*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ 2008-2009  (Αναγνώστηκε 32915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 27, 2008, 08:28:51 πμ »
Γεια!

Μπορεί να μου πεί κάποιος τα θετικά του να κάνει κανείς αίτηση για ΠΔΣ? Δε μπορώ να αποφασίσω και η προθεσμία λήγει σύντομα! Μετράει ως προϋπηρεσία για τον ΑΣΕΠ (δίνει μόρια)?Εγώ μόλις πήρα πτυχίο, έχω ελπίδες να κληθώ για ΠΔΣ?

Ευχαριστώ!!!!!!
:-\
Η προϋπηρεσία που θ'αποκτήσεις στην ΠΔΣ θα υπολογιστεί κανονικά. Αυτό σημαίνει πως στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών θ'ανέβεις θέσεις. Γιατί να μην το κάνεις? Οι ώρες απασχόλησης άλλωστες είναι τόσο λίγες (ίσως 2 ή 3) που δε θα χρειαστεί να αλλάξεις δραματικά το υπόλοιπο πρόγραμμά σου. Όπως όμως επεσήμαναν οι συνάδελφοι, είναι και λίγο θέμα μπάρμπα στην Κορώνη. Παρ'όλ'αυτά, τι έχεις να χάσεις αν υποβάλλεις τις αιτήσεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:21 »

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 27, 2008, 11:25:00 πμ »
εάν κάποιος δουλεύει σε ΠΔΣ έχει το δικαίωμα να δουλέψει και σε ολοήμερο? Τι ώρες περίπου γίνεται η ΠΔΣ?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 27, 2008, 11:55:49 πμ »
έχεις δικαίωμα να δουλέψεις ως  11 ώρες στην δευτεροβάθμια και ως 12 ώρες στη πρωτοβάθμια
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος Χριστινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 27, 2008, 11:59:52 πμ »
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΔΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΕΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:21 »

Αποσυνδεδεμένος liliput

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • wisest is he, who knows he knows not
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:16:04 μμ »
Να κάνεις αίτηση γιατί και η ΠΔΣ δίνει μόρια. Δεν ξέρω ακριβώς πόσα, αλλά δίνει. Απ'ότι ακούω βέβαια είναι δύσκολο να σε καλέσουν αν δεν έχεις μέσο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. ;)

Η προϋπηρεσία που θ'αποκτήσεις στην ΠΔΣ θα υπολογιστεί κανονικά. Αυτό σημαίνει πως στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών θ'ανέβεις θέσεις. Γιατί να μην το κάνεις? Οι ώρες απασχόλησης άλλωστες είναι τόσο λίγες (ίσως 2 ή 3) που δε θα χρειαστεί να αλλάξεις δραματικά το υπόλοιπο πρόγραμμά σου. Όπως όμως επεσήμαναν οι συνάδελφοι, είναι και λίγο θέμα μπάρμπα στην Κορώνη. Παρ'όλ'αυτά, τι έχεις να χάσεις αν υποβάλλεις τις αιτήσεις?


ευχαριστώ!!! λέω να δοκιμάσω κ γω την τύχη μου  :)

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:39:49 μμ »
εάν κάποιος δουλεύει σε ΠΔΣ έχει το δικαίωμα να δουλέψει και σε ολοήμερο? Τι ώρες περίπου γίνεται η ΠΔΣ?
Η ΠΔΣ γίνεται(περίπου) τις ώρες που γίνεται και το Ολοήμερο.
Η μόνη λύση είναι η εξής:Ολοήμερο τις δύο πρώτες ώρες και μετά ΠΔΣ  ;)

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:02:15 μμ »
Στην αίτηση της ΄Δ Αθήνας υπάρχει το ίδιο λάθος με αυτό που υπήρχε για τις αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων σχετικά με την εργασία στα φροντιστήρια. Τηλ. από το πρωί αλλάόλο βουίζει και θα τους στείλουμε ως ΠΕΑΕ αίτημα διόρθωσης. Αν κανείς το έχει δει και σε άλλες διευθύνσεις, ας ενημερώσει εδώ και φυσικά κανείς να μην το συμπληρώσει

Αποσυνδεδεμένος liliput

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • wisest is he, who knows he knows not
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:03:05 μμ »
και άλλη μια ερώτηση: ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση στα σχολεία της περιοχής μου. Είδα από το απολυτήριό μου σε ποιά διεύθυνση και σε ποιο γραφείο ανήκει το σχολείο μου, αλλά για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. πώς μπορώ να το μάθω? και επίσης, αν δεν ανήκουν στο ίδιο γραφείο με του σχολείου μου, θα χρειαστεί να κάνω ξεχωριστή αίτηση στο καθένα διαφορετικό γραφείο?? ρωτάω για να ξέρω πόσα αντίγραφα πτυχίου να κουβαλάω. Ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:04:27 μμ »
εάν κάποιος δουλεύει σε ΠΔΣ έχει το δικαίωμα να δουλέψει και σε ολοήμερο? Τι ώρες περίπου γίνεται η ΠΔΣ?
Εφόσον δεν ξεπερνάς το όριο των ωρών, επιτρέπεται. Το ολοήμερο γίνεται από τις 12:20 (για κάποιες ειδικότητες που διδάσκουν στην Α' και Β' Δημοτικού, όπως γυναστική πχ) και από τις 1:20-16:00 για τις υπόλοιπες τάξεις. Κάπου εκεί πραγματοποιείται και η ΠΔΣ, αλλά στάνταρ θα μπορέσεις να τα συνδυάσεις και τα 2.

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:04:46 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Γνωρίζει κανείς αν έχουν καταβληθεί τα χρήματα της ΠΔΣ στη Β αθηνας? Με τα ένσημα τί παίζει? Έχω ακούσει ότι τα στέλνουν ταχυδρομικώς. Ισχύει αυτό? Αν γνωρίζει κανείς ας διαφωτίσει κ εμάς τους καημένους! Ευχαριστώωωωωω ;)

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:09:06 μμ »
και άλλη μια ερώτηση: ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση στα σχολεία της περιοχής μου. Είδα από το απολυτήριό μου σε ποιά διεύθυνση και σε ποιο γραφείο ανήκει το σχολείο μου, αλλά για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. πώς μπορώ να το μάθω? και επίσης, αν δεν ανήκουν στο ίδιο γραφείο με του σχολείου μου, θα χρειαστεί να κάνω ξεχωριστή αίτηση στο καθένα διαφορετικό γραφείο?? ρωτάω για να ξέρω πόσα αντίγραφα πτυχίου να κουβαλάω. Ευχαριστώ!!!!

Αίτησ για ΠΔΣ κάνεις στη Διεύθυνση, όχι στο γραφείο. Μπορείς να την καταθέσεις στο γραφείο της περιοχής σου, αλλά η αίτηση θα διαβιβαστεί στη Διεύθυνση. Δε χρειάζεται λοιπόν να κάνεις 5 αιτήσεις στη Γ' Αθήνας πχ επειδή έχει 5 γραφεία, αρκεί μία γιατί απευθύνεται συνολικά σε όλα τα σχολεία που υπάγονται στη Διεύθυνση. Επίσης τους ήρθε εγκύκλιος που προβλέπει και την συστημένη ταχυδρομική αποστολή των αιτήσεων για ΠΔΣ. Άρα ίσως δε χρειαστεί να τρέξεις καθόλου, παρά μόνο ως το ταχυδρομείο!

Αποσυνδεδεμένος liliput

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • wisest is he, who knows he knows not
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:16:56 μμ »
και άλλη μια ερώτηση: ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση στα σχολεία της περιοχής μου. Είδα από το απολυτήριό μου σε ποιά διεύθυνση και σε ποιο γραφείο ανήκει το σχολείο μου, αλλά για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. πώς μπορώ να το μάθω? και επίσης, αν δεν ανήκουν στο ίδιο γραφείο με του σχολείου μου, θα χρειαστεί να κάνω ξεχωριστή αίτηση στο καθένα διαφορετικό γραφείο?? ρωτάω για να ξέρω πόσα αντίγραφα πτυχίου να κουβαλάω. Ευχαριστώ!!!!

Αίτησ για ΠΔΣ κάνεις στη Διεύθυνση, όχι στο γραφείο. Μπορείς να την καταθέσεις στο γραφείο της περιοχής σου, αλλά η αίτηση θα διαβιβαστεί στη Διεύθυνση. Δε χρειάζεται λοιπόν να κάνεις 5 αιτήσεις στη Γ' Αθήνας πχ επειδή έχει 5 γραφεία, αρκεί μία γιατί απευθύνεται συνολικά σε όλα τα σχολεία που υπάγονται στη Διεύθυνση. Επίσης τους ήρθε εγκύκλιος που προβλέπει και την συστημένη ταχυδρομική αποστολή των αιτήσεων για ΠΔΣ. Άρα ίσως δε χρειαστεί να τρέξεις καθόλου, παρά μόνο ως το ταχυδρομείο!

god bless you!!! ευχαριστωωωώ!!!! ναι, έχεις δίκιο βλακείες λέω.... I'm new to town ;)

Αποσυνδεδεμένος zena0301

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, πε02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:36:25 μμ »
Καλησπερα...αραγε μπορούμε να καταθεσουμε αιτησεις για πδσ σε 2 νομαρχιες?αν ξερει καποιος,ας μου απαντησει.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:41:03 μμ »
Μπορείς να τις καταθέσεις παντού!! Σε όλες τις Διευθύνσεις της χώρας. 58 είναι, αν θυμάμαι καλά. Το έκανε φέτος η αδελφή μου. Βρήκε ένα γενικό έντυπο αίτησης, το συμπλήρωνε και το έστελνε ταχυδρομικά στην αντίστοιχη Διέυθυνση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.