*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158221 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #840 στις: Μάρτιος 06, 2009, 08:01:05 μμ »
marion, πού πήγες τόσο καιρό? έχουμε πει εδώ μέσα πράγματα και θάματα!!έχασες..καλώς ξαναήρθες..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:32:38 »

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #841 στις: Μάρτιος 07, 2009, 03:39:46 μμ »
εγώ όταν τελείωσα το '95 θυμαμαι είχα νούμερο στην επτρδα 16600....κάπου εκεί..θα είχα διοριστεί σήμερα?? δε νομίζω ούτε έτσι..zizoulis εσύ είσαι διορισμένος??κι αν ναι πώσ διορίστηκες???????
sharon, το λογικο ειναι οτι θα ειχες διοριστει και αρκετα χρονια πριν θα ησουν αναπληρωτρια. Το 1999 κι ενω ειχαν ηδη προσληφθει ατομα απο ασεπ, ειχαν διοριστει αυτοι του 4/1989. Παρ΄ολα αυτα θα μπορουσα να καταλαβω ενα συστημα που θα μετρουσε μονο ο διαγωνισμος, χωρις μορια προηγουμενων ετων, χωρις προσαυξησεις, αλλα σε καμία περιπτωση αυτο που γινεται τωρα, η πλειοψηφια να διοριζεται μεσα απο πολλαπλους αδιευκρινιστης εγκυροτητας πινακες και η μειοψηφια απο το διαγωνισμο. Οχι, δεν εχω διοριστει και σιγουρα εχω προσωπικη ευθυνη γιατι αποφασισα αργα να λαβω υποψη μου τον ασεπ και σιγουρα ενας τωρινος αποφοιτος που θα το αποφασισει στα 22 του, καποια στιγμη θα το πετυχει ισως και νωριτερα απο την επετηριδα, ελπιζω ομως οχι εις βαρος της προσωπικης του ζωης και  ζωντας παρασιτικα στους γονεις του ή εξαρτωμενος απο τους γονεις του ως τα 30.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #842 στις: Μάρτιος 07, 2009, 04:56:45 μμ »
Άν ο διαγωνισμός αυτός ήταν άρτια οργανωμένος, η βιβλιογραφία συγκεκριμένη, η ημερομηνία συγκεκριμένη, οι θέσεις σαφώς περισσότερες από 480, τα θέματα να ανταποκρίνονταν στις σύγχρονες σχολικές απαιτήσεις, τα "παραθυράκια" να μην υπήρχαν, τότε ναί, ίσως να προτιμούσα τον διαγωνισμό...Εφόσον όμως τίποτα δεν υπάρχει από τα παραπάνω, προτιμώ την επετηρίδα! Προτιμώ τη δικαιοσύνη από την "φαινομενικά" δικαιοσύνη..Και δεν είναι επιχείρημα, το να μην συμμετέχουμε στον ασέπ. Δυστυχώς, είναι μονόδρομος αν θέλει κάποιος να διοριστεί σε δημόσιο σχολείο..

Υ.Γ. Κι εγώ Zizoulis μου αργά σκέφτηκα τον ασέπ..Σε καταλαβαίνω απόλυτα!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #843 στις: Μάρτιος 07, 2009, 05:30:26 μμ »
αρχικά θα ήθελα να πω ότι επειδή πέρασε ένας μήνας και κάτι, δεν θα πρέπει να θεωρούμε τελειωμένη την υπόθεση του ασεπ. υπάρχουν εκκρεμότητες εις βάρος μας(ενστάσεις για ερωτήσεις) και αυτό δεν πρέπει να το ξαναθυμηθούμε όταν βγει η βαθμολογία.
θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου σχετικά με το διαγωνισμό. φυσικά και το ιδανικό θα ήταν οι καθηγητές με το πτυχίο τους να μπορούν να εργαστούν άμεσα στο σχολείο. αλλά φυσικά δεν υπάρχουν χρήματα για την παιδεία (ενώ για άλλα υπάρχουν...). και έτσι προέκυψε ο διαγωνισμός. ας το δεχτούμε, όμως να προβληματιστούμε με ποιο τρόπο γίνεται. οι θέσεις είναι ελάχιστες. η ύλη δεν ανακοινώνεται νωρίς. η ύλη είναι τεράστια και δεν δίνεται βιβλιογραφία. στον τελευταίο διαγωνισμό υπήρχε διαρροή της ύλης των φιλολόγων. η ημερομηνία δεν ανακοινώνεται έγκαιρα. πάλι στον τελευταίο το θέμα της ημερομηνίας έγινε θρίλερ. αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, τα θέματα δεν έκριναν ουσιαστικές γνώσεις, αλλά το πόσο καλοί είμαστε στις λεπτομέρειες. οι ερωτήσεις είχαν ασάφειες και οι επίσημες απαντήσεις έχουν προκαλέσει τόσες αντιδράσεις (και όχι μόνο από τους υποψήφιους). σε έναν τέτοιο διαγωνισμό, εγώ δεν μπορώ να πω ναι. φυσικά και αποκομίζουμε γνώσεις από το διάβασμα που μας προσφέρουν μία σιγουριά. όμως τι άλλο; ας σκεφτούμαι πόσο χρόνο έχουμε καταναλώσει για αυτόν το διαγωνισμό. πόσα πράγματα έχουμε αφήσει. δεν αξίζουμε καλύτερες συνθήκες εξέτασης; τα μόρια από τον κόπο μας συχνά δεν φτάνουν ούτε για τους ωρομισθίους (που και αυτό πόσοι μπορούν να το αντέξουν οικονομικά;) και αυτά τα βλέπουμε μετά από λίγο να χάνονται. ο διαγωνισμός δε θέλει μόνο διάβασμα, θέλει και τύχη και ψυχική αντοχή.

άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:32:38 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #844 στις: Μάρτιος 08, 2009, 04:16:14 μμ »
marion, πού πήγες τόσο καιρό? έχουμε πει εδώ μέσα πράγματα και θάματα!!έχασες..καλώς ξαναήρθες..


Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Απείχα συνειδητά, καθώς ζητούσα απεγνωσμένα λίγη αποτοξίνωση απ' όλα όσα διαδραματίστηκαν σχετικά με τον διαγωνισμό - θρίλερ. Καλώς σας βρήκα λοιπόν. :) :)
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #845 στις: Μάρτιος 16, 2009, 04:10:58 μμ »
σήμερα πήρα τηλέφωνο στο ασεπ για να ρωτήσω σχετικά με τις ενστάσεις στα θέματα ιστορίας.
μόλις πριν από λίγο έλαβα e-mail από το ασεπ και το παραθέτω ακριβώς :

 ΘΕΜΑ:    «Απάντηση στην επιστολή σας, σχετικά με το γραπτό διαγωνισμό για την κατάρτιση πινάκων διοριστέων εκπαιδευτικών λειτουργών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Προκ. 3Π/2008)»

Οι επισημάνσεις και οι αντιρρήσεις σας τέθηκαν υπόψη της Κεντρικής Επιτροπής Διαγωνισμού, η οποία μελέτησε την κάθε μία από αυτές ξεχωριστά και διεξοδικά και απεφάνθη πως σε κανένα από τα σχετικά ερωτήματα δε στοιχειοθετείται η ανάγκη αλλαγής των ορθών απαντήσεων ή της αποδοχής εναλλακτικών απαντήσεων που θα ήταν δυνατό να θεωρηθούν επίσης ως ορθές. 

Κατανοούμε πως στη βιβλιογραφία είναι δυνατό να εντοπίζονται κάποιες φορές διατυπώσεις που δημιουργούν αμφιβολίες ή υποστηρίζουν διαφορετικές απόψεις, η Κεντρική Επιτροπή Διαγωνισμού ωστόσο καταλήγει στην επιλογή των ορθών απαντήσεων με βάση την επιστημονική εγκυρότητα και τις γενικώς αποδεκτές σύγχρονες επιστημονικές θεωρήσεις.

Σας ευχαριστούμε για την πρωτοβουλία σας να επικοινωνήσετε μαζί μας και να μας εκθέσετε τις αμφιβολίες και τις ενστάσεις σας.


έχουνε κάνει λάθος στην προκήρυξη. θεωρώ ότι είναι μια τυποποιημένη απάντηση που δε δίνει καμμία διευκρίνηση...
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος galandriel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #846 στις: Μάρτιος 16, 2009, 04:22:21 μμ »
Κι εμένα η ίδια απάντηση μου ήρθε!  Εντελώς άσχετη με τις διευκρινήσεις που ζήτησα...Τόσο διεξοδικά το έψαξαν το θέμα που έκαναν λάθος προκήρυξη ;D ;D  Και τώρα τί κάνουμε; Κανένα νέο από ΠΕΑΕ;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #847 στις: Μάρτιος 16, 2009, 04:28:27 μμ »
παιδια, δυστυχως αυτοι ειναι καραγκιοζηδες οι ανθρωποι. δεν θα εβγαινε τιποτα. καλα κανατε ομως και στειλατε επιστολη. τωρα, νομιζω οτι πρεπει να πονταρουμε στηνν εξης φραση ..."επιστημονικη εγκυροτητα και τις γενικως αποδεκτες συγχρονες επιστημονικες θεωρησεις" πολυ φλου μου ακουγεται αυτο!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος galandriel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #848 στις: Μάρτιος 16, 2009, 04:40:56 μμ »
Και πάλι παγίδα είναι!! Η ένσταση δεν ήταν για τις απαντήσεις, ήταν για τις ερωτήσεις ουσιαστικά...και το ΑΣΕΠ απαντά για τη βιβλιογραφία. Αυτό δείχνει ότι δεν διάβασαν καν τις ενστάσεις. Δε φταίει η βιβλιογραφία, φταίει η διατύπωση και σαφώς φέρουν ευθύνη.  Στους Γεωλόγους άλλαξαν ορθή απάντηση ακριβώς με την ίδια λογική, γιατί τους παρέθεσαν τη σχετική βιβλιογραφία, σε εμάς δηλαδή γιατί όχι;

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #849 στις: Μάρτιος 16, 2009, 04:44:33 μμ »
πριν καιρό τους είχε στείλει ένα κείμενο η ένωση φιλολόγων. συγνώμη αλλά δε θεωρούν έγκυρη την αποψή της?
ή μήπως δεν είναι έγκυρη βιβλιογραφία η ιστορία του ελληνικού έθνους?
δε δίνουμε για το δημόσιο σχολείο? τα σχολικά βιβλία το ασεπ δεν τα δέχεται?
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #850 στις: Μάρτιος 16, 2009, 04:50:15 μμ »
τιποτα δεν θα βγει και το ξερουμε καλα!
ομως, πρεπει να υπαρξει μια απαντηση πανω σε αυτο απο την ΠΕΑΕ ωστε να μην επαναληφθουν στο μελλον τετοια ζητηματα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #851 στις: Μάρτιος 16, 2009, 04:58:18 μμ »
το έχω πει εδώ και καιρό ότι πρέπει να γίνει συνάντηση της ΠΕΑΕ.
αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να υπάρχει συμμετοχή. αν πηγαίνουμε έξω από το ασεπ ελάχιστοι, απλά δεν θα μας αντιμετωπίσουν ποτέ σοβαρά...
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος galandriel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #852 στις: Μάρτιος 16, 2009, 04:59:52 μμ »
τιποτα δεν θα βγει και το ξερουμε καλα!
ομως, πρεπει να υπαρξει μια απαντηση πανω σε αυτο απο την ΠΕΑΕ ωστε να μην επαναληφθουν στο μελλον τετοια ζητηματα
Nομίζω ότι ακριβώς σε αυτή τη νοοτροπία βασίζεται και το ΑΣΕΠ και γι αυτό δε βγαίνει τίποτα. Ως προς την ΠΕΑΕ, έχει στείλει ήδη κείμενο, λογικά πρέπει να έχει πάρει και απαντήσεις.  

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #853 στις: Μάρτιος 16, 2009, 06:06:17 μμ »
Νομίζω ότι τώρα είναι αργά... Έπρεπε να κινηθούμε πολύ πιο συλλογικά και, πρωτίστως, πολύ πιο γρήγορα.
Στη βράση κολλούσε το σίδερο και τώρα το σίδερο κρύωσε...
Δεν πρόκειται να αναλάβουν καμιά ευθύνη για τίποτα, ούτε για τον τρόπο με τον οποίο διατυπώθηκαν οι ερωτήσεις ούτε για το αν επιδέχονταν παραπάνω από μία απαντήσεις.
Αφήστε που τα περισσότερα γραπτά θα έχουν διορθωθεί από τα scanner...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160687
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.