*

Αποστολέας Θέμα: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!  (Αναγνώστηκε 34590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:13:55 μμ »
Επίσης θεωρώ ότι ο χριστιανισμός υπήρξε εχθρός του έρωτα ή προσπάθησε να υποτάξει την σεξουαλική επιθυμία και αυτό με κάνει να τον απεχθάνομαι.
Ισα ισα που οι Πατέρες μιλούν για τον θείο έρωτα.Διάβασε και το Ασμα Ασμάτων.Επίσης ο χριστιανισμός ανέτρεψε τον πλατωνικό δυισμό της ανθρώπινης φύσης και αναβίβασε την αξία του σώματος.Εκτροπές του ορθόδοξου βιώματος υπήρχαν πάντοτε,ιδιαίτερα όταν εισήλθε η ευσεβιστική ηθική του προτεσταντισμού στην δική μας παράδοση.
Και στην μια και στην άλλη περίπτωση δεν θα ήθελα να υποχρεωθώ να ακούσω τις απόψεις των θρησκειών, για πράγματα που έχουν αποδειχθεί, να κάνουν λογοπαίγνια με τα «δόγματα» και ταχυδακτυλουργικά κόλπα με την «αλήθεια»
Τί ακριβώς έχει αποδειχθει;Με συνθήματα δεν αποδεικνύεται τίποτα.Επειδή αγνοούμε κάτι ,δεν σημαίνει ότι πρέπει και να επιβάλουμε την άγνοιά μας στους άλλους.Ασε που αυτό που λες είναι και σκοταδιστικό.
Και το σημαντικότερο, οι γνώσεις αυτές να αποτελούν κοινό τόπο για όλους τους ανθρώπους. Η επιστήμη, η αντικειμενική πραγματικότητα που αναφέρεται, η φιλοσοφία, η ψυχολογία, η παγκόσμια λογοτεχνία κλπ είναι πάρα πολύ χρήσιμες για να αποκτήσω ένα υπόβαθρο.
Και οι θρησκείες προτάσεις κοινού νοήματος αποτελούν.Κάτι που απουσιάζει τραγικά από τις μέρες μας.Εκτός και αν κοινό τόπο εννοούμε την εξαφάνιση της διαφορετικής πρότασης βίου,οπότε καταντήσουμε όλοι αμερικανάκια.Μήπως η επιστήμη υπάγεται στην αρχή της διαψευσιμότητας;Αφήνοντας τις προεκτάσεις της θεολογίας στη φιλοσοφία και την ψυχολογία,να ρωτήσω:τί σχέση μπορεί να έχει ένας αναγνώστης με το έργο του Σεφέρη,του Ελύτη και άλλων σπουδαίων ελλήνων (αλλά και ξένων λογοτεχνών), εάν τους αφαιρέσεις την μεταφυσική ανησυχία που εκφράζουν μέσα και από την παράδοση του τόπου τους;Η μεταφυσική αναφέρεται στο ΟΛΟΝ.


Όταν ήμουν εγώ μαθητής δεν διδάχθηκα ποτέ, κάτι εντελώς στοιχειώδες, την σχέση αιτίου- αιτιατού. Τέλειωσα το σχολείο και στο πανεπιστήμιο, έκπληκτος ανακάλυψα την αιτιοκρατία…
Δεν είχα καταλάβει ως μαθητής το νόημα της επιστημονικής προσπάθειας. Γιατί; πολύ απλά στο μάθημα των θρησκευτικών ή στην έκθεση ιδεών γινόταν συνεχώς λόγος για την ελευθερία επιλογής του ατόμου...  Μετά ανακάλυψα ότι το ζήτημα δεν είναι να κάνει ο άνθρωπος ότι θέλει αλλά να θέλει όπως θέλει…
Απαραίτητη η λογική,αλλά καταστροφική η λογικοκρατία,επειδή ακρωτηριάζει την ανθρώπινη φύση.Ελλοχεύει ο κίνδυνος να εκπέσουμε σε μηχανοκρατία,ντετερμινισμό και να χαθεί η ανθρώπινη ελευθερία.Ποιός σου είπε ότι η ελεύθερη βούληση σύμφωνα με τον χριστιανισμό είναι το να κάνει ο καθένας ό,τι θέλει;Οπως είπα και στη ΛΩΡΑ παραπάνω:ελευθερία εκείνη την εποχή σήμαινε να μπορείς να φέρεις ένα επιχείρημα για να με πείσεις (γι΄αυτό και όλες οι αιρέσεις ξεκίνησαν από την ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία),αλλά επίσης σήμαινε το να μπορώ να το δεχτώ εγώ (όχι το¨ου με πείσεις καν με πείσεις¨ που επικρατεί σήμερα...).Επίσης σήμαινε και ελευθερία από τα στενά όρια της λογικής.Διαφορετικά, σύμφωνα με ποιον υπολογισμό δυνάμεων θα στεκόταν π.χ. ο Παπαφλέσσας στο Μανιάκι;

Όποιος θέλει να λέγεται άνθρωπος (πρώτον) και δημοκράτης (δεύτερον) δεν μπορεί να επιτίθεται σε κανέναν για τα πιστεύω του παρά μόνο αν παραβιάζει τους νόμους και το σύνταγμα.
Και συνεχίζει που λες ο Νίτσε αφού καταφέρεται εναντίον του χριστιανισμού με βάση το προτεσταντικό παράδειγμα(για όσους προφανώς δεν γνωρίζουν,η ¨επιλογή από τη θεία χάρη¨εναπόκειται στο δόγμα του απόλυτου προορισμού του Καλβίνου,ενώ όταν ο χριστιανισμός μιλάει για ¨αιώνια τιμωρία¨,μιλάει για μια πνευματική κατάσταση μακριά από τον Θεό.Αυτό είναι η κόλαση και όχι καζάνια κτλ.):
¨Ποιοί σε τέτοια κατάσταση θα φανούν οι πιο δυνατοί;Οι πιο μετρημένοι,εκείνοι που δεν τους χρειάζονται ακρότατα δόγματα,εκείνοι που όχι μόνο αποδέχονται αλλά και αγαπούν μια μεγάλη συμμετοχή του τυχαίου,του δίχως νόημα.Εκείνοι που μπορούν ν΄αποβλέπουν στον άνθρωπο ελαττώνοντας λίγο την αξία του ( ;))χωρίς γι΄αυτό να αισθάνονται τον εαυτό τους ελαττωμένο κι αδυνατισμένο¨.Και αλλού:¨Χρειαζόμαστε μια διδασκαλία ισχυρής,αυστηρής διαγωγής και διαδραστικότητας,επιδυναμωτικής για τους ισχυρούς και παραλυτικής ή συντριπτικής για τους κουρασμένους της ζωής και απόμαχους του κόσμου.Η δραστική παρουσία της θα σήμαινε:εκμηδένιση της μέχρι τούδε δουλοπρεπούς και δουλικής αξιολογικής αποτίμησης ή αξιολογίας.Κυριαρχία επί της γης,ως μέσου για τη γέννηση ενός υψηλότερου τύπου ανθρώπου.Εξαφάνιση του ταρτουφισμού που αυτοαποκαλείται Ηθική (Χριστιανισμός κτλ.).Κατάργηση της καθολικής ψηφοφορίας ως του συστήματος,δια του οποίου υπαγορεύονται από τις κατώτερες κι ασθενέστερες φύσεις οι νόμοι για τις υψηλότερες και ισχυρότερες.Αφανισμό της μεσότητας και του κύρους της μεσαίας μετριοπαθούς αυτής τάξεως...¨.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2010, 07:16:24 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:02:13 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:18:50 μμ »
Αντιπαθώ ιδιαιτέρως τους ανθρώπους που προσπαθούν να με πείσουν ότι αυτό που πιστεύω (γιατί έχω την ταπεινή άποψη ότι όλοι πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη-θεό) είναι λάθος και ότι είμαι "ηλίθιος" που το πιστεύω. Είτε λέγεται Νίτσε είτε έχει νόμπελ είτε έχει το μεγαλύτερο IQ στο σύμπαν.

Αντιπαθώ ιδιαίτερα τους ανθρώπους που βρίζουν τα θεία του άλλου όποιο όνομα και αν έχουν αυτά.

Όποιος θέλει να λέγεται άνθρωπος (πρώτον) και δημοκράτης (δεύτερον) δεν μπορεί να επιτίθεται σε κανέναν για τα πιστεύω του παρά μόνο αν παραβιάζει τους νόμους και το σύνταγμα.

ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥΦΤΗΔΕΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΕΞΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ..

Θέλετε να μάθετε τι σημαίνει θρησκευτική και πολιτική εξουσίαση "ιερέων" στους πιστούς τους: παρακολουθήστε τι γίνεται στην Ξάνθη και στην Κομοτηνή.

Σαν πολλοί εθνοσωτήρες μαζευτήκατε εδώ μέσα... όλοι οι ανώνυμοι εδώ μέσα....
Σκέφτηκες ποτέ πως η όποια "επίθεση" όπως την αποκαλείς μπορεί να είναι αντίδραση στην επιβεβλημένης διδασκαλία μιας και μόνο θρησκείας...;
Και όχι μόνο διδασκαλίας της...αλλά επιβολής της στον κοινό βίο....;;;  ??? ??? ???
Λέω εγώ τώρα...... ??? ??? ??? ???

Άντε...γιατί κι εγώ και πολλοί άλλοι βαρεθήκαμε της χουντικού τύπου επιβολές!!!  >:(
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:20:08 μμ »
Και ξαναεπισημαίνω πως αυτό που λέω δσεν έχει να κάνει με το μάθημα των θρησκευτικών μόνο....το γενικό κλίμα καυτηριάζω....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:24:57 μμ »
Σκέφτηκες ποτέ πως η όποια "επίθεση" όπως την αποκαλείς μπορεί να είναι αντίδραση στην επιβεβλημένης διδασκαλία μιας και μόνο θρησκείας...;
Και όχι μόνο διδασκαλίας της...αλλά επιβολής της στον κοινό βίο....;;;  ??? ??? ???
Λέω εγώ τώρα...... ??? ??? ??? ???
Άντε...γιατί κι εγώ και πολλοί άλλοι βαρεθήκαμε της χουντικού τύπου επιβολές!!!  >:(
Γιατί γράφεις το επίθεση σε εισαγωγικά;
Ξαναρωτάω και περιμένω απ' όλους απάντηση χωρίς φανφάρες: αν εσύ (γενικά όχι απαραίτητα εσύ Λώρα) δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος τι σε νοιάζει να αποδείξεις σε εμένα ότι είμαι χουντικός ή βλάκας που είμαι χ.ο.;
Επιβεβλημένη διδασκαλία; Νομίζω ότι έχει κατα κόρον αναφερθεί ότι μπορεί ο μαθητής να απαλλαγεί από το μάθημα των θρησκευτικών...
Επιβολής στον κοινό βίο; Ποιός σου επέβαλε κάτι; Τι;
Περιμένω παραδείγματα, γιατί το να λέμε "χουντικού τύπου επιβολές" . . . είναι λίγο βαρύ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2010, 07:28:37 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:02:13 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:31:49 μμ »
Rublev, ευχαριστώ για την απάντηση, είχα να αρχίσει να πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένας ψύχραιμος σε αυτή τη συζήτηση. Οπότε θα θέσω άλλη μια απορία. Ως ιστορικός, αντιλαμβάνομαι πολύ καλά τον κοινωνικό ρόλο που έχει επιτελέσει η εκάστοτε θρησκεία σε μια δεδομένη κοινωνία, είτε ως επικρατούσα θρησκεία είτε με τη μορφή της αντίστασης. Το ερώτημα μου είναι το εξής: το αντικείμενο αυτό αφορά την θεολογία ή τις ανθρωπιστικές επιστήμες, δηλαδή ιστορία και κοινωνιολογία; Και δεύτερο ερώτημα. Οι ιστορικοί για παράδειγμα, μπορούμε να διδάξουμε τις επιπτώσεις της γαλλικής επανάστασης, αν και δεν έχουμε σπουδάσει αμιγώς γαλλική ιστορία, καθώς η ιστορία είναι ένα ενιαίο επιστημονικό πεδίο. Γιατί δεν μπορεί να διδάξει την επίδραση της ορθόδοξης χριστιανικής πίστης στην ελληνική κοινωνία κάποιος που έχει σπουδάσει θεολογία, αλλά όχι απαραίτητα την ορθόδοξη; Δεν αποτελεί η θεολογία ένα ενιαίο επιστημονικό πεδίο, με ειδικεύσεις; Συγγώμη για τις απορίες, μπορεί να φαίνονται απλοϊκές, αλλά έχω ένα κόλλημα με την επιστημολογία. Δεν είναι ο στόχος μου να προκαλέσω, απλώς προσπαθώ να ξεκαθαρίσω τα όρια της θεολογίας ως επιστήμης.
Elranna,με την ωραία σου ερώτηση με αναγκάζεις να επιστρέψω :)
Ως προς το πρώτο σκέλος,ο Max Weber που έγραψε το περίφημο έργο του στο οποίο συνδέει την Προτεσταντική Ηθική με τον Καπιταλισμό,είναι κοινωνιολόγος και εξετάζει τις κοινωνιολογικές συνέπειες της Ηθικής αυτής υπό το πρίσμα μιας κοινωνικο-οικονομικής θεωρίας.Δηλαδή χρησιμοποιεί ένα συγκεκριμένο επιστημολογικό παράδειγμα.Η Κοινωνιολογία της Θρησκείας θα εξετάσει αυτή τη διάσταση μέσα από το πρίσμα του θρησκευτικού φαινομένου γενικά.
Η θεολογία θα σου περιγράψει ένα συγκεκριμένο τρόπο σχέσης με το Απόλυτο.Φυσικά η διάκριση αυτή δεν είναι αυστηρή,καθώς υπάρχουν κλάδοι σε κάθε επιστήμη που επεκτείνονται και σε πεδία έρευνας άλλων επιστημών.Για παράδειγμα, και η θεολογία θα ασχοληθεί με την ιστορία ή με τις κοινωνιολογικές προεκτάσεις,αφού πρόκειται για ερμηνεία ενός τρόπου ζωής.Θεωρία και πράξη συνδέονται άρρηκτα και σε αυτό το πλαίσιο οι διαφορετικές θεολογικές προσεγγίσεις προέρχονται αλλά ταυτόχρονα επηρεάζουν και τον τρόπο ζωής.Ο θάνατος στην παράδοσή μας (εορτές,τραγούδια,ήθη,έθιμα,τέχνη) έχει π.χ. διαφορετικό εννοιολογικό φορτίο απ΄ό,τι στη Δύση ή στο Ισλάμ,το Βουδισμό κτλ. και αυτό οφείλεται εν πολλοίς στην ορθόδοξη θεολογία.Ελπίζω να σε βοήθησα.  

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:38:32 μμ »
Σκέφτηκες ποτέ πως η όποια "επίθεση" όπως την αποκαλείς μπορεί να είναι αντίδραση στην επιβεβλημένης διδασκαλία μιας και μόνο θρησκείας...;
Και όχι μόνο διδασκαλίας της...αλλά επιβολής της στον κοινό βίο....;;;  ??? ??? ???
Λέω εγώ τώρα...... ??? ??? ??? ???
Άντε...γιατί κι εγώ και πολλοί άλλοι βαρεθήκαμε της χουντικού τύπου επιβολές!!!  >:(
Γιατί γράφεις το επίθεση σε εισαγωγικά;
Ξαναρωτάω και περιμένω απ' όλους απάντηση χωρίς φανφάρες: αν εσύ (γενικά όχι απαραίτητα εσύ Λώρα) δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος τι σε νοιάζει να αποδείξεις σε εμένα ότι είμαι χουντικός ή βλάκας που είμαι χ.ο.;
Επιβεβλημένη διδασκαλία; Νομίζω ότι έχει κατα κόρον αναφερθεί ότι μπορεί ο μαθητής να απαλλαγεί από το μάθημα των θρησκευτικών...
Επιβολής στον κοινό βίο; Ποιός σου επέβαλε κάτι; Τι;
Περιμένω παραδείγματα, γιατί το να λέμε "χουντικού τύπου επιβολές" . . . είναι λίγο βαρύ
Η απαλλαγή απ'τα θρησκευτικά δεν είδα να γίνεται στο δημοτικό...έτσι και γίνει με τις βαθειά ριζωμένες αντιλήψεις που υπάρχουν το παιδάκι θα στιγματιστεί απ'τα 8 του χρόνια...
Επίσης...έτσι και τολμήσει κάποιος να μη βαφτίσει το παιδί του κατά τα καθιερωμένα το ξέρεις πως στα χαρτιά θα αναγράφεται ως "αβάφτιστο...;" Και σε πολλά έγγραφα επίσης...; Το ξέρεις αυτό...;
Και δεδομένου ότι υπάρχει μεγάλη προκατάληψη το όποιο παιδί αναγράφεται έτσι θα δεχτεί αποδοκιμασίες από επίσημους φορείς...και οι γονείς το ίδιο...ξέρω περίπτωση γονιών που από πεποίθηση δεν βάφτισαν το παιδί τους για να το αφήσουν το δόλιο στο μέλλον να διαλέξει όποια θρησκεία επιθυμεί...στο δημοτικό όταν πήγαν να το γράψουν ο διευθυντής τους κοιτούσε με μισό μάτι λες και ήταν μουτζαχεντίν οι άνθρωποι έτοιμοι για τρομοκρατική επίθεση...και το παιδάκι ήταν συχνά πυκνά αποδιοπομπαίος τράγος για τον διευθυνταρά αυτόν....
ΑΙΣΧΟΣ!!
Μπορώ να σου απαριθμήσω κι άλλα πολλά για την ελεύθερη επιλογή θρησκείας που είναι ανύπαρκτη σ'αυτή την χώρα!! Και οι περισσότεροι από μας έχουμε δει ανάλογες περιπτώσεις...γι αυτό ας μην κρυβόμαστε πίσω απ'το δάχτυλό μας!!!!
Κρατήστε λοιπόν τα χρηστά σας ήθη και τις χριστιανικές σας πεποιθήσεις,αλλά αφήστε και τους υπόλοιπους να κάνουν αστιγμάτιστα Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:47:19 μμ »
Λώρα έχεις δίκιο δεν είχα σκεφτεί αυτά που λες.
Δυστυχώς πολλές φορές συμπεριφορές ανθρώπων (όπως ο διευθυντής που αναφέρεις) στιγματίζουν θρησκείες.
Είναι στο χέρι όλων μας να προστατεύουμε τους διπλανούς μας.
Ο ρατσισμός (όπως αυτά που λες) έχει πολλές πολλές μορφές και πρέπει να απαλλαγούμε από προκαταλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:47:32 μμ »
Κρατήστε λοιπόν τα χρηστά σας ήθη και τις χριστιανικές σας πεποιθήσεις,αλλά αφήστε και τους υπόλοιπους να κάνουν αστιγμάτιστα Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!!
Αμ δε!!! Τον είδες τον έρμο τον Μπουτάρη τι έπαθε; Όταν οι ίδιοι οι πολιτικοί μας είναι έρμαια των ρασοφόρων μη περιμένεις και πολλά. Αμφιβάλλει κανείς ότι είμαστε κάτι παρόμοιο με το Ιράν; Διάβασε εδώ στο ΒΗΜΑ:
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=6&artId=320840&dt=28/10/2010

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:50:09 μμ »
Κρατήστε λοιπόν τα χρηστά σας ήθη και τις χριστιανικές σας πεποιθήσεις,αλλά αφήστε και τους υπόλοιπους να κάνουν αστιγμάτιστα Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!!
Αμ δε!!! Τον είδες τον έρμο τον Μπουτάρη τι έπαθε; Όταν οι ίδιοι οι πολιτικοί μας είναι έρμαια των ρασοφόρων μη περιμένεις και πολλά. Αμφιβάλλει κανείς ότι είμαστε κάτι παρόμοιο με το Ιράν; Διάβασε εδώ στο ΒΗΜΑ:
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=6&artId=320840&dt=28/10/2010
χα χα χα χα ο καημένος ο Μπουτάρης... Ο έρμος..... Τι μαρτύρια περνάει...
Πολύ διαφήμιση στον Μπουτάρη κάνεις... Και ο Άνθιμος το ίδιο

Είμαστε κάτι παρόμοιο με το Ιράν;;;;; Έχεις συναίσθηση τι γράφεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2010, 07:56:34 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:57:45 μμ »
Εκπαιδευτικός που πιστεύει σε θαύματα, φαντάσματα, διαβολάκια, αγγελάκια και κάθε είδους ιουδαιοχριασστιανική εφεύρεση είναι επικίνδυνος για τη δημόσια παιδεία. Λένε ότι για τον ίδιο λόγο απέπεμψαν αστυνομικό που δήλωσε ότι πιστεύει στα παραπάνω. Αυτό όντως και αν είναι πρόοδος. Αλλά αναρωτιέμαι, ποιος είπε ότι μόνον ο ένστολος δεισιδαίμων μπορεί να φέρει τη καταστροφή στους συνανθρώπους του και όχι αυτός που καταστρέφει παιδικές ψυχές μέσα από το δημόσιο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:59:44 μμ »
ΛΩΡΑ,όλα αυτά τα παραδείγματα που αναφέρεις,απλά καθιστούν επιβεβλημένη τη σωστή διδασκαλία του μαθήματος των θρησκευτικών.
Αφού ασχολείστε με την περιπτωσιολογία,θα σας αναφέρω τότε κι εγώ ένα προσωπικό παράδειγμα.Ετυχε να εργαστώ μια χρονιά σε ΕΠΑΛ και εκεί έκανα μια προσπάθεια να προσεγγίσω ένα μαθητή με οικογενειακά προβλήματα και επιθετική συμπεριφορά.Πάνω που είχε αρχίσει το παιδί να ηρεμεί και να μην βλέπει τον κόσμο γύρω του φοβικά,μαθαίνω ότι συνάδελφος φιλόλογος του είχε δώσει φυλλάδια παραθρησκευτικών οργανώσεων όπου η ροκ μουσική κατηγορούνταν για σατανιστικούς στίχους,ανάποδα μηνύματα κτλ.Αντε εγώ μετά να προσπαθήσω πάλι να το διαβεβαιώσω ότι ο Χριστός είναι αγάπη και ελευθερία.Για να μην πω για περιπτώσεις που τα παιδιά (ξεκινώντας από χαβαλέ) έχουν μπλέξει με σατανιστικές τελετές.Επίσης παρουσιάζουν έξαρση τα αποκρυφιστικά φαινόμενα (μαγείες,αστρολογία,μαντεία κτλ.) ακόμα και ανάμεσα σε συναδέλφους!Πόσο μάλλον ανάμεσα στα παιδιά που σε αυτή την ηλικία είναι μπερδεμένα και προσπαθούν αν αυτοπροσδιοριστούν.

Φαντάζεσαι τί θα γίνει εάν δεν έχουν και ένα καταρτισμένο επιστήμονα να προσπαθήσει να τους βοηθήσει να βρουν μόνα τους τις απαντήσεις;
Συμφωνώ ότι το μάθημα επιδέχεται πολλές αλλαγές και αυτό είναι κάτι που ζητείται από πολλούς θεολόγους.Ομως εδώ ανακοινώθηκε η συγγραφή νέων βιβλίων και τα θρησκευτικά του Λυκείου έμειναν πάλι απέξω (μιλάμε για βιβλία 15ετίας περίπου).Στην δεύτερη φάση της επιμόρφωσης πάνω στην τεχνολογία,η ειδικότητά μας εξαιρέθηκε.Αντιμετωπίζουμε την υποβάθμιση του έργου μας από όλες τις πλευρές.Δεν είναι τυχαίο ότι την ίδια υποβάθμιση αντιμετωπίζει και το μάθημα της ιστορίας και γενικά η ανθρωπιστική κατεύθυνση της εκπ/σης...

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 08:03:24 μμ »
Συμφωνώ ότι το μάθημα επιδέχεται πολλές αλλαγές...

Δεν θέλει "αλλαγές" αλλά να γίνει προαιρετικό. Και όποιος θέλει να γίνει μοναχός να πάει το κατηχητικό της ενορίας του.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 08:04:43 μμ »
Εκπαιδευτικός που πιστεύει σε θαύματα, φαντάσματα, διαβολάκια, αγγελάκια και κάθε είδους ιουδαιοχριασστιανική εφεύρεση είναι επικίνδυνος για τη δημόσια παιδεία. Λένε ότι για τον ίδιο λόγο απέπεμψαν αστυνομικό που δήλωσε ότι πιστεύει στα παραπάνω. Αυτό όντως και αν είναι πρόοδος. Αλλά αναρωτιέμαι, ποιος είπε ότι μόνον ο ένστολος δεισιδαίμων μπορεί να φέρει τη καταστροφή στους συνανθρώπους του και όχι αυτός που καταστρέφει παιδικές ψυχές μέσα από το δημόσιο σχολείο;

Η κλασική συμπεριφορά προπαγανδιστών φασιστών.
Όσοι είναι τάδε (χριστιανοί, εβραίοι, μαύροι κλπ) είναι "επικίνδυνοι για την δημόσια παιδεία", μετά γενικά για το δημόσιο, μετά τους μαζεύουμε σε σταρτόπεδα συγκέντρωσης (πχ γκουλάγκ) και μετά . . . είναι γνωστή η ιστορία.
Ευτυχώς η ιστορία σας βάζει στη θέση σας.

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 08:06:21 μμ »
Φασιίστας είναι αυτός που επιβάλλει μια συγκεκριμένη αντίληψη μέσω της παιδείας. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι ακροδεξιοί και φασίστες στη χώρα μας είναι και άκρως θρησκευόμενοι άνθρωποι. Τυχαίο; Δεν νομίζω ;)

Τους δε "μαύρους" και "Εβραίους" οι χριστιανοί τους έστησαν στα "δέκα μέτρα" και όχι οι ελεύθεροι άνθρωποι ;)

Αλήθεια πιστεύεις στα φαντάσματα και παρεξηγήθηκες; :D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2010, 08:10:48 μμ από loukritios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160023
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 635
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.