*

Αποστολέας Θέμα: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 75649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 08:26:34 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει εάν εμείς οι ωρομίσθιοι χάνουμε μόρια στις γιορτές, επετείους, εκδρομές, κλείσιμο σχολείου λόγω γρίπης κλπ.; Ευχαριστώ.

Δες εδώ: http://dipe.ilei.sch.gr/ekpth/nomothesia.htm       αποζημίωση ωρομισθίων
Στο site που μας παραπέμπεις στην ενότητα αποζημίωση ωρομισθίων, υπάρχει έγγραφο του Πέτρου Ευθυμίου που αναφέρεται σε ποιες αργίες δεν πληρωνόμαστε, το οποίο έρχεται σε αντίθεση με πιο πρόσφατη νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:55 »

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 11:07:24 μμ »
Αν μια εκπαιδευτικος κληθει αναπληρώτρια και είναι στις μέρες της να γεννήσει τί συμβαίνει; Κάπου διάβασα ότι για να πάρει την άδεια κύησης και λοχείας πρέπει να υπηρετήσει 10 μέρες! Ισχύει; Αν γνωρίζει κάποιος ας παραθέσει και το σχετικό ΦΕΚ.
Εγώ κλήθηκα ωρομίσθια και με εβαλαν να δουλέψω το 10ημερο.Είμαι στον 9ο και ακόμα δεν έχω πάρει άδεια-εμπλεξα και με γραφειοκρατία ικα.Πάντως σε 2 δευτεροβάθμιες είπαν πως πρέπει να εργαστώ,σε 1 προς όχι.Επίσης έθεσα το θέμα να πάρω αδεια χωρίς να πληρωθώ,δεν είναι τα χρήματα το ζητούμενο.Γενικά οι διδε είναι ανενημέρωτες.Μου έδωσαν ενα τηλ στο υπουργειο σχετικά,πήρα 2 φορές δεν απαντούσε,δεν ξαναπήρα.Είπα να πάω ,αφού αντέχω και ο Θεος βοηθός...πάντως πρέπει να είναι παράνομο...κάποιος να το ήλεγχε,θα υπήρχαν κυρώσεις...ελα ,όμως που δεν το ελέγχουν

Αποσυνδεδεμένος evbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 11:18:48 μμ »
Είναι απαράδεκτοι, πριν από 2 χρόνια κλήθηκα ως ωρομίσθια στην Α Αθήνας, Ήμουν στον 8ο μήνα και δεν δούλεψα ούτε μια μέρα, έκανα κατευθείαν τα απαραίτητα χαρτιά και βγήκα σε άδεια, επέστρεψα όταν έληξε η άδεια λοχείας.
Με ταλαιπώρησαν ιδιαίτερα στην αναγνώριση της προυπηρεσίας μου, τελικά υποχρεώθηκαν να μου την αναγνωρίσουν, δεν μου κατέβαλαν τα επιδόματα χριστουγέννων και του Πάσχα, γιατιι δεν είχα δουλέψει 10 μέρες. Η άδεια κύησης και λοχείας είναι υποχρεωτικές, δεν επιτρέπεται να δουλέψεις ούτε μια μέρα γιατί είναι παράνομο, πληρωνόμαστε από  το Ι.Κ.Α. Ελπίζω να βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 01:31:32 πμ από evbak »

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 01:47:48 μμ »
Σήμερα λοιπόν πάω στο ικα να δω τι θα γίνει...ταλαιπωρία...
παιρνω λοιπόν στη δευτεροβαθμια μου και τους λέω την πιθανή ημερομηνία και ρωτάω τι κάνω από εδώ και πέρα.μόλις ακουν ότι είμαι στον 9ο μου λένε...σταματήστε αμέσως,δεν επιτρέπεται να δουλεύετε!όταν τους λέω ότι εκεινοι μου το επέβαλλαν,η υπευθυνη αδειων απαντά οτι εκεινη ελειπε και καποιος που δε θα ηξερε μου το είπε...θα δουμε τι θα γίνει και θα σας πάρουμε,μου είπαν.περνούν 4 ωρες,δε με παίρνουν ξαναπαιρνω.Μονο τρελή που δε με εβγαλαν.Εσεις δε θα καταλάβατε καλά,αποκλείεται εμεις να σας είπαμε ετσι κτλ...και απάντηση για το τι θα γίνει δεν είχαν ακόμη.Απαραδεκτοι!!!
Επίσης μου είπαν οτι όταν τελειωσει η αδεια μου με πάνε σ'οποιο σχολείο θέλουν κι οχι όπου εχω τοποθετηθει κι εχω φτιαξει το πρόγραμμα μου.Επιτρέπεται αυτό?ξέρει κανεις να μου πει?
τωρα λέμε ασχετα με τη σελίδα,αλλά μας καιει το θέμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:55 »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 02:23:46 μμ »
Ποια ηταν η φετεινη βαση διορισμου με το 40%? Αυτο που θα καταργησει η Αννουλα λεω.. ααααχ ! Σοβαρα ξερει κανεις ποια ηταν η βαση?

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 02:26:59 μμ »
Αν μια εκπαιδευτικος κληθει αναπληρώτρια και είναι στις μέρες της να γεννήσει τί συμβαίνει; Κάπου διάβασα ότι για να πάρει την άδεια κύησης και λοχείας πρέπει να υπηρετήσει 10 μέρες! Ισχύει; Αν γνωρίζει κάποιος ας παραθέσει και το σχετικό ΦΕΚ.
Εγώ κλήθηκα ωρομίσθια και με εβαλαν να δουλέψω το 10ημερο.Είμαι στον 9ο και ακόμα δεν έχω πάρει άδεια-εμπλεξα και με γραφειοκρατία ικα.Πάντως σε 2 δευτεροβάθμιες είπαν πως πρέπει να εργαστώ,σε 1 προς όχι.Επίσης έθεσα το θέμα να πάρω αδεια χωρίς να πληρωθώ,δεν είναι τα χρήματα το ζητούμενο.Γενικά οι διδε είναι ανενημέρωτες.Μου έδωσαν ενα τηλ στο υπουργειο σχετικά,πήρα 2 φορές δεν απαντούσε,δεν ξαναπήρα.Είπα να πάω ,αφού αντέχω και ο Θεος βοηθός...πάντως πρέπει να είναι παράνομο...κάποιος να το ήλεγχε,θα υπήρχαν κυρώσεις...ελα ,όμως που δεν το ελέγχουν
δε χρειαζεται να δουλεψεις ουτε μια μερα. δικαιουσαι τα μορια κανονικα. δεν πληρωνεσαι ομως. τουλαχιστον αυτα ισχυσαν σε μενα το 2008.

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 03:42:55 μμ »
Ποια ηταν η φετεινη βαση διορισμου με το 40%? Αυτο που θα καταργησει η Αννουλα λεω.. ααααχ ! Σοβαρα ξερει κανεις ποια ηταν η βαση?
από ό,τι εχω διαβάσει στο φορουμ,λιγο κάτω από 24

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 08:14:47 μμ »
Μαλιστα.. Θα εχω γυρω στα 20 μορια κι ειπα μηπως.. Και του χρονου με υγεια..

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 09:26:59 μμ »
Elpida,,, δεν προλαβαίνω να διαβάσω από την αρχή την περίπτωσή σου αλλά το θεωρώ τελείως κουλό να σε υποχρεώσουν να δουλέυεις στον 9ο!!! Είμαι κι εγώ στον 9ο κι έχω κληθεί ωρομίσθια αλλά δεν πάτησα ούτε μέρα σε τάξη, πήρα αμέσως άδεια, τότε ήμουν 34 περίπου εβδομάδα. Γνωρίζοντας βέβαια ότι αφού δεν θα υπηρετήσω το 10ήμερο δεν θα πληρωθώ κιόλας αλλά δεν με ένοιαζε γιατί περισσότερο φοβάμαι τη γριπη.

evbak, όταν επέστρεψες στο σχολείο ήταν όλα καλά; Εμένα η διευθύντρια δεν με θέλει να επιστρέψω!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όχι ότι της έκανα τίποτα αλλά απ' ό,τι κατάλαβα δεν θέλει πάλι ανακατωσούρες στο σχολείο. Όταν πήγα για να υπογράψω ανάληψη υπηρεσίας ήταν εκεί και η κοπέλα που θα με αντικαθιστούσε κι υπογράψαμε μαζί. Καλά εννοείται ότι κανείς τους -από ΔΔΕ μέχρι σχολεία - δεν έχει ιδέα για το νομικό πλαίσιο των αδειών. Όταν της είπα ότι επιστρέφω Φεβρουάριο της σηκώθηκε η τρίχα! Μου είπε ότι θα με πάνε σε άλλο σχολείο, ότι δεν φεύγει κι έρχεται τόσο εύκολα όποιος θέλει και διάφορες τέτοιες μλκς, κι όταν της εξήγησα ότι ΕΔΩ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΘΕΣΗ κι ότι υποχρεούμαι να επιστρέψω τότε ξύνισε την ασχημομουτσουνάρα της και μου είπε "καλά, καλά θα δούμε"... Εγώ να σταυροκοπιέμαι και να λέω δεν είναι δυνατόν, τι της έκανα;;; Πείτε μου ρε παιδιά, έχει το δικαίωμα να μου κάνει κανα τέτοιο χουνέρι;;;

Sorry για το off topic!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 09:32:14 μμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 09:37:00 μμ »
Γράφτην πρόκειται για κομπλεξικά άτομα... διεκδίκησε τα κεκτημένα.Κανεις δεν σου χαρίζει τίποτα..

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 11:59:58 μμ »
Γι' αυτό το λέω και το ξαναλέω: Στις δημόσιες υπηρεσίες μόνο αν έχεις κάτι ΕΓΓΡΑΦΩΣ, ίσως... μπορεί... πιθανόν... μάλλον... να βγάλεις κάποια άκρη.  ::)
Αυτοί είναι ικανοί να σου πουν ότι το σήκωσε...  η καθαρίστρια ή ότι οι ορμόνες σου σε έκαναν και έχεις παρακρούσεις!!!! Πάντως, όντως τρέμουν μην πάθεις κάτι, γιατί έχουν νομική ευθύνη. Οπότε, χόρεψέ τους στο ταψί, αν μπορείς! Άκου να δουλεύεις στον 9ο  :o :o :o
Ρε συ... κάν΄τους μια πλάκα να γελάσουμε... πες ότι ζαλίζεσαι ή κάτι τέτοιο και μετά δες ... το σώβρακό τους τι χρώμα θα έχει!! ;) Να δεις για πότε θα σε διώξουν άρον άρον...

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 12:06:36 πμ »
Elpida,,, δεν προλαβαίνω να διαβάσω από την αρχή την περίπτωσή σου αλλά το θεωρώ τελείως κουλό να σε υποχρεώσουν να δουλέυεις στον 9ο!!! Είμαι κι εγώ στον 9ο κι έχω κληθεί ωρομίσθια αλλά δεν πάτησα ούτε μέρα σε τάξη, πήρα αμέσως άδεια, τότε ήμουν 34 περίπου εβδομάδα. Γνωρίζοντας βέβαια ότι αφού δεν θα υπηρετήσω το 10ήμερο δεν θα πληρωθώ κιόλας αλλά δεν με ένοιαζε γιατί περισσότερο φοβάμαι τη γριπη.
συμφωνω...κι εγώ τα ιδια ελεγα αλλά....ειναι ασχετοι!!1όσο για το που παμε μετα μου είπαν ότι είναι στο χερι της προισταμενης...κι εγώ τους ειπα...ναι αλλα σ'αυτό το σχολείο εχω υπογράψει,εχω το προγραμμα μου και στο κατω κάτω το επέλεξα....αλλιως ποιο το νόημα είχε η επιλογή?και μου είπαν...ναι αλλά θα λειψετε τόσο καιρό...δηλ ελεος...μήπως φταίω κιολας που γεννάω ??? ??? ???...αν βγαλεις ακρη για το μετά πες μου





Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 12:11:18 πμ »
Elpida μου, χωρίς να θέλω να σε λυπήσω, νομίζω ότι έχει δίκιο. Δηλαδή το κενό σου θα καλυφθεί από άλλον ωρομίσθιο και εσύ θα κληθείς μετά σε άλλο κενό. Ελπίζω να κάνω λάθος και να βγάλεις άκρη  :(

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 12:14:30 πμ »
Γι' αυτό το λέω και το ξαναλέω: Στις δημόσιες υπηρεσίες μόνο αν έχεις κάτι ΕΓΓΡΑΦΩΣ, ίσως... μπορεί... πιθανόν... μάλλον... να βγάλεις κάποια άκρη.  ::)
Αυτοί είναι ικανοί να σου πουν ότι το σήκωσε...  η καθαρίστρια ή ότι οι ορμόνες σου σε έκαναν και έχεις παρακρούσεις!!!! Πάντως, όντως τρέμουν μην πάθεις κάτι, γιατί έχουν νομική ευθύνη. Οπότε, χόρεψέ τους στο ταψί, αν μπορείς! Άκου να δουλεύεις στον 9ο  :o :o :o
Ρε συ... κάν΄τους μια πλάκα να γελάσουμε... πες ότι ζαλίζεσαι ή κάτι τέτοιο και μετά δες ... το σώβρακό τους τι χρώμα θα έχει!! ;) Να δεις για πότε θα σε διώξουν άρον άρον...
μολις τους είπα οτι θα τηλ στο υπουργει με πήραν μετα τις 3-δουλευουν τετοιες ωρες?-και μου είπαν να μην πάω αυριο στο σχολείο και οτι θα μου τη χορηγησουν την αδεια μετα και κατι τέτοια....δεν εχω κουραγιο να ασχοληθώ,αλλιως με τη συγχιση και την ταλαιπωρία που εχω περάσει θα εκανα μεγάλη φασαρία...αλλά προεχει η ψυχική μου γαλήνη και η υγεια του μωρου...α ειχαν και το θρασος να μου πουν...να τα πεις ολα αυτα στο γιο σου μεθαυριο να ξερει τι τραβηξες για χαρη του!!!!!!!!!!!!!!ναι το εμβρυο φταιει για τη δική τους ανευθυνότητα :oακουσον ακουσον

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160238
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 761
Σύνολο: 780

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.