*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 29366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DVlaxoy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
ΠΔΣ
« στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:27:37 μμ »
ΠΔΣ: Ο οχετός της Εκπαίδευσης

Κυρία Διαμαντοπούλου,
Σας απευθύνω σήμερα ανοιχτή επιστολή με αφορμή τη χθεσινή εξαγγελία για τον τρόπο πρόσληψης των εκπαιδευτικών στην Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη.
Το  μοναδικό κριτήριο που ετέθη είναι ο χρόνος απόκτησης του πτυχίου.
Τις προηγούμενες μέρες ακούσαμε και διαβάσαμε ότι  η πρόσληψη των εκπαιδευτικών πρέπει να γίνεται με αξιοκρατικά κριτήρια. (Φυσικά και αυτό είναι το ζητούμενο, διότι τόσα χρόνια οι νέοι άνθρωποι είχαν γίνει όμηροι του ρουσφετιού, γεγονός για το οποίο, όπως γνωρίζετε, η τότε δική σας κυβέρνηση δεν ήταν άμοιρη ευθυνών. Εδώ και πέντε χρόνια τακτοποιούνταν τα «γαλάζια παιδιά», όπως λέτε,  αλλά  προηγουμένως είχατε φροντίσει για τα «πράσινα παιδιά».) Η πρώτη ερώτηση λοιπόν είναι: Θεωρείτε αξιοκρατικό το κριτήριο του χρόνου απόκτησης του πτυχίου;  Είναι περισσότερο άξιος κάποιος  που γεννήθηκε το 1965 από κάποιον που γεννήθηκε το 1980; Ειλικρινά, αν κάτι έχει αλλάξει στη σημασία της λέξης «αξιοκρατία», θα ήθελα να το γνωρίζω. Διαφορετικά όλοι οι πολίτες θα πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε διότι δεν ξέρουμε τι μας περιμένει σε σχέση με όσα επαγγελθήκατε.
Παρακολουθώντας τη σύνθεση της νέας κυβέρνησης, όλοι διαπιστώσαμε ότι ο πρωθυπουργός έδωσε αξιώματα σε νέους ανθρώπους, φαντάζομαι με κάποια αντικειμενικά κριτήρια και όχι με βάση το χρόνο γέννησής τους. Εσείς, στο υπουργείο Παιδείας, πώς δε σκεφτήκατε ότι καταστρατηγείτε ένα βασικό αξίωμα του πρωθυπουργού; Το ανέκδοτο που κυκλοφορεί από χθες το βράδυ μιλάει για Πρόσθετη Γεροντική Στήριξη.
Άλλο ένα θέμα είναι η απαξίωση του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ. Γυρίσαμε σε εποχές επετηρίδας, που εσείς ως κυβέρνηση είχατε καταργήσει. Η επόμενη ερώτηση επομένως είναι: Όταν επιλέξατε αυτό το κριτήριο, σκεφτήκατε πόσο απαξιώνετε τους νέους ανθρώπους που έδωσαν ΑΣΕΠ, κρίθηκαν επιτυχόντες έναντι κάποιων άλλων που επέλεξαν άλλη επαγγελματική σταδιοδρομία  –π.χ. φροντιστήρια-  και τώρα προηγούνται; Σκέφτομαι μήπως πλειοδοτείτε τους φροντιστηριάδες στην καλύτερη περίπτωση και τους κηφήνες στη χειρότερη.
Τέλος, σκεφτήκατε ότι οι όλοι όσοι εργάζονταν σε αυτό το θεσμό, έστω και με 4 ή 6 ώρες, τώρα θα είναι πλέον άνεργοι; Και ακόμη, μήπως ο θεσμός αυτός οδεύει σε κατάργηση;
Είναι φανερό ότι η  εγκύκλιος,  την οποία υπογράψατε, χαρακτηρίζεται από εξαιρετική προχειρότητα. Και αναρωτιέμαι: Υπάρχει προγραμματισμός του κυβερνητικού έργου γενικότερα ή να αναμένουμε σε όλα τα μέτωπα παρόμοια διαχείριση των θεμάτων  με αυτό της Πρόσθετης;  Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν απαντήσετε και ακόμη περισσότερο αν το ξανασκεφτείτε.

Δανάη Βλάχου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:06 »

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:46:25 μμ »

 Το ανέκδοτο που κυκλοφορεί από χθες το βράδυ μιλάει για Πρόσθετη Γεροντική Στήριξη.



Στις παρέες των τρέντηδων κυκλοφορεί αυτό;
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:09:26 μμ »
Εντελώς φιλικά και χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού η οτιδήποτε ανάλογο:
Χρόνος κτήσης πτυχίου= Τα χρόνια που κάναμε να το πάρουμε... χρόνια σπουδών...
Το σωστό είναι ημερομηνία κτήσης...

ΥΓ: Καταλαβαίνω όμως και συμμερίζομαι την ένταση!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2009, 11:11:28 μμ από koleygr »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:33:14 μμ »
τί πίνακες και ρουσφέτια;ασεπ παντού γίνεται;γίνεται να μετρούν τα μόρια ασεπ και μόνο αυτά; το πτυχιο του ελληνικου πανεπιστημιου και ειδικα ο βαθμος δε μου λεει κάτι ,ξέρετε γιατι; διοτι συμφοιτητές μου τελείωσαν πριν από εμένα με 8 πτυχιο αντιγράφοντας ,κολακεύοντας τον καθηγητή και με άλλες τέτοιες αλχημείες και λίγα λέω ,σπιράλ σκονάκι έχετε δει ; ε δειτε και ξαναμιλαμε για πίνακες και ετος κτησης -αποκτησης και τα συναφη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:06 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:39:43 μμ »
κατα τη γνωμη μου σωστος δεν ειναι κανενας πινακας που καταρτιζεται αποκλειστικα με βαση ενα μονο  κριτηριο.κατανοω το γεγονος οτι θελουν να προκριθουν οι παλαιοτεροι και θα πρεπει ομως θα μπορουσε να υπαρχει ποσοστωση  με βαση και αλλους παραγοντες, οπως και οταν πρωτογινε ασεπ ενα μερος απορροφηθηκε απο την επετηριδα.λαθος ειναι οι μονοσημαντοι πινακες.ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:58:30 μμ »
ΠΔΣ: Ο οχετός της Εκπαίδευσης

Κυρία Διαμαντοπούλου,
Σας απευθύνω σήμερα ανοιχτή επιστολή με αφορμή τη χθεσινή εξαγγελία για τον τρόπο πρόσληψης των εκπαιδευτικών στην Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη.
Το  μοναδικό κριτήριο που ετέθη είναι ο χρόνος απόκτησης του πτυχίου.
Τις προηγούμενες μέρες ακούσαμε και διαβάσαμε ότι  η πρόσληψη των εκπαιδευτικών πρέπει να γίνεται με αξιοκρατικά κριτήρια. (Φυσικά και αυτό είναι το ζητούμενο, διότι τόσα χρόνια οι νέοι άνθρωποι είχαν γίνει όμηροι του ρουσφετιού, γεγονός για το οποίο, όπως γνωρίζετε, η τότε δική σας κυβέρνηση δεν ήταν άμοιρη ευθυνών. Εδώ και πέντε χρόνια τακτοποιούνταν τα «γαλάζια παιδιά», όπως λέτε,  αλλά  προηγουμένως είχατε φροντίσει για τα «πράσινα παιδιά».) Η πρώτη ερώτηση λοιπόν είναι: Θεωρείτε αξιοκρατικό το κριτήριο του χρόνου απόκτησης του πτυχίου;  Είναι περισσότερο άξιος κάποιος  που γεννήθηκε το 1965 από κάποιον που γεννήθηκε το 1980; Ειλικρινά, αν κάτι έχει αλλάξει στη σημασία της λέξης «αξιοκρατία», θα ήθελα να το γνωρίζω. Διαφορετικά όλοι οι πολίτες θα πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε διότι δεν ξέρουμε τι μας περιμένει σε σχέση με όσα επαγγελθήκατε.
Παρακολουθώντας τη σύνθεση της νέας κυβέρνησης, όλοι διαπιστώσαμε ότι ο πρωθυπουργός έδωσε αξιώματα σε νέους ανθρώπους, φαντάζομαι με κάποια αντικειμενικά κριτήρια και όχι με βάση το χρόνο γέννησής τους. Εσείς, στο υπουργείο Παιδείας, πώς δε σκεφτήκατε ότι καταστρατηγείτε ένα βασικό αξίωμα του πρωθυπουργού; Το ανέκδοτο που κυκλοφορεί από χθες το βράδυ μιλάει για Πρόσθετη Γεροντική Στήριξη.
Άλλο ένα θέμα είναι η απαξίωση του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ. Γυρίσαμε σε εποχές επετηρίδας, που εσείς ως κυβέρνηση είχατε καταργήσει. Η επόμενη ερώτηση επομένως είναι: Όταν επιλέξατε αυτό το κριτήριο, σκεφτήκατε πόσο απαξιώνετε τους νέους ανθρώπους που έδωσαν ΑΣΕΠ, κρίθηκαν επιτυχόντες έναντι κάποιων άλλων που επέλεξαν άλλη επαγγελματική σταδιοδρομία  –π.χ. φροντιστήρια-  και τώρα προηγούνται; Σκέφτομαι μήπως πλειοδοτείτε τους φροντιστηριάδες στην καλύτερη περίπτωση και τους κηφήνες στη χειρότερη.
Τέλος, σκεφτήκατε ότι οι όλοι όσοι εργάζονταν σε αυτό το θεσμό, έστω και με 4 ή 6 ώρες, τώρα θα είναι πλέον άνεργοι; Και ακόμη, μήπως ο θεσμός αυτός οδεύει σε κατάργηση;
Είναι φανερό ότι η  εγκύκλιος,  την οποία υπογράψατε, χαρακτηρίζεται από εξαιρετική προχειρότητα. Και αναρωτιέμαι: Υπάρχει προγραμματισμός του κυβερνητικού έργου γενικότερα ή να αναμένουμε σε όλα τα μέτωπα παρόμοια διαχείριση των θεμάτων  με αυτό της Πρόσθετης;  Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν απαντήσετε και ακόμη περισσότερο αν το ξανασκεφτείτε.

Δανάη Βλάχου


Δανάη, αυτή η ανοιχτή επιστολή με βρίσκει απολύτως σύμφωνη και νομίζω ότι πρέπει να προωθηθεί άμεσα, τώρα για να μην πω χτες, στην ίδια τη Διαμαντοπούλου. Δεν ξέρω, μέσω facebook, μέσω φαξ, μέσω mail στη διεύθυνσή της. Να κάνουμε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 08:25:54 πμ »
Αρχίζει και μου γίνεται αρκετά ξεκάθαρο ότι όλο αυτό που έγινε με την ΠΔΣ δεν ήταν τυχαίο...

Εξηγούμαι: Δεν ήταν τρελλή η Υπουργός Παιδείας να επωμιστεί το πολιτικό κόστος του να 'παγώσει αρχικά την ΠΔΣ επικαλούμενη την έλλειψη χρημάτων, ούτε 'μασησε' τόσο πολύ από τις αντιδράσεις ώστε να βρει χρήματα μέσα στο Σαββατοκύριακο και να ανακοινώσει την έναρξη τη Δευτέρα. Επιπλέον, πραγματικά δεν πιστεύω ότι οι ιθύνοντες του ΥΠΕΠΘ είναι τότο εκτός πραγματικότητας που δεν καταλαβαίνουν πόσο οξύμωρο (και άδικο) είναι από την μια να υπάρχει το σύστημα ΑΣΕΠ/πίνακες και παράλληλα από την άλλη να δημιουργείται νεα επετηρίδα. Επιπλέον, δυσκολεύμαι να πιστεψω ότι δεν μπόρεσαν να σκεφτούν αυτό που λένε πολλοί από το φόρουμ, οτι δηλαδή στην παρούσα φάση θα μπορούσε να είχε μπει κριτήριο μαζί με την παλαιότητα και ρήτρα επιτυχίας έστω και σε ένα διαγωνισμό ΑΣΕΠ.

Όλα αυτα με οδηγούν σε ένα (ιδιαίτερα λυπηρό) συμπέρασμα: κάποιου είδουν προεκλογική συναλλαγή/υπόσχεση πρέπει να υπήρξε με άτομα ή ομάδες που επιθυμούσαν αυτό που τελικά έγινε. Δεν ξύπνησε μια μέρα η Άννα και αποφάσισε να πάει κόντρα στη βασική γραμμή την κυβέρνησης όπου συμμετέχει (ΑΣΕΠ παντού) και να επαναφέρει μιας μορφής επετηρίδα, δημιουργώντας ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ανισότητες σε ότι αφορά τον τρόπο πρόσληψης στην παιδεία.

Το χειρότερο είναι ότι κανείς (σε επίπεδο συλλογικότητας) δεν φωνάζει για τα δικαιώματα όλων εκείνων που έχουν ταλαιπωρηθεί με ΑΣΕΠ κλπ. και θα βλέπουν τους 'πάλιουρες' να παίρνουν 3 μόρια απο ΠΔΣ το χρόνο και να τους προσπερνάνε στους πίνακες αναπληρωτών-ωρομισθίων. Όλοι οι υπόλοιποι δηλαδή θα περιμένουν τον ΑΣΕΠ κάθε δύο χρόνια και θα σκοτώνονται μπας και μαζέψουν κανένα μόριο, βλέποντας παράλληλα να μειώνονται στο μισό τα μόρια από τον προηγούμενο διαγωνισμό, ενώ οι παλαιοί πτυχιούχοι θα τα μαζέυνουν τρία-τρία. Φοβερό, ε; Αλλά είπαμε, η ΠΕΑΕ ήδη πανηγυρίζει για τη νέα ρύθμιση...

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:01:43 πμ »
Ίσως έχει σημασία το θέμα με την εγκύκλιο να γίνει ένα στπ forum για να γίνεται πιο συγκροτημένα η κουβέντα. Στην επιστολή της συναδέλφου υπάρχουν σημεία που συμφωνώ και σημεία που διαφωνώ, αλλά ας  μη γράφουμε τα ίδια σε διάφορα σημεία. Το μόνο που αναγκάζομαι να επαναλάβω είναι την απάντηση στον -στην mtsag (copy paste από άλλο topic) επειδή με θίγει και δε θεωρώ ότι πάει την κουβέντα παραπέρα.
"Η ανωνυμία του Internet δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να λέει ό,τι θέλει, χωρίς να ξέρει πρόσωπα και καταστάσεις. Αν θεωρείς ότι τα πήραμε κιόλας, το οποίο τολμάς και ξεστομίζεις έτσι εύκολα, δες πόσα μόρια έχουμε, πόσες ώρες πήραμε κλπ. Άλλοι βολεύονταν τον προηγούμενο καιρό. Με πτυχίο του 2005 δε με βολεύει και τόσο η παλαιότητα. Η διαφορά είναι ότι πτυχίο έχω, μπάρμπα δεν έχω και δε θέλω να αποκτήσω. Επειδή αποδείξεις δεν έχεις γιατί δεν υπάρχουν για κανέναν από εμάς ανακάλεσε και ζητώ να παρέμβει και ο συντονιστής. Τη δε πολιτική μου ταυτότητα την έχω κάνει και γνωστή και απέχει πολύ και από το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ και το επίσημο πολιτικό σκηνικό"

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:18:24 πμ »
ΠΔΣ: Ο οχετός της Εκπαίδευσης

........
Τέλος, σκεφτήκατε ότι οι όλοι όσοι εργάζονταν σε αυτό το θεσμό, έστω και με 4 ή 6 ώρες, τώρα θα είναι πλέον άνεργοι; Δανάη Βλάχου

Πολλά σημεία της επιστολής της κ. Δανάη Βλάχου θα ήθελα να σχολιάσω αλλά, θα σταθώ σε αυτό γιατί έχω μια τόσο "σοβαρή απορία" όσο και το επιχείρημα. Δηλαδή, όσοι εργάζονταν/νται στη ΠΔΣ με 4 ή 6 ώρες/εβδομάδα, εργασία για την οποία αμείβονται μετά από πολύ καιρό δεν είναι άνεργοι? Αυτή η κατάσταση σώζει από την ανεργία? Δηλαδή, υπάρχουν άνθρωποι που ζουν με αμοιβή περίπου 100-120 € το μήνα τα οποία μάλιστα λαμβάνουν μήνες μετά?
Αν υπήρχε ειλικρίνεια μεταξύ κατεργάρηδων θα ' ταν καλύτερος ο κόσμος.......
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:29:50 πμ »
Έχετε όλοι φαγωθεί με τον πίνακα που ειναι αλλοιωμένος εδώ και χρόνια. Ειδικά φέτος με τους ΟΑΕΔ μέσα (αλήθεια η ΠΕΑΕ γιατί δεν έκανα επίσημη νομική κίνηση και την κάναμε 100 άτομα και οργανωθήκαμε μόνοι μας;), με άτομα που έχουν πάρει μόρια από παντού και έχουν ανέβει. Γιατί να δεχτούμε ως αξιοκρατικό έναν πίνακα που έχει άτομα που πήραν από ΠΔΣ και άλλους τρόπους μόρια; Από την άλλη είναι και άδικο ξαφνικά να μην τους τα μετρήσεις, γιατί όσο και αν έβαλαν μέσο πήγαιναν στα βουνά και τα λαγκάδια και έκαναν και έξοδα και χιλιόμετρα
Όσο για τον ΑΣΕΠ, σε μας τους μαθηματικούς φέτος ΔΕΝ έδωσε μόρια. Που ήταν και εκεί η ΠΕΑΕ; Μόνο 60 μαθηματικοί πανελλαδικά αξίζουν να πάρουν μόρια για αναπλήρωση δηλαδή; Γιατί η ΠΕΑΕ δεν ασχολήθηκε ούτε με τον αριθμό των θεμάτων ούτε με τη δυσκολία ούτε με τίποτα;
Το αίτημα "μαζικοί διορισμοί" είναι εντελώς ανούσιο. Τι σημαίνει; Πόσοι; Που; Σίγουρα χρειάζονται περισσότερα άτομα στα σχολεία αλλά το μαζικοί είναι ένα εντελώς αόριστο αίτημα.
Αντί λοιπόν να ασχολείστε με αιτήματα χωρίς νόημα, καλύτερα να κοιτάξετε ως σύλλογος να κυνηγήσετε νομικά τον ΤΡΟΠΟ διεξαγωγής του ΑΣΕΠ και όχι με ανακοινώσεις που από το ένα αυτί των υπουργών μπαίνουν και από το άλλο βγαίνουν.
 Να δίνεται η ύλη νωρίς. Να μην σου λένε ότι σε 3 βδομάδες δίνεις, μετά να το αναβάλλουν και μετά να σου λένε πάλι ότι σε 3 βδομάδες δίνεις. Να μπορούμε να ζητάμε αναβαθμολόγηση σε περίπτωση που υπάρχει σοβαρός λόγος (όταν βλέπεις βαθμό με γραπτό αδιόρθωτο).
Θα ήθελα πολύ να πάμε 100% διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ γιατί τότε θα ανέβαιναν και οι θέσεις, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει στην ουσία να παγώσει τους πίνακες και να ανεβάζει το ποσοστό του ΑΣΕΠ σιγά σιγά, ώστε μετά από χρόνια να φτάσει το 100%.(φέτος πχ 60-40 του χρόνου 70-30 και πάει λέγοντας). Δεν γίνεται από τη μία χρονιά στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος ΚΛΕΙΤΟΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:36:35 πμ »
     Κύριοι συνάδελφοι η χθεσινή απόφαση αν είναι κομμάτι μιας συνολικής πολιτικής εμένα μου φαίνεται ότι προαναγγέλει την κατάργηση του ΑΣΕΠ και την επιστροφή σε επετηρηδικά σχήματα. Εξηγούμαι: To ΑΣΕΠ φέτος άργησε πολύ να βγάλει αποτελέσματα και για κάποιες ειδικότητες τα έβγαλε ή τα βγάζει  μεσούσης της χρονιάς, άρα απέτυχε να τηρήσει προθεσμίες. Επιπλέον το κόστος των διαγωνισμών είναι μεγάλο και αν κρίνω από αυτά που έγιναν φέτος στην Διδακτική για μας τους φιλολόγους όπου πολλοί (και κάνοντας φροντιστήριο) πήραν κακούς βαθμούς (68 μόνος μου στην Διδακτική Αρχαίων το 2007, 51,5 με φροντιστήριο το 2009) δεν υπάρχει απόλυτη αξιοκρατία. Να αναφέρω ενδεικτικά ότι οι αιτήσεις για να δει κάποιος απλά το γραπτό του είναι χιλιάδες. Θεωρώ ότι θα αναζητηθεί έτερος τρόπος διορισμού. Τώρα για το δίκαιο του πράγματος δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με παλαιότητα πτυχίου ή πιο σύγχρονη κτήση του, αλλά κατά πόσο ο καθένας από μας είναι κατάλληλα εκπαιδευμένος να μπει σε  μία τάξη και να διδάξει. Αυτό θεωρώ ότι λείπει από τα προγράμματα σπουδών των πανεπιστημίων μας (Διδακτική ενός εξαμήνου και της πλάκας) και θα έπρεπε να γίνουν βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση  :)

Αποσυνδεδεμένος cowboy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΑΦΛΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:43:19 πμ »
Ηταν αναμενομενο!!!!!Φωτογραφικες προσληψεις στην ΠΔΣ.Εκαναν ενα αθροισμα και ειδαν οτι  ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ειναι ΄΄ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ΄΄ Χαχαχαχαχα!!!Συγχαρητηρια στη νεα κυβερνηση για την εκπαιδευτικη πολιτικη που φαινεται πως θα εφαρμοσει!!Ο πατερας μου ειναι Μηχανολογος και σε 2 χρονια βγαινει σε συνταξη!!!Λες να μου φαει τη θέση στην ΠΔΣ σε ΕΠΑΛ που εγινε τμημα??χαχαχαχαχα!

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:43:54 πμ »
Και εγω προσωπικα πιστευω οτι το αιτημα " μαζικοι διορισμοι "ειναι ανουσιο.Οντως ολοι ξερουμε την σταση της ΠΕΑΕ για τους ΟΑΕΔιτες.Τελος ,για καποιους που νομιζουν οτι το νεο μετρο για την ΠΔΣ ειναι αξιοκτατικο,θελω να πω οτι γνωριζω ατομα με πτυχια 1990-2000 που δουλευαν βυσματικα τα τελευταια 6-7 χρονια στην ΠΔΣ χωρις να εχουν δωσει ποτε ΑΣΕΠ και ,ω τι χαρα γιαυτους ,θα δουλεψουν παλι. Αυτο ειναι αξιοκρατια;

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:49:43 πμ »
     Κύριοι συνάδελφοι η χθεσινή απόφαση αν είναι κομμάτι μιας συνολικής πολιτικής εμένα μου φαίνεται ότι προαναγγέλει την κατάργηση του ΑΣΕΠ και την επιστροφή σε επετηρηδικά σχήματα. Εξηγούμαι: To ΑΣΕΠ φέτος άργησε πολύ να βγάλει αποτελέσματα και για κάποιες ειδικότητες τα έβγαλε ή τα βγάζει  μεσούσης της χρονιάς, άρα απέτυχε να τηρήσει προθεσμίες. Επιπλέον το κόστος των διαγωνισμών είναι μεγάλο και αν κρίνω από αυτά που έγιναν φέτος στην Διδακτική για μας τους φιλολόγους όπου πολλοί (και κάνοντας φροντιστήριο) πήραν κακούς βαθμούς (68 μόνος μου στην Διδακτική Αρχαίων το 2007, 51,5 με φροντιστήριο το 2009) δεν υπάρχει απόλυτη αξιοκρατία. Να αναφέρω ενδεικτικά ότι οι αιτήσεις για να δει κάποιος απλά το γραπτό του είναι χιλιάδες. Θεωρώ ότι θα αναζητηθεί έτερος τρόπος διορισμού. Τώρα για το δίκαιο του πράγματος δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με παλαιότητα πτυχίου ή πιο σύγχρονη κτήση του, αλλά κατά πόσο ο καθένας από μας είναι κατάλληλα εκπαιδευμένος να μπει σε  μία τάξη και να διδάξει. Αυτό θεωρώ ότι λείπει από τα προγράμματα σπουδών των πανεπιστημίων μας (Διδακτική ενός εξαμήνου και της πλάκας) και θα έπρεπε να γίνουν βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση  :)
Και εμενα το νεο μετρο δεν μου φαινεται τυχαιο.Θα γυρισουμε στην επετηριδα; Θα μοριοδοτηθουν τα χρονια κτησης πτυχιου;Και οσοι τοσα χρονια διναμε και ξαναδιναμε για να μαζεψουμε μορια τι θα κανουμε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160836
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 955
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.