*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 920607 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2016 στις: Ιούλιος 29, 2011, 09:18:37 μμ »
Το  2008 (χρονιά  που  εφαρμόστηκε  το  24μηνο  και  το  30μηνο)  διορίστηκαν  όλοι  οι  24μηνίτες , το  ίδιο  και  το  2009 , πέραν  των  ποσοστών  60% ΑΣΕΠ-40% Ενιαίος. Αν  το  24μηνο  είχε  τόση  δύναμη  όση υποστηρίζουν  μερικοί  εδώ  μεσα , το  ίδιο  θα  είχε  συμβεί  και  το  2010 , όπως  και  φέτος. Με  βάση  αυτό  προγραμματίστηκε  η  ζωή  πολλών  από  το  2008. Ξέραμε  ότι  μόλις  φτάσουμε  τους  24 μήνες  προϋπηρεσία  και  με  την  προϋπόθεση  μίας  επιτυχίας  στον  ΑΣΕΠ, διριζόμαστε. Αυτό  ίσχυε  και  εφαρμοζόταν. Και  πολλοί  από  εμάς  χάσαμε  το  διορισμό  μας  πέρυσι  γιατί  το  24μηνο  δε  διορίστηκε  ολόκληρο , αλλά  μόνο  ένα  μέρος  του  ως  τέτοιο (πολλοί  υπολογίζαν  στο  διορισμό  από  το  40%  αφού  το  24μηνο ,με  τα  μέχρι  τότε  δεδομένα  διορίζονταν  ολόκληρο  πέραν  του  60-40). Άρα  η  ανατροπή  στο  προγραμματισμό  δεν  αφορά  μόνο  τους  διοριστέους  ΑΣΕΠίτες  αλλά  και  το  24μηνο  και  το  40%. Δεν  καταλαβαίνω  την  επίθεση  των  ΑΣΕΠιτών  στις  άλλες  κατηγορίες , και  πολύ  περισσότερο  στο  24μηνο (θα  περίμενα  περισσότερο  μια  επίθεση  στο  40% , τα  "βύσματα"  που  χωρίς  ΑΣΕΠ-άσχετα  αν  οι  περισσότεροι  έχουν  περισσότερους  από  1- θέλουν  να  διοριστούν! ;D ;D ;D).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:34 »

Αποσυνδεδεμένος gtzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2017 στις: Ιούλιος 29, 2011, 10:52:02 μμ »
ΑΣΕΠ και αξιοκρατία (προσωπικές ιστορίες)

Ο 1ος Ασεπ που εδωσα ηταν το 2005 (ΦΕΚ 2004). Είχα απολυθει απο φανταρος Γεναρη, εγινε απριλιο-μαϊο αν θυμαμαι καλα. Ας δωσω λεω δεν εχω να χασω τίποτα. Δίνω λοιπον και γραφω γυρω στο 67.

Ο 2ος Ασεπ εγινε Γεναρη του 2007 (ΦΕΚ 2006) αν θυμαμαι καλά. Το καλοκαιρι του 2006 λοιπον με παιρνει μεσημεριατικα ενας φιλος ομοιοπαθης και μου λεει οτι η εφημεριδα "πρωτο θεμα" εχει στο πρωτοσελιδο από που βαζουν ερωτησεις στον Ασεπ. Μετα από μια συνεδρίαση λεμε ας το ψαξουμε. Googlαρουμε το βιβλιο και μας βγαζει ερωτησεις στα αγγλικα. Δινουμε και απο αυτες που είχαμε βρει επεσαν 3 ή 4.

Στον 3ο Ασεπ λεμε θα τους ξαναπιασουμε. Παμε δινουμε δεν πιασαμε καμια. Εγω εδίνα σε ένα μπουντρούμι στην πλατεια Βαθης. Εκει λοιπον που περιμένα να μας φωναξουν να μπουμε μεσα και καπνιζα, ενας συναδελφος πηγαινε βιαστικα στην τουαλετα με τον εργαστηριακο οδηγο της Γ Λυκειου. Δινουμε λοιπον τη διδακτική και το ενα από τα δυο θεματα ηταν στον εργαστηριακο οδηγο της Γ λυκειου. Του το σφυριξε καποιος γνωστος από το σχολειο; Δεν ξερω.
Οταν είχα περασει ΠΕΚ μας ρωτησε ένας επιμορφωτης (σύμβουλος ηταν) τη γνωμη μας για τον Ασεπ. Του είπα λοιπον από που βαζουν ερωτησεις και χαμογελώντας μου είπε ότι εγινε μια φορα. Εγω του είπα ότι εγινε σε 3 διαγωνισμους απλα σε εναν διαγωνισμο επιασα ερωτησεις.
Νομιζω οτι τα φροντηστηρια για διαγωνισμους του δημοσιου απαγορευονται. Επισης ξερω απο φίλο που πηγε σε φροντηστηριο οτι κάνουν και καθηγητες πανεπιστημιου. Αυτο που δεν ξερω είναι ποιοι βαζουν τα θεματα. Υπαρχει αραγε ασυμβιβαστο όταν η μια δραστηριοτητα είναι παρανομη; Επισης στην ειδικοτητα μου οι ερωτησεις ηταν (καποιες) απο τεστ που κανουν οσοι θελουν να κανουν να κανουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικο σε καλά ξενα πανεπιστημια. Καθηγητες πανεπιστημιου λογικα ασχολουνται με τετοια.
Σε ενα αφιερωμα για τα φροντηστηρια στην "καθημερινη" ιδιοκτητης φροντηστηριου ελεγε "τι παει να πει απαγορευεται, εμεις καλυπτουμε αναγκες της αγορας, ο νομος είναι ξεπερασμενος". Απο εκει ξεκιναει η ισονομια νομιζω.
Δεν είμαι κατα του Ασεπ. Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα είναι οτι νεα παιδια εχουν την ευκαιρια να δουλεψουν σε αυτο που σπουδασαν που με επετηριδα, πινακες, πδς οπως γινοταν η επιλογη δεν θα την είχαν. Αλλα δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ευκαιριες. Οσοι δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για φροντηστηρια ή δεν μπορουν γιατι μένουν στην επαρχια,οσοι δεν εχουν προσβαση στο google, οσοι δεν εχουν καποιον να τους σφυριξει ενα θεμα στα παιδαγωγικα.
Αυτα τα ολιγα...


Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2018 στις: Ιούλιος 29, 2011, 11:27:25 μμ »
Συναδελφε τι απαντας σε μενα και σε αρκετους αλλους που δν πηγαμε φροντιστηριο ειδα τισ  σημειωσεις απο γνωστο φροντιστηριο οι περισσοτερες ηταν φωτοτυπιες βοηθηματων οποτε υπαρχει χωρος για λιγη αξιοκρατια...

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2019 στις: Ιούλιος 29, 2011, 11:32:07 μμ »
και απάντηση δεν έλαβα....
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:34 »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2020 στις: Ιούλιος 29, 2011, 11:35:22 μμ »
ΑΣΕΠ και αξιοκρατία (προσωπικές ιστορίες)

Ο 1ος Ασεπ που εδωσα ηταν το 2005 (ΦΕΚ 2004). Είχα απολυθει απο φανταρος Γεναρη, εγινε απριλιο-μαϊο αν θυμαμαι καλα. Ας δωσω λεω δεν εχω να χασω τίποτα. Δίνω λοιπον και γραφω γυρω στο 67.

Ο 2ος Ασεπ εγινε Γεναρη του 2007 (ΦΕΚ 2006) αν θυμαμαι καλά. Το καλοκαιρι του 2006 λοιπον με παιρνει μεσημεριατικα ενας φιλος ομοιοπαθης και μου λεει οτι η εφημεριδα "πρωτο θεμα" εχει στο πρωτοσελιδο από που βαζουν ερωτησεις στον Ασεπ. Μετα από μια συνεδρίαση λεμε ας το ψαξουμε. Googlαρουμε το βιβλιο και μας βγαζει ερωτησεις στα αγγλικα. Δινουμε και απο αυτες που είχαμε βρει επεσαν 3 ή 4.

Στον 3ο Ασεπ λεμε θα τους ξαναπιασουμε. Παμε δινουμε δεν πιασαμε καμια. Εγω εδίνα σε ένα μπουντρούμι στην πλατεια Βαθης. Εκει λοιπον που περιμένα να μας φωναξουν να μπουμε μεσα και καπνιζα, ενας συναδελφος πηγαινε βιαστικα στην τουαλετα με τον εργαστηριακο οδηγο της Γ Λυκειου. Δινουμε λοιπον τη διδακτική και το ενα από τα δυο θεματα ηταν στον εργαστηριακο οδηγο της Γ λυκειου. Του το σφυριξε καποιος γνωστος από το σχολειο; Δεν ξερω.
Οταν είχα περασει ΠΕΚ μας ρωτησε ένας επιμορφωτης (σύμβουλος ηταν) τη γνωμη μας για τον Ασεπ. Του είπα λοιπον από που βαζουν ερωτησεις και χαμογελώντας μου είπε ότι εγινε μια φορα. Εγω του είπα ότι εγινε σε 3 διαγωνισμους απλα σε εναν διαγωνισμο επιασα ερωτησεις.
Νομιζω οτι τα φροντηστηρια για διαγωνισμους του δημοσιου απαγορευονται. Επισης ξερω απο φίλο που πηγε σε φροντηστηριο οτι κάνουν και καθηγητες πανεπιστημιου. Αυτο που δεν ξερω είναι ποιοι βαζουν τα θεματα. Υπαρχει αραγε ασυμβιβαστο όταν η μια δραστηριοτητα είναι παρανομη; Επισης στην ειδικοτητα μου οι ερωτησεις ηταν (καποιες) απο τεστ που κανουν οσοι θελουν να κανουν να κανουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικο σε καλά ξενα πανεπιστημια. Καθηγητες πανεπιστημιου λογικα ασχολουνται με τετοια.
Σε ενα αφιερωμα για τα φροντηστηρια στην "καθημερινη" ιδιοκτητης φροντηστηριου ελεγε "τι παει να πει απαγορευεται, εμεις καλυπτουμε αναγκες της αγορας, ο νομος είναι ξεπερασμενος". Απο εκει ξεκιναει η ισονομια νομιζω.
Δεν είμαι κατα του Ασεπ. Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα είναι οτι νεα παιδια εχουν την ευκαιρια να δουλεψουν σε αυτο που σπουδασαν που με επετηριδα, πινακες, πδς οπως γινοταν η επιλογη δεν θα την είχαν. Αλλα δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ευκαιριες. Οσοι δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για φροντηστηρια ή δεν μπορουν γιατι μένουν στην επαρχια,οσοι δεν εχουν προσβαση στο google, οσοι δεν εχουν καποιον να τους σφυριξει ενα θεμα στα παιδαγωγικα.
Αυτα τα ολιγα...

Το ότι κάποιοι μπορεί να μάθουν τις απαντήσεις δεν ακυρώνει όσους δεν τις ήξεραν και παρόλα αυτά πέτυχαν/είναι διοριστέοι. Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν ο ίδιος ο διαγωνισμός, αλλά η αξιοκρατία του, όπως και σε όλες τις πτυχές στην ζωή μας σ' αυτή τη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2021 στις: Ιούλιος 29, 2011, 11:39:55 μμ »
μας ειπες nice:
Κάποιοι έπειτα βγάζουν πολύ εύκολα συμπεράσματα για το χαρακτήρα του καθενός. Αυτοί λοιπόν οι εύκολα " εύθικτοι" είναι κι αυτοί που ως χαρακτήρες φοβάμαι περισσότερο. Η αξιοπρέπεια του καθενός φαίνεται στο στίβο της ζωής και όχι στην οθόνη του υπολογιστή. Στις μάχες που δίνει καθημερινά με το κεφάλι ψηλά. Και εγώ δεν έχω να κρυφτώ από κανένα.

πολλοι που με ξερουν θα με θυμουνται στις 7 γεναρη που ριξαμε την πορτα του υπουργειου και μπηκαμε μεσα, οχι απο το πληκτρολογιο, απο τα ματ περασαμε

σου παραθετω τα γραφομενα μου, γιατι δεν ειμαι ευθικτος χωρις λογο:« στις: Ιούλιος 28, 2011, 11:04:10 μμ »
κατ αρχην δε διαφωνω στο προφανες: στον ιδιο κλαδο ο ασεπιτης προηγειται,αλλα αν μιλαμε για αλλους κλαδους δεν μπορει επειδη εχει αναγκες σε χημικους να μην μπορει να παρει 24μηνιτη επειδη ο ασεπιτης της αλλης ειδικοτητας δεν προσληφθηκε, ειναι διαφορετικο
παντως σιγουρα δεν ειναι σωστο να συμβει στον ιδιο κλαδο
αυτη ειναι η αποψη μου, και δεν εχω σκοπο να αντιδικησω,κουβεντα κανουμε, αποφασεις αλλοι παιρνουν

αν λοιπον αναφερεσαι σε μενα σου μοιαζω με τα παραπανω να θελω να επιβαλλω αποψη, η να φιμωσω κανεναν; η ποσο μαλλον για ανθρωπακι που θα ειχε θεση στη χουντα oπως ειπωθηκε απο αλλον; η αν σου το ελεγαν εσενα και ειχες κανει αγωνες δε θα θιγοσουν; και εσυ βιαζεσαι να κρινεις χωρις να ξερεις, εχω διαβασει και τις 135 σελιδες του topic και τις 2019 απαντησεις ,αν δεν εχεις χρονο το καταλαβαινω, αλλα αν διαβαζεις τα μισα, τοτε ασε τα περι ευθικτων, τους αγωνες του καθενος ουτε εσυ τους ξερεις

σταματαω την ιστορια που ανοιξε χωρις λογο, γιατι καποιοι βλεπουν λαθος εχθρους, καλα μπανια σε ολους, σε λιγες ωρες θα μαι καπου στις κυκλαδες, αν εχει ακομα internet ασυρματο ξεκλειδωτο οπως περυσι τα ξαναλεμε ;)

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2022 στις: Ιούλιος 29, 2011, 11:47:30 μμ »
Οι ασεπίτες δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τους 24μηνίτες, όταν οι νόμοι εφαρμόζονται πιστά. Οι διορισμοί γίνονται 60% από ΑΣΕΠ και 40% από Πίνακα και μετά το 24μηνο σύμφωνα με τις ανάγκες. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά: Πέρυσι διορίστηκαν στον κλάδο των Φιλολόγων: 204 ΑΣΕΠ, 136 από τον Πίνακα και 85 24μηνο. Αυτό για όσους γνωρίζουν το νόμιμο είναι καταστρατήγηση του νόμου. Πρώτα απορροφάται όλο το 60% και όλο το 40% και έπειτα διορίζεται το 24μηνο σύμφωνα με τις ανάγκες (πέρα των οριζόμενων ποσοστών). Ας διόριζε όλους τους ασεπίτες και όλο το 40% και ας έπαιρνε όσους 24μηνίτες ήθελε, αφού οι ανάγκες στους φιλολόγους ήταν μεγάλες. Όχι να αφήνεις αδιόριστους ασεπίτες για να διορίσεις το 24μηνο. Δεν υπάρχει κανένας από τους 36 ασεπίτες φιλολόγους που να μη πιστεύει ότι το 24μηνο τους στέρησε το διορισμό. Αυτά για να μη δημιουργουνται παρερμηνείες και καλά ότι οι ασεπίτες στρέφονται ενάντια στους 24μηνίτες. Η αλήθεια είναι μία: Δεν θα μας ενδιέφερε το 24μηνο και όσοι διοριστούν, αν αυτοί δεν αποτελέσουν ανάχωμα στο διορισμό μας. Πάρτε το επιτέλους χαμπάρι.

Απ΄ότι φαίνεται πρέπει κανείς να είναι φιλόλογος για να καταλαβαίνει καλά ελληνικά! Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου, αλλά εδώ προκύπτει το ερώτημα: "Πως προηγούνται στην τοποθέτηση εκείνοι που διορίζονται "πέραν"
των οριζόμενων ποσοστών και τι θα πει "σύμφωνα με τις ανάγκες"; Μήπως έπρεπε εδώ να πει ο ποιητής σύμφωνα με τις γνωριμίες και τις ανάλογες πιέσεις;

Ακριβώς εδώ βρίσκεται και η αντίφαση για να μην πω η γελοιότητα του νόμου. Απορώ ποιος ήταν ο εμπνευστής του; Ο νόμος λέει το 24μηνο να διορίζεται σύμφωνα με τις ανάγκες (πέρα των οριζόμενων ποσοστών), δηλαδή εάν δεν υπάρχουν ανάγκες δε διορίζεται, και να επιλέγει πρώτο περιοχές τοποθέτησης (τι οξύμωρο πράγμα) με το αιτιολογικό ότι έχουν και ΑΣΕΠ και προυπηρεσία. Αφού λοιπόν διαθέτουν τόσα "πολλά" πλεονεκτήματα έναντι των υπολοίπων κατηγοριών, έπρεπε και να διορίζονται και πρώτοι. Θεωρώ λοιπόν τον εισηγητή αυτού του νόμου ανίκανο και επικίνδυνο. Έ[b]τσι φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση να λέει το Υπουργείο [/b] (μέσω των συμβούλων του) στον Ασεπίτη ότι αν θέλεις να διοριστείς, βάλε μέσο όπως κάνουν και οι 24μηνίτες. Δηλ. άκουσον άκουσον να βάλει μέσο ο Ασεπίτης να διοριστεί. Ντροπή και Αίσχος για την κατάντια του Υπουργείου Παιδείας. Βεβαίως και είναι ξεκάθαρο και προφανές ότι οι 24μηνίτες σήμερα διορίζονται χάριν των γνωριμιών και των πιέσεων. Αυτό το αντιλήφθηκαν όλοι οι Ασεπίτες που πήγαν την Πέμπτη στο Υπουργείο Παιδείας.

nice παλι τα ιδια?

Πω πω! Ο αδερφός του πατέρα μου είναι στο ΥΠΔΒΜΘ κ γι' αυτό είμαι στο 24μηνο από πέρσι!  :o  :o
Είπα κ εγώ, μην είμαι 24μηνίτισσα εξαιτίας του ΑΣΕΠ 2007 που έχασα το διορισμό για λίγο κ εκτοξεύτηκα στον πίνακα των αναπληρωτών;;;  ???
Μην είμαι 24μηνίτισσα από τα 4 χρόνια αναπλήρωσης που μου έδωσε αυτή η εκτόξευση στον πίνακα;;;  ???
Μην έχω, μωρέ, 3-4 παιδιά κ με πήραν με το 20% παρακάπτοντας άλλους αναπληρωτές;;;  ???

Ουδέ είμαι 24μηνίτισσα εξαιτίας του ΑΣΕΠ 2007 που έχασα το διορισμό για λίγο κ εκτοξεύτηκα στον πίνακα των αναπληρωτών.
Ουδέ είμαι 24μηνίτισσα  από τα 4 χρόνια αναπλήρωσης που μου έδωσε αυτή η εκτόξευση στον πίνακα.
Μηδέ έχω 3-4 παιδιά κ μηδέ με πήραν με το 20% παρακάπτοντας άλλους αναπληρωτές.
Ο αδερφός του πατέρα μου είναι στο ΥΠΔΒΜΘ κ γι' αυτό είμαι στο 24μηνο από πέρσι!

Θείε κ αδερφέ του πατέρα μου, σ'αγαπώ πολύ-πολύ που δουλεύεις στο ΥΠΔΒΜΘ κ γι' αυτό είμαι στο 24μηνο από πέρσι!  :-*  :-* Εγκλωβισμένη!  :-X  :-X

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2011, 11:59:47 μμ από buble10 »
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2023 στις: Ιούλιος 29, 2011, 11:48:12 μμ »
Το  2008 (χρονιά  που  εφαρμόστηκε  το  24μηνο  και  το  30μηνο)  διορίστηκαν  όλοι  οι  24μηνίτες , το  ίδιο  και  το  2009 , πέραν  των  ποσοστών  60% ΑΣΕΠ-40% Ενιαίος. Αν  το  24μηνο  είχε  τόση  δύναμη  όση υποστηρίζουν  μερικοί  εδώ  μεσα , το  ίδιο  θα  είχε  συμβεί  και  το  2010 , όπως  και  φέτος. Με  βάση  αυτό  προγραμματίστηκε  η  ζωή  πολλών  από  το  2008. Ξέραμε  ότι  μόλις  φτάσουμε  τους  24 μήνες  προϋπηρεσία  και  με  την  προϋπόθεση  μίας  επιτυχίας  στον  ΑΣΕΠ, διριζόμαστε. Αυτό  ίσχυε  και  εφαρμοζόταν. Και  πολλοί  από  εμάς  χάσαμε  το  διορισμό  μας  πέρυσι  γιατί  το  24μηνο  δε  διορίστηκε  ολόκληρο , αλλά  μόνο  ένα  μέρος  του  ως  τέτοιο (πολλοί  υπολογίζαν  στο  διορισμό  από  το  40%  αφού  το  24μηνο ,με  τα  μέχρι  τότε  δεδομένα  διορίζονταν  ολόκληρο  πέραν  του  60-40). Άρα  η  ανατροπή  στο  προγραμματισμό  δεν  αφορά  μόνο  τους  διοριστέους  ΑΣΕΠίτες  αλλά  και  το  24μηνο  και  το  40%. Δεν  καταλαβαίνω  την  επίθεση  των  ΑΣΕΠιτών  στις  άλλες  κατηγορίες , και  πολύ  περισσότερο  στο  24μηνο (θα  περίμενα  περισσότερο  μια  επίθεση  στο  40% , τα  "βύσματα"  που  χωρίς  ΑΣΕΠ-άσχετα  αν  οι  περισσότεροι  έχουν  περισσότερους  από  1- θέλουν  να  διοριστούν! ;D ;D ;D).

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω εγω ειναι γιατι θα πρεπει να γινονται γενικα αυτες οι επιθεσεις. βαζουμε δηλαδη τα χερακια μας να βγαλουμε τα ματακια μας? και μιλαω ως καποια που ανηκει και στις 3 κατηγοριες και ξερει τα ζορια της καθεμιας. καλα θα κανουμε να μαθουμε να σεβομαστε τις επιλογες και τους κοπους των υπολοιπων και να ξεκαβαλησουμε λιγο το καλαμι μας.
(αυτες οι διαγραφες με καναν ν'αρχισω να σοβαρευομαι γμτ)
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος gtzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2024 στις: Ιούλιος 29, 2011, 11:58:34 μμ »
Ουτε εγω πηγα φροντηστηριο. Απλα οι επιλογες με το ισχύον συστημα ηταν 3 :
α) Αμεσος διορισμος με ασεπ (ικανοτητα και τυχη)
β) της υπομονης (δινω 2-3 ασεπ με φωναζουν 2 φορες αναπληρωτη και διοριζομαι είτε με το 40%,είτε με το 24μηνο)
γ) της ιωβιας υπομονης (κανω πδσ μεχρι να διοριστω)
εγω προσωπικα επελεξα τον β γιατι επρεπε να δουλευω 40 ωρες και γιατι δεν μπορουσα να φτασω στο οριο του διορισμου. οποιος επιλεγει τον α είναι πιο αξιος; μπορει. μπορει και πιο τυχερος. 1 ερωτηση μπορει να σου στοιχισει. Επισης οι προσαυξησεις παιζουν ρολο. Εχει καποιος διδακτορικο απο τα ΕΠΕΑΕΚ του κωλου ή προυπηρεσια και διοριζεται.αφου ο διαγωνισμος είναι γραπτος γιατι να μετράνε;ολοι στον ιδιο κλαδο το ιδιο πτυχιο εχουμε, απλα ο καθενας επιλεγει τον καταλληλο δρομο για τον εαυτο του.

Για μενα ο διαγωνισμος μπαζει και πρεπει να βελτιωθει.

Η μπαλα τους παιρνει όλους, αυτο είναι γεγονος, δικαιο ή αδικο δεν εχει σημασια. Περσι περιμενα να διοριστω και εμφανισα προβλημα υγειας για καποιο χρονικο διαστημα. Υπαρχουν και πιο σημαντικα πραγματα στη ζωη.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2025 στις: Ιούλιος 30, 2011, 12:08:52 πμ »
Πες τα ρε Γιώτα!Δεν φταίνε οι 24μηνίτες που δεν διορίζονται οι ασεπίτες..είναι παράλογο και μόνο που το λέτε....Κανείς δεν διαφωνεί ότι πρέπει να διοριστείτε και θα γίνει αυτό αφού το όνομά σας είναι στο φεκ.Τέλος.Το ότι άργησε,δεν σας φταίει το 40%,οι 24μηνίτες,οι ειδικές κατηγορίες....Και κάθε φορά που συντάσσετε επιστολή για τα δικαιώματά σας,καταφέρεστε εναντίον όλων.Ντροπή λίγο να κατηγορείτε όλους τους υπόλοιπους.
Επίσης θα ήταν καλό να σέβεστε και τη γνώμη άλλων-και κυρίως παλιών και καταξιωμένων μελών εδώ μέσα με ήθος,όπως ο φυσικός13-πριν προσβάλλετε και αρχίσετε να παραληρείτε....σα 10χρονα που τους πήραν το μαλλί της γριάς!Έλεος!
Buble10,έγραψες!!Κι εγώ τώρα που το σκέφτομαι,έχω έναν θείο που με προώθησε στις υψηλές θέσεις της προϋπηρεσίας και πρόσθεσε 4 ασεπ επιτυχίες......έτσι για το αδιάβλητο του πράγματος βρε αδερφέ!! :P :P

Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2026 στις: Ιούλιος 30, 2011, 12:13:47 πμ »
Πες τα ρε Γιώτα!Δεν φταίνε οι 24μηνίτες που δεν διορίζονται οι ασεπίτες..είναι παράλογο και μόνο που το λέτε....Κανείς δεν διαφωνεί ότι πρέπει να διοριστείτε και θα γίνει αυτό αφού το όνομά σας είναι στο φεκ.Τέλος.Το ότι άργησε,δεν σας φταίει το 40%,οι 24μηνίτες,οι ειδικές κατηγορίες....Και κάθε φορά που συντάσσετε επιστολή για τα δικαιώματά σας,καταφέρεστε εναντίον όλων.Ντροπή λίγο να κατηγορείτε όλους τους υπόλοιπους.
Επίσης θα ήταν καλό να σέβεστε και τη γνώμη άλλων-και κυρίως παλιών και καταξιωμένων μελών εδώ μέσα με ήθος,όπως ο φυσικός13-πριν προσβάλλετε και αρχίσετε να παραληρείτε....σα 10χρονα που τους πήραν το μαλλί της γριάς!Έλεος!
Buble10,έγραψες!!Κι εγώ τώρα που το σκέφτομαι,έχω έναν θείο που με προώθησε στις υψηλές θέσεις της προϋπηρεσίας και πρόσθεσε 4 ασεπ επιτυχίες......έτσι για το αδιάβλητο του πράγματος βρε αδερφέ!! :P :P

Κι εγώ είμαι ο θείος της Lila_76 και επιβεβαιώνω τα λεγόμενά της!

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2027 στις: Ιούλιος 30, 2011, 12:18:44 πμ »
Πες τα ρε Γιώτα!Δεν φταίνε οι 24μηνίτες που δεν διορίζονται οι ασεπίτες..είναι παράλογο και μόνο που το λέτε....Κανείς δεν διαφωνεί ότι πρέπει να διοριστείτε και θα γίνει αυτό αφού το όνομά σας είναι στο φεκ.Τέλος.Το ότι άργησε,δεν σας φταίει το 40%,οι 24μηνίτες,οι ειδικές κατηγορίες....Και κάθε φορά που συντάσσετε επιστολή για τα δικαιώματά σας,καταφέρεστε εναντίον όλων.Ντροπή λίγο να κατηγορείτε όλους τους υπόλοιπους.
Επίσης θα ήταν καλό να σέβεστε και τη γνώμη άλλων-και κυρίως παλιών και καταξιωμένων μελών εδώ μέσα με ήθος,όπως ο φυσικός13-πριν προσβάλλετε και αρχίσετε να παραληρείτε....σα 10χρονα που τους πήραν το μαλλί της γριάς!Έλεος!
Buble10,έγραψες!!Κι εγώ τώρα που το σκέφτομαι,έχω έναν θείο που με προώθησε στις υψηλές θέσεις της προϋπηρεσίας και πρόσθεσε 4 ασεπ επιτυχίες......έτσι για το αδιάβλητο του πράγματος βρε αδερφέ!! :P :P

Κι εγώ είμαι ο θείος της Lila_76 και επιβεβαιώνω τα λεγόμενά της!
Aπόδειξη ότι λέω την αλήθεια..... :PΝα 'σαι καλά θείε!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2028 στις: Ιούλιος 30, 2011, 12:21:38 πμ »
Πες τα ρε Γιώτα!Δεν φταίνε οι 24μηνίτες που δεν διορίζονται οι ασεπίτες..είναι παράλογο και μόνο που το λέτε....Κανείς δεν διαφωνεί ότι πρέπει να διοριστείτε και θα γίνει αυτό αφού το όνομά σας είναι στο φεκ.Τέλος.Το ότι άργησε,δεν σας φταίει το 40%,οι 24μηνίτες,οι ειδικές κατηγορίες....Και κάθε φορά που συντάσσετε επιστολή για τα δικαιώματά σας,καταφέρεστε εναντίον όλων.Ντροπή λίγο να κατηγορείτε όλους τους υπόλοιπους.
Επίσης θα ήταν καλό να σέβεστε και τη γνώμη άλλων-και κυρίως παλιών και καταξιωμένων μελών εδώ μέσα με ήθος,όπως ο φυσικός13-πριν προσβάλλετε και αρχίσετε να παραληρείτε....σα 10χρονα που τους πήραν το μαλλί της γριάς!Έλεος!
Buble10,έγραψες!!Κι εγώ τώρα που το σκέφτομαι,έχω έναν θείο που με προώθησε στις υψηλές θέσεις της προϋπηρεσίας και πρόσθεσε 4 ασεπ επιτυχίες......έτσι για το αδιάβλητο του πράγματος βρε αδερφέ!! :P :P

Κι εγώ είμαι ο θείος της Lila_76 και επιβεβαιώνω τα λεγόμενά της!
Aπόδειξη ότι λέω την αλήθεια..... :PΝα 'σαι καλά θείε!

Lila_76, εσύ πρέπει να είσαι η χαμένη μου αδερφή!
Τόσα χρόνια σε ψάχναμε οικογενειακώς κ να, επιτέλους, μας ένωσε ο θείος larjohn κ το 24μηνο!  :P  :P  :P
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2029 στις: Ιούλιος 30, 2011, 12:27:43 πμ »
Επιτέλους έπεσαν τα προσωπεία! Ξεσκεπαστήκατε από μόνοι σας...  ;D ;D
Είναι  όμως ο θείος ο  κανόνας;  :o
Φυσικά, αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...
Και στη τελική όλοι φταίτε: οι 24μηνιτες, οι του 40%, οι Ασεπίτες, οι ειδικές κατηγορίες...
Όλοι φταίτε! Γι' αυτό σας τιμωρεί η υπουργός...  >:(
Μόνο εγώ δεν φταίω...   είμαι και το θύμα της υπόθεσης...   όλοι λιγουρεύεστε την θέση διορισμού που είναι καπαρωμένη για πάρτη μου, μετά από τον γολγοθά που ανέβηκα με τον σταυρό του μαρτυρίου...  8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.