*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?  (Αναγνώστηκε 35614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 11:18:59 μμ »
κάτσε στη δουλίτσα σου κ αν έχεις το κουράγιο διάβαζε για τον επόμενο ΑΣΕΠ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:46 »

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 12:02:55 πμ »
Κι εγώ θα πρότεινα να μείνεις στη δουλειά σου. Κι εγώ αρχικά πίστευα ότι μετρούσαν τα μόρια και απογοητεύτηκα με το λάθος που έκανα στην αίτηση και έχασα την ευκαιρία να με καλέσουν. Ίσως είναι καλύτερα, όμως, γιατί και δουλειά έχω και είναι και καλά τα λεφτά. Προσωπικά, το κύριο ζόρι είναι ο συνδυασμός δουλειά και διδακτορικού, ενώ με τα σχολεία ήλπιζα να τα συνδυάσω μια χαρά.

puma να ρωτησω κατι χωρις παρεξηγηση....
κανεις διδακτορικο και σκεφτεσαι να πας μετα καθηγητης σε σχολειο;

Απόλυτα λογική η ερώτησή σου... η αλήθεια είναι πως το διδακτορικό προέκυψε λίγο ξαφνικά, δεν ήταν στα σχέδιά μου. Απλά έγινε η πρόταση πριν λίγο καιρό, το σκέφτηκα και δέχτηκα. Θα μου πεις, το διδακτορικό το κάνεις κυρίως για να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα, οπότε πιθανόν να μην υπάρχει και λόγος να πας σε κάποιο σχολείο. Αν πάει καλά και καταφέρω να τα βγάλω πέρα, θα δω τι θα κάνω... :)

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 12:38:06 πμ »
Κι εγώ θα πρότεινα να μείνεις στη δουλειά σου. Κι εγώ αρχικά πίστευα ότι μετρούσαν τα μόρια και απογοητεύτηκα με το λάθος που έκανα στην αίτηση και έχασα την ευκαιρία να με καλέσουν. Ίσως είναι καλύτερα, όμως, γιατί και δουλειά έχω και είναι και καλά τα λεφτά. Προσωπικά, το κύριο ζόρι είναι ο συνδυασμός δουλειά και διδακτορικού, ενώ με τα σχολεία ήλπιζα να τα συνδυάσω μια χαρά.

puma να ρωτησω κατι χωρις παρεξηγηση....
κανεις διδακτορικο και σκεφτεσαι να πας μετα καθηγητης σε σχολειο;


Απόλυτα λογική η ερώτησή σου... η αλήθεια είναι πως το διδακτορικό προέκυψε λίγο ξαφνικά, δεν ήταν στα σχέδιά μου. Απλά έγινε η πρόταση πριν λίγο καιρό, το σκέφτηκα και δέχτηκα. Θα μου πεις, το διδακτορικό το κάνεις κυρίως για να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα, οπότε πιθανόν να μην υπάρχει και λόγος να πας σε κάποιο σχολείο. Αν πάει καλά και καταφέρω να τα βγάλω πέρα, θα δω τι θα κάνω... :)

γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με αμω, κοίταξε το διδακτορικό σου και δίνεις ΑΣΕΠ όταν θέλεις. Τα μόρια της προυπηρεσίας είναι ψύχουλα σε σχέση με το διδακτορικό.
Καλή επιτυχία με το διδακτορικό, και από την στιγμή που σε δέχονται σε διδακτορικό σημαίνει ότι δεν είσαι κάποιος τυχαίος οπότε μπράβο σου. ;)

Αποσυνδεδεμένος exsofia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 02:41:42 πμ »
ό,τι σε φωτίσει ο θεός!αυτά αλλάζουν κάθε τόσο!Αν το 2012 έρθουν και πουν ότι τελικά  μετράνε, και απλά ήταν μια δοκιμαστική περίοδος και το τωρα το αλλάζουμε,,,,τι θα κανεις?θα πεις ότι σε ένα forum εμένα αλλιώς με συμβούλευσαν?  Αν πάλι δεν το αλλάξουνε,,,όντως δεν αξίζει,,,επιλογές,,,,παίζεις,,ρισκάρεις...κερδιζεις ή χανεις,,

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:46 »

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 12:53:03 μμ »
Ευχαριστώ, yannakis :) Είχα καλό team σε 1-2 ομαδικές εργασίες, έκανα και μία καλή διπλωματική, γι' αυτό μου έκαναν κρούση. Ένας λόγος που δέχτηκα να προχωρήσω το διδακτορικό είναι για να προσπαθήσω να ανοίξω νέες πόρτες αφού στο θέμα με τα σχολεία υπάρχει μία αβεβαιότητα γενικότερα και γενικότερα, έτσι όπως τα έχουν κάνει, αισθάνομαι ώρες ώρες ότι παίζουν με τις ζωές μας και την αγωνία μας.

Θα συμφωνήσω και με την exsofia, δοκιμαστική περίοδος τώρα αλλά μετά δεν ξέρεις αν θα κάνουν καμιά αλλαγή. Οπότε ρισκάρεις και έχεις τα ανάλογα αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 05:11:28 μμ »
παιδια σε περιπτωση που δεχτεις να πας αμω και στην συνεχεια παραιτηθεις υπαρχει καποια κυρωση?

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 06:38:41 μμ »
κι εγω θα προτεινα να μεινεις στι δουλεια που εχεις και να μη πας αμω. εκτος απο ολα τα αλλα που ειπαν οι προηγουμενοι, εγω εχω να πω οτι για 14 ωρες που θα σου δωσουν θα σε βαλουν να πας σε 3 η 4 σχολεια και θα σου σπασουν τα νευρα με τα προγραμματα.

οποτε καλυτερα μεινε στη δουλεια σου

Αποσυνδεδεμένος ylem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 08:46:17 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω αν ισχύει αλλά τα δεδομένα ισως ν'αλλάζουν.Μου είπαν από την πρωτοβάθμια Σερρών ότι όποιος αρνείται θέση ΑΜΩ απο εδώ και πέρα θα βγαίνει και για τον επόμενο χρόνο από τους πίνακες,έτσι ζητάει λένε το ΕΣΠΑ κι έτσι τους είπανε να λένε από το υπουργείο!Πάντως θα συμφωνήσω με την exsofia γιατί πολλά ακούγονται και κάποια αλλάζουν.Λέτε για πληρωμές που καθυστερούν για δείτε τι γίνεται με τα δημόσια ΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 09:41:28 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω αν ισχύει αλλά τα δεδομένα ισως ν'αλλάζουν.Μου είπαν από την πρωτοβάθμια Σερρών ότι όποιος αρνείται θέση ΑΜΩ απο εδώ και πέρα θα βγαίνει και για τον επόμενο χρόνο από τους πίνακες,έτσι ζητάει λένε το ΕΣΠΑ κι έτσι τους είπανε να λένε από το υπουργείο!Πάντως θα συμφωνήσω με την exsofia γιατί πολλά ακούγονται και κάποια αλλάζουν.Λέτε για πληρωμές που καθυστερούν για δείτε τι γίνεται με τα δημόσια ΙΕΚ
Η αίτηση-δήλωση που υπογράφουμε (κοινή και για ΑΚΩ και για ΑΜΩ) γράφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι (την 1η φορά που αρνείσαι) ΜΟΝΟ την τρέχουσα σχολική χρονιά "μένεις" εκτός πινάκων

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 15, 2011, 11:59:20 πμ »
Η κατάσταση του Ιουνίου με τις ώρες που υπέγραψα είναι έως τις 14 Ιουνίου.
Για να πάρω τις επιπλέον ώρες θα πρέπει να πηγαίνω κανονικά έως τις 21 Ιουνίου και να "κοιτάγομαι" με τους δασκάλους (τους οποίους δεν ξέρω, γιατί την ώρα που πήγαινα στα σχολεία δεν υπήρχε άλλος εκτός από τον δάσκαλο του ολοήμερου).
Ερώτηση κρίσεως: Αξίζει τον κόπο να κάνεις μια ώρα δρόμο κάθε μέρα για να πάρεις τις επιπλέον ώρες, τις οποίες απλά θα πληρωθείς και δεν θα πάρεις την προϋπηρεσία στον πίνακα;

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 24, 2011, 06:47:19 μμ »
το 2011-12 θα υπάρχουν θέσεις για ΑΜΩ ή μόνο ΑΚΩ;;;
Η Δι...άννα που είπε μείωση κατά 50% μήπως εννοούσε κατάργηση των ΑΜΩ;;

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 25, 2011, 11:11:45 πμ »
ΠΡΟΣΟΧΗ! Έχει αλλάξει ο νόμος αν αρνηθείς/παραιτηθείς διαγράφεσαι για την τρέχουσα ΚΑΙ την επόμενη χρονιά.
Αυτοί διατυμπανίζουν ότι δεν θα πάρουν αλλά αυτό είναι πρακτικά αδύνατο, ίσως πάρουν λιγότερους αλλά ίσως και όχι διότι το σχέδιό τους, όπως διαφαίνεται καθαρά από τις κινήσεις τους, είναι να σπάνε κενά μονίμων ώστε να καταργούν οργανικές και να χρήζουν τους εκπαιδευτικούς υπεράριθμους. περιττούς, αργόσχολους κλπ.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πάρουν αρκετούς ώστε να δημιουργηθεί σε πολλές ειδικότητες μπάχαλο και μεγαλύτερο πλεόνασμα μονίμων για να βγουν του χρόνου να προτίνουν την κατάργηση οργανικών, την εφεδρεία, την ημιαπασχόληση μονίμων κλπ. Οι ΑΜΩ είναι ισχυρό εργαλείο προς αυτή την κατεύθυνση της αδιοριστίας και της κατάργησης θέσεων.
Από την άλλη σίγουρα θα πάρουν λιγότερους γιατί την πάτησαν και διπλασσίασαν ουσιαστικά την αμοιβή σε σχέση με τους παλιούς ωρομίσθιους άρα λογικό είναι να πάρουν λιγότερους απ' όσους παλιότερα. Φυσικά παίζει ανάλογα με την ειδικότητα πολύ και την περιοχή.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 08, 2011, 05:18:54 μμ »
ΟΧΙ!!

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου - Αξίζει?
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 08, 2011, 05:33:14 μμ »
παιδια σε περιπτωση που δεχτεις να πας αμω και στην συνεχεια παραιτηθεις υπαρχει καποια κυρωση?

Εγκύκλιος σελ.5 παράγραφος 7.
"..........διαγράφονται από τους πίνακες αναπληρωτών για το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψης και για το επόμενο σχολικό έτος."

Και πίσω στην αίτηση το γράφει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160283
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 591
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.