*

Αποστολέας Θέμα: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 75637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 11:55:26 πμ »
Πρέπει να παλέψουμε για τη διατήρηση της ρύθμισης 24μηνο και ΑΣΕΠ... Μην μπαίνουμε σε υπολογισμούς προϋπηρεσίας για το 2011...ή το 2012...Εκτός του ότι αυτή η προσέγγιση αγγίζει το ατομικό και απομακρύνεται από το συλλογικό (ανθρώπινο είναι κι αυτό), δεν έχει στέρεη βάση, αφού κανείς δε γνωρίζει τους διορισμούς αναπληρωτών το 2010-2011... Οι υπολογισμοί είναι μετέωροι ως προς τον αριθμό (ανακλήσεις αποσπάσεων κτλ.) και ας είμαστε καχύποπτοι. Ας αφήσουμε την αριθμολαγνία και ας μπούμε στην ουσία...

Συμφωνώ απόλυτα, αν και εγώ υπέπεσα σε προηγούμενο μν μου περί μεταβατικής περιόδου σε μια αριθμολάγνα και ατομικιστική θεώρηση...
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:18:00 »

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 12:56:32 μμ »
Να ρωτησω λοιπον....πόσα μόρια ειχε ο τελευταιος που διορίστηκε φέτος με το 40%?

23,770.

Και σε τελικη πόσο υπολογίζεται να ειναι η βαση για μόνιμο διορισμό με το 40% για τους Φιλολογους για του χρόνου?
...μιας και αποτι φαινεται τουλαχιστον για του χρόνου δεν 8α αλλαξουν τα πραγματα...

Του χρόνου δεν θα αλλάξουν τα πράγματα;;;  :o
Του χρόνου μπαίνουν οι ΟΑΕΔίτες στον πίνακα διορισμών!  :o
Αμαν αμαν...αυτους τους ξέχασα....πωπωπ.....χρυσοψαρο εντελώς...
Πόσοι ειανι σε μας τουσ φιλολογους οι ΟΑΕΔΙΤΕΣ?

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 12:57:30 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα, αν και εγώ υπέπεσα σε προηγούμενο μν μου περί μεταβατικής περιόδου σε μια αριθμολάγνα και ατομικιστική θεώρηση...

Κι  εγώ κάνω τέτοιες θεωρήσεις και το παλεύω να απαλλαγώ όσο μπορώ...

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 01:33:54 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει εάν εμείς οι ωρομίσθιοι χάνουμε μόρια στις γιορτές, επετείους, εκδρομές, κλείσιμο σχολείου λόγω γρίπης κλπ.; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:18:00 »

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 01:56:20 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει εάν εμείς οι ωρομίσθιοι χάνουμε μόρια στις γιορτές, επετείους, εκδρομές, κλείσιμο σχολείου λόγω γρίπης κλπ.; Ευχαριστώ.
Οι ωρομίσθιοι χάνουν μόρια και χρήμα σε εκδρομές και εφόσον το σχολείο είναι κλειστό για κάποια γιορτή (π.χ. αργία Χριστουγέννων). Αν γίνεται κάποια γιορτή και βάσει του προγράμματός σου έχεις μάθημα εκείνη την ημέρα, δεν χάνεις μόρια (αλλά καλό είναι να παραβρεθείς στη γιορτή). Δεν χάνουν μόρια επίσης σε περίπτωση κατάληψης. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με την περίπτωση "γρίπη". Εκεί μάλλον θα σε διαφωτίσει η δευτεροβάθμια.
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:02:59 μμ »
Όχι οι ωρομίσθιοι δεν χάνουν ούτε χρήματα, ούτε μόρια σε περίπτωση εκδρομής. Δεν είναι δική τους υπαιτιότητα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:05:30 μμ »
Όχι οι ωρομίσθιοι δεν χάνουν ούτε χρήματα, ούτε μόρια σε περίπτωση εκδρομής. Δεν είναι δική τους υπαιτιότητα.

 Δυστυχώς... μια χαρά χάνεις, αν πετύχεις μα**κα διευθυντή! >:( :-X

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:17:47 μμ »

[/quote] Οι ωρομίσθιοι χάνουν μόρια και χρήμα σε εκδρομές και εφόσον το σχολείο είναι κλειστό για κάποια γιορτή (π.χ. αργία Χριστουγέννων).
[/quote]

Για τις επίσημες αργίες, ο ωρομίσθιος έχει αξίωση μισθού, δες και το παρακάτω
http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/37-apodoxes-oromisthion.htm

Για τις εκδρομές, είχα και εγώ απορία, που άφησε αναπάντητη ο διευθυντής μου... ???
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:26:02 μμ »
marianthid, ένας παλιός αλήστου μνήμης δικός μου διευθυντής, αφού κοντέψαμε να κατεβάσουμε... όλες τις εκπαιδευτικές νομοθεσίες της μεταπολίτευσης ::), μου έκοψε τις ώρες της 5ήμερης >:( >:( :-X :-X
Αλλά το ωραίο ήταν άλλο... σε ερώτηση που έκανα τηλεφωνικώς στον αντίστοιχο προϊστάμενο της 2βάθμιας έλαβα την εξής απάντηση: Δε μπορούμε, δεσποινίς, να ασχολούμαστε με τους ωρομίσθιους... έχουμε πιο σοβαρές δουλειές! Αν σας τις έκοψε ο διευθυντής σας, καλά έκανε και σας τις έκοψε. Άλλωστε δε συνοδέψατε την εκδρομή!!! ::) ::) ::)
Τα σχόλια δικά σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2012, 02:10:57 πμ από karxarias29 »

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:59:16 μμ »
marianthid, ένας παλιός αλήστου μνήμης δικός μου διευθυντής, αφού κοντέψαμε να κατεβάσουμε... όλες τις εκπαιδευτικές νομοθεσίες της μεταπολίτευσης ::) μου έκοψε τις ώρες της 5ήμερης >:( >:( :-X :-X
Αλλά το ωραίο ήταν άλλο... σε ερώτηση που έκανα τηλεφωνικώς στον αντίστοιχο προϊστάμενο τη 2βάθμιας έλαβα την εξής απάντηση: Δε μπορούμε, δεσποινίς, να ασχολούμαστε με τους ωρομίσθιους... έχουμε πιο σοβαρές δουλειές! Αν σας τις έκοψε ο διευθυντής σας, καλά έκανε και σας τις έκοψε. Άλλωστε δε συνοδέψατε την εκδρομή!!! ::) ::) ::)
Τα σχόλια δικά σας!

Καλά, και ο διευθυντής, τι.. ζόρι τράβαγε;; Τα μόρια θα του έπαιρνες ή θα έβαζες μέσα τα δημοσιο-οικονομικά του κράτους;
Τη ΔιΔε την αφήνω αχαρακτήριστη... :-X

Επί του πρακτέου, ωστόσο, δεν υπάρχει κάτι επίσημο και προσβάσιμο σε όλους μας, ώστε να λύνονται τέτοιου είδους ζητήματα; ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 04:10:36 μμ »
Αύριο ο διευθυντής του σχολείου μου και εγώ έχουμε συνεννοηθεί να τηλεφωνήσουμε στη δευτεροβάθμια για να πάρουμε απαντήσεις. Ήδη του έχω δώσει τη νομοθεσία που αφορά ωρομίσθιους. Όμως νομίζω ότι σε κάποια σημεία δεν είναι ξεκάθαρη. Αύριο θα τηλεφωνήσω και στο Υπουργείο Παιδείας. Επίσης σε επίσημο έγγραφο του Πέτρου Ευθυμίου του 2003 ανέφερε ότι η 28η Οκτωβρίου δεν πληρωνόταν. Νομίζω ότι γενικά όσον αφορά στα καθήκοντα και στις αμοιβές των ωρομισθίων δεν είναι όλα ξεκάθαρα ούτε ακόμη και σε επίσημα έγγραφα. Καλό είναι να το ερευνήσουμε όλοι, γιατί του χρόνου μπορεί να χάσουμε τη θέση αναπληρωτή για 0,01 μόρια. Ξέρω πολύ καλά ότι καταλαβαίνετε τί λέω... Το νιώσατε καλά φέτος.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 04:57:11 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει εάν εμείς οι ωρομίσθιοι χάνουμε μόρια στις γιορτές, επετείους, εκδρομές, κλείσιμο σχολείου λόγω γρίπης κλπ.; Ευχαριστώ.

Δες εδώ: http://dipe.ilei.sch.gr/ekpth/nomothesia.htm       αποζημίωση ωρομισθίων
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 07:36:21 μμ »
Αν μια εκπαιδευτικος κληθει αναπληρώτρια και είναι στις μέρες της να γεννήσει τί συμβαίνει; Κάπου διάβασα ότι για να πάρει την άδεια κύησης και λοχείας πρέπει να υπηρετήσει 10 μέρες! Ισχύει; Αν γνωρίζει κάποιος ας παραθέσει και το σχετικό ΦΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 07:53:00 μμ »
2026444/3234/0022/10-04-1989 Γ.Λ.Κ.

Αποδοχές κατά το χρόνο κύησης και λοχείας

........
Επειδή οι εκπαιδευτικοί με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (αναπληρωτές) διέπονται ως προς τις άδειες κύησης και λοχείας από τις κείμενες διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας, εφόσον δεν παρήλθε χρόνος από την έναρξη της σύμβασης και εφόσον απασχολήθηκαν επί δεκαήμερο τουλάχιστον, δικαιούνται άδεια απουσίας κατ` αρχήν ({52 })ημέρες πριν από το τοκετό και ({53}) ημέρες μετά.
Για όλες αυτές τις ημέρες απουσίας (που είναι δικαιολογημένες) δικαιούνται αποδοχές από τον εργοδότη τους μόνο για 15 ημέρες, σύμφωνα με το Αρ.658 του Α.Κ., ενώ για τις υπόλοιπες ότι επιδότηση πάρουν από το Ι.Κ.Α. μόνον.
Επιπλέον εάν παρήλθε ένα έτος από την έναρξη της σύμβασης, δικαιούνται τις αυτές ημέρες απουσίας και αποδοχές από τον εργοδότη τους για ένα μήνα, ενώ για τις υπόλοιπες την επιδότηση του Ι.Κ.Α..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160225
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.