*

Ψηφοφορία

να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;

ναι
129 (44.2%)
οχι
144 (49.3%)
αδιαφορο
19 (6.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 289

Αποστολέας Θέμα: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;  (Αναγνώστηκε 37109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 11:37:56 μμ »
Στα αγόρια η ποδιά καταργήθηκε νωρίτερα, νομίζω από Σεπτέμβριο του '77. Πόσο τους ζηλεύαμε όλες. Άσε που έπρεπε να φοράμε και κορδέλες στα μαλλιά και άσπρο γιακαδάκι. Τρέλλα. Η αδερφή μου η μεγάλη δε έφαγε και αποβολή γιατί μια μέρα δεν είχε ποδιά να βάλει (δεν είχανε στεγνώσει από την πλύση) και πήγε με μπλέ ζιβάγκο και μπλέ μακρυά φούστα. Αυτό είναι δικτάτορία μέσα στην δημοκρατία παιδιά.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:29:26 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 01:13:07 πμ »
Όχι νομίζω καταργήθηκε το 1978 ή 79....Άσε, μιλάμε για καιρούς που τα πολιτικά φρονήματα του πατέρα σου (αν ήταν αριστερός πχ) παίζανε ακόμα ρόλο για να περάσεις την ..τάξη στο δημοτικό!!!  ???  ???  >:(
 Αυτό χωρίς υπερβολή και ανεξαρτήτου αν ήσουν καλός μαθητής ή όχι..
Θα τα διαβάζουν οι νεότεροι και θα γελάνε!!  ;)  ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 01:38:37 πμ »
Aν και οπως αναφερθηκε ο αγαπητος συναδελφος Daniel το θεμα μας δεν ειναι τα σχολεια τυπου Σαμερχιλ(τα ανεφερα εγω ως αντιπαραθεση στα αυταρχικου τυπου αγγλοσαξονικα σχολεια) θα πρεπει να πω κατι οσον αφορα το αν το ζητημα ειναι αυταρχικη 'η αντιαυταρχικη εκπαιδευση. Η θεωρια της αντιαυταρχικης εκπαιδευσης συναδελφε (και σε ευχαριστω που ασχοληθηκες με τα λεγομενα μου :))εχει ενσωματωθει σε μεγαλο μερος στη παιδαγωγικη. (αυτενεργεια του μαθητη, πρωτοβουλια, ομαδικες εργασιες, επιλογη μαθηματων, αναπτυξη συναισθηματικων ικανοτητων οσο και διανοητικων, ανθρωπιστικο περιεχομενο σπουδων, καταργηση σωματικης τιμωριας, αναπτυξη της αυτοεκτιμησης του παιδιου).
Εδω και χρονια ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ Η ΑΝΤΙΑΥΤΑΡΧΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ. Το εχει παρουσιασει ο ιδιος ο Νηλ στο βιβλιο του ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΟΧΙ ΑΝΑΡΧΙΑ.
Ως θεωρια λοιπον ειναι ζωντανη και εφαρμοζεται ιδιαιτερα σε επιπεδα ειδικης αγωγης οπου απαιτουνται πιο ευελικτα εκπαιδευτικα προγραμματα.
Τα σχολεια τυπου Σαμερχιλ ελεγχθηκαν απο την αρχη απο επιθεωρητες της Αγγλικης κυβερνησης και τα αποτελεσματα βρισκονται μεσα στο βιβλιο του Νηλ (θεωρια της αντιαυταρχικης εκπαιδευσης) "Η συμπεριφορα των παιδιων ειναι εξαιρετικη" "Απο τα στοιχεια που υπαρχουν δεν προκυπτει οτι οι μαθητες μετα την αποφοιτηση τους σπο το Σαμμερχιλ δεν ειναι σε θεση να προσαρμοστουν στο κανονικο περιβαλλον""Ομως δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για το οτι στο Σαμμερχιλ επιτελειται γοητευτικη και πολυτιμη παιδαγωγικη ερευνα , την οποια θα ηταν καλο να την προσεξουν οι παιδαγωγοι".

Κατα τη γνωμη μου παντα τα σχολεια τυπου Σαμμερχιλ ειναι μεμονωμενα γιατι δυστυχως τα σχολεια ειναι κοινωνικα προιοντα και η κοινωνια μας ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ να εχει τετοιου ειδους σχολεια. Αυτα τα σχολεια δημιουργουν ανθρωπους που τρεφουν σεβασμο για τη ζωη και την ελευθερια. Θεωρουν οτι δεν υπαρχουν προβληματικα παιδια αλλα προβληματικοι γονεις και προβληματικη ανθρωποτητα. Ο Φρομ ειπε οτι ειναι ενα πειραμα δυσκολο να επαναληφθει πρωτον γιατι ο Νηλ ηταν μια εξαιρετικη προσωπικοτητα χωρις επαναληψη αλλα κυριως γιατι ειναι λιγοι οι γονεις που ειναι τοσο ανεξαρτητοι και τοσο θαρραλεοι , ωστε να σκεφτονται περισσοτερο την ευτυχια και λιγοτερο την επαγγελματικη επιτυχια των παιδιων τους. Επίσης ο Φρομ τονισε οτι ο Νηλ αναμεσα στην πληρη αναπτυξη του ανθρωπου και την επιτυχια του στην "αγορα" διαλεξε το πρωτο.

Αγαπητη συναδελφοι η αποψη μου ειναι οτι τετοιου ειδους σχολεια δεν μπορουν να ευδοκιμησουν στη συγχρονη κοινωνια γι'αυτο ακριβως τον λογο: γιατι τα συγχρονα σχολεια ειναι κομματι του συγχρονου κοινωνικου ιστου και ετσι προσανατολιζονται στο γνωστικο και οχι στο κριτικο , επιδιωκουν την επαγγελματικη και οχι την ηθικη αποκατασταση,  ενδιαφερονται για το μυαλο αλλα οχι για τη ψυχη και τωρα πια  οι εκπαιδευτικοι ειμαστε εκπαιδευτες και οχι δασκαλοι.

Και για να μη θεωρησετε οτι ο σχολιασμος που εκανα ειναι μια προσπαθεια να υπεραμυνθω της συγκεκριμενης παιδαγωγικης αντιληψης 'η ειναι εντελως ασχετος με το θεμα θελω να πω οτι το διλημμα που εχει τεθει ειναι πλασματικο. Το προβλημα δεν ειναι οι παρελασεις ουτε η καθε μορφης παρουσιασης του οποιου τυχον εθνικου φρονηματος. Το ζητημα ειναι οτι εμεις ως εκπαιδευτικο συστημα εξαντλουμε την "εθνικη μας υπερηφανεια" σε παρελασεις ,εθνικες εορτες, ποιηματα χαμηλου επιπεδου και ανωριμες φιεστες. Εγω οταν πηγα να δω την ανιψια μου που ειναι 12 χρονων στη σχολικη της γιορτη δεν ηξερα αν επρεπε να γελασω ή να κλαψω. Τοσα κωμικοκοτραγικα στοιχεια εχω να δω απο τη δεκαετια του 80 που ημουν στην ηλικια της. Τα σκετσακια τυπου η μανα που αποχαιρετα το στρατιωτη γιο με εκαναν να θελω να ουρλιαξω. Οχι οτι δεν εχω απεριοριστο σεβασμο για τη μανα που εστειλε το παιδι της στον πολεμο - για να μην παρεξηγηθω- (αλλωστε τον ιδιο σεβασμο ενιωσα για τις Αμερικανες μαναδες που εστειλαν τα παιδια τους στο Ιρακ για να εξυπηρετησουν τα συμφεροντα των πολυεθνικων). Ομως θεωρω οτι αυτο δεν ειναι η συλλογικη ιστορικη μας μνημη. Εγω αν ημουν σε αυτη τη θεση της δασκαλας αντι να βαζω τους μαθητες μου να πλεκουν καλτσες -γιατι αυτο εκανε η ανιψια μου- θα εδινα στα παιδακια απο ενα τετραστιχο της Ρωμιοσυνης και θα εβαζα ολα τα παιδια και τους γονεις να ακουσουν "Αυτα τα δεντρα δε βολευονται με λιγοτερο ουρανο" και αντι για το "Βαζει ο Ντουτσε τη στολη του" θα τους εβαζα  να δειξουν το σεβασμο για τους προγονους με αλλο τροπο. Η ιστορια μαθαινεται απο τις πηγες και εγω θα πηγαινα τους μαθητες μου στο Σουνιο να δουν τις αρχαιοτητες που οι Γερμανοι χρησιμοποιησαν για να κανουν οχυρωματικα εργα ή θα τους εδειχνα το ταφο της Φαιστου τον οποιον γκρεμισαν για να βαλουν μεσα πυρομαχικα. Ολα αυτα θα τα εκανα οχι για να διδαξω τη μισαλλοδοξια και την εχθροτητα αλλα για να τονισω το πραγματικο μηνυμα της ημερας: ο πολεμος εξαχρειωνει τον ανθρωπο. Τον κανει να χανει καθε σεβασμο για το συνανθρωπο και ισοπεδωνει ολες τις ηθικες αξιες. Απο την αλλη πλευρα σε ολη αυτη την γενικευμενη προσπαθεια της ισοπεδωσης, την προσπαθεια για  ομοιομορφια και για απωλεια των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων των ανθρωπων λογω καταγωγης θα αντιδρουσα. Η συναδελφωση των λαων δεν εχει καμια σχεση ουτε με την ομοιομορφια ουτε με το σαρωμα της διαφορετικοτητας. Ειμαστε ενας λαος με συγκεκριμενη ιστορια, γλωσσα, πολιτισμο, αρχες και ιδιαιτερα χαρακτηριστικα οπως επισης και αλλοι λαοι το ιδιο. Σε καμια περιπτωση δεν αποδεχομαι οτι πρεπει να ισοπεδωσουμε τις διαφορες μας για να γινουμε ισοι. Ισοτητα ειναι η αποδοχη του διαφορετικου. Και οπως ειναι σωστο και οι αλλοι λαοι να ειναι υπερηφανοι γι'αυτο που ειναι, ετσι και εγω θεωρω οτι για τους αγωνες μας για ελευθερια και ανεξαρτησια πρεπει να ειμαστε περηφανοι. Απλως θεωρω οτι πρεπει να βρουμε τροπους τονωσης του εθνικου συναισθηματος των παιδιων που ομως να μην επηρεαζουν τις υγιεις σχεσεις του με τα υπολοιπα παιδια ολου του κοσμου. Τα μηνυματα περι ελευθεριας , δικαιοσυνης και ανθρωπινης αξιοπρεπειας δεν εχουν να κανουν με τους λαους. Εχουν να κανουν με τον ανθρωπισμο. Και νομιζω οτι εκει πασχει το εκπαιδευτικο μας συστημα . Στο λαο που οι προγονοι του πρωτομιλησαν για τις ανθρωπιστικες αξιες υπαρχει ελλειμμα αξιων, δυστυχως. Αυτο ειναι το προβλημα γι'αυτο ειπα οτι η καταργηση των παρελασεων ειναι ενα ερωτημα παραπλανητικο και ασκοπο. Κοινως δειχνουμε το δεντρο και χανουμε το δασος. Το προβλημα δεν ειναι αν πρεπει να γινονται ή οχι οι παρελασεις αλλα αν πρεπει να γινουν αλλα πιο ουσιαστικα πραγματα για την παιδεια και την αγωγη των παιδιων μας.


Συγγνωμη που σας κουρασα.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 02:16:42 πμ »
vsk και anneta, συμμερίζομαι την πικρία σας για όσα συμβαίνουν γύρω μας αλλά το ενδιαφέρον θέμα που θέτετε δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με αυτό που συζητάμε.. Ναι, εν ονόματι της παγκοσμιοποίησης συμβαίνουν όλα αυτά που περιγράφεις vsk, ή έστω ότι συμβαίνουν..Να προσπαθούν παγκόσμιοι "κύκλοι" να ισοπεδώνουν ιστορίες και λαούς στο όνομα της καλύτερης "διαχείρισης" της κατάστασης ή του κέρδους..
Και τι πρέπει να γίνει γι' αυτό κατα τη γνώμη σας;
Να γυρίσουμε πίσω στο "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών"; Στα εθνικοπατριωτικά άσματα και τη νεολαία του Μεταξά; Δεν πιστεύω πως εννοείτε αυτό..
Ή να μαθαίνουμε στα παιδιά μας για την "ανωτερότητα της φυλής" μας και να συντηρούμε ένα ανασφαλές και ψυχροπολεμικό κλίμα με όλους τους άλλους λαούς;

Φίλε μου daniel, δεν ισχυρίστηκα ότι πρέπει να γυρίσουμε προς τα πίσω ή να υπερβάλλουμε. Οι ακραίες συμπεριφορές φυσικά και δεν ωφελούν, αλλά τουλάχιστον ας διατηρήσουμε αυτά που ήδη γίνονται. Εδώ όμως δεν συζητάμε καν ούτε αυτό, αλλά θέλουμε να τα καταργήσουμε, να μην υπάρχουν καν γιατί υπάρχει "ενόχλησις" και προάγεται ο φανατισμός και το μίσος.
Και πρόσεξε την αντίφαση: θέλουμε από τη μία το άτομο να είναι ενεργητικό, να παίρνει πρωτοβουλίες, να έχει ελεύθερο και μαχητικό πνεύμα, αλλά από την άλλη τι κάνουμε; Ισοπεδώνουμε την ιστορία, μειώνουμε τη θρησκεία, αλλάζουμε τη γλώσσα καθιστώντας την Ελλάδα άβουλη, χωρίς ιδιαιτερότητα, χωρίς άποψη, ένα "πρόβατο" που άγεται και φέρεται.
Και τα παιδιά τι καταλαβαίνουν; Κάνε τον μάγκα εδώ που σε παίρνει, σπάστα όλα, κάψε τα, αλλά έξω θα σκύψεις το κεφάλι και θ'αποδεχτείς τη μοίρα σου γιατί τι είσαι εσύ που θα αντισταθείς; Σε τι διαφέρεις από τους άλλους; Σε τίποτα! Κι έτσι κάνει...

Εν πάσει περιπτώσει, τι σχέση μπορεί να έχει η ιστορική μνήμη τέτοιων ημερών (που πρέπει ασφαλώς να υπάρχει, γιατί λαός και άνθρωπος χωρίς παρελθόν μοιραία δεν μπορεί να έχει και μέλλον) με παρελάσεις στρατιωτικού τύπου;;;

Σωστά, ίσως και να μην έχει και θα έπρεπε για τα παιδιά να είναι προαιρετικές, αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι όλες οι αλλαγές σε μία κοινωνία για να γίνουν αποδεκτές ξεκινούν από κάτι δήθεν ανώδυνο και σιγά-σιγά καταλήγουν στο "ζουμί". Μετά από τις μαθητικές παρελάσεις θα αμφισβητηθούν οι στρατιωτικές παρελάσεις, οι εθνικές γιορτές θα γίνουν εορτές μνήμης για να μην ενοχλούνται οι γείτονες, η σημαία θα πρέπει να γίνει ουδέτερη γιατί θα μας ενοχλεί ο σταυρός, η προσευχή θα καταργηθεί γιατί προσηλυτίζει τα παιδιά κι ενοχλεί τους αλλόθρησκους κτλ. Πολλή "ενόχλησις" δηλαδή! Και μην μου πεις ότι όλα αυτά που αναφέρω είναι της φαντασίας μου δημιουργήματα γιατί τα συζητούν και τα προτείνουν διάφοροι κύκλοι εντός Ελλάδας. Έχω πολλά links και άρθρα από εφημερίδες πρόχειρα για να σου το αποδείξω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:29:26 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 03:30:28 πμ »
vsk δε χρειάζεται να μου αποδείξεις τίποτα και σίγουρα δεν είναι της φαντασίας σου όσα λες..Δεν αμφιβάλλω για πολλά από αυτά, αλλά τα ακούω από παιδάκι και έχω βαρεθει τόσο, ώστε κάποια από αυτά να τα θεωρώ απλά κινδυνολογίες και θα πω γιατί...

Δεν έχει νόημα να διατηρήσουμε κάτι που δεν έχει νόημα να υπάρχει.. Ως λαός σε διαρκή "κίνηση" και δυναμική
μέσα από την πορεία των χρόνων και της ιστορίας καλό είναι να μάθουμε τι κρατάμε και τι αφήνουμε..Που είμαστε σωστοι και που λάθος..Γιατί δε μπορούμε να είμαστε σε όλα σωστοι..
Το ότι βρίσκω κάτι από τον πατέρα μου για παράδειγμα δε σημαίνει πως θα το διαχειριστώ και με τον ίδιο τρόπο μ' εκείνον.. Εξαρτάται από τις ανάγκες της εποχής, τα μέσα της, τους σκοπούς της κλπ..Αλλιώς θα μέναμε όλοι σε ..προσφυγικά!! Ή θα πηγαίναμε για ..αλώνισμα!!  ;D

Πρέπει να ακούμε τις επιταγές της εποχής μας και να μη φοβόμαστε τις αλλαγές.. Έτσι κι αλλιως κανένα ποτάμι δε γυρίζει πίσω ούτε σταματαει, όλα μπροστα πάνε.. Τίποτα δε χάνεται, απλά αλλάζει μορφή..
Το να φοβασαι μη χαθει η θρησκεία ή η γλώσσα ναι μεν δείχνει μια αγάπη γι' αυτό που έχεις, αλλά κι έναν φόβο γι' αυτό που έρχεται να το αντικαταστήσει.. Ενα πράγμα δηλαδή σαν αυτό που νιώθαν οι καθαρευουσιάνοι με τους δημοτικιστές!!!
Περιττό να πω ποιοί επικρατησαν και γιατί βέβαια.. Μα γιατί οι ανάγκες του λαού και οι πρακτικές του, η καθημερινή
του έκφραση ήταν πια άλλες..Είναι ανώφελο να προσπαθήσουμε να επιβάλλουμε στα παιδιά μας τι θα μιλάνε, τι θα φοράνε ή τι θα πιστεύουν.. Ο καιρός και η εποχή θα δείξει..
Ναι, τα παιδιά πρέπει να ξέρουν ποιος είναι ο πατέρας τους και ο παππούς τους (ιστορία δηλαδη), από που βαστάνε και που έρχονται, πρεπει να αποδίδουν τον απαραίτητο σεβασμό στο παρελθόν και να έχουν κάποια φωτεινά παραδείγματα ως οδηγό στη ζωή τους, αλλά εως εκεί..
Ούτε στο 40 ζουμε, ούτε στον εμφύλιο.. Τα παιδια θα κληθούν να παίξουν το δικό τους ρόλο στη δική τους εποχή με αξονα την κρίση τους από τις διδαχές του παρελθόντος..

Η θεωρία της εξέλιξης εξάλλου διδάσκει πως όποιος δεν εξελίσσεται είνα καταδικασμένος να αφανιστεί.. Προς τι λοιπόν τόση πρεμούρα για διατήρηση;; Μα δεν υπάρχει έτσι κι αλλιως διατήρηση, μονο εξέλιξη..
Σκεψου πως το κλαρίνο που θεωρείται όργανο της παράδοσής μας πέρασε από την κεντρική-βόρεια Ευρώπη μέσω των τσιγγάνων πριν μόλις 200 χρόνια (οκτώ γενιές! δηλαδή)..Το ίδιο και το βιολί και πολλά άλλα όργανα και όχι μόνο στην ελληνική παράδοση.. Αυτό τα κάνει λιγότερο παραδοσιακά όργανα από το κανονάκι για παράδειγμα;
Ή τη λύρα;  Μήπως έχει τον ίδιο ήχο και το ίδιο παίξιμο το κλαρίνο του Πετρολούκα Χαλκιά με αυτό του κλαρινετίστα  της φιλαρμονικής της Βιέννης ή με του ..Γούντι Άλλεν;;   ;) Ή εξυπηρετεί τους ίδιους σκοπούς; Καμία εντελώς σχέση!!

Απο τουτο τον τόπο περασαν εκατοντάδες φυλές, φύλα, λαοί, έθνη και για πολλά χρόνια... Χάθηκε τίποτα από αυτό που λέμε Ελλάδα;; Ίσα ισα εκπλήσσει και γοητεύει σημερα τον ταξιδιώτη αυτη η ανομοιομορφια σε εθιμα, ακουσματα, ιδιοσυγκρασιες, παραδόσεις και συμπεριφορες από ακρη σε ακρη της Ελλάδας κατω από την ίδια σκέπη, πράγματα που συνέβησαν ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο της διαφορετικότητας της εξέλιξης.. Οι Επτανησιοι που δε γνώρισαν κατοχή απο Τουρκους είναι περισσότερο Έλληνες από τους Πελοποννησιους πχ; Τι σχέση έχει η μουσική τους ή κάποια (ιταλογεννή) έθιμα τους με τα ποντιακά πχ; Καμία, αλλά δεν είναι λιγότερο Ελληνες επειδή δε χορεύουνε πυρριχιο και τραγουδάνε μπελκάντο..  :)

Εν πάσει περιπτώσει τι άλλο είναι οι εθνικές εορτές από εορτές μνήμης (και τιμής θα συμπλήρωνα) όπως αναφέρεις;
Μια ευκαιρία για επιδειξη αρματων και στρατιωτικου μαχητικου πνευματος ίσως, για να βαυκαλιζόμαστε για το ετοιμοπόλεμο της χώρας μας; Δε νομίζω και σε παραπέμπω στις προτάσεις του dr. Michael για ένα σωστό εορτασμό τους σε μια συγχρονη Ελλάδα, και τότε θα 'μαστε σίγουροι ότι τα παιδιά μας θα ξέρουν καλύτερη και ουσιαστικότερη ιστορία από κάθε άλλη φορά..





 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2007, 03:34:08 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 03:51:17 πμ »
Όχι νομίζω καταργήθηκε το 1978 ή 79....Άσε, μιλάμε για καιρούς που τα πολιτικά φρονήματα του πατέρα σου (αν ήταν αριστερός πχ) παίζανε ακόμα ρόλο για να περάσεις την ..τάξη στο δημοτικό!!! ??? ??? >:(
 Αυτό χωρίς υπερβολή και ανεξαρτήτου αν ήσουν καλός μαθητής ή όχι..
Θα τα διαβάζουν οι νεότεροι και θα γελάνε!! ;) ;)


daniel έχω την σχολική φωτογραφία της α' δημοτικού και μερικά αγοράκια φοράνε ποδιές και άλλα δεν φοράνε δηλαδή ήταν ήδη ψιλοελαστικό το θέμα στα αγόρια. Το σχολικό έτος 82-83 που τέλειωσα την έκτη καταργήθηκε η ποδιά στα κορίτσια με τον ίδιο τρόπο. Άρχισε ψιλοελαστικά (στα δημοτικά γιατί σε είπα τι έπαθε η αδερφή μου που ήταν Γ λυκείου). Τη ίδια χρονιά καταργήθηκε και το πολυτονικό σύστημα.(ποιος θυμάται τις ψιλές και της δασείες την περισπωμένη και η προπαραλήγουσα ποτέ δεν περισπάτε όταν η λήγουσα είναι μακρά; Μόνο οι φιλόλογοι λόγω αρχαίων και όσοι ξέρουν το γνωστό τραγούδι του Ζαμπέτα. ;D

Συγχωρέστε με που ξέφυγα από το θέμα αλλά είπα να θυμηθούμε τα παλιά λίγο να αλαφρώσουμε ;)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 04:01:20 πμ »
daniel μου νομίζω όμως πως ο λαός που ξεχνά την ιστορία του και το παρελθόν του θα κάνει τα ίδια λάθει στο μέλλον. Δεν πρέπει να ξεχνάμε. Να θυμηθώ το βιβλίο ιστορίας του δημοτικού που αποσύρθηκε. Έπρεπε να είχα την συγγραφέα μπροστά μου να την πατήσω με τα ποδάρια. Ας ρωτήσει τους παππούδες μου και τις γιαγιάδες μου αν έγινε συνωστισμός στη Σμύρνη (μετά από ποδαρόδρομο 900χλμ περίπου). Το παρελθόν δεν πρέπει να το ξεχνάμε χωρίς φυσικά να είμστε παρελθοντολάγνοι. Η Ιστορία (του ανθρώπινου γένους) διδάσκει.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 09:01:14 πμ »
  ΕΚΠΛΗΣΣΟΜΑΙ Κ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ από τις απαντήσεις εκπαιδευτικών στο ερώτημα για τις παρελάσεις!!!!!!
Σε ποια χώρα γεννηθήκατε εσείς κ με ποια ιστορία???
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να καταργηθούν οι παρελάσεις!!!! (το επιχείρημα για την ανελευθερία των παιδιών είναι άστοχο! Με αυτό το σκεπτικό δεν πρέπει να υπάρχει κ υποχρεωτική εκπαίδευση κ κάθε τι που ''περιορίζει''(=περιφρουρεί κ εξασφαλίζει)  την ελευθερία μας π.χ. κώδικας οδικής κυκλοφορίας)
   Ο κομμουνισμός, ο φασισμός κ κάθε δικτατορία ΠΡΕΠΕΙ  να εκλείψουν...
 Οι παρελάσεις είναι υγιής έκφραση αγνού πατριωτισμού!!!
 Κ ως παιδαγωγοί οφείλουμε να υπηρετούμε υψηλά κ διαχρονικά ιδεώδη...
Επειδή κάποιοι δεν είμαστε υπέρ των παρελάσεων "στρατιωτικού τύπου" δεν σημαίνει ότι είμαστε γεννημένοι σε άλλη χώρα και πολύ περισσότερο ότι δεν ξέρουμε ιστορία. Θα ήταν καλό να είχατε δει χθες το βράδυ στην ΕΤ την εκπομπή Ριμέικ όπου μίλησαν η Φραγκουδάκη και η Αναγνωστοπούλου για την Ιστορία.  Η (επιστημονική) γνώση της Ιστορίας σε τίποτα δεν έχει να κάνει με εθνικισμούς, πατριωτισμούς και φυλετικές διακρίσεις. Επιτέλους αν θέλετε να είστε παιδαγωγοί γίνεται πρώτα επιστήμονες απαλλαγμένοι από  «αγνούς πατριωτισμούς». Αλήθεια τι πάει να πει αγνός πατριωτισμός?
Επίσης αγαπητέ/τη εσύ με εκπλήσσεις με το "εύρος" της σκέψης σου που μπερδεύει τον φασισμό, τη δικτατορία και τον κομμουνισμό!!! (Γιατί ξέρεις κομμουνισμός δεν είναι  τα ολοκληρωτικά καθεστώτα που επι αρκετές δεκαετίες βάπτισαν και βίωσαν οι μισές χώρες του πλανήτη ως κομμουνισμό, στον αντίποδα του ολοκληρωτισμού που βιώνουμε εμείς οι υπόλοιποι της «Δύσης»).  Αλήθεια γνωρίζεις πια η διαφορά μεταξύ ολοκληρωτισμού και φασισμού? Δεν μας την αναλύεις?
Και τι να πω όταν κανείς μπερδεύει τους κανόνες και τα όρια που θέτει μια κοινωνία για να εξασφαλίσει ένα minimum επιβίωσης και συμβίωσης με το αν θα πρέπει να γίνονται "στρατιωτικού τύπου" παρελάσεις?
Τέλος Nina_P, όσο κι αν η κυρία Ρεπούση δεν έγραψε Ιστορία, δεν θα μπορούσα ποτέ να συμφωνήσω με την εξαπλούστευση που κάνεις λέγοντας να είμαστε "παρελθοντολάγνοι". Η Ιστορία δεν μπορεί να διδάξει τίποτα απολύτως αν δεν ξέρεις να τη "διαβάζεις" και αν δεν την χρησιμοποιείς ως εργαλείο και μέσο για να κοιτάς το τώρα και το αύριο χωρίς προκαταλήψεις και τρόμο για το καινούργιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2007, 09:16:17 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:01:50 πμ »
ΠΡΟΤΑΣΗ:
Να καθιερώσουμε και σχολικές φυλακές!
... για όσους μαθητές δεν υπογράφουν δήλωση ότι έχουν τα ίδια ιδανικά με εμάς τους μεγάλους (που μόνο καλά έχουμε κάνει και έχουμε φτιάξει για τα καμάρια μας έναν κόσμο όμορφο, ιδανικό, αγγελικά πλασμένο).

Ακούς εκεί τα παλιόπαιδα να θέλουν να έχουν τα δικά τους ιδανικά! Ντροπή τους!
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:07:54 πμ »
  ΕΚΠΛΗΣΣΟΜΑΙ Κ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ από τις απαντήσεις εκπαιδευτικών στο ερώτημα για τις παρελάσεις!!!!!!
Σε ποια χώρα γεννηθήκατε εσείς κ με ποια ιστορία???
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να καταργηθούν οι παρελάσεις!!!! (το επιχείρημα για την ανελευθερία των παιδιών είναι άστοχο! Με αυτό το σκεπτικό δεν πρέπει να υπάρχει κ υποχρεωτική εκπαίδευση κ κάθε τι που ''περιορίζει''(=περιφρουρεί κ εξασφαλίζει)  την ελευθερία μας π.χ. κώδικας οδικής κυκλοφορίας)
   Ο κομμουνισμός, ο φασισμός κ κάθε δικτατορία ΠΡΕΠΕΙ  να εκλείψουν...
 Οι παρελάσεις είναι υγιής έκφραση αγνού πατριωτισμού!!!
 Κ ως παιδαγωγοί οφείλουμε να υπηρετούμε υψηλά κ διαχρονικά ιδεώδη...
Επειδή κάποιοι δεν είμαστε υπέρ των παρελάσεων "στρατιωτικού τύπου" δεν σημαίνει ότι είμαστε γεννημένοι σε άλλη χώρα και πολύ περισσότερο ότι δεν ξέρουμε ιστορία. Θα ήταν καλό να είχατε δει χθες το βράδυ στην ΕΤ την εκπομπή Ριμέικ όπου μίλησαν η Φραγκουδάκη και η Αναγνωστοπούλου για την Ιστορία.  Η (επιστημονική) γνώση της Ιστορίας σε τίποτα δεν έχει να κάνει με εθνικισμούς, πατριωτισμούς και φυλετικές διακρίσεις. Επιτέλους αν θέλετε να είστε παιδαγωγοί γίνεται πρώτα επιστήμονες απαλλαγμένοι από  «αγνούς πατριωτισμούς». Αλήθεια τι πάει να πει αγνός πατριωτισμός?
Επίσης αγαπητέ/τη εσύ με εκπλήσσεις με το "εύρος" της σκέψης σου που μπερδεύει τον φασισμό, τη δικτατορία και τον κομμουνισμό!!! (Γιατί ξέρεις κομμουνισμός δεν είναι  τα ολοκληρωτικά καθεστώτα που επι αρκετές δεκαετίες βάπτισαν και βίωσαν οι μισές χώρες του πλανήτη ως κομμουνισμό, στον αντίποδα του ολοκληρωτισμού που βιώνουμε εμείς οι υπόλοιποι της «Δύσης»).  Αλήθεια γνωρίζεις πια η διαφορά μεταξύ ολοκληρωτισμού και φασισμού? Δεν μας την αναλύεις?
Και τι να πω όταν κανείς μπερδεύει τους κανόνες και τα όρια που θέτει μια κοινωνία για να εξασφαλίσει ένα minimum επιβίωσης και συμβίωσης με το αν θα πρέπει να γίνονται "στρατιωτικού τύπου" παρελάσεις?
Τέλος Nina_P, όσο κι αν η κυρία Ρεπούση δεν έγραψε Ιστορία, δεν θα μπορούσα ποτέ να συμφωνήσω με την εξαπλούστευση που κάνεις λέγοντας να είμαστε "παρελθοντολάγνοι". Η Ιστορία δεν μπορεί να διδάξει τίποτα απολύτως αν δεν ξέρεις να τη "διαβάζεις" και αν δεν την χρησιμοποιείς ως εργαλείο και μέσο για να κοιτάς το τώρα και το αύριο χωρίς προκαταλήψεις και τρόμο για το καινούργιο.


      ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ (=κόκκινος φασισμός ή δικτατορία του προλεταριάτου) =ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΣΜΟΣ

   Αν θέλετε, μπορείτε να εθελοτυφλείτε.Δικαίωμά σας....
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:29:57 πμ »



      ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ (=κόκκινος φασισμός ή δικτατορία του προλεταριάτου) =ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΣΜΟΣ

   Αν θέλετε, μπορείτε να εθελοτυφλείτε.Δικαίωμά σας....
Συζητώντας για τις μαθητικές παρελάσεις ,συνάδελφοι, φτάσαμε κιόλας εδώ...;

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:33:55 πμ »
Μέρες τώρα παρακολουθώ αυτή τη συζήτηση και προσπαθώ να σχηματίσω μια σαφή εικόνα.Δε μπορώ να κρύψω κι εγώ την έκπληξή μου και μια σχετική πίκρα που νιώθω βλέποντας πως πολλοί συνάδελφοι έχουν να παραθέσουν σθεναρά επιχειρήματα υπέρ της κατάργησης των παρελάσεων.Θα πώ εξαρχής πως δε θα ήθελα να καταργηθούν οι παρελάσεις και δε θα μπω στη διαδικασία ν'αντιτάξω επιχειρήματα γιατί το όλο θέμα ακούσια το αντιμετωπίζω περισσότερα συναισθηματικά και λιγότερο λογικά.Παραδέχομαι επίσης την ανεπάρκειά μου στη γνώση της νεότερης ιστορίας.Δε νομίζω όμως πως μπορεί κάποιος να δηλώσει επάρκεια σ'αυτό τουλάχιστον το κομμάτι γιατί η ίδια η ιστορία δεν έχει καταγραφεί επαρκώς για τους νεότερους χρόνους.(Πχ υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι είναι καλυμμένος γνωστικά για το Ολοκαύτωμα της Κύπρου? Εγώ ομολογώ ότι έχω κενά.)
Παρατήρησα πάντως πως κανείς ως τώρα από τους προλαλήσαντες δε διαφωνεί στην ανάγκη διατήρησης και τόνωσης της εθνικής μας συνείδησης και μνήμης.Αναρωτιέμαι λοιπόν κατά πόσο η πρόταση για κατάργηση των παρελάσεων πηγάζει από την παραδοχή πως πρόκειται για έναν θεσμό απονεκρωμένο ο οποίος δεν υπηρετεί πλέον τον κύριο στόχο δηλαδή τη διατήρηση της εθνικής μας μνήμης ή κατά πόσο ο θεσμός βλάπτει ή αλλοιώνει ενδεχομένως την εθνική μας ταυτότητα. Το πιο πιθανόν είναι πως κάποιοι με ματιά απογυμνωμένη απο συναισθηματισμούς(και ορθά) διαπιστώνουν το παρωχημένο του θεσμού.Μπορεί και να έχουν δίκιο.Όταν πρόκειται όμως για θεσμούς τόσο βαθιά ριζωμένους στην κυτταρική μνήμη ενός λαού, νομίζω πως δεν πρέπει αβασάνιστα να γινόμαστε υπέρμαχοι της εξέλιξης.Δε μπορώ επίσης να δεχτώ το γεγονός ότι η εξέλιξη γίνεται συνώνυμη κάθε φορά με το ξερίζωμα παλαιότερων κανόνων ενώ θα μπορούσε να μεταφράζεται σε παράλληλη θέσπιση νέων που θα τροφοδοτήσουν την ισχύ των ήδη θεσπισμένων.Όντως οι παρελάσεις έχουν χάσει την αίγλη τους.Στο χέρι μας είναι να δώσουμε ξανά ουσία και σ'αυτές και στις εθνικές γιορτές συνολικά.Πιστεύω ότι το χρωστάμε σε όσους ελάχιστους αλαφροϊσκιωτους είδαν κάποτε πιο μακριά απ'αυτό που σήμερα εμείς βαφτίζουμε εξέλιξη και βρήκαν αξίες διαχρονικές που δεν έχουν ανάγκη από ανανεώσεις και μεταλλάξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2007, 11:39:13 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:48:59 πμ »
εγω θα  παραθεσω ενα γεγονος απο την περσινη παρελαση

''Χθες, στις 11 το πρωί έγινε στην πλατεία Συντάγματος η καθιερωμένη μαθητική παρέλαση για την επέτειο του ΟΧΙ ενώπιον της υπουργού Παιδείας, των εκπροσώπων της Βουλής, των πολιτικών κομμάτων, της Εκκλησίας και των Αρχών της πόλης.

Κατά τη διάρκεια της παρέλασης ομάδες εκπαιδευτικών αλλά και μαθητών από σχολεία που τελούν υπό κατάληψη φώναζαν συνθήματα εναντίον της εκπαιδευτικής πολιτικής.

Μια ομάδα εκπαιδευτικών κατόρθωσε να σπάσει τον κλοιό των αστυνομικών και να φθάσει ακριβώς απέναντι από την εξέδρα όπου βρισκόταν η υπουργός Παιδείας ξεδίπλωσε πανό με συνθήματα υπέρ της απεργίας των εκπαιδευτικών, ενώ προσπάθησε και σε αυτό το σημείο να διασπάσει τον κλοιό των αστυνομικών για να πλησιάσει τους επισήμους χωρίς όμως να τα καταφέρει. ''

οταν συναδελφοι μας δεν σεβαστηκαν την ιερη αυτη στιγμη και εκαναν τα κοκκαλα των προγονων μας να τριζουν διαλεγοντας (και) αυτη την μερα να διαδηλωσουν για οικονομικα αιτηματα πως περιμενουμε απο τα παιδια να κατανοησουν το νοημα της μερας αυτης και να αγαπησουν τα ιδανικα της πατριδας μας;


Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 12:03:07 μμ »
Βλέπω ότι το θέμα των μαθητικών παρελάσεων έδωσε αφορμή σε πολλούς "φιλελεύθερους-αντιεξουσιαστές" να προβάλουν τις γνώσεις τους  πάνω σε αντιεξουσιαστικά μοντέλα σχολείων στα οποία δεν θα μπορούσαν οι ίδιοι να λειτουργήσουν και τα οποία γνωρίζουμε που κατέληξαν. Από την άλλη μεριά βέβαια δόθηκε οι ευκαιρία σε άλλους να ταυτίσουν τις μαθητικές παρελάσεις με την γνώση της ιστορίας και την προβολή της στις γείτονες χώρες. Δεν νομίζω ότι έχει ισχύ καμία από τις δύο πλευρές γιατί ούτε με τις παρελάσεις τα παιδιά θα αγαπήσουν την πατρίδα τους ουτε όμως θα υιοθετήσουν φασιστικά φρονήματα!Αντίθετα κάθε φορά που προσπαθεί κάποιος να απαγορεύσει κάτι που δεν βλάπτει τους άλλους τότε νομίζω ότι ασπάζεται φασιστικά ιδεώδη!Ζούμε σε δημοκρατικό κράτος.......νομίζω :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160377
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.