*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι δ' φουρνιάς  (Αναγνώστηκε 61862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 08:41:06 μμ »
απιθανο δε θεωρω τιποτα εδω που εχουμε φτασει, αλλα πιστευω οτι αν θελησουν να αραιωσουν κοσμο πρωτα θα εφαρμοσουν την εφεδρεια για οσους ειναι κοντα στη συνταξη και επομενως ο μισθος τους ειναι υψηλοτερος απ'το μισθο των νεοδιοριστων και μετα ολα τ'αλλα. τους συμφερει να φυγουν πρωτοι αυτοι που κοστιζουν πολυ στον προυπολογισμο. απο κει και περα κανεις δεν ειναι σιγουρος για τη θεση του. και αυτο που λες για τον δοκιμο λογικο μου ακουγεται. σε διοριζουμε επειδη πρεπει, σε δοκιμαζουμε 2 χρονια, δε μας κανεις (δηλ. δεν εχουμε να σε πληρωνουμε), κοβεσαι. πολυ βολικο...και απο την υποχρεωση βγαινουν με το να μας διορισουν και γλιτωνουν και τους μισθους μας αφου κριθουμε ακαταλληλοι.
βρε μπας και τους βαζουμε ιδεες τωρα?  ::)
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 10:54:58 μμ »
Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες. Έχουν αλλάξει τα πάντα μέσα σε πολύ μικρό διάστημα. Το αν αξίζει να διοριστεί κανείς το κρίνει ο καθενας μόνος του με βάση πολλά προσωπικά/οικογενειακά/οικονομικά κριτήρια.
Πιστέυεις ότι θα μας διορίσουν κάποια στιγμή σίγουρα? Εμένα δε θα μου φαινόταν περίεργο να βρουν κάποιο παραθυράκι είτε αφού διοριστούμε, όπως ανέφερα παραπάνω, είτε και πριν ακόμα διοριστούμε, ώστε να μας στείλουν σπίτια μας.
Σίγουρα τραγικό, αλλά θα πέφταμε από τα σύννεφα αν γινόταν κάτι τέτοιο?

Αυτό που θέλω να ξέρω, υπάρχουν άτομα - διοριστέοι ΑΣΕΠ ή άλλης κατηγορίας, που μπορούν πλέον να πουνε κατηγορηματικά ότι θα διοριστούν? (όποτε και αν γίνει αυτό).
Ναι θα μας διορίσουν σίγουρα. Αν το αφήσουμε στο χέρι τους δεν ξέρουμε πότε θα δεήσουν, για αυτό το πήγαμε νομικά το θέμα και έτσι είμαστε πλήρως κατοχυρωμένοι για ό,τι χάνουμε σε όλη αυτή τη "μεταβατική" περίοδο.
ΝΑΙ όλοι οι διοριστέοι ΑΣΕΠ μπορούμε να πούμε κατηγορηματικά ότι θα διοριστούμε. Οι άλλες κατηγορίες διοριστέων δεν ξέρω τι πιστεύουν ή τι ελπίζουν, αλλά όσο είναι κατοχυρωμένοι οι ασεπίτες δεν είναι κανείς!
Αυτή είναι η άποψή μου και αφήνω περιθώριο διορισμού μόνο για το 40% που διορίζεται παρέα με το 60%...

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 02:12:28 πμ »
Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες. Έχουν αλλάξει τα πάντα μέσα σε πολύ μικρό διάστημα. Το αν αξίζει να διοριστεί κανείς το κρίνει ο καθενας μόνος του με βάση πολλά προσωπικά/οικογενειακά/οικονομικά κριτήρια.
Πιστέυεις ότι θα μας διορίσουν κάποια στιγμή σίγουρα? Εμένα δε θα μου φαινόταν περίεργο να βρουν κάποιο παραθυράκι είτε αφού διοριστούμε, όπως ανέφερα παραπάνω, είτε και πριν ακόμα διοριστούμε, ώστε να μας στείλουν σπίτια μας.
Σίγουρα τραγικό, αλλά θα πέφταμε από τα σύννεφα αν γινόταν κάτι τέτοιο?

Αυτό που θέλω να ξέρω, υπάρχουν άτομα - διοριστέοι ΑΣΕΠ ή άλλης κατηγορίας, που μπορούν πλέον να πουνε κατηγορηματικά ότι θα διοριστούν? (όποτε και αν γίνει αυτό).
Ναι θα μας διορίσουν σίγουρα. Αν το αφήσουμε στο χέρι τους δεν ξέρουμε πότε θα δεήσουν, για αυτό το πήγαμε νομικά το θέμα και έτσι είμαστε πλήρως κατοχυρωμένοι για ό,τι χάνουμε σε όλη αυτή τη "μεταβατική" περίοδο.
ΝΑΙ όλοι οι διοριστέοι ΑΣΕΠ μπορούμε να πούμε κατηγορηματικά ότι θα διοριστούμε. Οι άλλες κατηγορίες διοριστέων δεν ξέρω τι πιστεύουν ή τι ελπίζουν, αλλά όσο είναι κατοχυρωμένοι οι ασεπίτες δεν είναι κανείς!
Αυτή είναι η άποψή μου και αφήνω περιθώριο διορισμού μόνο για το 40% που διορίζεται παρέα με το 60%...

...αν υπάρχει κράτος και νόμοι μέχρι τότε! Προσωπικά είναι αισιόδοξη, αλλά το "σίγουρα" δεν μπορώ να το ξεστομίσω με όσα έχω δει τελευταία. Η ουσία είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς, απλά αναμένουμε.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 02:22:46 πμ »
...αν υπάρχει κράτος και νόμοι μέχρι τότε! Προσωπικά είναι αισιόδοξη, αλλά το "σίγουρα" δεν μπορώ να το ξεστομίσω με όσα έχω δει τελευταία. Η ουσία είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς, απλά αναμένουμε.
Και κράτος θα υπάρχει και νόμοι θα υπάρχουν (τουλάχιστον το ΑΣΕΠ δεν πρόκειται να καταργηθεί).
Όπως φαίνεται οι πολιτικοί μας φρόντισαν να υπάρχει η Ελλάδα έστω και με χαμηλότερο βιωτικό επίπεδο.
Ακόμα κι αν διώξουμε την τρόικα και φύγουμε στη δραχμή, πράγμα αδιανόητο που το αποκλείω, πάλι θα υπάρχει μια συνέχεια...δε γίνεται να τα καταλύσουμε όλα. Η Ελλάδα ακόμα και μετά από ένα default θα συνεχίσει να υπάρχει...έστω και αν δε λειτουργούν όλα ομαλά και θα χρειάζεται αρκετός καιρός να μπούμε σε ρέγουλα.

Κοινώς σε κάθε περίπτωση διοριζόμαστε σίγουρα. Εφόσον θα μείνουμε στο ευρώ θα γίνει σχετικά σύντομα ο διορισμός, δε θα παίξει το β΄σενάριο με το χρόνο προσαρμογής που θα χρειάζεται η χώρα στα νέα οικονομικά δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:12 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 03:35:29 μμ »
Σχετικά με την κουβέντα που έγινε πιο πάνω, η δουλειά του εκπαιδευτικού δεν είναι εξορισμού και γενικά δύσκολη. Το αν είναι δύσκολη ή εύκολη εξαρτάται από την κάθε περίπτωση, από την "δυσκολία" των μαθητών, την υπευθυνότητα και τον επαγγελματισμό του εκπαιδευτικού και την επίβλεψη που έχει από τον προϊστάμενο του.
Έχω υπάρξει σε ειδικό σχολείο (ΕΕΕΕΚ)  που ο πληροφορικός το μόνο που έκανε ήταν να βάζει στα παιδάκια έτοιμα cd-rom με παιχνίδια από περιοδικά πληροφορικής απλά για να χαζεύουν σε μία οθόνη ώσπου να χτυπήσει το κουδούνι και έχω υπάρξει σε ΕΠΑΛ που ο διευθυντής επέβλεπε την εξέλιξη της ύλης σε όλα τα μαθήματα πανελληνίων και έκανε εφόδους στις τάξεις για να δει ότι γίνεται το μάθημα κανονικά.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 03:37:41 μμ »
...αν υπάρχει κράτος και νόμοι μέχρι τότε! Προσωπικά είναι αισιόδοξη, αλλά το "σίγουρα" δεν μπορώ να το ξεστομίσω με όσα έχω δει τελευταία. Η ουσία είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς, απλά αναμένουμε.
Και κράτος θα υπάρχει και νόμοι θα υπάρχουν (τουλάχιστον το ΑΣΕΠ δεν πρόκειται να καταργηθεί).
Όπως φαίνεται οι πολιτικοί μας φρόντισαν να υπάρχει η Ελλάδα έστω και με χαμηλότερο βιωτικό επίπεδο.
Ακόμα κι αν διώξουμε την τρόικα και φύγουμε στη δραχμή, πράγμα αδιανόητο που το αποκλείω, πάλι θα υπάρχει μια συνέχεια...δε γίνεται να τα καταλύσουμε όλα. Η Ελλάδα ακόμα και μετά από ένα default θα συνεχίσει να υπάρχει...έστω και αν δε λειτουργούν όλα ομαλά και θα χρειάζεται αρκετός καιρός να μπούμε σε ρέγουλα.

Κοινώς σε κάθε περίπτωση διοριζόμαστε σίγουρα. Εφόσον θα μείνουμε στο ευρώ θα γίνει σχετικά σύντομα ο διορισμός, δε θα παίξει το β΄σενάριο με το χρόνο προσαρμογής που θα χρειάζεται η χώρα στα νέα οικονομικά δεδομένα.
Λάζαρε υπάρχει πια πολύ έντονα το σενάριο ότι το ευρώ θα γίνει πια τόσο "βαρύ" για την Ελλάδα που θα αποχωρίσει μόνη της από την Ευρωζώνη σε 2-3 χρόνια. Και ως τώρα όλα τα σενάρια που ακούγονταν, επαληθεύτηκαν. Αυτό βέβαια δεν το συνδέω με τον διορισμό της δ' φουρνιάς.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 03:52:29 μμ »
Λάζαρε υπάρχει πια πολύ έντονα το σενάριο ότι το ευρώ θα γίνει πια τόσο "βαρύ" για την Ελλάδα που θα αποχωρίσει μόνη της από την Ευρωζώνη σε 2-3 χρόνια. Και ως τώρα όλα τα σενάρια που ακούγονταν, επαληθεύτηκαν. Αυτό βέβαια δεν το συνδέω με τον διορισμό της δ' φουρνιάς.
Όλοι λένε ότι το να φύγουμε από το ευρώ θα είναι αυτοκτονία για την Ελλάδα και τους Έλληνες.
Σε 2-3 πιθανώς θα έχει εξελιχτεί το πράγμα τόσο πολύ με το χρέος και άλλων κρατών της Ευρωζώνης,
που θα προχωρήσουν και τα σενάρια περί οικονομικής ένωσης και συνεπώς και τα σενάρια περί ευρω-ομολόγου!
Αν λειτουργούμε σαν ομοσπονδία στην Ευρώπη κανένα κράτος δε θα θέλει να αποχωρήσει από την Ευρωζώνη,
όπως και καμιά από τις Πολιτείες των ΗΠΑ δεν αποχωρεί από τη δική τους ομοσπονδία. Σενάρια & υποθέσεις...

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 04:13:41 μμ »
Λάζαρε υπάρχει πια πολύ έντονα το σενάριο ότι το ευρώ θα γίνει πια τόσο "βαρύ" για την Ελλάδα που θα αποχωρίσει μόνη της από την Ευρωζώνη σε 2-3 χρόνια. Και ως τώρα όλα τα σενάρια που ακούγονταν, επαληθεύτηκαν. Αυτό βέβαια δεν το συνδέω με τον διορισμό της δ' φουρνιάς.
Όλοι λένε ότι το να φύγουμε από το ευρώ θα είναι αυτοκτονία για την Ελλάδα και τους Έλληνες.
Σε 2-3 πιθανώς θα έχει εξελιχτεί το πράγμα τόσο πολύ με το χρέος και άλλων κρατών της Ευρωζώνης,
που θα προχωρήσουν και τα σενάρια περί οικονομικής ένωσης και συνεπώς και τα σενάρια περί ευρω-ομολόγου!
Αν λειτουργούμε σαν ομοσπονδία στην Ευρώπη κανένα κράτος δε θα θέλει να αποχωρήσει από την Ευρωζώνη,
όπως και καμιά από τις Πολιτείες των ΗΠΑ δεν αποχωρεί από τη δική τους ομοσπονδία. Σενάρια & υποθέσεις...
Το θέμα είναι ότι στην περίπτωση της Ελλάδας είναι όλοι πεπεισμένοι ότι πολύ κακώς μπήκε στην "ομοσπονδία", που βέβαια δεν είναι ομοσπονδία αφού εκτός από προβληματική οικονομική ένωση δεν μπόρεσε να γίνει ποτέ και πολιτική.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 05:08:55 μμ »
Δεν πειράζει. Το ξέρανε ότι δεν είμασταν έτοιμοι και μας βάλανε επειδή είχαν συμφέρον. Τώρα ας δώσουνε πίσω μέρος από τα κέρδη που είχαν επειδή είμασταν μέσα στην ευρωζώνη για να έχουν πολλούς καταναλωτές.

Αν θέλει κάποιος συνέχεια αυτής της συζήτησης, ας το κανει με pm...είμαστε εκτός θέματος!

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #135 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 12:10:39 μμ »
Τα μέτρα του υπουργείου Παιδείας
Μαχαίρι στις αποσπάσεις, ελάχιστες οι προσλήψεις

Κύκλοι του υπουργείου Παιδείας επισημαίνουν ότι οι εκπαιδευτικοί εξαιρούνται ρητώς από το καθεστώς «προσυνταξιοδοτικής» εφεδρείας και ότι δεν υπάρχει στον σχεδιασμό του υπουργείου Παιδείας πιθανή ένταξή τους στο άμεσο μέλλον.

Σήμερα υπηρετούν ως μόνιμοι περίπου 185.000 δάσκαλοι και καθηγητές μέσης εκπαίδευσης. Στο πλαίσιο της αναδιοργάνωσης των υπηρεσιών του υπουργείου Παιδείας, περίπου 10.000 εκπαιδευτικοί επέστρεψαν στα σχολεία από τις θέσεις που είχαν αποσπασθεί.

Σύμφωνα με στοιχεία του αρμόδιου υπουργείου, τα δύο τελευταία χρόνια συνταξιοδοτήθηκαν 16.500 εκπαιδευτικοί και προσελήφθησαν μόνο 3.400, ενώ μειώθηκαν κατά 25% οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί σε σχέση με το 2010.

Η πρώτη φάση για τον εξορθολογισμό στη διαχείριση του ανθρώπινου δυναμικού της εκπαίδευσης ολοκληρώθηκε φέτος το φθινόπωρο με τη συγχώνευση των σχολείων.

Η αναλογία προσλήψεων- αποχωρήσεων, η οποία μετατράπηκε από «1 προς 5» το 2010 σε «1 προς 10» στα μέσα του 2011, δημιουργεί επιπρόσθετα προβλήματα στην αναπλήρωση του εκπαιδευτικού προσωπικού και τη λειτουργία των σχολείων, ενώ δεν αποκλείεται να συμφωνηθεί νέο πάγωμα προσλήψεων για το 2012.

http://www.mpratis.gr/index.php/2011-01-06-08-20-40/504--20000-
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #136 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 05:16:05 μμ »
Νέο πάγωμα σημαίνει μηδενικές προσλήψεις, ειδικά για τις ειδικότητες που έμειναν εκτός και φέτος

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 08:19:53 μμ »
’ντε εμάς μας έχουν γραμμένους, αλλά ούτε δασκάλους θα πάρουν;

http://www.pde.gr/index.php?page=3690

Η έννοια του αναπληρωτή παίρνει άλλη σημασία τελευταία...

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 08:23:05 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι μας έχουν ξεχάσει τελείως. Σαν να μην υπάρχουμε ένα πράμα.....

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι δ' φουρνιάς
« Απάντηση #139 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 09:25:36 μμ »
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2104072

Και έχεις κι αυτούς να σου λένε ότι δεν είναι ένθερμοι υπέρ των διαγωνισμών! Μου φαίνεται πως στην ΟΛΜΕ δεν έχουν καταλάβει ακόμα πού έχει η αχλάδα την ουρά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160586
  • Σύνολο θεμάτων: 19221
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.