*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 908280 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2310 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:04:35 μμ »
Μα ,αν γινει αυτο(δηλαδη να προσλαμβανει ο Ασεπ αλλά χωρις γραπτο διαγωνισμο,που σημαινει τερμα τα μορια απο γραπτες εξετασεις) ....οι νεοι θα μπαινουν με τα διδακτορικα τους,μεταπτυχιακα τους ,υπολογιστες,αγγλικα....που συνηθως τα'χουν ολα,αλλοιμονο σε μας τους σαρανταρηδες που'χουμε μονο Ασεπ και λιγη προυπηρεσια!!!! :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 04:06:47 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:52:32 »

Αποσυνδεδεμένος kkre1827

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2311 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:07:07 μμ »
Αν και πραγματικά ούτε με συμφέρει ούτε με εξυπηρετεί η απομείωση ή η πλήρης κατάργηση των μορίων του ΑΣΕΠ το ζήτημα της εισόδου των νέων στην εργασία είναι μεγαλειώδες που ξεπερνά τα προσωπικά κίνητρα,καθώς πρόκεται για τη νεά γενιά που πραγματικά δεν έχει σχεδόν καμία επιλογή...Διότι, όπως το βλέπω  έτσι όπως πάμε θα καταλήξουμε σε σχολεία όπου ο 35άρης θα είναι ο  μικρότερος..

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2312 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:08:49 μμ »
Μάλλον πάμε για κατάργηση των μορίων από το ΑΣΕΠ με το επιχείρημα ότι αυτός δεν πρόκειται να γίνει πριν το 2020!!!! και προσμέτρηση μόνο της προϋπηρεσίας (με διαφορετικούς συντελεστές) μαζί με ακαδημαϊκά (πτυχία, μαστερ,διδακτορικά κ.α) και κοινωνικά κριτήρια (πολύτεκνοι,ειδικές κατηγορίες κ.α.-βλ.Ν3848).
Το έλεγε πέρυσι καθηγητής του Παιδαγωγικού της Αθήνας  και του Π.Ι.  και εμείς γελούσαμε, μάλλον όμως ήξερε τι έλεγε.


αυτό το ανέφερε για την κατάταξη των αναπληρωτών στον πίνακα ή και για τους διορισμούς; 

Επίσης, ως το 2020, οι νέοι συνάδελφοι δε θα έχουν την ευκαιρία να δώσουν ασεπ και να διεκδικήσουν κι αυτοί μια θέση ως αναπληρωτές ή ως μόνιμοι; Δεν είναι δίκαιοι να δουλεύουν οι ίδιοι συνέχεια, πρέπει να γίνει και μια ανακατάταξη κάποια στιγμή.

συμφωνώ, διάβασε όμως εσύ για ασεπ.ποτε δε ξερεις ισως γινει με ερωτησεις πολλαπλης επιλογης
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2313 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:15:57 μμ »
Αν υπαρχει Ελλάδα μεχρι το 2020 θα γίνει ΑΣΕΠ...
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:52:32 »

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2314 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:16:45 μμ »
Διότι, όπως το βλέπω  έτσι όπως πάμε θα καταλήξουμε σε σχολεία όπου ο 35άρης θα είναι ο  μικρότερος..

Aυτο για την πρωτοβαθμια διοτι στην Βθμια ανετα θα ειναι 50αρης...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2315 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:28:42 μμ »
Να είσαι 50something και να σου λένε οι συνάδελφοι: νέος, πάνε μέχρι το κυλικείο να μου πάρεις μια τυρόπιτα γιατί δεν μπορώ να περπατήσω από τα αρθριτικά!!! :o

Οι δε μαθητές θα λένε: ήρθε νέο αίμα στο σχολείο!!! Αυτή είναι πολύ νέα, έχει την ηλικία της γιαγιάς μου! :o 8)
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2316 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:31:15 μμ »
 
Να είσαι 50something και να σου λένε οι συνάδελφοι: νέος, πάνε μέχρι το κυλικείο να μου πάρεις μια τυρόπιτα γιατί δεν μπορώ να περπατήσω από τα αρθριτικά!!! :o

Οι δε μαθητές θα λένε: ήρθε νέο αίμα στο σχολείο!!! Αυτή είναι πολύ νέα, έχει την ηλικία της γιαγιάς μου! :o 8)
;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2317 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:33:23 μμ »
Εγώ ξέρω ότι και τα σεμινάρια 400 ωρών της ειδικής αγωγής καταργήθηκαν από το 2010 και μετά, αλλά σε αυτούς που ήδη τα είχαν τους τα αναγνωρίζουν ακόμα και τους διασφάλισαν πλήρως με το να προσλαμβάνονται χάρης σε αυτά οι ίδιοι και οι ίδιοι από τους πίνακες αναπληρωτών της ειδικής αγωγής. Ας καταργήσουν λοιπόν και τον ΑΣΕΠ αλλά ας αφήσουν τα μόρια σε όσους έχουν επιτυχίες σε αυτόν ως τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2318 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:40:51 μμ »
Eγώ πάντως βλέπω ότι από αυτούς τους πίνακες τόσα χρόνια έχει περάσει και η κουτσή Μαρία,η οποία βολεύτηκε μια χαρά
και αυτοί που είναι μέχρι 30 χρονών ή όσοι θα αποφοιτήσουν στο μέλλον,δε θα έχουν στον ήλιο μοίρα.
Και εξηγούμαι:

-Όταν έχεις 3 φορές ευκαιρία να περάσεις στην σχολή που επιθυμείς αλλά δεν μπορείς..Τι κάνεις;
Δεν δέχεσαι φυσικά αυτό τον τρόπο αξιολόγησης,πας στο Κοσλοντούι,την Κοστάνζα και το Νις και παίρνεις(για να μην χρησιμοποιήσω άλλο ρήμα) το πτυχίο σου(ναι,εκείνο που η υπανάπτικτη Τουρκία δεν αναγνωρίζει) και συμμετέχεις ισότιμα στους πίνακες.
Φυσικά αν είσαι από μεγάλο τζάκι,μπορείς να πάρεις απευθείας μεταγραφή,από Βουλγαρία και Ρουμανία,σε Α.Π.Θ.,Ιατρική,Πολυτεχνείο, στην υγειά των κορόιδων που διάβαζαν για να μπουν..

-Όταν θέλεις να γίνεις βρεφονηπιοκόμος;Κανένα πρόβλημα..
2ετές ιδιωτικό ΙΕΚ,κανένα σεμινάριο και άντε διορισμός στο σχολείο.(Αυτό το παράδειγμα είναι από το συγγενικό μου περιβάλλον)

Βαριέμαι να γράψω και άλλα...
Όλοι τα ξέρετε,κάποιοι ίσως θίγεστε και προσωπικά αλλά δεν με νοιάζει καθόλου.
Οι "παραθυράκηδες" παντώς τύπου,πάντοτε μου δημιουργούσαν αποστροφή.

Οπότε πριν γίνει όλος αυτός ο κακός χαμός,έπρεπε να δούμε,ποιοι εχουν περάσει από αυτούς τους πίνακες.


Αλλά στην Ελλάδα,όταν τολμάει κάποιος να σε αξιολογήσει και δε σε συμφέρει, ψάχνεις το παράθυρο..

Έτσι κάπως κόλλησε η κατάσταση στους πίνακες,έτσι κάπως είχα πέρσι συνάδελφο που δεν μου έδινε τίποτα χειρόγραφο,
γιατί η ορθογραφία του είναι χειρότερη από των μαθητών..
Να 'ναι καλά το word.

Οπότε το μόνο που έχω να πω για τους πίνακες είναι:"Κουτσοί,στραβοί,στον Άγιο Παντελεήμονα.."

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 04:52:59 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2319 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:56:51 μμ »
@Aris,

κουτσοί "στραβοί";; Αυτό για τη αρχόμενη πρεσβυωπία πολλών που είναι στους πίνακες δεν έπρεπε να το πεις!!
Θύμωσα...  >:(  :o

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2320 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 05:20:47 μμ »
Ε και βεβαια δεν ειναι δικαιο!Ειναι δικαιο για παραδειγμα να δουλευουν οι ιδιοι και οι ιδιοι ως μονιμοι και εγω να μην εχω την ευκαιρια να διοριστω;Ας τους ξεδιορισουν!Τι αλλο θα ακουσουμε...

νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι δεν είπα αυτό, ούτε χρειάζονται ειρωνίες...Είναι πολύ απλό και σωστό αυτό που λέω.  Οι νέοι χρειάζονται την ευκαιρία να κάνουν κάτι, να δουλέψουν,να δοκιμαστούν. Όταν δουλεύουν οι ίδιοι και οι ίδιοι, δε δίνεται καμία διέξοδος και καμία ευκαιρία στους υπόλοιπους και αυτό, ναι, αν θες τη γνώμη μου, δεν είναι δίκαιο. Όλοι έχουν δικαίωμα στην ευκαιρία. Και δε μιλαω για μένα, ευτυχώς εγώ ήμουν από τους τυχερούς και δουλεύω στον κλάδο μου 4 συνεχόμενα χρόνια. Μιλάω για φίλους που τελειώσαν τώρα και δεν έχουν την παραμικρή ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2321 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 05:26:19 μμ »
Aυτό lilium το λες επειδή είσαι γεννημένη το 1987.Τι να πουν και αυτοί που γεννήθηκαν μια δεκαετια πιο πίσω...θεωρώ όμως ότι όλα είναι θέμα πολιτικής βούλησης. Όλοι θα μπόρούσαν να τακτοποιηθούν αλλά κάποιοι δεν το θέλουν...
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2322 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 05:29:19 μμ »
σαφώς! Εγώ δε μιλάω για μένα....οι νεότεροι όμως έχουν μεγάλο πρόβλημα, γιατί δε θα έχουν καν την ευκαιρία να πάνε ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές ή να δώσουν ασεπ. Δε λέω κάτι παραλογο. Λέω ότι, όσο δύκολα κι αν είναι τα πράγματα, πρέπει να τους δοθεί μια ευκαιρία. Θα πρεπε να γίνει κάποια στγμή ένας ασεπ, και μένα αυτό που λέω δε με συμφέρει γιατί μπορεί να μη γράψω καλά και να αποκλειστώ. Βλέπω όμως τους φίλους μου που τελειώνουν τώρα και σκέφτομαι τι θα γινόταν αν ήμουν στη θέση τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 05:31:36 μμ από lilium1987 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2323 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 05:32:13 μμ »
Aυτό lilium το λες επειδή είσαι γεννημένη το 1987.Τι να πουν και αυτοί που γεννήθηκαν μια δεκαετια πιο πίσω...θεωρώ όμως ότι όλα είναι θέμα πολιτικής βούλησης. Όλοι θα μπόρούσαν να τακτοποιηθούν αλλά κάποιοι δεν το θέλουν...
Η πολιτική βούληση δεν εμφανίζεται από μόνη της στην Ελλάδα. Υπάρχει ανάλογα με τις πιέσεις που δέχεται η κάθε κυβέρνηση από την ομάδα που θέλει να βολευτεί. Μην θεωρούμε ότι ένα πρωί ξυπνά ο Υπουργός και λέει "σήμερα λέω να καταργήσω τον ΑΣΕΠ". Κάποιες ομάδες έχουν πιέσει προς αυτή την κατεύθυνση πιο πριν, γιατί αυτό τις βολεύει. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 966
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 987
Σύνολο: 997

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.