*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 908286 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2100 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 10:28:03 πμ »
Η επετηρίδα θα καταργούνταν έτσι κι αλλιώς,γιατί αποτελεί αναχρονιστικό τρόπο διορισμού,που αντίκειται στην εξασφάλιση ίσων ευκαιριών σε όλους.Δεν έχεις δικαίωμα να στερείς το δικαίωμα κάποιου στην εργασία λόγω ηλικίας.Θα κατέρρεε το σύστημα αυτό έτσι κι αλλιώς στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.Ας μην αναφέρουμε ότι οι καθηγητικές σχολές έως τότε υστερούσαν στην παιδαγωγική κατάρτιση των αποφοίτων τους.

Μην επιστρέφουμε στα αυτονόητα.Αν θέλουμε να μιλάμε για ένα φανταστικό κόσμο,όπου το κράτος οφείλει να απορροφά όλους τους απόφοιτους,ας συνεχίσουμε να κατακρεουργούμε την κοινή λογική για λόγους ιδιοτέλειας.Αλλά ας αφήσουμε,παρακαλώ,τις διακηρύξεις για ψευτοενότητα,γιατί προσβαλλουν τη νοημοσύνη όσων ανατρέχουν στο πρόσφατο παρελθόν.Γνωρίζω προσωπικά διορισμένους μέσω του διαγωνισμού,με χρόνια στα φροντιστήρια και μικρά παιδιά κατά τη διάρκεια του διαβάσματός τους για 1 ή 2 ή 3 ή και 4 ΑΣΕΠ από τους 6 που προηγήθηκαν!Ποιός Καιάδας...

Stelios,αλίμονο,δε ζήτησα να πάρεις θέση.Εγώ δεν είμαι αναπληρωτής για να πάρω μια τέτοια πρωτοβουλία,απλά λέω τη γνώμη μου.Νομίζω ότι ένα τέτοιο θέμα δεν αναιρεί το παρόν..Ετσι κι αλλιώς,τα πράγματα είναι αρκετά μπλεγμένα στους πίνακες και κάθε μια από τις επιλογές της δημοσκόπησης εδώ βρίσκει την πλειοψηφία εναντίον της,οπότε δεν νομίζω ότι αρκεί για την εξαγωγή συμπερασμάτων.Θεωρώ ότι το διλημματικού χαρακτήρα χθεσινό ερώτημα είναι πιο συγκεκριμένο και εξυπηρετεί και το στόχο που έγραψα παραπάνω:να δώσει ένα ηχηρό μήνυμα στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:48:25 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2101 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 10:34:15 πμ »
Συνάδελφε rublev, επειδή φαίνεται ότι γνωρίζεις τις προθέσεις μας,'οτι δηλ. μιλάμε για ψευτοενότητα,και εγώ προσωπικά προσβάλλομαι με αυτήν σου την τοποθέτηση,θα ήθελα να μας εξηγήσεις εσύ τι προτείνεις.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2102 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 10:53:06 πμ »
irenead,
Μην με παρεξηγείς,διάβασε προσεκτικά σε παρακαλώ όλα τα μηνύματά μου και θα δεις ότι δεν είμαι απόλυτος και πάντα χρησιμοποιώ τις λέξεις "συνήθως","συχνά","τις περισσότερες φορές".Δεν θέλω να κάνω δίκη προθέσεων κανενός,απλά συμπεραίνω κάποια πράγματα απο το πρόσφατο παρελθόν (νομίζω συμφωνείς στη διδακτική προσφορά της ιστορίας).Ούτε αμφισβητώ το γεγονός ότι υπάρχουν και συνάδελφοι που πραγματικά πιστεύουν ανιδιοτελώς στη δυνατότητα ενότητας,προς Θεού.Αυτό θέλω κι εγώ.Αλλά μια ενότητα στην πράξη και όχι μόνο στα λόγια.Για να σφυρηλατηθεί στην πράξη μια τέτοια ενότητα χρειάζεται κάποιους κανόνες που θα γίνουν σεβαστοί.Αφού οι συνειδήσεις μας δυστυχώς κυριαρχούνται από την ιδιοτέλεια και δεν μπορούμε να βρούμε μια ελάχιστη βάση συνεννόησης ως αποτέλεσμα της κοινής λογικής,ας ξεκινήσουμε επιτέλους να σεβόμαστε το νόμο από τώρα και όχι να επιδιώκουμε την αλλαγή του αναλόγως με τα συμφέροντα κάθε ομάδας.

Οι γενικόλογες και αόριστες εκκλήσεις για ενότητα συνήθως   ( ;)) έχουν δύο στόχους:1) να δώσουν άλλοθι στις συνειδήσεις των αγωνισταράδων και 2) να πετάξουν τη μπάλα στην εξέδρα,ετσι ώστε οι αναπόφευκτες αλλαγές να μην ξεβολέψουν κάποιες ομαδούλες.Θα μπορούσαμε να επιβάλουμε τις αλλαγές με το δικό μας τρόπο,εάν προτείναμε εφικτά πράγματα την κατάλληλη στιγμή.Ομως σε κάθε απεργία αποδεικνύεται τo πόσο μας ενώνει η γενικόλογη συνθηματολογία.Ας μην προσπαθούμε λοιπον άλλο να ικανοποιηθούν οι πάντες,πάντα εις βάρος της κοινής λογικής.Πώς να το κάνουμε,όλες οι επιλογές των ανθρώπων δεν μπορούν να εξομοιωθούν,ούτε φέρουν το ίδιο αξιολογικό βάρος.Στην Ελλάδα αισθάνομαι ότι προσπαθούμε να τετραγωνίσουμε τον κύκλο. 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 11:12:52 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2103 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 12:18:23 μμ »
Ωραίοι είστε εσείς οι ασεπίτες. Όταν το 1998 πετάχτηκαν στον καιάδα όλοι εκείνοι που περίμεναν χρόνια στην επετηρίδα για να μπούν απο το πουθενά οι ασεπίτες ήταν καλά. Τώρα που θα αλλάξει το σύστημα νοιώθετε την αδικία, τότε δεν σας πείραξε η αδικία; Όλα εδώ πληρώνονται φίλοι μου.
ναι, εχεις απολυτο δικαιο σε αυτο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:48:25 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2104 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 12:30:17 μμ »
Ενώ αυτοί που έχουν προϋπηρεσία που τώρα θα τους αναγνωριστούν το μέγιστο 60 μήνες, με αξία ένας μήνας ίσο με 0,2 του μορίου, θα είναι οι δικαιωμένοι;
Ούτε την προϋπηρεσία δικαιώνει αυτό που πάνε να κάνουν. Είναι ζήτημα χρόνου όλοι σε λίγο να έχουν το μέγιστο των μορίων εκεί. Το μόνο που θα κάνει είναι να τους εξωθήσει όλους σε κυνήγι επικουρικών προσόντων, μεταπτυχιακών, διδακτορικών, ξένων γλωσσών, υπολογιστών.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2105 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 01:23:28 μμ »
Anixia, επειδη νομιζω πως εχω χασει καποια επεισοδια και μου ειναι πολυ δυσκολο να βγαλω ακρη απο τα τοσα μηνυματα εδω μεσα ειναι ευκολο να με διαφωτισεις σχετικα μ αυτα που ανεφερες? τι εννοεις ανακοινωνεται ληξη μεταβατικης?? γιατι μιλαμε για καινουριο συστημα διορισμου? στους νηπιαγωγους ας πουμε χρωστα ασεπιτες 40% 24μηνα!! μιλαμε μονο γι αυτους τους κλαδους που εχουν τελειωσει με 60-40 24μηνα κλπ?? Ας με διαφωτισει καποιος γιατι εχω χαθει λιγακι...!!  :)

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2106 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 01:33:46 μμ »
Ωραίοι είστε εσείς οι ασεπίτες. Όταν το 1998 πετάχτηκαν στον καιάδα όλοι εκείνοι που περίμεναν χρόνια στην επετηρίδα για να μπούν απο το πουθενά οι ασεπίτες ήταν καλά. Τώρα που θα αλλάξει το σύστημα νοιώθετε την αδικία, τότε δεν σας πείραξε η αδικία; Όλα εδώ πληρώνονται φίλοι μου.
Δεν πεταχτηκε κανενας στο καιαδα! Συνεχισε να διοριζει απο επετηριδα κανονικοτατα μεσω του 60-40! Απο τη αλλη ειχατε 15 χρονια περιθωριο να ανοιξετε κανα βιβλιο και να δωσετε ΑΣΕΠ αλλα βαρια η καλογερικη! Επισης το συστημα δεν αλλαζει και οσο κι αν ενοχλει καποιους ο ΑΣΕπ θα συνεχισει να υπαρχει σαν κριτηριο.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2107 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 01:52:25 μμ »
Anixia, επειδη νομιζω πως εχω χασει καποια επεισοδια και μου ειναι πολυ δυσκολο να βγαλω ακρη απο τα τοσα μηνυματα εδω μεσα ειναι ευκολο να με διαφωτισεις σχετικα μ αυτα που ανεφερες? τι εννοεις ανακοινωνεται ληξη μεταβατικης?? γιατι μιλαμε για καινουριο συστημα διορισμου? στους νηπιαγωγους ας πουμε χρωστα ασεπιτες 40% 24μηνα!! μιλαμε μονο γι αυτους τους κλαδους που εχουν τελειωσει με 60-40 24μηνα κλπ?? Ας με διαφωτισει καποιος γιατι εχω χαθει λιγακι...!!  :)
Φημες,αλλά υπαρκτες φημες,ειδικοτερα για δασκαλους και ισως για τις ειδικοτητες που τελειωσε το 60-40 και 24μηνο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 02:01:48 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος ourania7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2108 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 02:21:26 μμ »
Ενώ αυτοί που έχουν προϋπηρεσία που τώρα θα τους αναγνωριστούν το μέγιστο 60 μήνες, με αξία ένας μήνας ίσο με 0,2 του μορίου, θα είναι οι δικαιωμένοι;
Ούτε την προϋπηρεσία δικαιώνει αυτό που πάνε να κάνουν. Είναι ζήτημα χρόνου όλοι σε λίγο να έχουν το μέγιστο των μορίων εκεί. Το μόνο που θα κάνει είναι να τους εξωθήσει όλους σε κυνήγι επικουρικών προσόντων, μεταπτυχιακών, διδακτορικών, ξένων γλωσσών, υπολογιστών.
και ολα αυτα παντα για την καταταξη των αναπληρωτων μονο

Αποσυνδεδεμένος ourania7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2109 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 02:23:31 μμ »
Anixia, επειδη νομιζω πως εχω χασει καποια επεισοδια και μου ειναι πολυ δυσκολο να βγαλω ακρη απο τα τοσα μηνυματα εδω μεσα ειναι ευκολο να με διαφωτισεις σχετικα μ αυτα που ανεφερες? τι εννοεις ανακοινωνεται ληξη μεταβατικης?? γιατι μιλαμε για καινουριο συστημα διορισμου? στους νηπιαγωγους ας πουμε χρωστα ασεπιτες 40% 24μηνα!! μιλαμε μονο γι αυτους τους κλαδους που εχουν τελειωσει με 60-40 24μηνα κλπ?? Ας με διαφωτισει καποιος γιατι εχω χαθει λιγακι...!!  :)
Φημες,αλλά υπαρκτες φημες,ειδικοτερα για δασκαλους και ισως για τις ειδικοτητες που τελειωσε το 60-40 και 24μηνο!
που μετα τη ψηφιση θα παυσουν να ειναι φημες.

Αποσυνδεδεμένος ourania7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2110 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 02:33:06 μμ »
θα ηθελα να παρακαλεσω τους διαχειριστες να επιτρεψει την εξης ψηφοφορια με δυο επιλογες

η μια να στηριζεται σε αυτο που πανε να κανουν και η αλλη με το ισχυον καθεστως δηλ

θα προτιμουσατε οι προσληψεις αναπληρωτων να γινονται εφεξης

α) με μορια πραγματικης προυπηρεσιας (συντελεστες νομου3848) χωρις μορια ασεπ
β) με τον ισχυον καθεστως δηλ μορια ασεπ + προυπηρεσια (μηνας και μοριο) και ας ειναι κλειδωμενοι.

υπαρχει ειδικος λογος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 02:39:01 μμ από ourania7 »

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2111 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 02:34:59 μμ »
θα ηθελα να παρακαλεσω τους διαχειριστες να επιτρεψει την εξης ψηφοφορια με δυο επιλογες

η μια να στηριζεται σε αυτο που πανε να κανουν και η αλλη με το ισχυον καθεστως δηλ

θα προτιμουσατε οι προσληψεις αναπληρωτων να γινονται εφεξης

α) με μορια πραγματικης προυπηρεσιας (συντελεστες νομου3848) χωρις μορια ασεπ
β) με τον ισχυον καθεστως δηλ μορια ασεπ + προυπηρεσια (μηνας και μοριο)

υπαρχει ειδικος λογος

βρε μήπως  είσαι ο...........απόστρατος;;;;;;;;; 8) 8) 8) 8) 8) :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος ourania7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2112 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 02:36:05 μμ »
θα ηθελα να παρακαλεσω τους διαχειριστες να επιτρεψει την εξης ψηφοφορια με δυο επιλογες

η μια να στηριζεται σε αυτο που πανε να κανουν και η αλλη με το ισχυον καθεστως δηλ

θα προτιμουσατε οι προσληψεις αναπληρωτων να γινονται εφεξης

α) με μορια πραγματικης προυπηρεσιας (συντελεστες νομου3848) χωρις μορια ασεπ
β) με τον ισχυον καθεστως δηλ μορια ασεπ + προυπηρεσια (μηνας και μοριο)

υπαρχει ειδικος λογος
εκτος των αλλων να δουμε και εμεις αν θελουμε μια τετοια αλλαγη.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2113 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 02:43:43 μμ »
Ουρανια ,αφου υπαρχει ειδικος λογος... ;) ,οι επιτυχοντες ψηφιζουμε το β και αν δεν γινει ,χιλιαδες επιτυχοντες ενεργοι δηλ.του 06 και του 09 του πινακα αναπληρωτων θα μας βρουν με νομικους και αγριους τροπους μπροστα τους >:( >:( >:( >:(Δεν θυσιαζουμε ουτε μορια προυπηρεσιας αλλά ουτε και ασεπ!Φιλακια να του πεις του ειδικου λογου :-* :-* :-* :-* αλλιως ( >:( >:( >:( >:( >:(Και αν γυρισουν τα μυαλα μας :o :-X :-\ θα τους τα κανουμε γυαλια-καρφια!!!Και θα καλεσω στο γυαλοκαρφο ,την Τσαπανιδου,διοτι Θεσσαλονικια!
Ακου πινακας αναπληρωτων χωρις και τα δυο!!!!Ειναι δυνατον;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 03:40:20 μμ από anixia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 945
Σύνολο: 954

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.