*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #700 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 09:52:03 πμ »
Κι εγώ θεωρώ πως και οι δύο ερωτήσεις έχουν σοβαρό πρόβλημα. Άλλωστε, η αντικειμενικότητα των ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής διασφαλίζεται μόνο όταν αυτές είναι σαφείς, ξεκάθαρες (και όχι διφορούμενες) και δεν επιδέχονται διαφορετικής ερμηνείας. Εν ολίγοις, όταν τις θέτουν άνθρωποι που κατέχουν σε βάθος το γνωστικό αντικείμενο. Όταν αυτό δε συμβαίνει, τότε δημιουργείται το εξής πρόβλημα: οι άνθρωποι που έχουν διαβάσει καλά και με κριτική σκέψη, δυσκολεύονται να απαντήσουν γιατί διακρίνουν την ασάφεια άμεσα. Η ιστορία ήταν ένα από τα μαθήματα που είχα διαβάσει πάρα πολύ καλά. Ειδικότερα η νεότερη. Αποτέλεσμα; Μόλις είδα τις εν λόγω ερωτήσεις, άρχισα να προβληματίζομαι και να αναρωτιέμαι τι εννοεί ο ποιητής. Αναγκάστηκα να πω από μέσα μου όλες τις συνθήκες, για να καταλήξω ότι σε καμία δε γίνεται σαφής αναφορά για παραχώρηση των νησιών. Θυμήθηκα ότι κάπου στα σχολικά αναφερόταν η παραχώρηση με τη Συνθήκη του Βουκουρεστίου ενώ για τη Συνθήκη των Σεβρών αναφερόταν ότι "η Πύλη αναγνώρισε την παραχώρηση". Κατέληξα ότι λιγότερο λάθος απάντηση ήταν αυτή του Βουκουρεστίου. Τα ίδια και με την προσφυγή. Επέλεξα τον Καραμανλή γιατί είχε κάνει περισσότερες προσφυγές (βλακεία μου, αλλά και η ερώτηση δεν ήταν και η πιο λογική, έτσι;). Αποτέλεσμα; Άγχος και ψιλοπανικός. Όταν διαπιστώνεις ότι στο μάθημα, στο οποίο ποντάρεις περισσότερο χάνεις ερωτήσεις (γιατί δεν τις καταλαβαίνεις), τότε η απογοήτευση είναι το φυσικό επακόλουθο. Απογοήτευση που επηρεάζει τη συνολική επίδοση. Αυτό πώς "πληρώνεται"; Το "συγγνώμη, λάθος" που περιμένω από το ΑΣΕΠ δε θα με σώσει. Θα με κάνει, όμως, να αισθάνομαι λιγότερο αποτυχημένη και ανόητη.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:43 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #701 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 10:09:50 πμ »
Εγώ διάβασα  4 μήνες μόνο Ιστορία κ τον περισσότερο χρόνο αφιέρωσα στη Νεώτερη,η απογοήτευση μου ήταν τεράστια όταν είδα τις ερωτήσεις κ καταλάβαινα ότι είναι το μάθημα στο οποίο τελικά θα χάσω πολλούς βαθμούς.Η διατύπωση σε αρκετές είχε πρόβλημα.Αυτό που διαπίστωσα εκ των υστέρων όμως είναι ότι όλες είχαν μία παρανοική λογική(σχήμα οξύμωρο),αν τις μελετήσεις σε βάθος ,θα το καταλάβεις.Στον Καραμανλή -Παπάγο απλά έκαναν λάθος κατά τη γνώμη μου.Συμφωνώ απόλυτα στο να δούμε σαφείς κ ξεκάθαρες ερωτήσεις την επόμενη φορά κ αυτό προυποθέτει αντίδραση σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #702 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 11:28:19 πμ »
εγω θα ηθελα να προσθεσω οτι και το θεμα των 2-3 ερωτησεων για την εξασφαλιση καποιων μοριων παραπανω δεν ειναι ασημαντο.
Για μενα προσωπικα που και τις 2 ερωτησεις ιστοριας τις απανρησα "λαθος", καθως απαντησα του Βουκουρεστιου και του Καραμανλη,
δεν ειναι καθολου μα καθολου ασημαντο!!!
Σημαινει 7 σχεδον μορια παραπανω στην ιστορια! Δεν ειναι λιγα. Και απαιτω κι εγω αμεση απαντηση και τεκμηριωμενη.
Παλευα 4δυστυχισμενους  μηνες με τα βιβλια και ακομη και το ελαχιστο παραπανω το κυνηγαω...

Έχεις δίκιο σαυτά που λες αλλά πάνω από όλα μετράει η ένσταση να ανταποκρίνεται σε μία πραγματικότητα.Δεν ήταν όλες οι ερωτήσεις  που αναφέρονται  ως διφορούμενες  προβληματικές ,θεωρώ από Ιστορία πραγματικό πρόβλημα είχε αυτή μόνο με τον ΟΗΕ,οι άλλες αν τις εξετάσεις προσεκτικά εχουν λογική κ βγαίνουν διά της απαγωγής σε άτοπο.

Και η ερώτηση με τα νησιά του Αιγαίου είναι λάθος. Δεν έβγαινε ούτε με εις άτοπον απαγωγή ούτε με τίποτα. Με κωλοφαρδία μόνο να πετύχεις το σωστό που θα έδινε ο ΑΣΕΠ.
εγω την απαντησα και δεν νομιζω οτι οφειλοταν σε κωλοφαρδια.το σωστο ηταν η διακοινωση. εφοσον δεν υπηρχε κατι επαιζε εφοσον δεν ηταν και η βουκουρεστιου αλλα η διακοινωση. αν συγκρινεις και με παλαιοτερες ερωτησεις οπως στον προηγουμενο με τον κριμαικο ηθελαν το τελικο σταδιο του γεγονοτος. το 54 δεν υιοθετηθηκε το δογμα αλλα επισφραγιστηκε. ειχε ηδη υιοθετηθει το '39.
με αυτο το σκεπτικο λοιπον και γνωριζοντας την παρανοικη λογικη του ασεπ εβαλα σεβρων αφου τοτε αναγνωριστηκε οριστικα απο το σουλτανο.
δεν λεω οτι η διατυπωση της ερωτησης ηταν σωστη, το αντιθετο μαλιστα, απλα δεν μπορω να δεχτω οτι και μονο με κωλοφαρδια την απαντουσες.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #703 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 11:32:53 πμ »
Σίγουρα όποιος την απάντησε δεν ήταν κωλόφαρδος. Κι εμένα με παίδεψε αλλά επειδή θεώρησα τη Σεβρών περισσότερο σαν επικύρωση, γι' αυτό έβαλα Βουκουρεστίου.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:43 »

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #704 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:24:59 μμ »
Κανένας δε λέει ότι όσοι απάντησαν σωστά, το έκαναν βασιζόμενοι καθαρά στην τύχη. Η "τύχη" και η "κωλοφαρδία" αφορά το συγχρονισμό της δικής τους λογικής με τη λογική της επιτροπής. Γιατί όταν και ο Καραμανλής και ο Παπάγος έχουν κάνει προσφυγές, θα πρέπει να τζογάρεις προκειμένου να πετύχεις την απάντηση που αυτοί έχουν στο μυαλό τους. Ό,τι και να λέμε, οι δύο ερωτήσεις ήταν προβληματικές και οφείλουν να διορθωθούν άμεσα. Και ποιος μας λέει ότι η επικύρωση ενός γεγονότος από μια χώρα το καθιστά γεγονός. Δηλαδή, αν την επόμενη φορά μας ρωτήσουν "σε πόσα ναυτικά μίλια επιτρέπεται η επέκταση των χωρικών υδάτων της Ελλάδας" η σωστή απάντηση θα είναι 6 επειδή αυτό λένε οι Τούρκοι; Πλάκα μας κάνουν;;; Σε λίγο θα δημιουργηθεί εθνικό ζήτημα με αυτές τις άστοχες ερωτήσεις. Ας ενημέρωσουν τουλάχιστον τους Χίους και τους λοιπούς νησιώτες ότι λ.χ. το 1914 ανήκαν στην Τουρκία!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #705 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:31:21 μμ »
Ας ενημέρωσουν τουλάχιστον τους Χίους και τους λοιπούς νησιώτες ότι λ.χ. το 1914 ανήκαν στην Τουρκία!

Στο νησί μου πάντως, 8 Νοεμβρίου γιορτάζουμε για την απελευθέρωση του 1912. Το θέμα όμως είναι ότι η συγχωρεμένη η γιαγιά μου, που γεννήθηκε το '16 πρόλαβε Τούρκους και είχε μάλιστα και μια φιλενάδα τουρκάλα. Προφανώς αυτό σημαίνει ότι μετά τη Σεβρών άρχισαν να φεύγουν και οι τελευταίοι.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #706 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:34:19 μμ »
Πιθανότατα αρκετά μετά τη Συνθήκη των Σεβρών, φίλη Morgan! Γιατί η γιαγιάκα σου το 1920 θα ήταν 4 χρονών (άρα, δε νομίζω οι αναμνήσεις της να αφορούν μόνο τα προνηπιακά της χρόνια). Υποθέτω, τουλάχιστον...
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #707 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:36:33 μμ »
Πιθανότατα αρκετά μετά τη Συνθήκη των Σεβρών, φίλη Morgan! Γιατί η γιαγιάκα σου το 1920 θα ήταν 4 χρονών (άρα, δε νομίζω οι αναμνήσεις της να αφορούν μόνο τα προνηπιακά της χρόνια). Υποθέτω, τουλάχιστον...

Ναι, σίγουρα πολύ μετά. Γιατί κι εκείνη κι ο παππούς μου μιλούσαν απταίστως την τουρκικήν. Οπότε αν υποθέσουμε ότι στα 4 ούτε τη μητρική σου δεν μιλάς καλά-καλά... καταλαβαίνεις.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #708 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:37:49 μμ »
Ωχ, πολύ "αλλιώς" μου βγήκε το μήνυμα. Δεν υποκρύπτει καμία ειρωνεία. Συγγνώμη αν έτσι φαίνεται! Απουσιάζουν τα εξωγλωσσικά στοιχεία, βλέπεις. Συγγνώμη, πάντως αν φάνηκε "κάπως" αυτό που είπα... :-[
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #709 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:39:28 μμ »
Ωχ, πολύ "αλλιώς" μου βγήκε το μήνυμα. Δεν υποκρύπτει καμία ειρωνεία. Συγγνώμη αν έτσι φαίνεται! Απουσιάζουν τα εξωγλωσσικά στοιχεία, βλέπεις. Συγγνώμη, πάντως αν φάνηκε "κάπως" αυτό που είπα... :-[

Δεν διέκρινα καμια ειρωνεία! Πώς σου ήρθε αυτό;;;;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #710 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:44:01 μμ »
Δεν ξέρω... Το διάβασα και μου φάνηκε κάπως. Χαίρομαι πάντως που έκανα λάθος! (πάντως όσο περισσότερο σκέφτομαι το ζήτημα, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Γι' αυτό λέω να σταματήσω να σκέφτομαι - γενικώς!).
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος nan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Odi et amo...
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #711 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:46:02 μμ »
Λοιπόν, εμένα η διαμαρτυρία αφορά το γεγονός ότι από το άγχος μου ενώ ήξερα τη σωστή απάντηση β σημειώνω στο απαντητικό τη δ . Στη στιγμή κατανοώ τη μ... που έκανα και ρωτάω τον επιτηρητή αν μπορώ να την αλλάξω και τι απάντηση παίρνω "έπαιξες και έχασες" (καθηγητής του τεχνικού λυκείου, χωρις να θέλω να θίξω κανένα).Το πιστέυετε; Επιμένω ότι θέλω να την αλλάξω και φωνάζουν μία  γυναίκα και τι μου λέει "αφού είναι μόνο μία δεν πειράζει" .Πώς είναι μόνο μία αφού θα προστεθούν και οι άλλες. Τελος πάντων οι λάθος ερωτήσεις μου στην ιστορία είναι 4 ενώ θα μπορούσαν να είναι 3. Αλλά αυτό το πράγμα να μην μπορείς να αλλάξεις την ερώτηση ή να μην έχουν ένα 2ο απαντητικό είναι απαράδεκτο, γιατί δεν το έκανα μόνο εγώ αλλά το άκουσα και από άλλους.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #712 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:51:01 μμ »
Το σκεπτικό της κωλοφαρδίας δυστυχώς αδυνατώ να το κατανοήσω πως είναι δυνατό να συμβαίνει σε ανθρώπους που διάβασαν πάνω από 6 βιβλία Νεώτερης Ελληνικής Ιστορίας.Τώρα θα αρχίσουμε κ τις προσβολές μεταξύ μας?

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #713 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 01:01:18 μμ »
Λοιπόν, εμένα η διαμαρτυρία αφορά το γεγονός ότι από το άγχος μου ενώ ήξερα τη σωστή απάντηση β σημειώνω στο απαντητικό τη δ . Στη στιγμή κατανοώ τη μ... που έκανα και ρωτάω τον επιτηρητή αν μπορώ να την αλλάξω και τι απάντηση παίρνω "έπαιξες και έχασες" (καθηγητής του τεχνικού λυκείου, χωρις να θέλω να θίξω κανένα).Το πιστέυετε; Επιμένω ότι θέλω να την αλλάξω και φωνάζουν μία  γυναίκα και τι μου λέει "αφού είναι μόνο μία δεν πειράζει" .Πώς είναι μόνο μία αφού θα προστεθούν και οι άλλες. Τελος πάντων οι λάθος ερωτήσεις μου στην ιστορία είναι 4 ενώ θα μπορούσαν να είναι 3. Αλλά αυτό το πράγμα να μην μπορείς να αλλάξεις την ερώτηση ή να μην έχουν ένα 2ο απαντητικό είναι απαράδεκτο, γιατί δεν το έκανα μόνο εγώ αλλά το άκουσα και από άλλους.
Το ίδιο έπαθα και εγώ...Δεν ξέρω πώς μου ήρθε εκείνη τη στιγμή αλλά επηρεασμένη από τον προηγούμενο διαγωνισμό ή από το ξύπνημα 5:00 ή από το άγχος ξεκίνησα να απαντάω στα θέματα της λογοτεχνίας.Ευτυχώς το κατάλαβα στην 1η ερώτηση αλλά έχασα την ερωτηση με τη νέκυια...τη πιο γελοία!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2009, 01:03:18 μμ από maryk »
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160698
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.