*

Αποστολέας Θέμα: Σωρεία πλαστών πιστοποιητικών και πτυχίων από υποψήφιους διευθυντές σχολείων  (Αναγνώστηκε 15585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για εμένα καλώς οι σχολες 5ετούς φοίτησης δίνουν ένα εισαγωγικό Μ.Κ. παραπάνω. Ομοίως και ένα διετές μεταπτυχιακό θα έπρεπε να δίνει μεγαλύτερο επίδομα από ένα μονοετές (ναι, καλά καταλάβατε, έχω διετές μεταπτυχιακό).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
διαφωνώ να θεωρείται μεταπτυχιακό η πενταετής φοίτηση ( αναλογικά τότε, η εξαετής να θεωρείται ...διδακτορικό; ) Εφόσον ο κύκλος σπουδών ως έχει ( τετραετής, πενταετής , εξαετής κ.ο.κ. ) θεωρείται προπτυχιακό πρόγραμμα τέτοιο να (συνεχίσει να) θεωρείται.
αν κάποιο τμήμα θεωρεί ότι προσφέρει μεταπτυχιακού επιπέδου κύκλο σπουδών τότε να μην το βαπτιζει προπτυχιακό και να φροντίσει να εξομοιωθεί με τα αντίστοιχα τριετή ευρωπαϊκά πρότυπα δίνοντας και τις αντίστοιχες μονάδες για κάθε μάθημά του.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
διαφωνώ να θεωρείται μεταπτυχιακό η πενταετής φοίτηση ( αναλογικά τότε, η εξαετής να θεωρείται ...διδακτορικό; ) Εφόσον ο κύκλος σπουδών ως έχει ( τετραετής, πενταετής , εξαετής κ.ο.κ. ) θεωρείται προπτυχιακό πρόγραμμα τέτοιο να (συνεχίσει να) θεωρείται.
αν κάποιο τμήμα θεωρεί ότι προσφέρει μεταπτυχιακού επιπέδου κύκλο σπουδών τότε να μην το βαπτιζει προπτυχιακό και να φροντίσει να εξομοιωθεί με τα αντίστοιχα τριετή ευρωπαϊκά πρότυπα δίνοντας και τις αντίστοιχες μονάδες για κάθε μάθημά του.
Πολύ πιθανό λοιπόν οι πολυτεχνικές και η γεωπονοδασολογικές σχολές να κάνουν τις βασικές σπουδές τους από 5ετής 4ετής και το πέμπτο έτος να το δίνουν ως master, αφού δεν τους αναγνωρίζεται αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Για εμένα καλώς οι σχολες 5ετούς φοίτησης δίνουν ένα εισαγωγικό Μ.Κ. παραπάνω. Ομοίως και ένα διετές μεταπτυχιακό θα έπρεπε να δίνει μεγαλύτερο επίδομα από ένα μονοετές (ναι, καλά καταλάβατε, έχω διετές μεταπτυχιακό).

Τα περισσότερα σοβαρά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι 2ετή έτσι κι αλλιώς (ναι, καλά κατάλαβες, κι εγώ διετές μεταπτυχιακό έχω  :D)

Όσο για τα 4 ή 5 χρόνια.. έχει να κάνει και με τη σχολή. Π.χ. τα τμήματα Ιατρικής είναι 6ετή.. και λοιπόν;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για εμένα καλώς οι σχολες 5ετούς φοίτησης δίνουν ένα εισαγωγικό Μ.Κ. παραπάνω. Ομοίως και ένα διετές μεταπτυχιακό θα έπρεπε να δίνει μεγαλύτερο επίδομα από ένα μονοετές (ναι, καλά καταλάβατε, έχω διετές μεταπτυχιακό).

Τα περισσότερα σοβαρά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι 2ετή έτσι κι αλλιώς (ναι, καλά κατάλαβες, κι εγώ διετές μεταπτυχιακό έχω  :D)

Όσο για τα 4 ή 5 χρόνια.. έχει να κάνει και με τη σχολή. Π.χ. τα τμήματα Ιατρικής είναι 6ετή.. και λοιπόν;
Έχει να κάνει με το εύρος του βασικού γνωστικού αντικειμένου, κάποια δεν "χωρούν" σε 4 χρόνια. Εγώ λοιπόν που έχω περισσότερο ευρύ γνωστικό αντικείμενο και επομένως στον εγκέφαλό μου έχει συσσωρευτεί περισσότερο γνώση, δεν θα πρέπει να πάρω το κατιτίς μου παραπάνω για την επιπλέον επιβάρυνση των εγκεφαλικών μου νευρώνων;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
διαφωνώ να θεωρείται μεταπτυχιακό η πενταετής φοίτηση ( αναλογικά τότε, η εξαετής να θεωρείται ...διδακτορικό; ) Εφόσον ο κύκλος σπουδών ως έχει ( τετραετής, πενταετής , εξαετής κ.ο.κ. ) θεωρείται προπτυχιακό πρόγραμμα τέτοιο να (συνεχίσει να) θεωρείται.
αν κάποιο τμήμα θεωρεί ότι προσφέρει μεταπτυχιακού επιπέδου κύκλο σπουδών τότε να μην το βαπτιζει προπτυχιακό και να φροντίσει να εξομοιωθεί με τα αντίστοιχα τριετή ευρωπαϊκά πρότυπα δίνοντας και τις αντίστοιχες μονάδες για κάθε μάθημά του.
Πολύ πιθανό λοιπόν οι πολυτεχνικές και η γεωπονοδασολογικές σχολές να κάνουν τις βασικές σπουδές τους από 5ετής 4ετής και το πέμπτο έτος να το δίνουν ως master, αφού δεν τους αναγνωρίζεται αλλιώς.

αν το πέμπτο έτος είναι επί πληρωμή όπως τα λοιπά μεταπτυχιακά ναι, είναι πιθανό. Αλλά να μπαίνεις με πανελλαδικές και στο πολυτεχνείο και στη νομική ας πούμε και το ένα να σου δίνει μεταπτυχιακό και το άλλο όχι...ε θα γίνει χαμός.... (στην τελική όσοι τόσα χρόνια τα πληρώναμε τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά  $#ΘΤ$#@ ήμαστε;  - το ερώτημα παρακαλώ να θεωρηθεί ρητορικό και να μην απαντηθεί... 8) 8)   )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Για εμένα καλώς οι σχολες 5ετούς φοίτησης δίνουν ένα εισαγωγικό Μ.Κ. παραπάνω. Ομοίως και ένα διετές μεταπτυχιακό θα έπρεπε να δίνει μεγαλύτερο επίδομα από ένα μονοετές (ναι, καλά καταλάβατε, έχω διετές μεταπτυχιακό).

Τα περισσότερα σοβαρά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι 2ετή έτσι κι αλλιώς (ναι, καλά κατάλαβες, κι εγώ διετές μεταπτυχιακό έχω  :D)

Όσο για τα 4 ή 5 χρόνια.. έχει να κάνει και με τη σχολή. Π.χ. τα τμήματα Ιατρικής είναι 6ετή.. και λοιπόν;
Έχει να κάνει με το εύρος του βασικού γνωστικού αντικειμένου, κάποια δεν "χωρούν" σε 4 χρόνια. Εγώ λοιπόν που έχω περισσότερο ευρύ γνωστικό αντικείμενο και επομένως στον εγκέφαλό μου έχει συσσωρευτεί περισσότερο γνώση, δεν θα πρέπει να πάρω το κατιτίς μου παραπάνω για την επιπλέον επιβάρυνση των εγκεφαλικών μου νευρώνων;

ίσα ίσα θα πρέπει να πάρεις και κάτι λιγότερο γιατί ως περισσότερο μορφωμένος είσαι και ανώτερος άνθρωπος και άρα υπεράνω των υλικών αγαθών και του μάταιου τούτου κόσμου.... ::) ::) ::) :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
διαφωνώ να θεωρείται μεταπτυχιακό η πενταετής φοίτηση ( αναλογικά τότε, η εξαετής να θεωρείται ...διδακτορικό; ) Εφόσον ο κύκλος σπουδών ως έχει ( τετραετής, πενταετής , εξαετής κ.ο.κ. ) θεωρείται προπτυχιακό πρόγραμμα τέτοιο να (συνεχίσει να) θεωρείται.
αν κάποιο τμήμα θεωρεί ότι προσφέρει μεταπτυχιακού επιπέδου κύκλο σπουδών τότε να μην το βαπτιζει προπτυχιακό και να φροντίσει να εξομοιωθεί με τα αντίστοιχα τριετή ευρωπαϊκά πρότυπα δίνοντας και τις αντίστοιχες μονάδες για κάθε μάθημά του.
Πολύ πιθανό λοιπόν οι πολυτεχνικές και η γεωπονοδασολογικές σχολές να κάνουν τις βασικές σπουδές τους από 5ετής 4ετής και το πέμπτο έτος να το δίνουν ως master, αφού δεν τους αναγνωρίζεται αλλιώς.

αν το πέμπτο έτος είναι επί πληρωμή όπως τα λοιπά μεταπτυχιακά ναι, είναι πιθανό. Αλλά να μπαίνεις με πανελλαδικές και στο πολυτεχνείο και στη νομική ας πούμε και το ένα να σου δίνει μεταπτυχιακό και το άλλο όχι...ε θα γίνει χαμός.... (στην τελική όσοι τόσα χρόνια τα πληρώναμε τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά  $#ΘΤ$#@ ήμαστε;  - το ερώτημα παρακαλώ να θεωρηθεί ρητορικό και να μην απαντηθεί... 8) 8)   )
Μα δεν είναι όλα τα μεταπτυχιακά επί πληρωμή. Το δικό μου, διετές και διατμηματικό μάλιστα, ήταν free.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2011, 07:30:05 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ναι, αλλά ήταν ξεχωριστό μεταπτυχιακό πρόγραμμα έτσι δεν είναι; δεν ήταν το πέμπτο έτος του βασικού κύκλου σπουδών..... :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι, αλλά ήταν ξεχωριστό μεταπτυχιακό πρόγραμμα έτσι δεν είναι; δεν ήταν το πέμπτο έτος του βασικού κύκλου σπουδών..... :P
Όχι, επιπλέον ήταν, απλά λέω ότι δεν είναι όλα master επί πληρωμή.
Δηλαδή 5+2=7 χρόνια σπουδών, και παίρνω μόλις περίπου 65 ευρώ παραπάνω από κάποιον που έχει 4  :o
Αλλά με το νέο μισθολόγιο θα αλλάξουν όλα αυτά  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2011, 07:36:06 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Για εμένα καλώς οι σχολες 5ετούς φοίτησης δίνουν ένα εισαγωγικό Μ.Κ. παραπάνω. Ομοίως και ένα διετές μεταπτυχιακό θα έπρεπε να δίνει μεγαλύτερο επίδομα από ένα μονοετές (ναι, καλά καταλάβατε, έχω διετές μεταπτυχιακό).

Τα περισσότερα σοβαρά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι 2ετή έτσι κι αλλιώς (ναι, καλά κατάλαβες, κι εγώ διετές μεταπτυχιακό έχω  :D)

Όσο για τα 4 ή 5 χρόνια.. έχει να κάνει και με τη σχολή. Π.χ. τα τμήματα Ιατρικής είναι 6ετή.. και λοιπόν;
Έχει να κάνει με το εύρος του βασικού γνωστικού αντικειμένου, κάποια δεν "χωρούν" σε 4 χρόνια. Εγώ λοιπόν που έχω περισσότερο ευρύ γνωστικό αντικείμενο και επομένως στον εγκέφαλό μου έχει συσσωρευτεί περισσότερο γνώση, δεν θα πρέπει να πάρω το κατιτίς μου παραπάνω για την επιπλέον επιβάρυνση των εγκεφαλικών μου νευρώνων;

Αφού διαθέτεις τόσο ευρύ γνωστικό αντικείμενο.. πρέπει να δουλέψεις στον ιδιωτικό τομέα και να μην χαραμίζεσαι στην εκπαίδευση  ;)  :P

Για τις 4-5-6ετείς σπουδές τα είπε σωστά και η bitch.. αφού είναι προπτυχιακές σπουδές, ως τέτοιες πρέπει να αναγνωρίζονται και τέλος.
Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά.. ευτυχώς στις θετικές επιστήμες (και σε μερικούς ακόμη τομείς) είναι ακόμα δωρεάν στην Ελλάδα. Οπότε δεν τίθεται καν θέμα διδάκτρων ή μη.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
δεν έχουν όμως όλα τα τμήματα τζάμπα μεταπτυχιακά ( κάποιες φορές δεν έχουν ούτε τα συναφή τμήματα τζάμπα μεταπτυχιακά.... πχ,έχω δει τζάμπα στο θετικό ιωαννίνων ...αλλά όχι αντίστοιχα στην φιλοσοφική ιωαννίνων.... (μιλάμε για περίπου τέσσερα χρόνια πριν αυτό). 
άσε που πια δεν δίνουν εκπαιδευτικές άδειες οπότε και τζάμπα να είναι δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις....  :'( :'(
( όσοι προλάβαμε προλάβαμε λέμεεεεε)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
σε ολο τον κοσμο οπου τα πολυτεχνεια ειναι 5ετη θεωρειται κ μαστερ.σε αλλες χωρες ειναι 3ετη κ Ειναι bachelor.κ γι αυτο πανε οι αποφοιτοι των πολυτεχνειων μας σε ολη την ευρωπη κ ΗΠΑ κ γινονται αναρπαστοι
οντως στο πανεπιστημιο που εκανες εσυ ειναι 2 χρονια...σε ολα ειναι 2....πες μου ομως ποσες ωρες εβδομαδιαια?????
εγω 9-3 καθημερινα στο μετσοβιο.....μεταπτυχιακη εγραψες??τα κλασικα copy-paste tvn panepisthmivn????στο μετσοβιο ειναι 70% πειραμα κ 30% θεωρια κ σε συγκεκριμενο format.δημοσιευση εβγαλες???...κ τι αξιολογησης περιοδικο????....
τεσπα τα πολυτεχνεια εχουν καλυτερη οργανωση, χρηματοδοτηση, κυρος κ.....δουλειες...ανεργια κατω του 10% μεσο ορο....μη μιλησω για ηλεκτρολογους στο 3%....κ χωρις ετεροαπασχοληση...ολοι στο αντικειμενο σπουδων τους..κ κανουν εφαρμογη των θετικων επιστημων....κ γενικα επιπεδο σπουδων κ καθηγητων..
κ σου μιλαω εγω που ειμαι γεωλογος (πε4.05) κ εκανα μαστερ στο πολυτεχνειο (χημ.μηχανικους), συνεχιζω για διδακτορικο....αληθεια εχει κανενας απο σας που ειπε οτι <σιγα μην αναγνωριστουν ως μαστερ τα πολυτεχνεια> περασει εστω εξω απο ενα πολυτεχνειο?
ξερει τα προγραμμαατα σπουδων τους κ τα εργαστηριαπου εχουν?
εδω εγω σαν γεωλογος ειχα σχεδον 28-30 ωρες την βδομαδα (θεωρια+εργαστηρια) κ στα πολυτεχνεια 30-32.....
α κ με κατατακτηριες μπηκα πολιτικος μηχανικος...
ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΕ....Κ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ..ΕΣΤΩ Κ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ.
ΤΟ ΤΕΕ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
...
ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΕ....Κ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ..ΕΣΤΩ Κ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ.
ΤΟ ΤΕΕ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!

Πότε έγινε αυτό; Απ' όσο ξέρω το ΤΕΕ ήθελε να το αναγνωρίσουν.. αλλά δεν είχε πετύχει τίποτα. Και τουλάχιστον για τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, οριζόταν σαφώς ότι αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακός τίτλος αυτός που έχει ληφθεί ξεχωριστά κλπ κλπ.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160658
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.