*

Αποστολέας Θέμα: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?  (Αναγνώστηκε 3105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 08:37:31 μμ »
απο οσο ξερω οχι. Δεν ειναι αναγκη να δινεις λογαριασμο ετσι και αλλιως για την 12η ωρα. Αφου δεν ειναι και για καθε εβδομαδα πλεον. Περισυ καναμε συνεδριαση  1 φορα την εβδομαδα, φετος αλλαξαν τα πραγματα.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:49 »

Αποσυνδεδεμένος babaki_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 10:17:23 μμ »
θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας γιατί είμαι προβληματισμένη.
Έχω 2 ώρες ΠΔΣ και ξαφνικά με κάλεσαν ωρομίσθια για 10 ώρες, άρα 12 συνολικά!
Τι κάνω?Κάποιος γνωστός μου είπε πως δεν πειράζει και ότι δε θα μετρήσουν τη 12 απλά θα την πληρώνομαι.Είναι όντως έτσι?Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα ή που του ετυχε στο παρελθόν παρομοια περίπτωση.


Ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:57:52 μμ »
Καλημέρα..το συγκεκριμένο θέμα με το όριο των ωρών είναι λίγο μπέρδεμα! Όντως για την ΠΔΣ υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση πως δεν ξεπερνάς 11 ωρο. Απο κει και πέρα είναι θέμα Δευτεροβάθμιας...σε άλλες στέλνουν το σύνολο των ωρών σου ( είτε από πρωινό πρόγραμμα σχολείου είτε από ΠΔΣ είτε από ΣΔΕ,εκκλησιαστικά κτλ ) στο υπουργείο και εκεί γίνεται το ξεσκαρτάρισμα ( δηλαδή όσες και να είχες σου περνάνε μόνο 11, το θέμα είναι ποιές 11 αν είσαι σε δυσπρόσιτο και αλλού) Σε άλλες φροντίζουν ώστε να μην ξεπερνάς τις 11...οπότε προφανώς εάν κάποιος τους έχει ενημερώσει ότι από ΠΔΣ,ΣΔΕ κτλ συγκεντρώνει πάνω από 11 και δεν κάνουν τπτ τότε ισχύει η πρώτη περίπτωση! Αν και στο παρελθόν παρόλο που υπήρχε ο περιορισμός του 11ωρου έχω ακούσει από μεγαλύτερους συναδέλφους περιπτώσεις όπου δεν ίσχυε ή εν πάσει περιπτώση δεν εφαρμοζόταν στα ΣΔΕ...Επίσης για ορισμένες ειδικότητες ( όπου υπήρχε έλλειψη?? π.χ. θεατρολόγου ) κάλυπταν όσα κενά προέκυπταν στην περιφέρειά τους αλλά μέχρι 11 ώρες μετρούσε σαν προυπηρεσία και μέχρι 16 τους πλήρωναν. Τλταία άκουσα για περιπτώσεις ωρομισθίων που τους είχαν σε σχολεία με πάνω από 11 ώρες και δημιουργήθηκαν νομικές επιπλοκές καθώς έτσι αποκτούσαν έρεισμα να απαιτήσουν θέση αναπληρωτή!! Εννοείται φυσικά πως όλα τα παραπάνω ισχύουν για την ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης..






« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2016, 01:37:16 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος babaki_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 01:50:07 μμ »
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ συνάδελφε!!!!
Άρα δεν έχω προβλημα αφού θα μου μετρήσουν μονο τις 11 από τις 12.


Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:49 »

Αποσυνδεδεμένος babaki_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 01:55:13 μμ »
Ξέχασα να πω, πως είμαι ωρομίσθια ΣΜΕΑ, σε άλλη δευτεροβάθμια και στην ΠΔΣ σε άλλη δευτεροβάθμια,επίσης δεν είμαι σε δυσπρόσιτο.Φαντάζομαι θα ισχύουν τα ίδια που έγραψες παραπάνω συνάδελφε.


Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:19:17 μμ »
Στη θέση σου θα επικοινωνούσα με ΟΛΟΥΣ τους αρμόδιους για το θέμα ακολουθώντας την ιεραρχία..αρχικά με τους διευθυντές, αν πετούσαν αετό μετά με τις αντίστοιχες δευτεροβάθμιες ( όπως αναφέρω και στο προηγούμενο post, λογικά για να μη σου είπαν τπτ τότε μεταθέτουν το "πρόβλημα" στο υπουργείο ) και τέλος ( το καλύτερο που έχεις να κάνεις ) πρώτα τηλ και μετά fax με αναλυτικά την περίπτωσή σου στο υπεπθ ( στις φώτο φαίνονται κάποια τηλέφωνα,fax κτλ ) Από τη στιγμή που ζητάς εγγράφως διευκρίνηση είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν ( θεωρητικά όλα αυτά γιατί στην Ελλάδα ζούμε.. )  Επίσης δεν παίζει ρόλο ποιές Δευτεροβάθμιες είναι οι εργοδότες σου αλλά οι ώρες που έχεις γενικά σε σχολεία που υπάγονται στη Δευτεροβάθμια ( από όσο ξέρω τλχστον ).

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποσες ωρες επιτρεπονται συνολικα ΣΔΕ και ΠΔΣ?
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 07:19:23 μμ »
Βρέθηκα σε αυτή τη θέση πέρσι, είχα 2 ώρες πρόσθετη και με κάλεσαν για 11 ώρες ωρομίσθια σε διαφορετικές διευθύνσεις. Με ρώτησαν, αν έχω άλλες ώρες, τους είπα για την πρόσθετη και μου είπαν ότι έπρεπε να σταματήσω την ΠΔΣ, αλλιώς θα ήμουν παράνομη (αφού υπογράφουμε δήλωση ότι δεν ξεπερνάμε τις 11 ώρες διδασκαλίας στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης, δηλ. στη δευτεροβάθμια). Αυτό έκανα λοιπόν, παραιτήθηκα από την ΠΔΣ. Θα συμφωνήσω με τον IoannisDr, να το ψάξεις καλά, μην το πάρεις αψήφιστα και βρεθείς προ εκπλήξεων...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160440
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 577
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.