*

Αποστολέας Θέμα: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....  (Αναγνώστηκε 12688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 15, 2010, 05:17:50 μμ »
viviantz δεν εννοούσα εσένα όταν έλεγα πως είναι δύσκολες οι πανελλήνιες. ελπίζω να μη σε αποθάρρυνα. εσύ αφού κατάφερες να είσαι λίγο πριν τους διοριστέους κάθε άλλο παρά άσχετη είσαι. απλά είναι πιο εύκολο όταν τα διδάσκεις τα μαθήματα. αλλά είναι και μια ευκαιρία για σένα. και αν δε περάσεις, μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα μετά,  αφού τόσο σε ταλαιπωρεί η τωρινή δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος viviantz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 15, 2010, 05:21:23 μμ »
ατυχούλα είμαι Φιλόλογος, και για μόλις 25 θέσεις εκτός διοριστέων.
Τα τελευταία 4 χρόνια είμαι τελείως εκτός αντικειμένου. Τα προηγούμενα χρόνια έκανα ιδιαίτερα τα απογεύματα, παράλληλα με την πρωινή μου δουλειά αλλά όταν αυξήθηκαν οι ώρες της δουλειάς ήμουν υποχρεωμένη να διαλέξω και επειδή οι υποχρεώσεις τρέχουν διάλεξα αυτό που μου απέφερε πιο σίγουρα χρήματα.
Το διάβασμα δεν το φοβήθηκα ποτέ μου, και αν και είχα χάσει επαφή, διάβασα για τον ΑΣΕΠ με πολύ κέφι και όρεξη και χωρίς βοήθεια από κανέναν.
Παρόλα αυτά το ξέρω κι εγώ πως θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο έως απίθανο αν ξαναέδινα πανελλήνιες να πετύχαινα τόσο υψηλό βαθμό.
Άλλωστε αργά ή γρήγορα πρέπει να ξαναρχίσω να διαβάζω για τον επόμενο (ο Θεός ξέρει πότε θα γίνει) ΑΣΕΠ γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν έχω την πολυτέλεια να το αφήσω τελευταία στιγμή.  Επομένως τι να πρωτοπρολάβω;;;
Η πρωινή δουλειά όχι απλώς με ταλαιπωρεί, αλλά τι να κάνω;  Την χρειάζομαι και δεν μιλάω.  Δουλειά γραφείου είναι, αλλά με εξαιρετικά μεγάλη πίεση από παντού και χωρίς κατανόηση γιατί στον ιδιωτικό τομέα είναι δύσκολα τα πράγματα και θεωρείσαι απλώς ένα αναλώσιμο προϊόν.
 


Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 15, 2010, 05:30:50 μμ »
ατυχούλα σε καταλαβαίνω απόλυτα.....εργάζομαι εδώ και 5 χρόνια σε φροντιστήρια ενίοτε σε ιδαίτερα και καθε χρονία άγχος και ανασφάλεια για το βιοπορισμό αλλά είναι αυτό που ήθελα πάντα να κάνω οπότε πληρωνω το τίμημα.

Οι πανελλήνιες δεν είναι κακή ιδέα προκειμένου να γίνεις δασκάλα αρκεί να είσαι σιγουρη ότι σου ταιριάζει η διδασκαλία σε παιδάκια ,είναι απόφαση ζωης ,πάλι σπουδες και αντε περιμενε διορισμο αν και εφόσον τότε θα υπάρχουν οι ίδιες ευκαιρίες....είναι τι θεωρεί ο καθένας καλύτερο και τί προτιμα,αν διψας να μπεις σε σχολική τάξη ,να χεις τις σίγουρες απολαβές σου απ την άλλη μπορείς σ αυτήν τη νέα τάξη να είσαι καλός;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 15, 2010, 05:32:27 μμ »

Μακάρι να το έπαιρνα κι εγώ απόφαση για τις πανελλήνιες, αλλά και πάλι είναι κι αυτό που είπε και κάποιος άλλος.  Μέχρι να τελειώσεις, δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα συνεχίσουν να προσλαμβάνουν με τους ίδιους ρυθμούς τους δασκάλους...


κανείς όμως δε μπορεί να βεβαιώσει υπεύθυνα και το αντίθετο. λογικά σκεφτόμενη βλέπως πως τα πράγματα αποκλείεται να γίνουν χειρότερα από τους καθηγητές. στους πε02 υπάρχουν τόσοι στους τωρινούς πίνακες που (και αν ακόμα καταργούνταν οι φιλολογικές σχολές και δεν αποφοιτούσαν άλλοι πε02) και 1000 άτομα να διόριζαν κάθε χρόνο θα φθάναμε, ζωή να 'χουμε, για 20 χρόνια και θα περισσεύαμε.... σκεφτείτε τώρα πως κάθε χρόνο παίρνουν πτυχίο μερικές ακόμα χιλιαδίτσες πε02...

viviant όπως λες η δουλειά σου δε σου εξασφαλίζει το μέλλον αλλά κάποια σίγουρα χρήματα. στη περίπτωσή σου θα άφηνα τη δουλειά αν με ταλαιπωρούσε τόσο και θα ασχολούμουν επαγγελματικά με ιδιαίτερα κόβοντας αποδείξεις, έχοντας πάντα κατά νου το διορισμό ως πε02 ή πε70 αφού βέβαια έδινα πανελλήνιες. :D και εγώ ήμουν στους επιτυχόντες στον προηγούμενο ασέπ σε καλή σειρά αν και όχι τόσο καλή όσο η δικιά σου, χωρις φροντιστήριο και με πολύ διάβασμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 15, 2010, 06:36:33 μμ »
ατυχούλα σε καταλαβαίνω απόλυτα.....εργάζομαι εδώ και 5 χρόνια σε φροντιστήρια ενίοτε σε ιδαίτερα και καθε χρονία άγχος και ανασφάλεια για το βιοπορισμό αλλά είναι αυτό που ήθελα πάντα να κάνω οπότε πληρωνω το τίμημα.

Οι πανελλήνιες δεν είναι κακή ιδέα προκειμένου να γίνεις δασκάλα αρκεί να είσαι σιγουρη ότι σου ταιριάζει η διδασκαλία σε παιδάκια ,είναι απόφαση ζωης ,πάλι σπουδες και αντε περιμενε διορισμο αν και εφόσον τότε θα υπάρχουν οι ίδιες ευκαιρίες....είναι τι θεωρεί ο καθένας καλύτερο και τί προτιμα,αν διψας να μπεις σε σχολική τάξη ,να χεις τις σίγουρες απολαβές σου απ την άλλη μπορείς σ αυτήν τη νέα τάξη να είσαι καλός;

όσο μεγαλώνω τόσο μου προκαλούν πιο πολύ ενδιαφέρον τα μικρά παιδιά. όταν ήμουν πιο μικρή δεν ήμουν έτσι. τώρα με ενθουσιάζει η ιδέα μιας τάξης με 20 ζουζούνια...

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 15, 2010, 06:49:09 μμ »
εγω που συνεχιζω να ελπιζω οτι θα διοριστω ως φιλολογος ειμαι λετε αιθεροβαμων??? ;) ;) ;) ;) ;) ;)
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 15, 2010, 07:53:42 μμ »
εγω που συνεχιζω να ελπιζω οτι θα διοριστω ως φιλολογος ειμαι λετε αιθεροβαμων??? ;) ;) ;) ;) ;) ;)

όλοι το ελπίζουμε αυτό....
δεν είπα να τα παρατήσουμε όλα για τις κατατακτήριες ή τις πανελλήνιες. αλλά ο επόμενος ασεπ αργεί και δε ξέρουμε καν σε τι θα εξεταστούμε. γιατί να μην εκμεταλλευτούμε αυτο το περιθώριο;  για όσους έχουν εμπειρίες ασεπ για πε02 ξέρουν πως και δύσκολος είναι και απρόβλεπτος...

εξάλλου ένα δεύτερο πτυχίο δίνει 2,5 μόρια...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 15, 2010, 09:47:05 μμ »
Ατυχούλα καλή τύχη στην πορεία σου!Εγώ σου γράφω για να σου πω για τις πανελλήνιες!Είμαι 29,επιτυχούσα δις στον Ασέπ,με εμπειρία στα φροντιστήρια και φέτος και σε σχολείο ως ωρομίσθια(που παρεμπιμπτόντως δε συγκρίνεται ως εμπειρία με το φροντιστήριο)!Τη χρονιά του ασέπ(2009) αποφάσισα να δώσω Πανελλήνιες για να πραγματοποιήσω το όνειρό μου, που είναι η αρχαιολογία,καθώς εγώ έχω τελειώσει κλασικό της φιλολογίας!Έδωσα και φυσικά πέρασα με βαθμούς-αφού ο δευθυντής του σχολείου όπου έδωσα και στον οποίο δεν είχα αποκαλύψει το επαγγελμα μου μου είπε"ευτυχώς που είχαμε και εσάς και είδαμε καλούς βαθμούς στο σχολείο" ;DΈτσι πέρασα πολύ χαλαρά στη σχολή, πήρα πάσο και ως αριστευσασα εισακτέα πήρα και λάπτοπ,από το οποίο γράφω τώρα,χιχι!Φυσικά και συγγράμματα!Όλα αυτά δεν τα δικαιούσαι στις κατατακτήριες!Όπότε καταλήγω, στο ότι είναι καλύτερο από άποψη δικαιωμάτων να δώσεις Πανελλήνιες!Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:06:34 μμ »
εγω που συνεχιζω να ελπιζω οτι θα διοριστω ως φιλολογος ειμαι λετε αιθεροβαμων??? ;) ;) ;) ;) ;) ;)

όλοι το ελπίζουμε αυτό....
δεν είπα να τα παρατήσουμε όλα για τις κατατακτήριες ή τις πανελλήνιες. αλλά ο επόμενος ασεπ αργεί και δε ξέρουμε καν σε τι θα εξεταστούμε. γιατί να μην εκμεταλλευτούμε αυτο το περιθώριο;  για όσους έχουν εμπειρίες ασεπ για πε02 ξέρουν πως και δύσκολος είναι και απρόβλεπτος...

εξάλλου ένα δεύτερο πτυχίο δίνει 2,5 μόρια...

Και ενα μεταπτυχιακο στην Αγγλια στην ειδικοτητα + συν ξενη γλωσσα ποσα δινει; Κραταει και ενα 1 χρονο.

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:02:05 πμ »
συγχαρητήρια για τη προσπάθειά σου αυτή eva και καλό διορισμό. ελπίζω να σου μοιάσουμε όσοι το προσπαθήσουμε.
(ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΝΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!)

ammy διαφωνούμε σίγουρα, αλλά ας μη κάνουμε κουβέντα γι' αυτό, αφού δεν είναι το θέμα μας.

αν μπορούν και άλλοι σα την eva να μας πουν για το παιδαγωγικό, κυρίως για τις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. πρέπει κάποιος να μετακομίσει έστω για ένα χρόνο; εσύ eva που έβγαλες το παιδαγωγικό; αν κάποιος ξέρει για βόλο ή φλώρινα....

Το έβγαλα στην Αλεξανδρούπολη.Έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις στα μαθήματα της διδακτικής πάσης φύσεως.Φυσικά έχει και πρακτικές σε δημοτικά σχολεία το τελευταίο έτος, σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο.Καλή σου επιτυχία!!!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:09:53 μμ »
eva εσύ τι έκανες με τις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις; μήπως μένεις εκεί κοντά;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:19:08 μμ »
Ατυχούλα καλή τύχη στην πορεία σου!Εγώ σου γράφω για να σου πω για τις πανελλήνιες!Είμαι 29,επιτυχούσα δις στον Ασέπ,με εμπειρία στα φροντιστήρια και φέτος και σε σχολείο ως ωρομίσθια(που παρεμπιμπτόντως δε συγκρίνεται ως εμπειρία με το φροντιστήριο)!Τη χρονιά του ασέπ(2009) αποφάσισα να δώσω Πανελλήνιες για να πραγματοποιήσω το όνειρό μου, που είναι η αρχαιολογία,καθώς εγώ έχω τελειώσει κλασικό της φιλολογίας!Έδωσα και φυσικά πέρασα με βαθμούς-αφού ο δευθυντής του σχολείου όπου έδωσα και στον οποίο δεν είχα αποκαλύψει το επαγγελμα μου μου είπε"ευτυχώς που είχαμε και εσάς και είδαμε καλούς βαθμούς στο σχολείο" ;DΈτσι πέρασα πολύ χαλαρά στη σχολή, πήρα πάσο και ως αριστευσασα εισακτέα πήρα και λάπτοπ,από το οποίο γράφω τώρα,χιχι!Φυσικά και συγγράμματα!Όλα αυτά δεν τα δικαιούσαι στις κατατακτήριες!Όπότε καταλήγω, στο ότι είναι καλύτερο από άποψη δικαιωμάτων να δώσεις Πανελλήνιες!Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις!

skandalo συγχαρητήρια!!!
είσαι σίγουρη πως όσοι είναι από κατατακτήριες δε δικαιούνται δωρεάν βιβλία; ???

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:43:49 μμ »
eva εσύ τι έκανες με τις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις; μήπως μένεις εκεί κοντά;

Δε μένω στην ίδια πόλη.Η πόλη μου είναι 90 χλμ μακριά.Στις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις αναγκαστικά πήγαινα.Άφηνα από τις εξεταστικές κάποια μαθήματα για το Σεπτέμβρη, αναγκαστικά κι αυτά.Ήμουν ωρομίσθια στο πρωινό πρόγραμμα.Τα απογεύματα είχα τα ιδιαίτερα.Φρόντιζα τις μέρες που είχα υποχρεωτικές παρακολουθήσεις να μη βάζω ιδιαίτερα.Όπως προείπα όμως, είχα γίνει λάστιχο.Όλη την ημέρα ήμουν στους δρόμους, διάβαζα ή διόρθωνα για το σχολείο και τα ιδιαίτερα.Μάλιστα υπήρχαν χρονιές που ήμουν σε Λύκειο.Εκεί να δεις ξενύχτια.Όλα αυτά για τα μόρια, τα οποία μας τα σβήνουν τώρα...Την τελευταία χρονιά των πρακτικών θεωρώ ότι ήμουν πολύ τυχερή, γιατί έτυχα σε εσπερινό σχολείο κι έτσι μπορούσα να είμαι το πρωί στις πρακτικές και το απόγευμα στα ιδιαίτερα και το σχολείο.Αυτή η χρονιά ήταν η πιο κουραστική.Σηκωνόμουν στις 5.30, γύριζα στο σπίτι στις 10 το βράδυ καθόμουν διάβαζα ή έκανα σχέδια μαθήματος, τα οποία είναι προαπαιτούμενα για κάθε μάθημα που διδάσκεις στο Δημοτικό την επόμενη μέρα.Όλα αυτά στην Αλεξανδρούπολη, δεν ξέρω τι γίνεται στα υπόλοιπα Παιδαγωγικά.Θέλει, όπως σου είπα, πολλές προσωπικές θυσίες.Ακατόρθωτο, όμως, δεν είναι.Καλό κουράγιο!!!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 16, 2010, 09:47:34 μμ »
έυχαριστώ για την απάντηση...
και κάτι άλλο σημαντικό: τα μόρια που έχεις ως ωρομίσθια πε02 θα προσμετρηθούν στον πίνακα πε70;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160374
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.