*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #224 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:52:05 μμ »
εγω ειπα οτι απο τη στιγμη που ευνοειται ο κλαδος του ιστορικου αρχαιολογικου με τοσο εξειδικευμενα θεματα ιστοριας θα επρεπε να εξεταζονται ολα τα αντικειμενα αν προκειται να συνεχιστει αυτο το θεατρο του παραλογου..

πως καταλαβατε ρε παιδια οτι οι του ιστορικου ευνοουνται?
νομιζετε οτι οι ιστορικοι ξερουν τετοιες ελεεινες λεπτομερειες?
ισα ισα που οι του ιστορικου,ενω πονταρουν να πιασουν καλο βαθμο στην ιστορια,παιρνουν ενα 50αρι με το ζορι,κ αν δε γραψουν καλα στα νεα κ τα αρχαια που δεν ειναι το καλο τους χαρτι,κοβονται!
ενω οι υπολοιποι με ενα καλο βαθμο στα αρχαια που ειναι καλοι,οσο κ να γραψουν ιστορια,τη βαση θα την πιασουν!
ε οχι κ ευνοημενοι........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:30:47 »

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:56:02 μμ »
Ίσα ίσα οι του ιστορικού είναι οι πλέον αδικημένοι, αν και εγώ είμαι Φ.Π. ....Εμείς κάτι θυμόμαστε από παιδαγωγικά που είναι και το 50 % του διαγωνισμού, οι κλασικοί κάτι παραπάνω θυμούνται από αρχαία και οι νεοελληνιστές από νέα....Οι καημένοι οι ιστορικοί ό, τι και να διάβασαν στο Πανεπιστήμιο είναι αδύνατο να θυμούνται τόσες λεπτομέριες ....εξακολουθούν να διαβ'αζουν την ιστορία όπως όλοι μας!!! 
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:57:49 μμ »
εγω ειπα οτι απο τη στιγμη που ευνοειται ο κλαδος του ιστορικου αρχαιολογικου με τοσο εξειδικευμενα θεματα ιστοριας θα επρεπε να εξεταζονται ολα τα αντικειμενα αν προκειται να συνεχιστει αυτο το θεατρο του παραλογου..

πως καταλαβατε ρε παιδια οτι οι του ιστορικου ευνοουνται?
νομιζετε οτι οι ιστορικοι ξερουν τετοιες ελεεινες λεπτομερειες?
ισα ισα που οι του ιστορικου,ενω πονταρουν να πιασουν καλο βαθμο στην ιστορια,παιρνουν ενα 50αρι με το ζορι,κ αν δε γραψουν καλα στα νεα κ τα αρχαια που δεν ειναι το καλο τους χαρτι,κοβονται!
ενω οι υπολοιποι με ενα καλο βαθμο στα αρχαια που ειναι καλοι,οσο κ να γραψουν ιστορια,τη βαση θα την πιασουν!
ε οχι κ ευνοημενοι........

Σωστά.Εγώ έχω τελειώσει ιστορικό-αρχαιολογικό και παροτι είχα διαβάσει καλά ιστορία οριακά ειμαι στο 50.
Η πλάκα είναι οτι στα αρχαία έγραψα αρκετά καλά και στα ψυχοπαιδαγωγικά μάλλον άριστα.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:01:25 μμ »

εμείς του νεοελληνικού νομιζετε μαθαίναμε ποιός έχει ψευδώνυμο και ποιος εχ...ε με το συμπάθειο?? αφήστε...όλοι μας είμαστε αδικημενοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:30:47 »

Αποσυνδεδεμένος margitan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:03:09 μμ »
.............Ειλικρινά λυπάμαι που ξεφύγαμε απο το topic, αυτό όμως που είναι το πιο λυπητερό είναι ότι ενω μας πολεμάνε από παντού (ασεπ, τρίτεκνοι, οαεδιτες κλπ) τώρα βλέπω ότι δεχόμαστε τα πυρα εκ των ένδω που είναι αξιοθρήνητο!!!!!!!!!!!! Μωρε καλά λένε στα σχολεία οτι είμαστε ο κλάδος με τη μεγαλυτερη φαγωμάρα!!!!!!! Stroumfita κουκλίτσα μου αν είναι με τα δικά σου μυαλά οι μέλλοντες συνάδερφοί μου σου παραχωρώ τη θέση μου στον ασεπ...........Παραμερίζουμε ποιητά για να περάσετε!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:05:14 μμ »
ΤΕλικά στην ερώτηση με το μέτρο στα νέα, ποια ήταν η σωστή απάντηση;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:06:35 μμ »
όχι οτι δεν έγινε λόγος στη Λοζάνη για τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου.. έγινε και παρα έγινε ..για όλα τα νησια μάλιστα..
όσο για την Τουρκία μας ενδιαφέρει η αντίδρασή της γιατί απ αυτήν θα τα πέρναμε ,αν δε συμφωνούσε , που δε συμφώνησε με τη διακοίνωση, τότε τι νόημα είχε?
συγνώμη που επιμένω τόσο αλλά πριν απ τον ασεπ το είχα ψάξει πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα και γι αυτό το πήρα τόσο ζεστά ..
και από ΙΕΕ αυτό κατάλαβα ότι έγινε. είμαι περίεργη τι απάντηση θα δώσουν..

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #231 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:09:43 μμ »
Εμ, γι' αυτό λέω ότι σε ένα σύστημα που εξ αρχής αδικεί, τί μπορεί να περιμένει κανείς... 4 χρόνια στο Φιλολογικό με ειδίκευση στη Γλωσσολογία... και δε σώθηκε ένας χριστιανός να πει "ρε παιδιά, αυτοί που θα βγουν από κει μέσα, πρέπει να κάνουν και ενα μάθημα Ιστορίας σωστό..." Έστω και σαν επιλογή!!! 8 εξάμηνα σχολής, 4 χρόνια και είχαμε μόνο την παθολογία πολιτευμάτων του ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥ εκείνου ανθρώπου (δεν τον λέω καθηγητή), που μόνο αυτό δεν ήταν! Ενα μάθημα ιστορίας; Σε ποιο να το πεις να το πιστέψει; Αλλά και στους υπολοιπους κλάδους... λέμε Νεοελληνική Λογοτεχνία... πήξαμε στα πτωχοπροδρομικά, το Μηνιάτη άντε και στον Ερωτόκριτο και τον Σολωμό. Εκεί!! Η Νεοελληνική Λογοτεχνία σταματά στην επτανησιακη σχολή! Και πολύ μας είναι!!

Τί να λέμε λοιπόν εμείς του "καταξιωμένου" Φιλολογικού; Ότι είμαι ανώτεροι από τους άλλους; Σε τί ακριβώς να είμαστε ανώτεροι;

Από τον καθένα μας εξαρτάται πώς θα διαχειριστεί την ειδικότητα και το καθηκον που έχει απέναντι στους μαθητές που έχει ή θα έχει στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #232 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:15:02 μμ »
όχι οτι δεν έγινε λόγος στη Λοζάνη για τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου.. έγινε και παρα έγινε ..για όλα τα νησια μάλιστα..
όσο για την Τουρκία μας ενδιαφέρει η αντίδρασή της γιατί απ αυτήν θα τα πέρναμε ,αν δε συμφωνούσε , που δε συμφώνησε με τη διακοίνωση, τότε τι νόημα είχε?
συγνώμη που επιμένω τόσο αλλά πριν απ τον ασεπ το είχα ψάξει πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα και γι αυτό το πήρα τόσο ζεστά ..
και από ΙΕΕ αυτό κατάλαβα ότι έγινε. είμαι περίεργη τι απάντηση θα δώσουν..

Το κυρίως  θέμα δεν είναι ωστόσο με ποιά συνθήκη παραχωρήθηκαν τα νησιά, αλλά το γεγονος οτι 15500 υποψήφιοι και δεκάδες φροντιστήρια ψάχνουν στα κιτάπια τους απο το  σάββατο το απόγευμα για να βρουν την σωστή απάντηση και ακόμα δεν έχουν καταλήξει σε ένα συμπέρασμα.
Ο ανώνυμος ασεπιτης φιλόλογος όμως μέσα στο τετράωρο της εξέτασης, πρέπει να αποδείξει οτι είναι ετοιμοπόλεμος για διορισμό και να απαντάει οχι σε μία αλλά σε 70 και βάλε  ερωτήσεις.
Στον επόμενο διαγωνισμό θα μας βάλουν να καταπίνουμε και φωτιές την ώρα που απαντάμε για να τσεκάρουν και τις φυσικές μας δεξιότητες!

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #233 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:16:27 μμ »
Πρέπει ν' αλλάξουμε νούμερο δηλαδή, Νίκο;;;  :P :P Για να παραπέμψω και στη γνωστή διαφήμιση και να ευθυμήσουμε λιγάκι!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #234 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:19:17 μμ »
Πρέπει ν' αλλάξουμε νούμερο δηλαδή, Νίκο;;;  :P :P Για να παραπέμψω και στη γνωστή διαφήμιση και να ευθυμήσουμε λιγάκι!!!  ;D

χαχαχα πολύ καλό!
Κάπως έτσι...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #235 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:27:04 μμ »
όχι οτι δεν έγινε λόγος στη Λοζάνη για τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου.. έγινε και παρα έγινε ..για όλα τα νησια μάλιστα..
όσο για την Τουρκία μας ενδιαφέρει η αντίδρασή της γιατί απ αυτήν θα τα πέρναμε ,αν δε συμφωνούσε , που δε συμφώνησε με τη διακοίνωση, τότε τι νόημα είχε?
συγνώμη που επιμένω τόσο αλλά πριν απ τον ασεπ το είχα ψάξει πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα και γι αυτό το πήρα τόσο ζεστά ..
και από ΙΕΕ αυτό κατάλαβα ότι έγινε. είμαι περίεργη τι απάντηση θα δώσουν..

Το κυρίως  θέμα δεν είναι ωστόσο με ποιά συνθήκη παραχωρήθηκαν τα νησιά, αλλά το γεγονος οτι 15500 υποψήφιοι και δεκάδες φροντιστήρια ψάχνουν στα κιτάπια τους απο το  σάββατο το απόγευμα για να βρουν την σωστή απάντηση και ακόμα δεν έχουν καταλήξει σε ένα συμπέρασμα.
Ο ανώνυμος ασεπιτης φιλόλογος όμως μέσα στο τετράωρο της εξέτασης, πρέπει να αποδείξει οτι είναι ετοιμοπόλεμος για διορισμό και να απαντάει οχι σε μία αλλά σε 70 και βάλε  ερωτήσεις.
Στον επόμενο διαγωνισμό θα μας βάλουν να καταπίνουμε και φωτιές την ώρα που απαντάμε για να τσεκάρουν και τις φυσικές μας δεξιότητες!

την επομενη είπαμε: θα εξεταστούμε κ στη γεωγραφία της Ινδίας και στις στατιστικές μελέτες κ στην αστρονομία... κ στη μερα κ ώρα που γράφτηκε το κάθε έργο αρχαίας, βυζαντινής κ νεότερης λογοτεχνίας κ θα ξέρουμε κ τί καιρό έκανε εκείνη τη μέρα!!!!!!! προετοιμαστείτε!!! ;D
 μια λαική παροιμία λέει : " όποιος βρίσκει , κάνει..."

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #236 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:40:15 μμ »
όχι οτι δεν έγινε λόγος στη Λοζάνη για τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου.. έγινε και παρα έγινε ..για όλα τα νησια μάλιστα..
όσο για την Τουρκία μας ενδιαφέρει η αντίδρασή της γιατί απ αυτήν θα τα πέρναμε ,αν δε συμφωνούσε , που δε συμφώνησε με τη διακοίνωση, τότε τι νόημα είχε?
συγνώμη που επιμένω τόσο αλλά πριν απ τον ασεπ το είχα ψάξει πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα και γι αυτό το πήρα τόσο ζεστά ..
και από ΙΕΕ αυτό κατάλαβα ότι έγινε. είμαι περίεργη τι απάντηση θα δώσουν..

Δεν είπα ότι δεν έγινε λόγος για τα νησιά, είπα απλά ότι εφόσον με τη συνθήκη των Σεβρών - που προηγείται κατά 3 χρόνια -  η Ελλάδα έπαιρνε τα νησιά του Αιγαίου ( μαζί με την Ιμβρο και την Τένεδο) και εφόσον στο μεταξύ δεν τα έχασε, δεν μπορούμε να λέμε ότι τα πήρε με τη συνθήκη της Λοζάνης, απλά επειδή δεν της τα πήραν πίσω!!!
Τέλοσπάντων,το θέμα είναι ότι δε θα ΄πρεπε να βάζουν τόσο ασαφείς ερωτήσεις...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #237 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:41:47 μμ »
Εγώ θα στοιχηματίσω υπέρ της συνθήκης του Λονδίνου στην ερώτηση με τα νησιά του Αιγαίου .
Όχι πως είμαι σίγουρος , απλά πάω για την έκπληξη!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160696
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.