*

Αποστολέας Θέμα: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;  (Αναγνώστηκε 12407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« στις: Ιούνιος 22, 2010, 03:26:19 μμ »
ειναι δυατον να ισχυουν αυτα που γραφει η εφημεριδα;
απιστευτο μου φαινεται ,
εδω τελειωνεις πανεπιστημιο και για να κριθει καταλληλος να διδαξεις στο γυμνασιο πρεπει να δωσεις ασεπ κλπ ενω μπορουν να υπαρξουν ανθρωποι χωρις βασικο τιτλο να ειναι καθηγητες στο πανεπιστημιο και να κατεχουν και θεση στο υπουργειο παιδειας;

αλλη μια προσπαθεια λασπης θα πεσει στο κενο οταν η δικαιοσυνη ριξει απλετο φως στην υποθεση


ΜΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ, ΜΕΤΑ ΤΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ «Π»
Για το πώς έγινε καθηγήτρια πανεπιστημίου, ενώ στερείται βασικού τίτλου σπουδών, όπως βεβαίωσε το ΔΙΚΑΤΣΑ.Επιστολή του προέδρου του Αρείου Πάγου στην υπουργό Παιδείας και τι απάντησε

Με την κυρία Θάλεια Δραγώνα, την ειδική γραμματέα του υπουργείου Παιδείας, ασχολείται η Δικαιοσύνη, έπειτα από ΑΜΕΣΗ παρέμβαση του προέδρου του Αρείου Πάγου κ. Γεώργιου Καλαμίδα, μετά τα αποκαλυπτικά δημοσιεύματα του «ΠΑΡΟΝ» για το ότι η κυρία Δραγώνα εξελέγη καθηγήτρια ενώ στερείτο βασικού τίτλου σπουδών, όπως έχει βεβαιώσει το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Όπως μας ενημέρωσε με επιστολή του ο πρόεδρος του Αρείου Πάγου, στις 16 Φεβρουαρίου είχε στείλει, με αφορμή το δημοσίευμα του «Συναξαριστή» στο φύλλο του «Π» της 14ης Φεβρουαρίου, επιστολή στην υπουργό Παιδείας, από την οποία ζητούσε «να μας γνωρίσετε αν συννόμως ή όχι αναγνωρίστηκε το διδακτορικό δίπλωμα της κ. Θάλειας Δραγώνα κι αν συννόμως ή όχι αυτή εξελέγη ως καθηγήτρια πανεπιστημίου».

Την απάντηση της υπουργού Παιδείας ο πρόεδρος του Αρείου Πάγου κ. Καλαμίδας διαβίβασε στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου κ. Τέντε, ο οποίος ήδη την έστειλε στην προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών, Εισαγγελέα κυρία Ράικου, με την παραγγελία να διερευνηθεί η νομιμότητα της εκλογής της κυρίας Δραγώνα ως καθηγήτριας πανεπιστημίου και η πραγματική διάσταση της υπόθεσης.

Φεύγει η Δραγώνα;
Σύμφωνα με εγκυρότατες πληροφορίες, έπειτα από συζητήσεις με την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας (για τις οποίες πιθανότατα έχει ενημερωθεί και το Μαξίμου), η κυρία Δραγώνα, μετά και την παρέμβαση του προέδρου του Αρείου Πάγου (που ήρθε να προστεθεί στο βαρύτατο γι' αυτήν κλίμα που έχει δημιουργηθεί όχι μόνο στη Θράκη, αλλά και στην κοινή γνώμη όλης της χώρας), που πλέον κάνει δύσκολη την παραπέρα παραμονή, πρόκειται να αποχωρήσει οικειοθελώς...

Υπάρχουν δικαστές στην Αθήνα...
Η παρέμβαση του προέδρου του Αρείου Πάγου προκλήθηκε από το άρθρο του «Συναξαριστή», στο φύλλο της 14ης Φεβρουαρίου, με τίτλο «Ζητείται Νομιμότητα και Επιστημοσύνη», στο οποίο σημειωνόταν:

«Υπάρχουν Δικαστές στο Βερολίνο»… Δυόμισι αιώνες μετά, όταν μεσούσης της πεφωτισμένης Δεσποτείας του Φρειδερίκου Β’ του Μέγα (1712- 1786) της Πρωσίας, ο πρώσος χωρικός με την παροιμιώδη αυτή φράση του εξέφραζε τη βεβαιότητά του για τη Νομιμότητα στο κράτος του και παρέπεμπε στους «Φύλακες του Νόμου», παραμένει απορίας άξιο αν ο σημερινός Απλός Έλληνας Πολίτης έχει αυτήν τη βεβαιότητα και αυτήν τη δυνατότητα…

«Υπάρχουν άραγε Δικαστές στην Αθήνα;» Υπάρχουν «Φύλακες του Νόμου»; Υπάρχει Νομιμότητα στο λυκαυγές του 21ου αιώνα μ.Χ.;

Στην απορία του Απλού Έλληνα Πολίτη καλούνται ν' απαντήσουν οι φύσει και θέσει «Φύλακες της Νομιμότητας», ο Πρόεδρος και ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου…

Η κορυφή της Ελληνικής Δικαιοσύνης ασφαλώς και είναι αδιανόητο να επικαλεσθεί άγνοια για την παραβίαση της Νομιμότητας στην περίπτωση της κ. Θάλειας Δραγώνα, ειδικής γραμματέως του υπουργείου Παιδείας και καθηγήτριας ΑΕΙ.

Δημόσια έγγραφα τα οποία ήλθαν στο φως της δημοσιότητας (βεβαίωση ΔΙΚΑΤΣΑ) πιστοποιούν ότι «Η ενδιαφερόμενη (σ.σ.: η κ. Θάλεια Δραγώνα) στερείται βασικού τίτλου σπουδών».

Η απορία του Απλού Έλληνα Πολίτη εστιάζεται εν προκειμένω όχι βεβαίως στις επιστημονικές απόψεις της κ. Δραγώνα -η ελευθερία της επιστημονικής σκέψης και των επιστημονικών απόψεων αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο της Δημοκρατίας- αλλά κυρίως στο ποιοι νόμοι και από ποίους παραβιάσθηκαν στη διαδικασία εκλογής της κ. Δραγώνα στο αξίωμα της καθηγήτριας Πανεπιστημίου, ενώ εστερείτο, κατά την ομολογία του ΔΙΚΑΤΣΑ, «βασικού τίτλου σπουδών»!»

«Και αυτά μεν ως προς τη Νομιμότητα, αλλά η Ανώτατη Παιδεία στη χώρα μας, κατά κοινή παραδοχή επαϊόντων και μη, παρουσιάζει και πρόβλημα, σε οξύτατο βαθμό, Ποιότητας…

Ο Απλός Έλληνας Πολίτης διερωτάται, ομού μετά της κ. Άννας Διαμαντοπούλου, αν τα εκάστοτε τιτιβίσματα περί μεταρρυθμίσεων (;) και αξιοκρατίας (;) έχουν εφαρμογή στα ΑΕΙ και το διδακτικό προσωπικό τους.

Ο Απλός Έλληνας Πολίτης είναι αναντίρρητο ότι σέβεται τους πανεπιστημιακούς δασκάλους. Διευκρινίζει όμως urbi et orbi ότι ο βαθμός του σεβασμού του απορρέει και μόνο από τον βαθμό Επιστημοσύνης του διδακτικού προσωπικού των ΑΕΙ.

Απαιτεί να πληροφορηθεί από την υπουργό Παιδείας αν και σε ποιον βαθμό λειτουργεί η αξιολόγηση των πανεπιστημιακών δασκάλων… Αν και σε ποιον βαθμό εφαρμόζεται η σχετική νομοθεσία… Αν και σε ποιον βαθμό η επιστημονική αρτιότητα των πανεπιστημιακών αντικαθίσταται από τη συμμετοχή των τελευταίων σε “λέσχες” δημοσιογραφικών συγκροτημάτων και ρηχής επιφυλλιδογραφίας!

Ο Απλός Έλληνας Πολίτης την εποχή του διαδικτύου έχει την ευχέρεια, πολλώ μάλλον η υπουργός Παιδείας, να παρακολουθεί την Επιστημοσύνη των συγκεκριμένων δασκάλων…»

«Η κ. Άννα Διαμαντοπούλου, με θητεία στην Εσπερία, ακόμη και αν επικαλεσθεί “δυσκολίες” στην ικανοποίηση της ευλόγου αυτής απορίας του Απλού Έλληνα Πολίτη, δεν είναι δυνατόν να διασκελίσει το αίτημα αυτό ως προς τους πολυπληθείς επιστημονικούς συμβούλους της…

Ο γόος του Απλού Έλληνα Πολίτη για την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στα ΑΕΙ της Χώρας συμπυκνούται σε δύο και μόνο λέξεις: Νομιμότητα και Επιστημοσύνη».

Εξάλλου στις 6 Ιουνίου ο «Συναξαριστής» επανήλθε στο θέμα, σημειώνοντας ότι αυτές τις ώρες της βαθιάς οικονομικής κρίσης, που «η χώρα οδεύει προς την καταστροφή, η επιστημονική κοινότητα εμφανίζεται (;) να τελεί σε “χειμερία νάρκη” για τα τεκταινόμενα»:

«Η πνευματική ηγεσία σε περιόδους εθνικών κρίσεων, παντού και πάντοτε, έδιδε το “παρών” και διασάλπιζε το “δέον γενέσθαι”… Προς τι η σημερινή αιδήμων σιωπή;
Αλλά και οι θεματοφύλακες της νομιμότητας, η ηγεσία του Αρείου Πάγου, όταν κατά σκανδαλώδη εξοργιστικό τρόπο παραβιάζεται η νομιμότητα (περιπτώσεις της “καθηγήτριας” πανεπιστημίου κ. Θάλειας Δραγώνα, ειδικής γραμματέως του υπουργείου Παιδείας, για την οποία το ίδιο το ΔΙΚΑΤΣΑ πιστοποιεί ότι στερείται “βασικού τίτλου σπουδών”, αλλά και πλειάδας άλλων “καθηγητών” ΑΕΙ, που στερούνται διδακτορικού τίτλου σπουδών, στοιχείου sine qua non, αλλά αναδείχθηκαν παρανόμως στο αξίωμα του καθηγητή ΑΕΙ), τι πράττουν;

“Υπάρχουν Δικαστές στο Βερολίνο”; Ιδού η απορία…»
ΠΑΡΟΝ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:35 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2010, 03:49:35 μμ »
δεν μου κάνει καμία εντύπωση
όλα θα τα ακούσουμε!
που είστε ακόμη!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2010, 05:11:34 μμ »
Το είπα παλιότερα και θα το ξαναπώ.
Τόσα χρόνια που η Δραγώνα είναι καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο Αθηνών δεν αναρωτήθηκε κανένας για το πτυχίο της; Δεν υπήρξε κάποια ένσταση από κάποιον που ήταν συνυποψήφιος της για εξέλιξη;
Δεν μπορεί!
Ειδικά το Ελληνικό πανεπιστήμιο δεν υπάρχει  και το πιο "φιλικό" και "αγάπης" και "συνεδελφικό" κλίμα!
Και δεν νομίζω ότι η Δραγώνα ήταν πάντα τόσο πολύ μέσα στα πράγματα ώστε τόσα χρόνια να περνάει έτσι αυτό....
Μήπως κάτι άλλο συμβαίνει; Μήπως υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζουμε;
Δεν αμφιβάλω ότι κάτι παίζει, απλά μήπως παίζει κάτι άλλο; Μήπως υπα΄ρχει κάπου, ας πούμε, κάποια διάταξη (λέω εγώ τώρα) όπως στο εξωτερικό που για να γίνει κάποιος πανεπιστημιακός δεν χρειάζεται βασικό πτυχίο, αλλά μόνο διδακτορικό και ερευνητική εργασία;
Υποθέσεις κάνω....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2010, 05:41:46 μμ »


Το είπα παλιότερα και θα το ξαναπώ.
Τόσα χρόνια που η Δραγώνα είναι καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο Αθηνών δεν αναρωτήθηκε κανένας για το πτυχίο της; Δεν υπήρξε κάποια ένσταση από κάποιον που ήταν συνυποψήφιος της για εξέλιξη;
Δεν μπορεί!
Ειδικά το Ελληνικό πανεπιστήμιο δεν υπάρχει  και το πιο "φιλικό" και "αγάπης" και "συνεδελφικό" κλίμα!
Και δεν νομίζω ότι η Δραγώνα ήταν πάντα τόσο πολύ μέσα στα πράγματα ώστε τόσα χρόνια να περνάει έτσι αυτό....
Μήπως κάτι άλλο συμβαίνει; Μήπως υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζουμε;
Δεν αμφιβάλω ότι κάτι παίζει, απλά μήπως παίζει κάτι άλλο; Μήπως υπα΄ρχει κάπου, ας πούμε, κάποια διάταξη (λέω εγώ τώρα) όπως στο εξωτερικό που για να γίνει κάποιος πανεπιστημιακός δεν χρειάζεται βασικό πτυχίο, αλλά μόνο διδακτορικό και ερευνητική εργασία;
Υποθέσεις κάνω....

σιγουρα ,
σιγουρα καπου εχει γερο πατημα και εγω αυτο λεω ,
και με την εισαγγελικη ερευνα θα σταματησουν οι οποιεσδηποτε μομφες για αυτην και τις θεσεις της

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:35 »

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:36:25 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι το γεγονός πως η Δραγώνα δεν έχει πτυχίο το ξέραμε εδώ και πολύ καιρο κι αυτό μου κάνει εντύπωση, μετά από τόσο καιρό το έμαθαν κι αυτοί ? Αλλά βέβαια η κυρία έχει ΔΟΝΤΙ. Για να δούμε τι θα δουμε στο μέλλον

Αποσυνδεδεμένος tequila01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:51:24 μμ »
Πτυχίο υπάρχει ή όχι τελικά? Αν ναι καλώς, αν όχι κακώς (για εμένα). Είναι πολύ απλή ερώτηση και επιδέχεται μονολεκτική απάντηση.
Πχ. Αν κάποιος υποθετικά μπει χωρίς ΑΣΕΠ κάπου μπορεί να επικαλεστεί ότι πχ στην Ιταλία, Βραζιλία, Αζερμπαιτζάν...Αμπχαζία κλπ ότι εκεί ενδεχομένως δεν υπάρχει ΑΣΕΠ άρα η πράξη του είναι οκ και εδώ?


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:22:03 πμ »
Πτυχίο υπάρχει ή όχι τελικά? Αν ναι καλώς, αν όχι κακώς (για εμένα). Είναι πολύ απλή ερώτηση και επιδέχεται μονολεκτική απάντηση.
Πχ. Αν κάποιος υποθετικά μπει χωρίς ΑΣΕΠ κάπου μπορεί να επικαλεστεί ότι πχ στην Ιταλία, Βραζιλία, Αζερμπαιτζάν...Αμπχαζία κλπ ότι εκεί ενδεχομένως δεν υπάρχει ΑΣΕΠ άρα η πράξη του είναι οκ και εδώ?




Είναι διαφορετικό αυτό που λες. Άλλο ο ΑΣΕΠ για να διοριστείς και άλλο να γίνεις πανεπιστημιακός, ενώ υπάρχει (υποθετικά) μια διάταξη που λέει ότι πανεπιστημιακοί μπορεί να γίνουν κάτοχοι διδακτορικών τίτλων, ακόμα και αν δεν έχουν πρω΄το πτυχίο, αρκεί να έχουν δημοσιεύσεις και ερευνητικό έργο (κάτι αντίστοιχο υπάρχει στην Αγγλία, όπου και πήρε το διδακτορικό της η Δραγώνα)....

Εγώ έχω και άλλη μια απορία. Το ΔΙΑΚΑΤΣΑ (πλέον ΔΟΑΤΑΠ) σε ποιόν έδωσε απάντηση για το πτυχίο της; Δεν αποτελεί προσωπικό δεδομένο; Εγώ αν πάω και κάνω μια ερώτηση για τον κ. Τάδε Ταδόπουλο θα μου απαντήσουν; Κάθε πολίτης μπορεί να το κάνει; Πορσωπικά δεν θα ήθελα να έχει ο καθένας πρόσβαση στα δικά μου δεδομένα και στα δικά μου πτυχία....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:02:16 μμ »
Φαντάζομαι αν υπάρχει εντολή από εισαγγελέα είναι υποχρεωμένο το ΔΙΚΑΤΣΑ να απαντήσει , και βέβαια κατά τη γνώμη μου τα πτυχία και το έργο του καθενός πρέπει να είναι φανερά σε όλους, αλοίμονο να κρύβουμε τα πτυχία μας και όποιος έχει μπει και έχει φάει θέση άλλου με περισσότερα προσόντα να τιμωρείται παραδειγματικά.

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:06:00 μμ »
Συμφωνώ με podiki. Προφανώς το ΔΙΚΑΤΣΑ απάντησε στην εισαγγελική έρευνα. Και δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει μυστικότητα στα ακαδημαϊκά προσόντα του καθενός. Δηλαδή, εσύ, αν διεκδικούσες μια θέση για την οποία πίστευες πως είχες τα προσόντα, και στην έπαιρνε κάποιος άλλος, δε θα ήθελες να μάθεις τι παραπάνω είχε από σένα; Υποτίθεται ότι θέλουμε διαφάνεια και αξιοκρατία!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:13:24 μμ »
Άλλο το να έχει κάποιος έννομο συμφέρον (π.χ. να διεκδικέι την ίδια θέση με μένα και να νομίζει ότι αδικέιται) και άλλο να μπορεί να πηγαίνει ο καθένας (ο κάθε άσχετος τολμώ να πω) και να ζητά τα πτυχία του κεθανός!
Άλλωστε, όταν γίνεται διαφανώς η διαδικασία, τα πτυχία ομοναστικά είναι διαθέσιμα στους ενδιαφερόμενους....
Τουλάχιστον, όταν εγώ έκανα κάπιιες αιτήσεις για να δουλέψω πριν διοριστώ, είχε βγει μια λίστα με τα ονόματα των ενδιαφερομένων και από δίπλα έλεγε τι ακαδημαϊκά προσόντα είχε ο καθένας (π.χ. emmaki, πτυχίο ΠΤΝ, μεταπτυχιακό στη ενότητα Α, μεταπτυχιακό στην ενότητα Β, Ξ. Γλώσσα 1 επίπεδο άριστο, ξένη γλώσσα 2 επίπεδο πολύ καλό, ξένη γλώσσα 3, 4, 5 επίπεδο καλό, προϋπηρεσία χ διάστημα κλπ)...
Όποιος ενδιαφερόμενος ήθελε μπορούσε να δει και τα "χαρτιά" που κετέθετε ο καθένας για νά είναι σίγουρος για τη διαφάνεια.
Δεν νομίζω όμως ότι μπορεί ο καθένας να πάει στο ΔΟΑΤΑΠ και να πει "η emmaki λέει ότι έχει μεταπτυχιακό από το τάδε πανεπιστήμιο του εξωτερικού που έιναι αναγνωρισμένο. Λέει αλήθεια; Θέλω να δω το πτυχίο της"
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:18:31 μμ »
Ki  εγω θελω να δω τα πτυχια της ....εμας μας χιλιοτσεκαρουν να δουν αν ειμαστε ικανοι...κι αφου περναμε ΑΣΕΠ παλι μας πεταμε απ εξω....αυτη πως ξεφυτρωσε?παντως καπνος δεν υπαρχει χωρις φωτια και δεν την κοβω καθαρη την Κυρια!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:32:19 μμ »
Ki  εγω θελω να δω τα πτυχια της ....εμας μας χιλιοτσεκαρουν να δουν αν ειμαστε ικανοι...κι αφου περναμε ΑΣΕΠ παλι μας πεταμε απ εξω....αυτη πως ξεφυτρωσε?παντως καπνος δεν υπαρχει χωρις φωτια και δεν την κοβω καθαρη την Κυρια!!!!!!!!

Καταρχήν για να έχει κάνει διδακτορικό.....κάτι ξέρει.
Για να έχει συμμετοχή σε τόσα ερευνητικά πάλι κάτι ξέρει.
Για να εχει δημοσιεύσεις σε μεγάλα πριοδικά και παρουσιάσεις σε μεγάλα συνέδρια....κάτι ξέρει (πίστεψε με δεν είναι καθόλου εύκολο να δημοσιεύσεις στα καλά περιοδικά και να πάτρεις με΄ρος σε καλά συνέδρια και αυτή το έχει κάνει).
Επίσης, δεν έχω δει κανέναν να πει άσχημα λόγια για τη δουλειά της στο πανεπιστήμιο (εκτός από ιδειολογικές κριτικές ενεντίον της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης), άρα από τους φοιτητές της έχει κριθεί εδώ και πολλά χρόνια και έχει αποδειχτεί τουλάχιστον επαρκής ως καθηγήτρια....

Τώρα, όσον αφορά το πρώτο πτυχίο.....
Επειδή πάντα ποιστεύω ότι η αλήθεια είνα κάπου στη μέση, και εδώ κρατάω πολλές επιφυλάξεις. Κυρίως γιατί, όπως είπα και πιο πάνω, ο χώρος των πανεπιστημιακών δεν είναι και ο ιδανικός εργασιακός χώρος. Τα πισόπλατα χτυπήματα είναι πολλά, οι κλίκες είναι απίστευτες και αλλάζουν κάθε τόσο. Μου κάνει, λοιπόν, εντύπωση πώς αν δεν ήταν καθαρή η όλη κατάσταση, δεν βρέθηκε ένας (όχι παραπάνω, αλλά μόνο ένας) να ανακινήσει το όλο θέμα! Επίοσης, μου κάνει εντύπωση που το όλο θέμα ανακινήθηκε μόλις πήρε μια θέση στο υπουργείο. ΄Μήοως υπάρχει κάτι άλλο που δεν γνωρίζουμε; Μήπως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι;
Ας πούμε για τους Χριστινάκηδες στην θεολογική (ή στο κοινωνικής θεολογίας) και τον τρόπο που παίρναν τις θέσεις και τα πτυχία τους έχει γίνει χαμός εδώ και πάρα πολύ καιρό. Βγήκαν φοιτητές, βγήκαν άλλοι που ήταν συνυποψήφιοι για τις ίδιες θέσεις....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:38:07 μμ »
emmaki, στην ουσία συμφωνούμε, γιατί κανένας πολίτης, έχων σώας τα φρένας, δε θα πήγαινε στα καλά καθούμενα να ψάχνει τα πτυχία των άλλων, χωρίς λογο. Όμως ειδικά για τα δημόσια πρόσωπα όπως η Δραγώνα, πιστεύω πως όλοι οι Έλληνες πολίτες έχουμε έννομο συμφέρον να γνωρίζουμε αν έχουν πραγματι τα προσόντα, για να κατέχουν το αξίωμά τους.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:47:18 μμ »
emmaki, στην ουσία συμφωνούμε, γιατί κανένας πολίτης, έχων σώας τα φρένας, δε θα πήγαινε στα καλά καθούμενα να ψάχνει τα πτυχία των άλλων, χωρίς λογο. Όμως ειδικά για τα δημόσια πρόσωπα όπως η Δραγώνα, πιστεύω πως όλοι οι Έλληνες πολίτες έχουμε έννομο συμφέρον να γνωρίζουμε αν έχουν πραγματι τα προσόντα, για να κατέχουν το αξίωμά τους.

Για το αξίωμα της "Γραμματέας στι υπουργείο" δεν χρειάζεται κάποια ειδικά προσόντα.
Τώρα, για τη θέση στο πανεπιστήμιο, για την οποία γίνεται και όλη η φασαρία, νομίζω ήμουν ξεκάθαρη. Δεν θεωρώ ότι μπορεί όποιος θέλει να πάει στο ΔΟΑΤΑΠ. Και νομίζω ότι και πρακτικά είναι αδύνατον! Φαντάζεσαι πόσος κόμσος θα πήγαινε; Τουλάχιστον εγώ, έχοντας τελευταία μπει στο ρουθουνι πολλών  ;D ;D, νομίζω ότι θα υπήχαν πολές αιτήσεις για τα πτυχία μου (Ω ναι! Πολλοί, επειδή δεν συμφωνούν μαζί μου, και επειδή θα ήθελαν να έχουν τη θέση μου ασχέτως που ποτέ κανέις δεν είχε κάνει αίτηση, αμφισβητούν το ότι έχω 2 μεταπτυχιακα, το ότι έχω πτυχία σε αρκετές γλώσσες κλπ) ...
Μπορεί, λοιπόν, ο κ΄θε πολίτης να αιτηθέι στο ΔΟΑΤΑΠ για το πτυχίο άλλου πολίτη; Γιατί και η Δραγώνα είναι πολίτης.....
Άλλο να περέμβει ο εισαγγελέας και να ζητήσει να δει τη νομιμότητα της διαδικασίας...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160417
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.