*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1545114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3318 στις: Μάιος 18, 2014, 12:41:46 μμ »
θα σου πω ΑΚΡΙΒΩΣ τι γίνεται με τις δευτεροβάθμιες :

1. όπως ίσως ξέρεις αυτές έχουν πλέον ικανό αριθμό διοικητικών υπαλλήλων λόγω των υποχρεωτικών μετατάξεων από όσους γλύτωσαν την διαθεσιμότητα το καλοκαίρι.
ο ικανός αριθμός δεν σημαίνει αυτόματα και άψογα ενημερωμένους υπάλληλους. Αντίθετα, οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι ακριβώς πρέπει να κάνουν και ακόμα και αν προσπαθούν φιλότιμα να κάνουν το καλύτερο, οι μεταθέσεις είναι ένα τόσο πολυδαίδαλο αντικείμενο από μόνο του που αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να το βγάλεις - πολλώ δε μάλλον να το βγάλεις σωστά.

2. στην πρωτοβάθμια που παίζουν μπάλα κατά κύριο λόγο οι δάσκαλοι δεν υπάρχουν ούτε διαθέσεις ούτε τροποποιήσεις τοποθετήσεων... υπάρχει μία και μόνη τοποθέτηση που την περνάς απο Σεπτέμβρη μέχρι Αύγουστο και ξεμπερδεύεις... και ένα και μοναδικό σχολείο..
Στην δευτεροβάθμια έχεις άλλο σχολείο τον σεπτέμβριο άλλο τον οκτώβριο, μπορεί να παίξει και δημοτικό στο οποίο δεν υπάρχει πράξη ανάληψης αλλά μια αναφορά ανάληψης που δε σου λέει πολλά πράγματα διότι δεν ξέρεις για ποιον λόγο πήγε κάποιοες εκεί, πώς πήγε ( με ολική διάθεση; για συμπλήρωση; με απόσπαση; ) για πόσες μέρες την εβδομάδα ( οπότε να μοιράσεις τα μόρια ανάλογα ) και βέβαια δεν αναφέρεται πουθενά και ποιο ειναι το κοντινότερο σχολείο δευτεροβάθμιας στο δημοτικό αυτό... γιατί οκ , αν μιλάμε για το 38ο δημοτικό αθήνας, βάζεις το 39 λύκειο και ξεμπερδεύεις... αν όμως μιλάμε για το δημοτικό άνω ραχούλας ευρυτανίας ποιο ειναι το κοντινότερο σχολείο δευτεροβάθμιας ο ε ο ;

όλα αυτά τα στοιχεία πρέπει να αναζητηθούν απο αυτον που καταχωρίζει τις αιτήσει ς- είτε τηλεφωνικά είτε υπηρεσιακά .. και αυτό παίρνει πολύ χρόνο πίστεψέ με !!

3. από την άλλη αυτή η βλακεια με την μοριοδότηση των καλοκαιριών για όσους ειναι στην διάθεση ισχύει μόνο στην εγκύκλιο της δευτεροβάθμιας επομένως στην πρωτοβάθμια δεν ψάχνονται για τέτοια ζητήματα.....

4. και επίσης, ειδικά φέτος - επειδή βγήκε η εγκύκλιος μέσα στο πάσχα και μετά ήτνα λίγο το διάστημα - ένας πολύ μεγάλος αριιθμος εκπαιδευτικών δήλωσε πως επιθυμεί αυτεπάγγελτη αναζήτηση οικογ. κατάστασης/ εντοπιότητας και σπουδών... αυτά παίρνουν πολύ χρόνο γιατί σου δηλώνουν ένα "επιθυμώ αυτεπάγγελτη" και δε σου λένε όύτε τον δήμο στον οποίο πρέπει να στείλεις το έγγραφο.

5.  τέλος, φέτος, απ ό,τι πληροφορούμαι, έγιναν περισσότερες αιτήσεις απο ποτέ σε μουσικά/ καλλιτεχνικά και διαπολιτισμικά συν του ότι εκπ/κοι μικρών σχολείων ή με λίγες ώρες και οριακές οργανικές έκαναν όλοι μα όλοι αίτηση βελτίωσης ώστε να μην βγουν υπεράριθμοι.

όλα αυτά αυξάνουν τον όγκο δουλειάς στις δευτεροβάθμιες .... και ναι , ίσως να υπάρχει περισσότερη δουλειά σε κάποιες απο αυτές και απο τις Κυκλάδες διότι στις κυκλάδες δε θα έχεις διάθεση για συμπλήρωση απο το ένα νησί στο άλλο ενώ στην ενδοχώρα αυτό ειναι σύνηθες!!

Δες ποιες περιοχές (δευτεροβαθμιας) έχουν βγάλει και ποιες όχι και θα καταλάβεις τι εννοώ, μιλάμε ακόμα και για γειτονικές περιοχές με παρόμοια χαρακτηριστικά.  ;)
Επίσης τα στοιχεία θα μπορούσαν να έχουν καταχωρηθεί ήδη (εννοώ των τοποθετήσεων γιατί η κάθε Δ.Δ.Ε. ενημερώνεται ή θα όφειλε να ενημερώνεται και όχι να γίνεται τελευταία στιγμή. Με λίγα λόγια θα έπρεπε το ΠΥΣΔΕ απόσπασης ή διάθεσης να μπορεί να επέμβει βάζοντας την τοποθέτηση και το ΠΥΣΔΕ που ανήκει κάποιος να εγκρίνει).  Επίσης και στην αβθμια υπάρχουν πολλές αιτήσεις για "ειδικά" σχολεία αλλά και εκεί γίνονται αλλαγές λόγω αποσπάσεων (μπορεί και σε μεγαλύτερο βαθμό από την δβθμια).Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι κάποιες Δ/νσεις πολύ απλά δεν κάνουν καλή διαχείριση διοικητικού προσωπικού ή αποσπάνε ανθρώπους που ξέρουν να βάζουν μόνο σφραγίδες...ή το κάνουν επίτηδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2014, 12:57:59 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:49:19 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3319 στις: Μάιος 18, 2014, 12:54:42 μμ »
Και για να το κλείσω το θέμα από πλευράς μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούν να ανακοινωιθούν οι πίνακες την ίδια μέρα αφού έχουν τελειώσει οι ενστάσεις και οι διορθώσεις (οι πίνακες οι προσωρινοί θα μπορούσαν να αναρτώνται χωρίς καμία προτίμηση ή καλύτερα να στέλνονταν στα σχολεία χωρίς πάλι πρώτη προτίμηση όπου θα φαίνονταν μόνο τα μόρια υπηρεσία, και οι συνυπηρετήσεις και η εντοπιότητα). Και αυτό πάλι με το +2 η πρώτη προτίμηση δεν είναι καραγκιοζιλίκι;;; Που αλλού ισχύει αυτό;;; (στις αποσπάσεις, στις αιτήσεις για οργανικές;;; αυτό από μόνο του δημιουργεί προυποθέσεις για αλισβερίσι και μαγείρεμα...)
Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή?
Αφού υποτίθεται ότι το πρόγραμμα στο Υπουργείο θα τρέξει αφού έχουν κλειδώσει τα πάντα...
Το φαντάζεσαι σήμερα στις εκλογές να έβγαιναν αλλού τα απαοτελέσματα σήμερα και αλλού μετά από μια βδομάδα?

ΥΓ1. Εσύ το βλέπεις από πλευράς εργαζομένων ενώ εγώ από πλευράς Δ/ντων Εκπαίδευσης. Εχει μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο....τεράστια διαφορά...  ;)
ΥΓ2. Αρα λοιπόν το αλισβερίσι στο Υπουργείο είναι χρόνιο και δεν γίνεται μόνο φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2014, 01:03:47 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3320 στις: Μάιος 18, 2014, 01:09:10 μμ »
και πάλι δεν έχεις δίκαιο.
Προφανώς και οι τοποθετήσεις έχουν ήδη καταχωρισθεί από τις περισσότερες διευθύνσεις....
όμως έγγραφα πάντα λείπουν ! - ειδικά όταν πρόκειται για αποσπάσεις ή διαθέσεις στην α/θμια !! εκεί γινεται μεγάλο πανηγύρι!!

επίσης, φέτος πήρε πολύς κοσμος άνευ αποδοχών ...οι οποίες καταχωρίστηκαν εγκαίρως μεν αλλά στο μεταξύ είχαν πάρει απόσπαση σε άλλο πύσδε οπότε διέκοψαν την άνευ αποδοχών αλλά ... η απόφαση διακοπής δεν έχει έρθει από τις περιφέρειες !!!
( και εκεί οι δδε περιμένουν τις περιφέρειες να βγάλουν την απόφαση!! )

για να μη σου πω - γιατί δεν θέλω να εκθέσω συγκεκριμένες διευθύνσεις αλλά το ξέρω σίγουρα αυτό που θα σου πω - ότι σε πολλές απο αυτές δεν΄εγινε κανένας απολύτως έλεγχος των υπηρετήσεων και κυρίως των καλοκαιριών παρά δηλώθηκαν ΄ο,τι δηλωσε ο καθένας στην αίτησή του !! Έτσι όπως τα ακούς !! Ναι, με αυτό το σκεπτικό θα σου έβγαζα μόρια και πριν βγει η εγκύκλιος για να ήσουν ευχαρστημένος !!!!

θα ήθελα ωστόσο να σε βάλω για μία και μόνη φορά να περάσεις μία αίτηση μετάθεσης από κάθε είδος ( απο περιοχή σε περιοχή, για μουσικά, για σμεαε, για καλλιτεχνικά, για διαπολιτισμικά, για μειονοτικά, για βελτίωση και για πειραματικά έτσι  - συνολικά οκτώ αιτησούλες !!!  για να δεις πόσο θα σου πάρει !! ) Και μετά έλα να μου πεις ξανά το " πόσο δύσκολο είναι δηλαδή...."
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3321 στις: Μάιος 18, 2014, 01:42:14 μμ »
@Damien,
Ευχαριστώ για τα σχόλια, κι εγώ με τη μικρη μου πειρα εκει συγκλίνω...

Πάντως εγω αυτά τα καραγκιοζιλικια καθε χρόνο ακόμα δεν μπορω να τα πιστεψω,
κι ειμαστε και μορφωμενοι ανθρωποι δηλαδη...
Αλλά όπως έλεγε και φίλη από άσχετο υπουργείο που παίζει τους νόμους στα δαχτυλα της,
γιατί ο Ελληνας να κάνει κάτι απλά όταν μπορεί να το κανει μπερδεμένα;;;

Αυτά. Καλή Κυριακή σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:49:19 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3322 στις: Μάιος 18, 2014, 02:37:00 μμ »
και πάλι δεν έχεις δίκαιο.
Προφανώς και οι τοποθετήσεις έχουν ήδη καταχωρισθεί από τις περισσότερες διευθύνσεις....
όμως έγγραφα πάντα λείπουν ! - ειδικά όταν πρόκειται για αποσπάσεις ή διαθέσεις στην α/θμια !! εκεί γινεται μεγάλο πανηγύρι!!

επίσης, φέτος πήρε πολύς κοσμος άνευ αποδοχών ...οι οποίες καταχωρίστηκαν εγκαίρως μεν αλλά στο μεταξύ είχαν πάρει απόσπαση σε άλλο πύσδε οπότε διέκοψαν την άνευ αποδοχών αλλά ... η απόφαση διακοπής δεν έχει έρθει από τις περιφέρειες !!!
( και εκεί οι δδε περιμένουν τις περιφέρειες να βγάλουν την απόφαση!! )

για να μη σου πω - γιατί δεν θέλω να εκθέσω συγκεκριμένες διευθύνσεις αλλά το ξέρω σίγουρα αυτό που θα σου πω - ότι σε πολλές απο αυτές δεν΄εγινε κανένας απολύτως έλεγχος των υπηρετήσεων και κυρίως των καλοκαιριών παρά δηλώθηκαν ΄ο,τι δηλωσε ο καθένας στην αίτησή του !! Έτσι όπως τα ακούς !! Ναι, με αυτό το σκεπτικό θα σου έβγαζα μόρια και πριν βγει η εγκύκλιος για να ήσουν ευχαρστημένος !!!!

θα ήθελα ωστόσο να σε βάλω για μία και μόνη φορά να περάσεις μία αίτηση μετάθεσης από κάθε είδος ( απο περιοχή σε περιοχή, για μουσικά, για σμεαε, για καλλιτεχνικά, για διαπολιτισμικά, για μειονοτικά, για βελτίωση και για πειραματικά έτσι  - συνολικά οκτώ αιτησούλες !!!  για να δεις πόσο θα σου πάρει !! ) Και μετά έλα να μου πεις ξανά το " πόσο δύσκολο είναι δηλαδή...."

τις καλές εποχές καθαρίζαμε 40-60  ανά χειριστή μηχανογραφικά την μέρα με 100+ επιλογές το 30-40% και χωρίς προπερασμένα στοιχεία και χωρίς περιθώρια λάθους μετά την παρέλευση της τελευταίας μέρας καταχώρισης. Θεωρείς πιο εύκολο το τωρινό ή το τότε?
Και πάλι όμως δεν έχεις πιάσει το νόημα όσων λέω. Εννοώ περιπτώσεις τροποποιησεων σε επιλογές αφού έχω δει μόρια άλλων και προτιμήσεις τους.
Δεν μπορούν να γίνουν? Από καμία Δ/νση?
Και μην μου πεις τα βλέπουν στο Υπουργείο γιατί θασου απαντήσω ότι γίνονται με εντολές από το Υπουργείο. Και μην μου πεις κάποιος αποσπασμένος χειριστής δεν θα κάνει την διευκόλυνση γιατί πολύ απλά του χρόνου δεν θα ξαναπάρει απόσπαση για Δ/νση ή Κ.Υ.

ΥΓ1. Αυτό ίσως να εξηγεί γιατί μερικοί και συνήθως πάνατ οι ίδιοι πάνε τελευταία στιγμή να κάνουν αίτηση ή τροποποίηση ή ένσταση παντού και πάντα.
ΥΓ2. επίσης γιατί δεν ενώνουν το myschool με το e-Datacenter τόσο δύσκολο είναι να καταχωρούνται στοιχεία πάλι αυτόματα και οι επιτελείς στις Δ/νσεις να τα επιβεβαιώνουν (ή μήπως δεν είναι κάποιος του Υπουργείου στην συγκεκριμένη θέση για να ξεκοκκαλίσουν κανένα ΕΣΠΑ? Γιατί χρειάζεται όλη αυτή η χαρτούρα στο Δημόσιο (μήπως για να δικαιολογώ Διοικητικούς που βάζουν μόνο σφραγίδες?). Και δεν εννοώ όλους τους διοικητικούς γιατί κάποιοι τρώνε το αγγούρι και κάποιες βάφουν νυχάκι και κάποιοι στέλνουν sms στην γκόμενα....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2014, 02:57:21 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3323 στις: Μάιος 18, 2014, 03:09:26 μμ »
και πάλι δεν έχεις δίκαιο.
Προφανώς και οι τοποθετήσεις έχουν ήδη καταχωρισθεί από τις περισσότερες διευθύνσεις....
όμως έγγραφα πάντα λείπουν ! - ειδικά όταν πρόκειται για αποσπάσεις ή διαθέσεις στην α/θμια !! εκεί γινεται μεγάλο πανηγύρι!!

επίσης, φέτος πήρε πολύς κοσμος άνευ αποδοχών ...οι οποίες καταχωρίστηκαν εγκαίρως μεν αλλά στο μεταξύ είχαν πάρει απόσπαση σε άλλο πύσδε οπότε διέκοψαν την άνευ αποδοχών αλλά ... η απόφαση διακοπής δεν έχει έρθει από τις περιφέρειες !!!
( και εκεί οι δδε περιμένουν τις περιφέρειες να βγάλουν την απόφαση!! )

για να μη σου πω - γιατί δεν θέλω να εκθέσω συγκεκριμένες διευθύνσεις αλλά το ξέρω σίγουρα αυτό που θα σου πω - ότι σε πολλές απο αυτές δεν΄εγινε κανένας απολύτως έλεγχος των υπηρετήσεων και κυρίως των καλοκαιριών παρά δηλώθηκαν ΄ο,τι δηλωσε ο καθένας στην αίτησή του !! Έτσι όπως τα ακούς !! Ναι, με αυτό το σκεπτικό θα σου έβγαζα μόρια και πριν βγει η εγκύκλιος για να ήσουν ευχαρστημένος !!!!

θα ήθελα ωστόσο να σε βάλω για μία και μόνη φορά να περάσεις μία αίτηση μετάθεσης από κάθε είδος ( απο περιοχή σε περιοχή, για μουσικά, για σμεαε, για καλλιτεχνικά, για διαπολιτισμικά, για μειονοτικά, για βελτίωση και για πειραματικά έτσι  - συνολικά οκτώ αιτησούλες !!!  για να δεις πόσο θα σου πάρει !! ) Και μετά έλα να μου πεις ξανά το " πόσο δύσκολο είναι δηλαδή...."
συμφωνώ  απολύτως- η  δουλειά  στα  γραφεία  αυτόν  τον  καιρό  έχει  απίστευτο  τρέξιμο  κ  πίεση.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3324 στις: Μάιος 18, 2014, 03:28:26 μμ »
Πράγματι έχει τόση φασαρία και μπέρδεμα, που σε καμμία περίπτωση δεν θε επέλεγα να είμαι σε γραφείο.
  

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3325 στις: Μάιος 18, 2014, 04:14:14 μμ »
Εύγε στην ΔΔΕ Κυκλάδων που μόλις ανακοινοποίησε τον πίνακα μορίων ( ω ναι, Κυριακάτικα !!! διπλό εύγε !!! ) και πλέον εμφανίζονται και τα μόρια και η περιοχή α' προτίμησης!!!

Μας διαβάζουν σας λέω!!!  ;) ;) ;) ;)
Η ΔΔΕ Κυκλάδων πρέπει πολλά Εύγε να εισπράξει ούτως ή αλλιώς γιατί, είναι πολύ, μα πάρα πολύ οργανωμένη και καλά στελεχωμένη. Αλλά να ξέρεις είναι και κάμποσες άλλες διευθύνσεις που δεν έχουν ανακοινώσει πλήρως τους πίνακες τους....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3326 στις: Μάιος 18, 2014, 05:01:48 μμ »
τις καλές εποχές καθαρίζαμε 40-60  ανά χειριστή μηχανογραφικά την μέρα με 100+ επιλογές το 30-40% και χωρίς προπερασμένα στοιχεία και χωρίς περιθώρια λάθους μετά την παρέλευση της τελευταίας μέρας καταχώρισης. Θεωρείς πιο εύκολο το τωρινό ή το τότε?
Και πάλι όμως δεν έχεις πιάσει το νόημα όσων λέω. Εννοώ περιπτώσεις τροποποιησεων σε επιλογές αφού έχω δει μόρια άλλων και προτιμήσεις τους.
Δεν μπορούν να γίνουν? Από καμία Δ/νση?
Και μην μου πεις τα βλέπουν στο Υπουργείο γιατί θασου απαντήσω ότι γίνονται με εντολές από το Υπουργείο. Και μην μου πεις κάποιος αποσπασμένος χειριστής δεν θα κάνει την διευκόλυνση γιατί πολύ απλά του χρόνου δεν θα ξαναπάρει απόσπαση για Δ/νση ή Κ.Υ.

ΥΓ1. Αυτό ίσως να εξηγεί γιατί μερικοί και συνήθως πάνατ οι ίδιοι πάνε τελευταία στιγμή να κάνουν αίτηση ή τροποποίηση ή ένσταση παντού και πάντα.
ΥΓ2. επίσης γιατί δεν ενώνουν το myschool με το e-Datacenter τόσο δύσκολο είναι να καταχωρούνται στοιχεία πάλι αυτόματα και οι επιτελείς στις Δ/νσεις να τα επιβεβαιώνουν (ή μήπως δεν είναι κάποιος του Υπουργείου στην συγκεκριμένη θέση για να ξεκοκκαλίσουν κανένα ΕΣΠΑ? Γιατί χρειάζεται όλη αυτή η χαρτούρα στο Δημόσιο (μήπως για να δικαιολογώ Διοικητικούς που βάζουν μόνο σφραγίδες?). Και δεν εννοώ όλους τους διοικητικούς γιατί κάποιοι τρώνε το αγγούρι και κάποιες βάφουν νυχάκι και κάποιοι στέλνουν sms στην γκόμενα....

αυτό με το μηχανογραφικο δεν το κατάλαβα καθόλου !! εκεί δεν ελέγχεις τίποτα μα τίποτα ..απλά περνάς προτιμήσεις... . είχα βγάλει τότε μόνη μου σε διάστημα μιας εβδομάδας 700+ μηχανογραφικά - δεν ήταν τίποτα !!!

οι μεταθέσεις ειναι πολύ διαφορετικό πράγμα !!!! Πέρισυ ας πούμε που είχα αναλάβει να κάνω αιτήσεις που χρόνια έκανε κάποιος άλλος συνάδελφος ( είχαμε χωρίσει τις αιτήσεις με βάση τα σχολεία στα οποία ανήκαν οι εκπαιδευτικοί )έχεις ιδέα τι απιστευτα πράγματα είδα; Ξέρεις ότι διόρθωσα μέχρι και 36 μόρια πιο κάτω σε ΜΙΑ αίτηση; Ξέρεις ότι αφαίρεσα από κάποιον 7 !!!!!!!! ολόκληρα χρόνια γιατί ήταν υπηρέτηση στον ΟΑΕΔ? Ξέρεις πως γυρισα για εκ νέου αναγνώριση στο ΠΥΣΔΕ υπηρέτηση σε ΤΕΙ που είχε υπολογισθεί με υποχρεωτικό ωράριο 21 ωρών ενώ στα ΤΕΙ ειναι 16??? ξέρεις πως έβγαλα εκτος περιπου δύο χρόνια σε μία άλλη γιατί ο "καλός συνάδελφος" - που πάντα περηφανευόταν ότι τα τελειωνε πρώτος και σιγά το πράγμα πια και γιατί φωνάζω ότι οι μεταθέσεις είναι δύσκολες αφού ειναι πανεύκολη η καταχώριση ; - είχε περάσει τρία χρόνια ωρομισθίας  σε ΙΕΚ όταν την ίδια περίοδο ο εκπ/κός ήταν αναπληρωτής σε σχολείο;
Ξέρεις ότι εξ αιτίας όλων αυτών έστελνα συνέχεια έγγραφα στο υπουργειο για να ξεκλειδώσουν τις αιτήσεις και να διορθώσουν τα τέρατα αυτά; και πως για αυτόν τον ΄λογο - μεταξύ άλλων - καθυστέρησε τόσο η γνωστοποιηση των μεταθέσεων πέρισυ ;


Η τροποποίηση τώρα των περιοχών ναι, θεωρητικά μπορεί να γίνει ! Όπως μπορουσε πάντοτε όμως !! Εσύ ως εκπ/κός βλέπεις μόνο την α' επιλογή ( η οποία δεν αλλάζει ποτέ, εκεί που θες να πας εκεί θα δηλώσεις ) Οι υπόλοιπες πάντα μπορούσαν να αλλάξουν κατά την περίοδο των ενστάσεων και να μην πάρει χαμπάρι κανείς!  Εξαρτάται στο κατά πόσο θα πέσεις σε ξιπασμένο ή συνεπή υπάλληλο.

όσο για το υστερογραφο. Το myschool  ΕΙΝΑΙ συνδεδεμένο με το e data. Έχουν ήδη κάνει μετάπτωση των δεδομένων και θα κάνουν ακόμα μία με την ανακοίνωση των μεταθέσεων. Μετά το edata θα κλειδώσει οριστικά και θα παραμείνει αποκλειστικά για αρχειακούς λόγους. το myschool καλείται να κερδίσει ένα μεγάλο στοίχημα καθως εκεί οι υπηρετήσεις θα δηλώνονται σε πραγματικό χρόνο και ανάλογα αν έχουν δηλωθει σωστά ή όχι θα μπαίνει αυτόματα και η μοριοδότηση.
για τον λόγο αυτό τα μέλη της ομάδας εργασίας έχουν βαλθεί να οργώσουν την Ελλάδα ξεκινώντας από έναν μήνα πριν και να ενημερώσουν τον κόσμο πώς δηλώνεται τι και λαμβάνουν γενναία ανατροφοδότηση για το σύστημα.


όμως επιμένω, ξέροντας κάποια πράγματα απο μέσα , πως ο  λογος που καθυστρούν αρκετές δδε την ανακοίνωση των μορίων δεν ειναι για΄τ θέλουν να μαγειρέψουν τα πράγματα - ειναι γιατί απλά ΔΕΝ προλαβαίνουν!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2014, 05:08:19 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3327 στις: Μάιος 18, 2014, 05:35:06 μμ »
αυτό με το μηχανογραφικο δεν το κατάλαβα καθόλου !! εκεί δεν ελέγχεις τίποτα μα τίποτα ..απλά περνάς προτιμήσεις... . είχα βγάλει τότε μόνη μου σε διάστημα μιας εβδομάδας 700+ μηχανογραφικά - δεν ήταν τίποτα !!!

οι μεταθέσεις ειναι πολύ διαφορετικό πράγμα !!!! Πέρισυ ας πούμε που είχα αναλάβει να κάνω αιτήσεις που χρόνια έκανε κάποιος άλλος συνάδελφος ( είχαμε χωρίσει τις αιτήσεις με βάση τα σχολεία στα οποία ανήκαν οι εκπαιδευτικοί )έχεις ιδέα τι απιστευτα πράγματα είδα; Ξέρεις ότι διόρθωσα μέχρι και 36 μόρια πιο κάτω σε ΜΙΑ αίτηση; Ξέρεις ότι αφαίρεσα από κάποιον 7 !!!!!!!! ολόκληρα χρόνια γιατί ήταν υπηρέτηση στον ΟΑΕΔ? Ξέρεις πως γυρισα για εκ νέου αναγνώριση στο ΠΥΣΔΕ υπηρέτηση σε ΤΕΙ που είχε υπολογισθεί με υποχρεωτικό ωράριο 21 ωρών ενώ στα ΤΕΙ ειναι 16??? ξέρεις πως έβγαλα εκτος περιπου δύο χρόνια σε μία άλλη γιατί ο "καλός συνάδελφος" - που πάντα περηφανευόταν ότι τα τελειωνε πρώτος και σιγά το πράγμα πια και γιατί φωνάζω ότι οι μεταθέσεις είναι δύσκολες αφού ειναι πανεύκολη η καταχώριση ; - είχε περάσει τρία χρόνια ωρομισθίας  σε ΙΕΚ όταν την ίδια περίοδο ο εκπ/κός ήταν αναπληρωτής σε σχολείο;
Ξέρεις ότι εξ αιτίας όλων αυτών έστελνα συνέχεια έγγραφα στο υπουργειο για να ξεκλειδώσουν τις αιτήσεις και να διορθώσουν τα τέρατα αυτά; και πως για αυτόν τον ΄λογο - μεταξύ άλλων - καθυστέρησε τόσο η γνωστοποιηση των μεταθέσεων πέρισυ ;


Η τροποποίηση τώρα των περιοχών ναι, θεωρητικά μπορεί να γίνει ! Όπως μπορουσε πάντοτε όμως !! Εσύ ως εκπ/κός βλέπεις μόνο την α' επιλογή ( η οποία δεν αλλάζει ποτέ, εκεί που θες να πας εκεί θα δηλώσεις ) Οι υπόλοιπες πάντα μπορούσαν να αλλάξουν κατά την περίοδο των ενστάσεων και να μην πάρει χαμπάρι κανείς!  Εξαρτάται στο κατά πόσο θα πέσεις σε ξιπασμένο ή συνεπή υπάλληλο.

όσο για το υστερογραφο. Το myschool  ΕΙΝΑΙ συνδεδεμένο με το e data. Έχουν ήδη κάνει μετάπτωση των δεδομένων και θα κάνουν ακόμα μία με την ανακοίνωση των μεταθέσεων. Μετά το edata θα κλειδώσει οριστικά και θα παραμείνει αποκλειστικά για αρχειακούς λόγους. το myschool καλείται να κερδίσει ένα μεγάλο στοίχημα καθως εκεί οι υπηρετήσεις θα δηλώνονται σε πραγματικό χρόνο και ανάλογα αν έχουν δηλωθει σωστά ή όχι θα μπαίνει αυτόματα και η μοριοδότηση.
για τον λόγο αυτό τα μέλη της ομάδας εργασίας έχουν βαλθεί να οργώσουν την Ελλάδα ξεκινώντας από έναν μήνα πριν και να ενημερώσουν τον κόσμο πώς δηλώνεται τι και λαμβάνουν γενναία ανατροφοδότηση για το σύστημα.


όμως επιμένω, ξέροντας κάποια πράγματα απο μέσα , πως ο  λογος που καθυστρούν αρκετές δδε την ανακοίνωση των μορίων δεν ειναι για΄τ θέλουν να μαγειρέψουν τα πράγματα - ειναι γιατί απλά ΔΕΝ προλαβαίνουν!!!

Και επαναλαμβάνω πάλι έχασες το νόημα των λόγων μου.
Μου λες περιπτώσεις λαθών που απλά δεν παραμετροποιήθηκαν στο σύστημα ή σκοπίμως δηλώθηκαν άλλα ντ' άλλων.
Συντηρείται ένα τέρας γραφειοκρατίας δεσμεύοντας ανθρώπους να κάνουν μη παραγωγική δουλειά (υπερβολική δουλειά αλλά μη παραγωγική) για ποιο λόγο;
Γιατί πολύ απλά δεν θέλουν να πουν εκεί υπηρετείς αυτά παίρνεις και τέρμα.

Πάμε τώρα στο δια ταύτα. Οπως είπες το myschool συνδεδεμένο με το e-data ή και χωρίς το δεύτερο σε πραγματικό χρόνο να έχει πραγματικά στοιχεία και όλη η δουλειά να γίνεται σε πραγματικό χρόνο. Δεν θέλουν όμως. ακόμα και τα λάθη που λες ότι βρήκες θα μπορούσε να γίνει δειγματοληπτικός έλεγχος και να βρούν που χωλαίνει το σύστημα και να ανοίξουν μετά τα κριτήρια επιλογής για νέους ελέγχους...και δεν κατάλαβες κάτι που σου είπα.

Δεν προσωποποιώ ούτε στοχοποιώ κανένα που δεν γνωρίζω προσωπικά. Αυτό που λέω είναι ότι εσύ αργείς γιατί κάνεις σωστά την δουλειά σου και ο άλλος μπορεί να λέει ότι αργεί γιατι και καλά κάνει σωστά την δουλειά του αλλά στην ουσία δρα με σκοπιμότητα. Και επαναλαμβάνω δεν είπα να βγουν όλα νωρίς, είπα να βγούν όλα μαζί και αν θες την άποψη μου να γίνεται η ανακοίνωση σε επίπεδο Υπουργείου όπως στους διορισμούς και ακόμα καλύτερα με ανακοίνωση κενών. Ρωτάω λοιπόν τόσο δύσκολο είναι;

ΥΓ. Οσο για το πόσο δουλεύει κανένας δεν χρειάζεται να μου αποδείξει κανένας τίποτα. Το κριτήριο είναι αν αυτή η δουλειά που κάνει είναι παραγωγική ή απλά καίγεται ως εργαζόμενος...Το πόσο μάλιστα εκτιμά το Υπουργείο την δουλειά των Δ/νσεων φαίνεται από το γεγονός πως στελεχώνει το προσωπικό. Αρα δεν κρίνω εγώ κανένα αν δουλεύει ή όχι. Το αφήνω στο σύστημα και στα κριτήρια που έχει θέσει αυτό. Αρα λοιπόν θα μπορούσα και εγώ να δούλεύα όπως εσύ αν είχε νόημα για μένα. Όμως δεν έχει. Τόσο απλά. Οπως θα μπορούσα να πω τι έχω κάνει γενικά στην ζωή μου και τι όχι αλλά δεν έχω να αποδείξω σε κανένα τίποτα πόσο μάλλον στους κομματικά διορισμένους προιστάμενους μου που μου αρέσει να τους βλέπω να αγωνιούν σε κάθε εκλογές...όπως λέω και παρακάτω δεν ελπίζω τίποτα δεν φοβάμαι τίποτα τα έχω όλα και όλους γραμμένα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2014, 05:44:51 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3328 στις: Μάιος 18, 2014, 05:46:27 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:36:01 πμ από schmeichel3 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3329 στις: Μάιος 18, 2014, 05:59:24 μμ »
Ας μιλήσει και κάποιος σχετικός με τη ΔΔΕ Κυκλάδων ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ σε αυτήν.
Οι συνάδελφοι της συγκεκριμένης ΔΔΕ εργάζονται με ιδιαίτερο ζήλο σε μια περιοχή που έχει το 2πλάσιο προσωπικό από τη ΔΔΕ άλλης νησιωτικής περιοχής της οποίας τη δνση είχα υπηρετήσει εγώ 3 χρόνια και ξέρω τι τραβούσα.
Και πάντοτε, στα πλαίσια του ανθρωπίνως δυνατού, είναι και ευγενικότατοι, παρά το φόρτο εργασίας.
Στο προκείμενο (τα μόρια των μεταθέσεων) υπήρξε προφανώς παρανόηση από την εγκύκλιο που μιλά για ανάρτηση μορίων ανά κριτήριο και συνολικά συν το προηγούμενο των εθελοντικών μετατάξεων όπου οι α προτιμήσεις δε μοριοδοτούνταν και αφαιρέθηκαν.
Επιπλέον οι συνάδελφοι της ΔΔΕ Κυκλάδων απαντούν πάντοτε στα μηνύματα από συναδέλφους που ζητούν διευκρινίσεις, βοήθεια, εξηγήσεις, παραπονούνται κτλ κτλ.
Και αναγνωρίζουν και πιθανές παραλείψεις τους διορθώνοντάς τις εκτός ωραρίου
Τέλος συνάδελφοι της ΔΔΕ Κυκλάδων αλλά και πολλών άλλων ΔΔΕ είναι ΑΠΟΘΗΚΑΡΙΟΙ ΠΕ(57/3) ή ΠΕ (320/16) οι οποίοι για τις ανάγκες της υπηρεσίας και για την εξυπηρέτηση των συναδέλφων έχουν μετατρέψει τους ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ τους ΗΥ σε εργαλεία της Δημόσιας Διοίκησης και το ευχαριστώ και η αναγνώριση για όλα αυτά είναι ότι είναι οι μόνοι (ΟΙ ΑΠΟΘΗΚΑΡΙΟΙ) που δεν έλαβαν τις επιταγές της επιμόρφωσης αλλά από την τσέπη τους αγοράζουν-συντηρούν τα προσωπικά υπολογιστικά τους συστήματα.
Σε άλλες ΔΔΕ ΑΠΟΘΗΚΑΡΙΟΙ σε ΚΕΠΛΗΝΕΤ δεχόντουσαν καμένες μητρικές, μετρούσαν τις μητρικές με πολύμετρα και άλλαζαν τους πυκνωτές που (κατά συρροή) έσκαζαν, σώζοντας έτσι ΟΛΟΚΛΗΡΟ το υπολογιστικό σύστημα, παρέχοντας λοιπόν στο κράτος γνώσεις (ηλεκτρονικής και αυτοματισμού) για τις οποίες δεν διορίστηκαν (διορίστηκαν ως ΑΠΟΘΗΚΑΡΙΟΙ είπαμε).
Επιπλέον ως περαιτέρω επιβράβευση αποτελούν τα συνήθη εξιλαστήρια θύματα και τον εύκολο στόχο στα non paper περί απολύσεων κτλ κτλ. Τέλος υφίστανται ενίοτε και την υποτίμηση των συναδέλφων οι οποίοι τυγχάνει πάντοτε να τα γνωρίζουν όλα, χωρίς φυσικά να έχουν ιδέα για την επιστήμη της Πληροφορικής και τη διαφορά του Μηχανικού ΗΥ, του προγραμματιστή κτλ κτλ.

Αυτά και συνάδελφε και pde-ακέ μου φίλε guestteacher δεν αποτελεί επίθεση σε σένα. Είναι μια απλή υπενθύμιση

Δεν λες κάτι για να παρεξηγηθώ. εγώ ότι είχα να πω το είπα. Ισως κάποιοι να βλέπουν στα μηνύματα μου προσωποποιημένη στόχευση. Το έχω ξαναπεί επειδή είμαι εδώ μέσα απρόσωπος και εξ επιλογής ανώνυμο χτυπάω συστήματα και πρακτικές. Δεν μου φταίνε οι ορθώς εννοούμενοι εργαζόμενοι και πολύ περισσότερο κάποιοι που έχουν δώσει και την ψυχή τους για να εισπράξουν meatballs.

YΓ. Τελικά μάλλον σε μένα τυχαίνουν άνθρωποι που δεν δουλεύουν με την ανοχή του συστήματος και των κομματικά διορισμένων προσιτάμενων τους...η πλάκα είναι ότι αυτοί που αντιδρούν και θίγονται πάντα είναι αυτοί που δουλεύουν...και δεν καταλαβαίνουν ότι άμα δουλεύει ένας και κάθονται 9 ο εξωτερικός επισκέπτης βλέπει τους 9 που ξύνονται...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2014, 06:01:20 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3330 στις: Μάιος 18, 2014, 07:45:08 μμ »
Πάντως οι Διευθύνσεις είναι υποχρεωμένες να αναρτήσουν αύριο τα μόρια. Όσοι το κάνανε ήδη προφανώς βρήκαν τον τρόπο να τελειώσουν νωρίτερα.
Για τους εργαζόμενους στις Διευθύνσεις ισχύει ότι και παντού: Υπάρχουν άνθρωποι που τιμούν το ψωμί που βγάζουν και άλλοι που ξεκουράζονται. Και στο σχολείο κάπως έτσι είναι. Απλώς σε κάποιες Διευθύνσεις έχουμε και το παράδοξο να είναι ελάχιστοι οι αποσπασμένοι/διοικητικοί. Π.χ. ΔΔΕ Α με 1200 εκπαιδευτικούς και 40 αποσπασμένους/διοικητικούς και ΔΔΕ Β με 1200 εκπαιδευτικούς και 10 αποσπασμένους/διοικητικούς. Οι αποφάσεις υπάρχουν στο site του Υπουργείου, μπορεί ο καθένας να μετρήσει πόσοι αποσπάστηκαν/μετατάχθηκαν και πού.

Στο θέμα μας: Μεταθέσεις θα γίνουν μόνο σε οργανικά κενά. Δηλαδή σχεδόν πουθενά. Η σύνδεση e-data με myschool έχει ήδη φέρει αποτελέσματα: Γνωρίζουν με μεγάλη ακρίβεια τις απαιτούμενες οργανικές χωρίς να χρειάζεται η γνώμη των ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ. Από εκεί γνωρίζουν ήδη και πόσοι είναι οργανικά υπεράριθμοι και πόσοι θα μετατεθούν σε πραγματικά οργανικά κενά. Όλα αυτά βέβαια θα ενεργοποιηθούν μετά τις 30 Μαΐου οπότε και θα είναι οριστικός ο αριθμός των παραιτήσεων για λόγους συνταξιοδότησης.

Το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί σε κάποιον με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις θα ήταν η μετακίνηση από μεγάλη πόλη προς επαρχία/νησί κι αυτό μόνο σε συγκεκριμένες ειδικότητες για τις οποίες υπάρχει έλλειψη σε επαρχία/νησιά.

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω τα ζώα• ιδίως τα κούγκαρς!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3331 στις: Μάιος 18, 2014, 07:48:50 μμ »
Ξέρω ότι είναι άσχετο, αλλά κάνα νήμα για να σχολιάσουμε το 'αγγούρι' που φαίνεται να τρώνε τα συνεταιράκια της συγκυβέρνησης δεν υπάρχει;
Λέγεται ότι πριν από τη μάχη, ένας Τραχίνιος είπε πως όταν οι Πέρσες τοξεύσουν και ρίξουν τα βέλη τους, θα είναι τόσα πολλά που θα κρύψουν τον ήλιο! Ο Διηνέκης τότε, εντελώς ατάραχος, απάντησε στον Τραχίνιο πως η είδηση που φέρνει αυτός ο ξένος είναι πολύ ευχάριστη, αφού αν οι Πέρσες έκρυβαν τον ήλιο στη μάχη, τόσο το καλύτερο διότι θα πολεμούσαν στη σκιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160701
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.