*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 922295 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2646 στις: Αύγουστος 07, 2011, 07:13:03 μμ »
Ωραία στη θεωρητική τους τοποθέτηση τα λόγια σου, αλλά πώς να πείσεις την Υπουργό ότι είναι απαραίτητο να διασφαλίζεται η οποιαδήποτε επιτυχία στον ΑΣΕΠ αναδρομικά;;;Κι όποιος θέλει ας βελτιώνει τη θέση του με νέο ΑΣΕΠ.Αλλά όχι κάθε 2 χρόνια να εκμηδενίζεται αυτή, σύμφωνα με το νέο νόμο...
Η αλήθεια είναι ότι μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ μπορεί να σου εξασφαλίσει την παραμονή του ονόματός σου στον Μοναδικό Πίνακα Διορισμών - Προσλήψεων για 6 χρόνια. Αυτό είναι θετικό, καθώς ακόμα κι αν δίνει κάποιος εξετάσεις σε κάθε διαγωνισμό που θα προκηρύσσεται δε θα αγχώνεται τόσο για το αποτέλεσμα όσο πριν. Εξάλλου ακόμα κι αν γράψει λιγότερο, έχει τη δυνατότητα να κρατήσει τον προηγούμενο βαθμό του.

Φυσικά θεωρώ ότι οι περισσότεροι θα δίνουν για να βελτιώσουν το βαθμό τους, αφού δε θα έχουν να χάσουν τίποτα. Η εκδοχή να μπορεί να διατηρήσει κάποιος το βαθμό του για πάντα δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί.
Ο αντίλογος θα μπορεί να ισχυριστεί ότι μετά από 10 ή 20 χρόνια εκείνος ο βαθμός ίσως να μην ανταποκρίνεται στις δυνατότητες / γνώσεις του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:15 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2647 στις: Αύγουστος 07, 2011, 07:25:25 μμ »
Δεν πρόκειται να κρατά την επιτυχία του επ' αόριστον, εφόσον, εάν έχει καλή σειρά θα εργάζεται ως αναπληρωτής κάποιος και μαζί με την προϋπηρεσία του θα αποκτά δικαίωμα διορισμού με την πάροδο χ (όχι πολλών όμως) ετών.Μια πολλαπλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ  χωρίς ταυτόχρονη αναπλήρωση, έτσι κι αλλιώς δεν οδηγεί πουθενά, γι' αυτό και δίνουμε συνέχεια.....Το να γίνεται αφοριστικός όμως ο νέος νόμος, δεν είναι λύση....Γνώμη διατυπώνω, έτσι; :)Απλά, μάλλον βρισκόμαστε σε διαφορετικά επίπεδα αναγκών :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2648 στις: Αύγουστος 07, 2011, 07:30:29 μμ »
Δεν πρόκειται να κρατά την επιτυχία του επ' αόριστον, εφόσον, εάν έχει καλή σειρά θα εργάζεται ως αναπληρωτής κάποιος και μαζί με την προϋπηρεσία του θα αποκτά δικαίωμα διορισμού με την πάροδο χ (όχι πολλών όμως) ετών.Μια πολλαπλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ  χωρίς ταυτόχρονη αναπλήρωση, έτσι κι αλλιώς δεν οδηγεί πουθενά, γι' αυτό και δίνουμε συνέχεια.....Το να γίνεται αφοριστικός όμως ο νέος νόμος, δεν είναι λύση....Γνώμη διατυπώνω, έτσι; :)Απλά, μάλλον βρισκόμαστε σε διαφορετικά επίπεδα αναγκών :D :D :D :D

Κανένα από τα δύο συστήματα δεν απορρίπτει τον υποψήφιο μελλοντικό εκπαιδευτικό μετά από καιρό. Θέλω να πω, τα συστήματα που εφαρμόζονται σκοπεύουν μεταξύ άλλων να διώχνουν ένα ποσοστό από τους εκπαιδευτικούς προς άλλα επαγγέλματα, διότι δεν φτάνουν να διοριστούν όλοι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2649 στις: Αύγουστος 07, 2011, 07:46:34 μμ »
Δεν πρόκειται να κρατά την επιτυχία του επ' αόριστον, εφόσον, εάν έχει καλή σειρά θα εργάζεται ως αναπληρωτής κάποιος και μαζί με την προϋπηρεσία του θα αποκτά δικαίωμα διορισμού με την πάροδο χ (όχι πολλών όμως) ετών.Μια πολλαπλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ  χωρίς ταυτόχρονη αναπλήρωση, έτσι κι αλλιώς δεν οδηγεί πουθενά, γι' αυτό και δίνουμε συνέχεια.....Το να γίνεται αφοριστικός όμως ο νέος νόμος, δεν είναι λύση....Γνώμη διατυπώνω, έτσι; :)Απλά, μάλλον βρισκόμαστε σε διαφορετικά επίπεδα αναγκών :D :D :D :D
Κανένα από τα δύο συστήματα δεν απορρίπτει τον υποψήφιο μελλοντικό εκπαιδευτικό μετά από καιρό. Θέλω να πω, τα συστήματα που εφαρμόζονται σκοπεύουν μεταξύ άλλων να διώχνουν ένα ποσοστό από τους εκπαιδευτικούς προς άλλα επαγγέλματα, διότι δεν φτάνουν να διοριστούν όλοι.
Το ξέρουμε ότι δε χωράνε όλοι στην εκπαίδευση. Το πρόβλημα είναι που να πάει κάποιος για εργασία εφόσον υπάρχει τόσο μεγαλή ανεργία. Βρήκαν κι αυτοί καιρό να εξορθολογήσουν το σύστημα διορισμών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:15 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2650 στις: Αύγουστος 07, 2011, 08:26:42 μμ »
Δεν είναι θέμα εξορθολογισμού....Είναι το ότι κάθε χρονιά ο κάθε υπουργός ευαγγελίζεται αλλαγές χωρίς να υπάρχει εκ των προτέρων ουσιαστική συζήτηση με τους αρμόδιους φορείς...Ενώ, αν εγώ ήμουν υπουργός....κάτι θα έκανα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2651 στις: Αύγουστος 07, 2011, 08:31:41 μμ »
Δεν είναι θέμα εξορθολογισμού....Είναι το ότι κάθε χρονιά ο κάθε υπουργός ευαγγελίζεται αλλαγές χωρίς να υπάρχει εκ των προτέρων ουσιαστική συζήτηση με τους αρμόδιους φορείς...Ενώ, αν εγώ ήμουν υπουργός....κάτι θα έκανα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Αν σε κάνουμε υπουργό παιδείας, θα μας διορίσεις; Αν η απάντηση είναι ΝΑΙ βάλε υποψηφιότητα θα σε ψηφίσουν ΟΛΟΙ!  ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2652 στις: Αύγουστος 07, 2011, 08:32:37 μμ »
Δεν πρόκειται να κρατά την επιτυχία του επ' αόριστον, εφόσον, εάν έχει καλή σειρά θα εργάζεται ως αναπληρωτής κάποιος και μαζί με την προϋπηρεσία του θα αποκτά δικαίωμα διορισμού με την πάροδο χ (όχι πολλών όμως) ετών.Μια πολλαπλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ  χωρίς ταυτόχρονη αναπλήρωση, έτσι κι αλλιώς δεν οδηγεί πουθενά, γι' αυτό και δίνουμε συνέχεια.....Το να γίνεται αφοριστικός όμως ο νέος νόμος, δεν είναι λύση....Γνώμη διατυπώνω, έτσι; :)Απλά, μάλλον βρισκόμαστε σε διαφορετικά επίπεδα αναγκών :D :D :D :D
Κανένα από τα δύο συστήματα δεν απορρίπτει τον υποψήφιο μελλοντικό εκπαιδευτικό μετά από καιρό. Θέλω να πω, τα συστήματα που εφαρμόζονται σκοπεύουν μεταξύ άλλων να διώχνουν ένα ποσοστό από τους εκπαιδευτικούς προς άλλα επαγγέλματα, διότι δεν φτάνουν να διοριστούν όλοι.
Το ξέρουμε ότι δε χωράνε όλοι στην εκπαίδευση. Το πρόβλημα είναι που να πάει κάποιος για εργασία εφόσον υπάρχει τόσο μεγαλή ανεργία. Βρήκαν κι αυτοί καιρό να εξορθολογήσουν το σύστημα διορισμών...

Aν δε διακόπτω, να μια λύση που υιοθέτησε συνάδελφος ..., για να μην είναι χρόνια δέσμιος των αλλαγών επί ματαίω του Υπουργείου μας ...: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=41622  :o :o :o
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2653 στις: Αύγουστος 07, 2011, 08:40:27 μμ »
aristos2, ευχαρίστως θα εργαζόμουν σε άλλο κλάδο, αν ήμουν πιο τσαχπίνα και πιο τροφαντή.....Ορισμένοι στις μέρες μας ως γνωστόν παίρνουν τις θέσεις με τα πιο "απίστευτα" μέσα.....

Lasid, νομίζω ότι ένας καθηγητής μπορεί να γίνει ο πλέον κατάλληλος για τη θέση του Υπουργού Παιδείας......
Και βέβαια η θέση μου είναι ότι η Παιδεία και η Υγεία πρέπει να έχουν τη μερίδα του λέοντος στους διορισμούς για το καλό του μέλλοντος του τόπου μας......Οπότε ......ΝΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2654 στις: Αύγουστος 07, 2011, 08:46:17 μμ »
aristos2, ευχαρίστως θα εργαζόμουν σε άλλο κλάδο, αν ήμουν πιο τσαχπίνα και πιο τροφαντή.....Ορισμένοι στις μέρες μας ως γνωστόν παίρνουν τις θέσεις με τα πιο "απίστευτα" μέσα.....

Lasid, νομίζω ότι ένας καθηγητής μπορεί να γίνει ο πλέον κατάλληλος για τη θέση του Υπουργού Παιδείας......
Και βέβαια η θέση μου είναι ότι η Παιδεία και η Υγεία πρέπει να έχουν τη μερίδα του λέοντος στους διορισμούς για το καλό του μέλλοντος του τόπου μας......Οπότε ......ΝΑΙ!

Αν ένας καθηγητής θα ήταν κατάλληλος - και μάλιστα ο πλέον - για τη θέση του Υπουργού Παιδείας, έτσι, τουλάχιστον όπως τον βιώνουμε δεκαετίες στον τόπο μας, θαρρώ πως δε θα ήταν και τόσο κατάλληλος για καθηγητής ...

Δεν απουσιάζει ο καθηγητής από το εν λόγω - και όχι μόνο - Υπουργείο, αλλά το ήθος και το ειλικρινές ενδιαφέρον για το κοινό καλό.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2655 στις: Αύγουστος 07, 2011, 08:54:31 μμ »
Σωστό, απλά το λέω με την έννοια ότι, βιώνοντας καθημερινά ένας καθηγητής τα του χώρου της εκπαίδευσης, έχει μια σαφή εικόνα για τις ανάγκες της και πιθανόν πιο ρεαλιστικές προτάσεις....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2656 στις: Αύγουστος 07, 2011, 09:44:51 μμ »
Lasid, νομίζω ότι ένας καθηγητής μπορεί να γίνει ο πλέον κατάλληλος για τη θέση του Υπουργού Παιδείας......
Και βέβαια η θέση μου είναι ότι η Παιδεία και η Υγεία πρέπει να έχουν τη μερίδα του λέοντος στους διορισμούς για το καλό του μέλλοντος του τόπου μας......Οπότε ......ΝΑΙ!
Κρίμα που δεν έχει την ίδια άποψη και η κυβέρνηση...
Οι περισσότερες χώρες που έχουν οικονομικά προβλήματα "κόβουν" από την παιδεία (βλέπε Πορτογαλία).
Μου αρέσει που λόγω της μορφολογίας της χώρας μας και των πολλών νησιών μας, κάποτε λέγαμε ότι τα έξοδα για την παιδεία και οι μισθοί του δημοσίου γενικά θεωρούνταν ανελαστικές δαπάνες...κι όμως η ικανότατη υπουργός μας βρήκε τον τρόπο με συγχωνεύσεις και κολπάκια να μειώσει τις δαπάνες του υπουργείου της.
Εδώ έχει μηδενίσει σχεδόν τους διορισμούς και περιμένει να λειτουργήσουν κανονικά τα σχολεία από Σεπτέμβρη!

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2657 στις: Αύγουστος 07, 2011, 11:32:17 μμ »

Μου αρέσει που λόγω της μορφολογίας της χώρας μας και των πολλών νησιών μας, κάποτε λέγαμε ότι τα έξοδα για την παιδεία και οι μισθοί του δημοσίου γενικά θεωρούνταν ανελαστικές δαπάνες...κι όμως η ικανότατη υπουργός μας βρήκε τον τρόπο με συγχωνεύσεις και κολπάκια να μειώσει τις δαπάνες του υπουργείου της.
Εδώ έχει μηδενίσει σχεδόν τους διορισμούς και περιμένει να λειτουργήσουν κανονικά τα σχολεία από Σεπτέμβρη!
Γιατί δεν βγαίνει η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ να πουν τι αναλογία μαθητών καθηγητών έχουμε στην Α ή στην Β Αθήνας? Μάλλον πίνουν μπύρες μαζί με την Υπουργό.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2658 στις: Αύγουστος 07, 2011, 11:58:28 μμ »

Μου αρέσει που λόγω της μορφολογίας της χώρας μας και των πολλών νησιών μας, κάποτε λέγαμε ότι τα έξοδα για την παιδεία και οι μισθοί του δημοσίου γενικά θεωρούνταν ανελαστικές δαπάνες...κι όμως η ικανότατη υπουργός μας βρήκε τον τρόπο με συγχωνεύσεις και κολπάκια να μειώσει τις δαπάνες του υπουργείου της.
Εδώ έχει μηδενίσει σχεδόν τους διορισμούς και περιμένει να λειτουργήσουν κανονικά τα σχολεία από Σεπτέμβρη!
Γιατί δεν βγαίνει η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ να πουν τι αναλογία μαθητών καθηγητών έχουμε στην Α ή στην Β Αθήνας? Μάλλον πίνουν μπύρες μαζί με την Υπουργό.
Πολύ σωστό και αυτό giak. Αν δεν είναι θέμα ανικανότητας...που δεν νομίζω...προφανώς τρώνε και πίνουν μαζί.
Να πούμε στην ΟΛΜΕ και στη ΔΟΕ ότι κι εμείς θέλουμε ένα κομματάκι από το φαγοπότι...αυτό που δικαιούμαστε...
ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΑΣ
Ελπίζω να μη βγουν το Σεπτέμβριο να μας πούνε να κάνουμε 1-2 μέρες απεργία, γιατί δε θα τους ακούσει κανείς!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2659 στις: Αύγουστος 08, 2011, 09:35:45 πμ »
καλημερα,περιμενουμε πινακες σημερα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161096
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.