*

Αποστολέας Θέμα: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!  (Αναγνώστηκε 10869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοήθειά σας άμεσα! Με ενημέρωσαν σήμερα πώς στο μισθό που θα λάβω αύριο θα έχω μείωση 25% στο μισθό μου καθώς πρέπει να ακολουθήσουμε το ενιαίο μισθολόγιο και να πληρωνόμαστε όπως οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου. Θα μας δίνουν κάποιο bonus 15% ώστε η μείωση ουσιαστικά να είναι το 10%(δηλαδή μαύρα που μπορούν να τα κόψουν ανά πάσα ώρα και στιγμή). Δεν έχω υπογράψει ακόμα τίποτα εννοείται και ψάχνω όλο το απόγευμα να δω αν αυτό που κάνουν είναι νόμιμο. Άκρη δεν έχω βγάλει ακόμα γιατί και το Υπουργείο δεν έχει πάρει θέση, πέρα από την εγκύκλιο που είχε βγει το καλοκαίρι όπου έλεγαν ξεκάθαρα ότι οι μειώσεις αφορούν ΜΟΝΟ το δημόσιο. Τι ισχύει τώρα;;; Βοήθεια! Μου το είπαν και τελευταία στιγμή(εννοείται σκόπιμα) και έχω τρελαθεί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 11:39:25 μμ »
Τα διάβασα κι εγώ αυτά γι'αυτό κι εγώ δεν υπογράφω τίποτα! Το θέμα μου είναι να σιγουρέψω τι είναι νόμιμο και τι όχι ώστε να ξέρω τι να πω αύριο! Πώς  να το χειριστώ το θέμα;;;; Στην τράπεζα τα χρήματα θα είναι λιγότερα είτε υπογράψω είτε όχι! Καταγγελία;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 11:47:19 μμ »
εδώ είναι το έγγραφο του Κουλαιδή με την διευκρίνιση ότι οι περικοπές αφορούν το δημόσιο τομέα.
http://phys-ed.blogspot.com/2011/11/1811514556-10-2011.html
Πάρε τηλέφωνο και στην οιλε να σε κατευθύνουν και να σε υποστηρίξουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 11:57:26 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ! Το έχω ήδη εκτυπώσει. Απλά το συγκεκριμένο έγγραφο ήταν προ ενιαίου μισθολογίου. Γενικά τι θα γίνει τώρα και με τα κλιμάκια μας; Θα μείνουν ως έχουν ή θα γίνουν όπως στο δημόσιο; Αλλάζει κάτι ή να στηριχτώ στο έγγραφο του Ιουνίου; Αυτό δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 12:09:37 πμ »
Κατ' αρχήν είναι του Οκτωβρίου (6/10/2011) και όχι του Ιουνίου.
Κατά δεύτερον, όπως αναφέρεται και στον 4024, το σύστημα βαθμολογικών προαγωγών και μισθολογικής εξέλιξης αφορά υπαλλήλους του κράτους, των οτα α και β βαθμού και άλλων φορέων του δημοσίου.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 12:32:01 πμ »
αααααα!!!! χαχαχα! Έχεις δίκιο! Είδα την ημερομηνία πάνω από το φαξ που ήταν ανάποδη και νόμιζα πως ήταν 10/6!!! χαχαχα! χαζομάρα μου! Σε υπερευχαριστώ! Θα μιλήσω και το πρωί με την ομοσπονδία για να το χειριστώ διακριτικά. Τι να κάνουμε; Θέλουμε και του χρόνου να έχουμε δουλειά! Αλλά δε θα τους περάσει!

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 12:58:21 πμ »
εδώ είναι το έγγραφο του Κουλαιδή με την διευκρίνιση ότι οι περικοπές αφορούν το δημόσιο τομέα.
http://phys-ed.blogspot.com/2011/11/1811514556-10-2011.html
Πάρε τηλέφωνο και στην οιλε να σε κατευθύνουν και να σε υποστηρίξουν

Αυτό δεν αφορά βέβαια τον ν.4024 αλλα τους προηγούμενους.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 10:19:31 πμ »
εδώ είναι το έγγραφο του Κουλαιδή με την διευκρίνιση ότι οι περικοπές αφορούν το δημόσιο τομέα.
http://phys-ed.blogspot.com/2011/11/1811514556-10-2011.html
Πάρε τηλέφωνο και στην οιλε να σε κατευθύνουν και να σε υποστηρίξουν

Αυτό δεν αφορά βέβαια τον ν.4024 αλλα τους προηγούμενους.

όχι βέβαια γιατί δεν είχε ψηφιστεί έτσι κι αλλιώς τότε. Όμως είναι στο ίδιο πνεύμα, όλοι αφορούν τη δημοσιονομική πολιτική.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 05:04:08 μμ »
Με το θέμα έχει γίνει χαμός σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία! Στηρίζονται στο ν.682/77 άρθρο 36 που λέει να μας πληρώνουν όπως πληρώνονται εκάστοτε και οι δημόσιοι. Το υπούργειο οφείλει να πάρει θέση ΞΑΝΑ γιατί κανείς δε βγάζει άκρη, άσε που κάποιοι δε μιλάνε φοβούμενοι ότι θα χάσουν τη δουλειά τους!

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 05:18:38 μμ »
Με το θέμα έχει γίνει χαμός σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία! Στηρίζονται στο ν.682/77 άρθρο 36 που λέει να μας πληρώνουν όπως πληρώνονται εκάστοτε και οι δημόσιοι. Το υπούργειο οφείλει να πάρει θέση ΞΑΝΑ γιατί κανείς δε βγάζει άκρη, άσε που κάποιοι δε μιλάνε φοβούμενοι ότι θα χάσουν τη δουλειά τους!
Και τι λέει εκεί;

"1.  Οι Ιδιωτικοί Εκπαιδευτικοί λαμβάνουν τουλάχιστον τας εκάστοτε αποδοχάς των ομοιοβάθμων των δημοσίων εκπαιδευτικών μετά των πάσης φύσεως επιδομάτων περιλαμβανομένου και του προσωρινού επιδόματος, το οποίον προβλέπεται υπό της παρ. 2 του άρθρου 6 του Νομ. 754/1978 "περί ρυθμίσεως των αποδοχών των δημοσίων υπαλλήλων των ΝΠΔΔ και άλλων τινών συναφών διατάξεων"" (Η παρ. 1 αντικατεστάθη ως άνω δια του άρθρ. 7 Νομ. 817/1978).

Λέει ότι πρέπει να έχουν τουλάχιστον τις ίδιες αποδοχές με τους δημόσιους, όχι αναγκαστικά τις ίδιες. Μπορεί να είναι και μεγαλύτερες!
Έχει μεγάλη διαφορά αυτό...

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 05:36:09 μμ »
Και ειλικρινά πιστεύεις πως θα δώσει κανείς παραπάνω λεφτά αν ο νόμος τους καλύπτει να δώσουν λιγότερα; Δε γνωρίζω κανέναν επιχειρηματία που θα μπορούσε να πει "οκ το κατώτερο όριο είναι τα 900 αλλά επειδή είμαι καλός θα σου δίνω 1200". Δείξανε το θέμα στη ΝΕΤ και ρίχνουν το μπαλάκι στο Γενικό Λογιστήριο του κράτους να πάρει μια απόφαση. Να βγάλει γιατί όχι; Αλλά να το κάνει άμεσα! Έπρεπε από την αρχή να είχαν πάρει θέση για το ζήτημα και όχι να κάνουν όλοι τις πάπιες!

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 05:57:09 μμ »
Και ειλικρινά πιστεύεις πως θα δώσει κανείς παραπάνω λεφτά αν ο νόμος τους καλύπτει να δώσουν λιγότερα;

Μα ο νόμος δεν λέει ότι πρέπει να έχουν τις ίδιες αποδοχές! Δεν τους αναγκάζει να κάνουν μειώσεις. Δεν μπορούν λοιπόν να τον επικαλούνται ως την αιτία για την μείωση των αποδοχών των εργαζομένων.
Θα μπορούσαν να τον επικαλούνται αν π.χ. έλεγε "Οι Ιδιωτικοί Εκπαιδευτικοί λαμβάνουν τας εκάστοτε αποδοχάς των ομοιοβάθμων των δημοσίων εκπαιδευτικών..."

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: SOS! Μείωση μισθού στους εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων!
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 06:10:46 μμ »
Κι ένα σχετικό άρθρο της Ολυμπίας Λιάτσου στην Ελευθεροτυπία (29/11/2011)

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=329113

Θα δεχτεί το κράτος να συνεργήσει υπέρ των ολίγων και ισχυρών σε βάρος όχι μόνο των εργαζομένων, αλλά και του ίδιου του δημοσίου συμφέροντος; Θα δεχτεί να αφαιρέσει περίπου 50 εκατομμύρια ευρώ (28 από τις αποδοχές των εκπαιδευτικών και 19 από τις εισφορές του ΙΚΑ) για να παραδώσει τα περισσότερα από αυτά στους ιδιοκτήτες των ιδιωτικών σχολείων; Θα ενισχύσει οικονομικά μια μικρή κοινωνική ομάδα τη στιγμή που αδυνατεί να πληρώσει τις συντάξεις; Θα αποδεχτεί το κράτος ζημιά 20 εκατομμυρίων ευρώ στα ασφαλιστικά ταμεία τη στιγμή που επίκειται κούρεμα της τάξης του 50% κι ενώ το ΙΚΑ ήδη καταγράφει ζημιές της τάξης των 3 δισ. ευρώ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.