*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #672 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 03:08:58 μμ »
Εγώ πάντως σε προηγούμενη χρονιά εκανα: Αφού τα έχωσα σε διευθυντή Β)θμιας πήρα σε τοπικό κανάλι του οποίου δημοσιογράφος ήταν συμμαθητής μου. Τηλεφώνησε στον Διευθυντή κα του είπε πως θα βγω στα κανάλια! Παρεπιπτόντως αυτό το έκανα γιατί ισχυρίστηκαν πωε έχασαν την αίτησή μου! Μέσα σε ένα μισάωρο βρήκαν τόσο την αίτησή μου όσο και ώρες στην ΠΔΣ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:57:45 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #673 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 07:12:45 μμ »
Τι να πεις πια, έχουν ξεσαλώσει τελείως, δεν έχουν τσίπα.
Δεν ξέρετε πόσο έχω μετανιώσει που δεν έφυγα για μεταπτυχιακό στη Γαλλία, που το σκεφτόμουν σοβαρά και τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη. Να έμενα μόνιμα εκεί και να έρχομαι στο Ελλαδιστάν μόνο για σουβλάκια και δαντελωτά ακρογιάλια... γιατί κατά τ' άλλα ζούμε ακόμα στοην εποχή των κατσαπλιάδων και του Κωλέττη, δε βλέπω να έχουν αλλάξει πολλά απο τότε.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #674 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 08:28:03 μμ »
Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να γράψω αυτή τη στιγμή περισσότερα για το θέμα που υπάρχει, απλά να πω ότι η διόρθωση στους γεωλόγους έγινε με παρέμβαση του συλλόγου, την οποία και είχα ξεχάσει να στείλω εδώ για να "ανέβει". Άντε και στα δικά μας

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #675 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 10:09:40 μμ »
Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να γράψω αυτή τη στιγμή περισσότερα για το θέμα που υπάρχει, απλά να πω ότι η διόρθωση στους γεωλόγους έγινε με παρέμβαση του συλλόγου, την οποία και είχα ξεχάσει να στείλω εδώ για να "ανέβει". Άντε και στα δικά μας

Μακάρι.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:57:45 »

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #676 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 10:34:10 μμ »
Ρε, παιδιά δεν καταλαβαίνω τί προσδοκάμε από μια τέτοια αντίδραση. Είναι δυνατόν να δεχτεί ο ΑΣΕΠ να αναθεωρήσει απαντήσεις σε γραπτά που ήδη έχουν διορθωθεί ; Γιατί είναι σίγουρο ότι έχουν αρχίσει να διορθώνονται. Νομίζω πως είναι εντελώς ενέφικτο. Αν είναι να προσπαθήσουμε ,για να ...προσπαθήσουμε ,καλώς ! Είναι όμως παράλογο να πιστεύουμε πραγματικά ότι κάτι θα αλλάξει. Δυστυχώς ο ΑΣΕΠ έδειξε ότι δεν μπορεί να οργανώσει άψογα ένα διαγωνισμό. Αλλά αυτό δεν αλλάζει τώρα. Επαναλαμβάνω ότι αν αναθεωρηθούν οι ερωτήσεις που συζητάμε ,η βαθμολογία μου βελτιώνεται αισθητά. Αλλά δεν μπορώ να τρέφω φρούδες ελπίδες.
Πάει τελείωσε. Ας το αποδεχτούμε . Όχι μοιρολατρικά. Με αγανάκτηση, με θυμό ,με οργή. Αλλά πάνω απ'όλα με αξιοπρέπεια.
Αυτο που λες ως αδυνατο εχει συμβει με τις πανελλαδικες οταν υπηρξε αντιδραση απο τους ιδιους τους διορθωτες στο μαθημα της εκθεσης για το αν εχουμε επικληση στη λογικη ή στο συναισθημα και αναγκαστηκε το υπουργειο να δεχτει ως σωστες και τις δυο απαντησεις και ενω ειχαν ηδη διορθωθει πολλα γραπτα - να υποθεσω επανεξεταστηκαν.
Να λοιπον που μπορουν να αλλαξουν απαντησεις και υστερα απο πολλες μερες - αραγε θα γινει κατι και με εμας ή θα μας αγνοουν επιδεικτικα?

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #677 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 10:38:19 μμ »
ζιζουλι στειλε μου στο μαιλ μου τι τους εγραψες για να τους στειλω και εγω παρομοιο μαιλ. (θα αυτοσχεδιασω κιολας καταλαβαινεις... ;) )
ok!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #678 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 10:47:40 μμ »
"Σύμφωνα με την Κεντρική Επιτροπή Διαγωνισμού (ΚΕΔ), οι αμμωνίτες μπορεί να παρουσιάζουν χαρακτηριστική εξάπλωση στο μεσογειακό και ιδιαίτερα στον ελλαδικό χώρο κατά το Μεσοζωικό, στη διεθνή βιβλιογραφία ωστόσο η παρουσία τους αναφέρεται και κατά το Παλαιοζωικό. Επομένως, και με δεδομένο πως στη συγκεκριμένη ερώτηση δεν τίθεται οποιοσδήποτε τοπικός προσδιορισμός ή περιορισμός, ως ορθή θα πρέπει να θεωρηθεί η απάντηση δ)."
Σε μας που δεν υπηρχαν ημερομηνιες, αλλοι προσδιορισμοι και περιορισμοι και ειχαμε πληθωρα σωστων επιλογων να διαλεξουμε, δεν πρεπει να υπαρξει διορθωτικη κινηση απο την ΚΕΔ?

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #679 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 10:58:25 μμ »
ας ελπίσουμε μόνο να ληφθούν σωστες κ οι δύο απαντήσεις για το θεμα του ΟΗΕ αλλιώς θα είναι άδικο για τα παιδιά που διαμαρτυρήθηκαν..κ δεν είναι κ σωστό να κοιτάμε τί μας συμφέρει προσωπικά..αν αλλάξουν κάτι, θα πρέπει να παραδεχτούν πως επειδή δεν υπήρχε χρονικός προσδιορισμός, δίκαιο είναι να θεωρηθούν κ οι δύο απαντήσεις σωστές...

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #680 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:03:40 μμ »
ας ελπίσουμε μόνο να ληφθούν σωστες κ οι δύο απαντήσεις για το θεμα του ΟΗΕ αλλιώς θα είναι άδικο για τα παιδιά που διαμαρτυρήθηκαν..κ δεν είναι κ σωστό να κοιτάμε τί μας συμφέρει προσωπικά..αν αλλάξουν κάτι, θα πρέπει να παραδεχτούν πως επειδή δεν υπήρχε χρονικός προσδιορισμός, δίκαιο είναι να θεωρηθούν κ οι δύο απαντήσεις σωστές...
Εννοειται, αλλωστε σε μας δεν μπορουν να το κανουν αλλιως, προκειται για 2 σωστες απαντησεις,  ενω στους γεωλογους η μια απαντηση περιλαμβανε την αλλη. Το θεμα ειναι να μην εχουν 2 μετρα και 2 σταθμα... ουτε να συγκινουνται μονο απο τη διεθνη βιβλιογραφια.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #681 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:10:10 μμ »
ας ελπίσουμε μόνο να ληφθούν σωστες κ οι δύο απαντήσεις για το θεμα του ΟΗΕ αλλιώς θα είναι άδικο για τα παιδιά που διαμαρτυρήθηκαν..κ δεν είναι κ σωστό να κοιτάμε τί μας συμφέρει προσωπικά..αν αλλάξουν κάτι, θα πρέπει να παραδεχτούν πως επειδή δεν υπήρχε χρονικός προσδιορισμός, δίκαιο είναι να θεωρηθούν κ οι δύο απαντήσεις σωστές...
Εννοειται, αλλωστε σε μας δεν μπορουν να το κανουν αλλιως, προκειται για 2 σωστες απαντησεις,  ενω στους γεωλογους η μια απαντηση περιλαμβανε την αλλη. Το θεμα ειναι να μην εχουν 2 μετρα και 2 σταθμα... ουτε να συγκινουνται μονο απο τη διεθνη βιβλιογραφια.
είμαι  περίεργη να δω τί θα γίνει..
ε τόσα λάθη παραδεχτήκανε ..τι χαμός κ αυτος φέτος!! κάθε μέρα διορθωτικές απαντήσεις..
ας ελπίσουμε να γίνει κάτι κ σε μας..

Αποσυνδεδεμένος elytis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #682 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:35:06 μμ »
ερώτηση 54 Ο αυτοκράτορας που παρέμεινε υποχρωτικά στη Δυση επειδή δεν είχε τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ μέσα για να γυρισει πισω είναι ο Μανουηλ ο οποίος το 1401 είχε παει στο Παρίσι για να εξασφαλισει αρωγή και αναγκάστηκε να μείνει παραπανω λογω της κακής οικονομικής κατάστασης της αυτοκρατοριας. Ως σωστη απάντηση δόθηκε ο Ιωάννης ο Ε ο οποίος αναγάστηκε να σταματήσει στη Δύση επειδή εμποδίστηκε απο τους ουλγαρους να περάσει απ' τα εδαφη τους. Εδώ δε χωρα ένσταση;

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #683 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:43:20 μμ »
ερώτηση 54 Ο αυτοκράτορας που παρέμεινε υποχρωτικά στη Δυση επειδή δεν είχε τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ μέσα για να γυρισει πισω είναι ο Μανουηλ ο οποίος το 1401 είχε παει στο Παρίσι για να εξασφαλισει αρωγή και αναγκάστηκε να μείνει παραπανω λογω της κακής οικονομικής κατάστασης της αυτοκρατοριας. Ως σωστη απάντηση δόθηκε ο Ιωάννης ο Ε ο οποίος αναγάστηκε να σταματήσει στη Δύση επειδή εμποδίστηκε απο τους ουλγαρους να περάσει απ' τα εδαφη τους. Εδώ δε χωρα ένσταση;
εγώ δεν ξέρω καλή ιστορία, οποτε δεν μπορώ να σου απαντήσω...πάντως ξέρω πως ο σύλλογος αδιορίστων μέσω της CHRISSOYLA  εδώ στο φορουμ είχε ζητήσει μέρες πριν να στείλει ο καθένας τις ενστάσεις του με αναφορά σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία για να τεκμηριώσει τη θέση του..

( όσο για την ερώτηση , το μόνο σχόλιο που μπορώ να κάνω είναι να μας ρωτήσουν την επομενη φορά τι χρώμα είχε η τουαλέτα που ...ο Μιχαήλ ή ο Ιωάννης ή ...μην πω...)

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #684 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:44:57 μμ »
ερώτηση 54 Ο αυτοκράτορας που παρέμεινε υποχρωτικά στη Δυση επειδή δεν είχε τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ μέσα για να γυρισει πισω είναι ο Μανουηλ ο οποίος το 1401 είχε παει στο Παρίσι για να εξασφαλισει αρωγή και αναγκάστηκε να μείνει παραπανω λογω της κακής οικονομικής κατάστασης της αυτοκρατοριας. Ως σωστη απάντηση δόθηκε ο Ιωάννης ο Ε ο οποίος αναγάστηκε να σταματήσει στη Δύση επειδή εμποδίστηκε απο τους ουλγαρους να περάσει απ' τα εδαφη τους. Εδώ δε χωρα ένσταση;
κι εγω το μανουηλ εχω βαλει, ομως σε μια αναζητηση που εκανα στο ιντερνετ βρηκα οτι ο ιωαννης ειχε ξεμεινει και πηγε ο γιος του με τα απαραιτητα λεφτα και τον πηρε. τωρα αν εχει συμβει και με τους δυο δε θα με εκπληξει...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #685 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:48:12 μμ »
ερώτηση 54 Ο αυτοκράτορας που παρέμεινε υποχρωτικά στη Δυση επειδή δεν είχε τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ μέσα για να γυρισει πισω είναι ο Μανουηλ ο οποίος το 1401 είχε παει στο Παρίσι για να εξασφαλισει αρωγή και αναγκάστηκε να μείνει παραπανω λογω της κακής οικονομικής κατάστασης της αυτοκρατοριας. Ως σωστη απάντηση δόθηκε ο Ιωάννης ο Ε ο οποίος αναγάστηκε να σταματήσει στη Δύση επειδή εμποδίστηκε απο τους ουλγαρους να περάσει απ' τα εδαφη τους. Εδώ δε χωρα ένσταση;

κ εγω θυμομουν ο μανουηλ ο β. δεν εχω μπροστα μου την ιστορια για να το κοιταξω. ομως οι κοπελες που ειχαν διαβασει κ αυτες καραγιαννοπουλο εβαλαν ολες ιωαννη ε παλαιολογο. κ μαλιστα μου ειπαν οτι στην ουσια ο μανουηλ ο β εκανε τουρνε. κ καλα ηταν κοσμογυρισμενος κ ενω συνεβαιναν τοσα αυτος εκανε διακοπες κ ηταν στο λουβρο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160701
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.