*

Αποστολέας Θέμα: Μαθησιακές δυσκολίες  (Αναγνώστηκε 9118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 15, 2010, 02:57:13 μμ »
Ενα τέτοιο παιδί μπορεί να πετυχει ως δικηγόρος ή φιλόλογος κλπ ,δεν μπορεί όμως να ακολουθήσει Θετικές Επιστήμες ..

Εχω ασχοληθεί με παιδιά που αντιμετωπίζουν  μαθησιακές δυσκολίες ( άλλοτε εμφανείς ,άλλοτε "κρυμμένες" )..Χρειάζεται να μην βγάζουμε γενικά συμπεράσματα και όσο είναι δυνατό να κάνουμε μέρος της ενασχόλησης μας ,τη διαρκή ενημέρωση μας γύρω από αντίστοιχα ζητήματα.

Το αντίθετο τα περισσότερα άσπεργκερ έχουν κλήση στα μαθηματικά ή στη μουσική-τέχνες γενικότερα. Το πρόβλημα είναι η γλώσσα-επικοινωνία και κυρίως οι κοινωνικές δεξιότητες γιατι όπως και να το κάνουμε μιλάμε για το φάσμα του αυτισμού...

Θα μου επιτρέψεις να πω (ως μαθηματικός) ότι το να έχεις κλίση σ'ένα μάθημα δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις και καλή σχολική επίδοση..
Αναφέρθηκα μόνο στο συγκεκριμένο δικό μου μαθητή που γράφει για παράδειγμα αριστα στην έκθεση ,στην ιστορία ,στα αρχαία και δεν καταφέρνει να πιάσει ουτε τη βάση στα Μαθηματικά..Είναι καταπληκτικά επικοινωνιακός και μπορεί να "κλέψει την παράσταση" σε μια συζήτηση ενηλίκων γι'αυτό και σκέφτεται να ακολουθήσει τις κατευθυνσεις που ανέφερα ,κάτι στο οποίο συμφωνεί και ο ειδικός επιστήμονας που τον παρακολουθεί..

Αλλωστε για μένα το κάθε παιδί είναι μια ξεχωριστή προσωπικότητα με τις δικές του γνωστικές και κοινωνικές δεξιότητες..Δεν έκανα ποτέ το λάθος να αντιμετωπίσω μια παιδική ψυχή ως το "σύνδρομο τάδε" γι'αυτο και διευκρίνησα στον killbill  ότι δεν υπονοώ για την περίπτωση που ανάφερε ότι ισχύει κάτι αντίστοιχο, απλά υπέδειξα πως είναι καλό οι γονείς του παιδιού να μην μείνουν αδρανείς ,αλλά να το "ψαξουν"..

Κατάλαβα τι είπες και απο το προηγούμενο μηνυμα σου και δεν έχω καμία διαφωνία. Μιλούσες γενικότερα γι' αυτό  σχολίασα οτι συνήθως στο σχολείο τα συγκεκριμένα παιδιά έχουν καλύτερη επίδοση στα μαθηματικά(μουσική, καλλιτεχνικά) σε σχέση πάντα με τα θεωρητικά μαθήματα. Μπορεί το συγκεκριμένο παιδί (όπως λες και εσυ) να φαίνεται να επικοινωνεί καλά δεν σημαίνει όμως ότι τα παιδιά με άσπεργκερ έχουν την ίδια εικόνα ούτε απαραίτητα οτι το συγκεκριμένο παιδί έχει αναπτύξει επικοινωνιακές-κοινωνικές δεξιότητες  τόσο επιτυχημένα(γενικότερα, συνηθως μιμούνται/απομνημονεύουν  το λόγο των άλλων και δεν παράγουν αυτόνομα δικό τους).  Δεν έχει νόημα να επεκταθώ κ' άλλο, δεν νομίζω οτι η έκθεση των περιστατικών  που έχει ο καθένας κολλάει με το αρχικό ερώτημα του killbill
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 08:29:53 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:01 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3380
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 29, 2011, 10:01:12 μμ »
Επαναφέρω το θέμα, για να μην ανοίξω νέο. Έχω μια μαθήτρια που δεν τονίζει τις λέξεις ΚΑΘΟΛΟΥ, κάνει αρκετά λάθη ιστορικής ορθογραφίας, και μορφολογικά (π.χ. καταλήξεις ρημάτων), έχει κάποιες δυσκολίες στην αναγνώριση λέξεων όταν διαβάζει. Επίσης τα κείμενά της είναι αρκετά φτωχά σε λεξιλόγιο για την ηλικία της (Α΄ Λυκείου) και χωρίς στίξη. Εϊναι όμως άριστη στα προφορικά (φιλολογικά). Μπορεί αυτό να θεωρηθεί δυσλεξία; Η κοπέλα έχει κάνει αίτηση για παραπομπή σε ΚΕΔΔΥ, το οποίο όμως καθυστερεί πάρα πολύ. Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Άλλο θέμα είναι ότι κατά καιρούς έχω δει αρκετούς μαθητές στην ίδια κατάσταση. Θα πρέπει όλοι να παραπεμφθούν;

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 29, 2011, 11:38:03 μμ »
Φαινεται να ειναι δυσλεξια κι αφου εφτασε το παιδι α' λυκειου χωρις να εντοπισει καποιος παρα μονο εσυ οτι εχει αυτην την ιδιαιτεροτητα αξιολογησε την μονο απο τα προφορικα  το ΚΕΔΔΥ μπορει ουτε σε 2 χρονια να μην εχει φτασει να την εξετασει.Εμεις φταιμε που τους στελνουμε συνεχεια, παλια ελεγαν οι δασκαλοι "δεν του κοβει " και τελειωσε

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:17:16 πμ »
παλια ελεγαν οι δασκαλοι "δεν του κοβει " και τελειωσε

το ίδιο έλεγαν/λένε και οι μαθητές (για τους δασκάλους), μήπως να τους στείλουμε στο αντίστοιχο "ΚΕΔΔΥ" για δασκάλους ?  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:01 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3380
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:17:40 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Η μαθήτρια έχει ήδη κάνει αίτηση για διάγνωση, αλλά εκκρεμεί. Μπορεί να την καλέσουν και μετά από δυο χρόνια, απ΄ ό,τι μου είπαν. Μήπως μπορεί να πάρει διάγνωση από ιδιωτικό κέντρο ή πρέπει να είναι οπωσδήποτε δημόσιος ο φορέας;

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:26:22 πμ »
για να εχει το δικαιωμα να δωσει προφορικες εξετασεις πρεπει να παει στο ΚΕΔΔΥ ,το τεστ οφθαλμοκινησης  ειναι μια διαγνωση ενω στο ΚΕΔΔΥ που γινεται εξαιρετικη δουλεια θα εχει λεπτομερεις πληροφοριες που θα ειναι σημαντικη βοηθεια για τους εκπαιδευτικους.Παντως αν δεν υπαρχει βεβαρημενο οικογενειακο περιβαλλον (που συνηθως υπαρχει σ'αυτες τις περιπτωσεις)μπορει και να εξασθενησει στο λυκειο

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3380
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:53:16 πμ »
Έχω δει και διαγνώσεις μαθητών από ιδιωτικά κέντρα. Αναφέρουν απλώς ότι οι μαθητές έχουν μαθησιακές δυσκολίες, χωρίς να τις κατονομάζουν!!!!!!!!!!!!!!!!! Και με βάση αυτό το χαρτί οι μαθητές εξετάζονται προφορικά!!!!! Μήπως είναι κάτι παράτυπο; Αν δεν είναι, θα πω στην οικογένεια να πάρει διάγνωση από ιδιωτικό κέντρο.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 30, 2011, 10:00:16 πμ »
Οι διαγνωσεις για να εχουν αντικρυσμα θα πρεπει να ειναι κατοχυρωμενες απο ιατροπαιδαγωγικα κεντρα εγκεκριμενα απο το ΥΠΕΠΘ [Υπαρχουν  στην ιστοσελιδα ].

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2011, 10:57:04 πμ »
Έχω δει και διαγνώσεις μαθητών από ιδιωτικά κέντρα. Αναφέρουν απλώς ότι οι μαθητές έχουν μαθησιακές δυσκολίες, χωρίς να τις κατονομάζουν!!!!!!!!!!!!!!!!! Και με βάση αυτό το χαρτί οι μαθητές εξετάζονται προφορικά!!!!! Μήπως είναι κάτι παράτυπο; Αν δεν είναι, θα πω στην οικογένεια να πάρει διάγνωση από ιδιωτικό κέντρο.


Για να μπορούν οι μαθητές να χρησιμοποιήσουν τις όποιες ευνοϊκές διατάξεις, πρέπει η διάγνωση τους κα είναι είτε από ΚΕΔΔΥ, είτε από Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο.
Οποιαδήποτε διάγνωση από ιδιωτικό φορέα, απλά δεν λαμβάνεται υπόψη.
Αν τώρα σε κάποιο σχολείο χρησιμοποιούνται τα "ιδιωτικά" χαρτιά, τότε αυτό γίνεται παράτυπα, και μπορεί να έχει επιπτώσεις-κυρώσεις στους εκπαιδευτικούς.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3380
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2011, 07:43:40 μμ »
emmaki, έχω δει με τα μάτια μου αυτές τις διαγνώσεις. Πουθενά δεν αναφέρεται ότι πρόκειται για δημόσιο κέντρο. Μόνο η ονομασία του κέντρου. Εννοείς ότι την ευθύνη την έχει ο Διευθυντής που το δέχτηκε ή ο Σύλλογος που δεν παρατήρησε ότι η διάγνωση είναι παράτυπη; Και πού να το ξέρει αυτό ο εκπαιδευτικός; 

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 30, 2011, 08:09:03 μμ »
emmaki, έχω δει με τα μάτια μου αυτές τις διαγνώσεις. Πουθενά δεν αναφέρεται ότι πρόκειται για δημόσιο κέντρο. Μόνο η ονομασία του κέντρου. Εννοείς ότι την ευθύνη την έχει ο Διευθυντής που το δέχτηκε ή ο Σύλλογος που δεν παρατήρησε ότι η διάγνωση είναι παράτυπη; Και πού να το ξέρει αυτό ο εκπαιδευτικός;

Ο νόμος της ειδικής αγωγής αναφέρει από πού δίννται οι διαγνώσεις. Επίσης, κάθε χρόνο έρχεται στα σχολέια εγκύκλιος (τουλάχιστον ερχόταν πριν φύγω στα ξένα) που έλεγε ότι έγκυρες είναι οι διαγνώσεις των ΚΕΔΔΥ και των δημοσίων ιατροπαιδαγωγικών κέντρων.

Ευθύνη (για μένα) φέρουν όλοι, γιατί άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3380
    • Προφίλ
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:07:27 μμ »
Βρήκα αυτόν τον κατάλογο αναγνωρισμένων ιατροπαιδαγωγικών κέντρων. Ξέρετε αν ισχύει ακόμη;

http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=391&mode=thread&order=0&thold=0

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:50:04 μμ »
Στο ΚΨΥ Κατερίνης δεν νομίζω ότι είχε ποτέ παιδοψυχίατρο. Δεν υπήρχε καν θέση και να λείπει ο παιδοψυχίατρος.
Στις Σέρρες εξακολουθεί να ειναι η παιδοψυχίατρος εκεί.
Τα ιατροπαιδαγωγικά του ΨΝΘ νομίζω λειτουργούν ακόμη. Το τμήμα του Ιπποκρατείου σίγουρα λειτουργεί, δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει.  Τα υπόλοιπα της Θεσσαλονίκης το ίδιο. Δεν έχω ακούσει κάτι.
Για τις άλλες περιοχές δεν ξέρω να σου πω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160140
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.