνει που σου άλλαξαν τα ήδη περασμένα.
Να τους ρωτήσεις να σου το εξηγησουν κ να ρωτήσεις κ άλλους της περιοχής σου αν είχαν αλλαγές πριν υπογράψεις.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3203 στις: Μάιος 12, 2014, 05:23:46 μμ »
Εννοείται ότι δεν την υπογράφω πριν μου δώσουν εξηγήσεις γιατί έβαλαν από 1/9/2008 κι όχι από 21/8/2008 όπως έκαναν στην προηγούμενη διεύθυνση μου. Αλλά το κακό είναι ότι ο υπεύθυνος έλλειπε και θα επιστρέψει σε 2 μέρες!! και κανείς άλλος δεν ήξερε να μου πει...
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Re: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3204 στις: Μάιος 12, 2014, 05:29:39 μμ »
Ναι το είδα,  πολύ περίεργο...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3205 στις: Μάιος 12, 2014, 05:51:13 μμ »
η αλήθεια ειναι πως σωστά τα έχουν κάνει αλλά άνοιξαν με την φετινή εγκύκλιο ένα θέμα τεράστιο  και τα έχουν κάνει μπάχαλο πάλι !!

το όλο θέμα προκυπτει από την παρακατω διάταξη του κεφαλαίου Διευκρινίσεις για ΜΣΔ

6.3. Σχετικά με τα μόρια δυσμενών συνθηκών για τους καλοκαιρινούς μήνες που δικαιούνται οι εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, σας αναφέρουμε τα εξής:
1. Εκπαιδευτικός που υπηρετεί στο ΠΥΣΔΕ οργανικής του με προσωρινή τοποθέτηση, λαμβάνει αναδρομικά για τους καλοκαιρινούς μήνες (1/7 - 31/8) τα μόρια της επόμενης τοποθέτησης. Ειδικά για το τρέχον σχολικό έτος που δεν είναι γνωστή η επόμενη τοποθέτησή του, λαμβάνει τα μόρια της τρέχουσας προσωρινής τοποθέτησης.
2. Τα ίδια με το (1) ισχύουν και για τους εκπαιδευτικούς που έχουν διατεθεί στο αντίστοιχο ΠΥΣΠ Ε, ξεκινώντας από 22/6 που επιστρέφουν στην προσωρινή τους τοποθέτηση.
3. Εκπαιδευτικός που έχει αποσπαστεί από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣ Π Ε, για τους καλοκαιρινούς μήνες μετά τη λήξη της απόσπασής του λαμβάνει τα μόρια της προσωρινής τοποθέτησης.
Σας επισημαίνουμε ότι κάθε εκπαιδευτικός που βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, πρέπει να έχει προσωρινή τοποθέτηση, ακόμα κι αν αποσπαστεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠ Ε ή διατεθεί στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ.


έτσι έχουμε και λέμε :

αν κάποιος ήταν στην διάθεση και περισυ υπηρετούσε σε σχολείο με δυο μόρια και φέτος τον σεπτέμβριο τοποθετηθηκε αρχικά σε σχολείο με επτά μόρια, το καλοκαίρι που πέρασε θα πάρει τα μόρια του σχολείου των επτά μορίων - ακομα και αν μετά τροποποιήθηκε η τοποθέτησή του αυτή ή πήγε σε δημοτικά κτλ κτλ.

αν πάλι κάποιος ήταν πέρισυ σε σχολείο με επτά μόρια και τοποθετήθηκε αρχικά το σεπτέμβριο σε σχολείο με δύο μόρια,το καλοκαίρι που πέρασε θα πάρει τα μόρια του σχολείων των δύο μορίων ακομα και να το καλοκαίρι έκανε θερινή υπηρεσία σε άλλο σχολείο από αυτό που τοποθετήθηκε τον Σεπτέμβριο

το μπάχαλο μεγαλώνει όμως ακόμα περισσότερο με την διάταξη .3 του πιο πάνω αποσπάσματος διότι εκει δεν ισχύει το παραπάνω. Δηλαδή, αν είχες αποσπασθει σε άλλο πυσδε   πέρισυ τότε το καλοκαίρι που πέρασε δε θα πάρεις τα μόρια της τοποθέτησης του Σεπτεμβρίου αλλά τα μόρια του σχολείου στο οποίο είχες τοπθετηθεί πριν την αποσπαση....

to make things even worse  η παρούσα εγκύκλιος έχει αναδρομική ισχύ από τον Σεπτέμβριο 2010 που σημαίνει ότι παρόμοιες αλλαγές πρέπει να γίνουν και για το καλοκαίρι του 2011 και για το καλοκαίρι του 2012 (και προφανώς του 2013).
Επίσης το ίδιο πρέπει να γίνει με τις υπηρετήσεις του περσινού καλοκαιριου΄- και άρα τον αντίστοιχο διπλασιασμό μορίων - για το καλοκαίρι 2013 για όσους διορίστηκαν το 2010, παρέμειναν στην περιοχή διορισμού τους συνεχίζουν να βρίσκονται εκεί και δεν πήραν ακόμα οργανική!!!!

ακόμα χειρότερα, το θέμα αυτό το είχαν αναδείξει πολλές ΔΔΕ από την πρώτη μέρα στο υπουργείο αλλά ενώ προφορικά τους λένε πως πχ αν έκαναν θερινή υπηρεσία τότε θα πάρουν τα μόρια του σχολειου θερινής υπηρεσίας γραπτώς δεν το δίνουν - ή έστω ακόμα δεν έχει φτάσει τίποτα!! που σημαίνει ότι αν δεν υπάρχει εγγράφως, απλά δεν υπάρχει και οι υπάλληλοι πρέπει να κάνουν αυτό που γράφει η εγκύκλιος.

έχει ομως κι άλλο : αντίστοιχα στην εγκύκλιο της πρωτοβάθμιας δεν αναφέρεται πουθενά κάτι αντίστοιχο και επομένως το μπάχαλο αφορά αποκλειστικά την δευτεροβάθμια....

 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160708
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.