*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 920620 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4382 στις: Αύγουστος 21, 2011, 06:32:37 πμ »
Ξεκινώντας θα ήθελα να αναφέρω ότι ο βασικός μας στόχος ΟΛΩΝ σαν Έλληνες είναι να διωχθούν, τιμωρηθούν, φυλακιστούν, κρεμαστούν όλοι αυτοί που μας "κυβερνάνε" και μας καταστρέφουν τις ζωές.

Στα δικά μας τώρα υπάρχουν πολλά στρατόπεδα.

1. Υπάρχουν οι 100-1.000 24μηνίτες που δούλεψαν και δουλεύουν σαν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ. (Δουλέυω = Βγάζω κάποια χρήματα και επιβιώνω.)

2. Υπάρχουν επίσης 1.000-10.000 επιτυχόντες ΑΣΕΠ που μέσω του διαγωνισμού τους δόθηκε η ευκαιρία και δουλέυουν και αυτοί ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ.

3. Τέλος υπάρχουν 10.000-100.000 πτυχιούχοι που δεν μπορούν να βρούν δουλειά ούτε σαν σερβιτόροι.

Οι 1. φωνάζουν ότι επειδή ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ (έστω και με τα 900-1100 ψωροευρώ του αναπληρωτή ενώ έξω οι άλλοι παίρνουν 300-700 ευρώ στον ιδιωτικό τομέα και στο ταμέιο του ΟΑΕΔ) ότι πρέπει να διοριστούν μόνιμοι ώστε να δουλέυουν πιο άνετα με ήσυχο το κεφάλι τους, προφασιζόμενοι ότι δούλεψαν άρα πρέπει να διοριστούν πρώτοι εις βάρος των 2. και 3. Οι 2. το ίδιο εις βάρος των 3. Αυτή είναι η ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ περίοδος.

Κανείς όμως δεν σκέφτεται τους πολλούς οι οποίοι δεν έχουν ούτε καν την ευκαιρία (μέσω ΑΣΕΠ) να κάνουν κάτι... Είναι λέει προς συμφέρον "όλων" να μην γίνει ΑΣΕΠ. Να βολευτούμε δηλαδή εμείς και τι μας νοιάζει για τους άλλους. Μήπως το πρόβλημα είναι οι ΑΝΕΡΓΟΙ πτυχιούχοι και όχι οι ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΙ αναπληρωτές; Για σκεφτείτε λίγο τι είναι προτιμότερο για έναν ΑΝΕΡΓΟ να δίνει ασεπ κάθε δυο χρόνια έχοντας έστω ελπίδα να διακριθεί και να διοριστεί ή στην χειρότερη να δουλέψει αναπληρωτής Η να περιμένει να διοριστούν όσοι δουλεύουν ΗΔΗ, με μεταβατικές περιόδους και να μην βλέπει μέλλον μπροστά του;



Vantonis δεν μπορώ να πω, έχεις δίκιο σε αυτά που λες υπάρχει όμως μία βασική διαφορά αυτών που δουλεύουν χρόνια τώρα ως αναπληρωτές και σε αυτούς που περιμένουν να δώσουν ΑΣΕΠ και είναι καινούργιοι πτυχιούχοι. Όταν ξεκινήσαμε να δουλεύουμε ως αναπληρωτές (προσωπικά εγώ πάω για τέταρτη χρονιά αναπλήρωσης και πάω και για τέταρτο Ασέπ) είχαμε στο μυαλό μας και γνωρίζαμε το παλαιό σύστημα πρόσληψης και έτσι κάναμε έναν στοιχειώδη προγραμματισμό στη ζωή μας. Για μένα εδώ έγκειται  και η όλη αδικία του καινούργιου συστήματος για μας τους παλιούς. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι που μπήκαν ως αναπληρωτές επειδή έγραψαν καλά μέχρι και τον τελευταίο Ασεπ πήγαν και έδωσαν εξετάσεις έχοντας στο μυαλό τους το τότε ισχύον σύστημα  που έλεγε κάνεις 3 χρόνια αναπληρωτής και διορίζεσαι. Εάν ξέραμε ότι πχ. δεν θα μετράει η προυπηρεσία τόσο πολύ, ότι καταργείται ο νόμος του 24μηνου μπορεί να μην πηγαίναμε να δίναμε εξετάσεις. Επιπλέον αυτό σημαίνει ότι όταν μπήκαμε στο δημόσιο, κλέισαμε και κάποιες άλλες πόρτες που τώρα πλέον δεν ξανανοίγουν με τίποτα. Εγώ είμαι νηπιαγωγός έχω ήδη 3 χρόνια αναπλήρωση και ξέρω ότι θα δουλέψω σίγουρα τα επόμενα 2. Έχεις την εντύπωση ότι θα με προσλάβει κανείς για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, εάν πω ότι έχω 5 χρόνια αναπλήρωσης. Τι θα κάνω εγώ στη ζωή μου που σε 2 χρόνια από τώρα κινδυνεύω να μείνω χωρίς δουλειά και δεν πρόκειται να μου δώσει και κανείς άλλος. Ο νέος πτυχιούχος ξέρει το καινούργιο σύστημα ΠΡΟΤΟΥ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ και έχει την δυνατότητα να επιλέξει αν θα μπει στον χώρο της εκπαίδευσης ή θα ψάξει για εναλλακτικές (ναι ξέρω υπάρχει πολύ ανεργία εκεί έξω) αλλά για μας  ο διορισμός είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:04:52 »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4383 στις: Αύγουστος 21, 2011, 09:00:30 πμ »
από paideia-ergasia

Όταν η κα Διαμαντοπούλου αποφάσισε να αλλάξει το σύστημα διορισμών δήλωσε ότι θα υπάρξει μεταβατική περίοδος για όσους είναι ήδη στους πίνακες. Η μεταβατική περίοδος έχει το εξής νόημα: Όταν αλλάζει ένα σύστημα δίνεται ένα χρονικό διάστημα για να υπάρξει ομαλή μετάβαση στο νέο σύστημα χωρίς να θυματοποιηθούν αυτοί που έφθασαν κοντά στον διορισμό.
 Με τη μεταβατική περίοδο που έχει ορίσει η κα Διαμαντοπούλου στην ουσία εξασφάλισαν διορισμό αυτοί που ήταν να διοριστούν. Άρα ποιο το νόημα της μεταβατικής; Στην Κύπρο το αντίστοιχο υπουργείο παιδείας έχει προτείνει μεταβατική περίοδο διάρκειας 10 ετών  ώστε να μην θυματοποιηθούν όσοι χρόνια περίμεναν στην επετηρίδα. Το διάστημα της δεκαετίας θα ισχύουν παράλληλα και τα δυο συστήματα. Βλέπετε λοιπον πως αντιλαμβάνεται τη μεταβατική περίοδο το Υπουργείο Παιδείας της Κύπρου και το Υπουργείο Παιδείας της Ελλάδας

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4384 στις: Αύγουστος 21, 2011, 09:25:38 πμ »

Κανείς όμως δεν σκέφτεται τους πολλούς οι οποίοι δεν έχουν ούτε καν την ευκαιρία (μέσω ΑΣΕΠ) να κάνουν κάτι... Είναι λέει προς συμφέρον "όλων" να μην γίνει ΑΣΕΠ. Να βολευτούμε δηλαδή εμείς και τι μας νοιάζει για τους άλλους. Μήπως το πρόβλημα είναι οι ΑΝΕΡΓΟΙ πτυχιούχοι και όχι οι ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΙ αναπληρωτές; Για σκεφτείτε λίγο τι είναι προτιμότερο για έναν ΑΝΕΡΓΟ να δίνει ασεπ κάθε δυο χρόνια έχοντας έστω ελπίδα να διακριθεί και να διοριστεί ή στην χειρότερη να δουλέψει αναπληρωτής Η να περιμένει να διοριστούν όσοι δουλεύουν ΗΔΗ, με μεταβατικές περιόδους και να μην βλέπει μέλλον μπροστά του;



Εάν ξέραμε ότι πχ. δεν θα μετράει η προυπηρεσία τόσο πολύ, ότι καταργείται ο νόμος του 24μηνου μπορεί να μην πηγαίναμε να δίναμε εξετάσεις. Επιπλέον αυτό σημαίνει ότι όταν μπήκαμε στο δημόσιο, κλέισαμε και κάποιες άλλες πόρτες που τώρα πλέον δεν ξανανοίγουν με τίποτα.............Ο νέος πτυχιούχος ξέρει το καινούργιο σύστημα ΠΡΟΤΟΥ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ και έχει την δυνατότητα να επιλέξει αν θα μπει στον χώρο της εκπαίδευσης ή θα ψάξει για εναλλακτικές (ναι ξέρω υπάρχει πολύ ανεργία εκεί έξω) αλλά για μας  ο διορισμός είναι μονόδρομος.

Ακριβως έτσι Vickym.

Επιπλέον Vantonis συγκρινεις ανομοια πραγματα.

Γιατι αλλο το μειζον θέμα της ανεργιας, και αλλο η ξαφνικη ανατροπη και η διαγραφη της ηδη συντελεσμενης διαδρομης με σκοπο το διορισμο.
Επιπλέον για τους ηδη εντος πινακων τους κατηγορεις οτι λενε να φυγετε εσεις για να μεινουν αυτοι, μηπως ομως εσυ δεν λες να φυγουν αυτοι για να ερθετε εσεις?
Εξάλλου αυτοι δεν σε διωχνουν απο καποιον πινακα, εσυ τους λες να φυγουν απο πινακα που με κοπο μπηκαν.

ΥΠΟΘΕΣΗ
Ας πουμε οτι περασες ΑΣΕΠ με βαση το νεο νομο, δουλεψες αναπληρωτης και με βαση τον 3848 προσδοκας το 2015  σε διορισμο.

ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ

Ομως το  Δεκεμβριο 2014 αλλαζει ο 3848 και υποχρεωνει οτι πλεον εκτος από πτυχιο και ΑΣΕΠ, ΟΛΟΙ απο το 2015 και μετα πρεπει να εχουν phd στην παιδαγωγικη.  Η προυπηρεσια δεν χανεται , αλλα θα προσμετρηθει αφού όλοι εχουν αποκτήσει τίτλο phd.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Πως θα αντιδράσεις? Θα λες τα ιδια που ελεγες παραπανω?

Ειναι αλλο πραγμα  φιλε μου να μην εχεις επενδυσει ποτε σε μια σχεση και αλλο πραγμα να εχεις δωσει τα παντα για αυτη, να εχεις δωσει τα χρονια σου, τη ζωη σου, τον αγωνα σου, να κανεις ονειρα, να εχεις ελπιδες οτι επιτελους βρηκες το συντροφο της ζωης σου και ξαφνικα να σε εγκαταλειπει χωρις ουτε ενα γεια.
Αν εισαι 25 λιγο το κακο, εχεις το χρονο να βρεις  αλλη/ο, αν ομως εισαι γυρω στα 40, μαλλον η γη δεν θα σε χωραει.
Νομιζω οτι οι κυριες ή οι κυριοι γυρω στα 40 θα με καταλαβαινουν καλυτερα.




« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2011, 09:27:47 πμ από nickitol »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4385 στις: Αύγουστος 21, 2011, 09:31:41 πμ »
από paideia-ergasia

Όταν η κα Διαμαντοπούλου αποφάσισε να αλλάξει το σύστημα διορισμών δήλωσε ότι θα υπάρξει μεταβατική περίοδος για όσους είναι ήδη στους πίνακες. Η μεταβατική περίοδος έχει το εξής νόημα: Όταν αλλάζει ένα σύστημα δίνεται ένα χρονικό διάστημα για να υπάρξει ομαλή μετάβαση στο νέο σύστημα χωρίς να θυματοποιηθούν αυτοί που έφθασαν κοντά στον διορισμό.
 Με τη μεταβατική περίοδο που έχει ορίσει η κα Διαμαντοπούλου στην ουσία εξασφάλισαν διορισμό αυτοί που ήταν να διοριστούν. Άρα ποιο το νόημα της μεταβατικής; Στην Κύπρο το αντίστοιχο υπουργείο παιδείας έχει προτείνει μεταβατική περίοδο διάρκειας 10 ετών  ώστε να μην θυματοποιηθούν όσοι χρόνια περίμεναν στην επετηρίδα. Το διάστημα της δεκαετίας θα ισχύουν παράλληλα και τα δυο συστήματα. Βλέπετε λοιπον πως αντιλαμβάνεται τη μεταβατική περίοδο το Υπουργείο Παιδείας της Κύπρου και το Υπουργείο Παιδείας της Ελλάδας

Αυτο λεμε οτι η μεταβατικη ηταν εξαπατηση.
Ηταν ο αναγκαιος χρονος για ΑΥΤΗ, προκειμενου να διοριστουν οι διοριστεοι, τους οποιους ήταν υποχρεωμενη να διορισει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:04:52 »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4386 στις: Αύγουστος 21, 2011, 10:46:43 πμ »
5.500 τα κενά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι ,

Σας κοινοποιώ τα κενά ανά Διεύθυνση Π.Ε. , όπως αυτά εστάλησαν στο Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, από τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης , επισημαίνοντας τα εξής :

    Δε συμπεριλαμβάνονται σ΄ αυτά οι ελλείψεις ειδικοτήτων για τα Ολοήμερα και τα σχολεία Ενιαίου Αναμορφωμένου Προγράμματος ( ΠΕ05 Γαλλικών , ΠΕ07 Γερμανικών , ΠΕ 08 Εικαστικής Αγωγής , ΠΕ19- 20 Πληροφορικής και ΠΕ 32 Θεατρικής Αγωγής), αφού μόλις χθες το Υπουργείο Παιδείας απέστειλε εγκύκλιο για την καταγραφή τους (94519/Δ1/19-8-2011). Είναι σίγουρο ότι τα πραγματικά κενά είναι κατά πολύ περισσότερα απ΄ αυτά που εστάλησαν στο Υπουργείο Παιδείας.
    Είναι βέβαιο ότι τα σχολεία είναι αδύνατο να λειτουργήσουν με τις προσλήψεις που ανακοινώθηκαν (119 μόνιμοι , 50% μείωση στους αναπληρωτές ).
    Τα χιλιάδες κενά δίνουν τη δυνατότητα ικανοποίησης των αιτήσεων εκπαιδευτικών για απόσπαση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και καμιά δικαιολογία δεν υπάρχει , πλέον , για τη μη πραγματοποίησή τους
    Τονίζω και πάλι ότι τα κενά συγκεντρώθηκαν με προσωπική μου πρωτοβουλία και προσπάθεια , γι΄ αυτό και πιθανόν να υπάρχουν μικρά λάθη, αφού το Υπουργείο Παιδείας δε μας δίνει τα στοιχεία που απέστειλαν οι Περιφερειακές Διευθύνσεις.

Ο Μπρατης συνελεξε τα κενα της πρωτοβαθμια 5.500 .Ας συλλεξει και η ΟΛΜΕ τα δικα μας , και να πανε να τα τριψουν στη μουρη της.Τα ψεματα και η κοροιδια σε μορφωμενος ανθρωπους εχουν ΟΡΙΑ.

O Mπρατης συνελεξε τα κενα στην πρωτοβαθμια 5.000.Ας συλλεξει και η ΟΛΜΕ τα δικα μας και να πανε να τα τριψουν στη μουρη της.Τα ψεματα και η κοροιδια σε μορφωμενους ανθρωπους εχουν ΟΡΙΑ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2011, 10:48:23 πμ από billimember »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4387 στις: Αύγουστος 21, 2011, 10:56:10 πμ »
Καταρχάς ,ευχαριστούμε τον κύριο Μπράτη για την εκπόνηση των πινάκων με τα λειτουργικά και οργανικά κενά της Πρωτοβάθμιας . Ωστόσο, η προπαγάνδα του υπουργείου είναι τόσο μεγάλη και σε βάθος που έχει καταφέρει να πιστέψουν πολλοί ότι ΔΕΝ υπάρχουν κενά, ότι τα βιβλία είναι ήδη έξω από τα σχολεία και περιμένουν τους μαθητές ,ότι φέτος τα μαθήματα θα γίνονται σε σχολεία-ξενοδοχεία 5 αστέρων, ότι κάθε μαθητής θα διαθέτει τον προσωπικό του υπολογιστή και κάθε δάσκαλος και καθηγητής το δικό του γραφείο και την προσωπική βιβλιοθήκη και θα αμείβεται πλουσιοπάροχα για τις υπηρεσίες του απολαμβάνοντας ταυτόχρονα τις πολύμηνες διακοπές του...

Υ.Γ . Δεν ξέρω γιατί ,αλλά στις εποχές της διαστρέβλωσης της αλήθειας και της παραποίησης της πραγματικότητας, όλο και περισσότερο μού έρχονται στο μυαλό τα λόγια του Θουκυδίδη από την Παθολογία των Εμφυλίων πολέμων ,που έλεγε ότι σε περιόδους πολέμου οι λέξεις έχαναν το νόημα και τη σημασία τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2011, 10:59:13 πμ από Sun »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4388 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:01:22 πμ »
Από τα πρακτικα της Βουλης:

5 Μαιου 2010

ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: "Στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα θα μπαίνουν όλοι με έναν τρόπο: Με το Α.Σ.Ε.Π. Θα υπάρχουν προϋποθέσεις, το πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης, θα υπάρχει η περίοδος του δόκιμου εκπαιδευτικού, αλλά θα υπάρχει ένα σύστημα.
Αμέσως ανέκυψε το ερώτημα: Σωστό, αλλά η πολιτεία έχει μια συνέχεια. Πριν από λίγα χρόνια άλλη κυβέρνηση νομοθέτησε αλλιώς. Οι άνθρωποι που ήταν στους πίνακες, άλλα πράγματα περίμεναν. Γι’ αυτό –γιατί υπάρχει και η σκέψη δικαίου, όχι μόνο το κράτος δικαίου- υπάρχει μια μεταβατική περίοδος...."

...................
ΛΥΚΟΥΡΕΤΖΟΣ:"......Σε ό,τι αφορά τους πίνακες των διορισμών, τα είπαμε πάρα πολλές φορές αυτές τις μέρες. Κρατάτε μία άκαμπτη στάση, η οποία θα κριθεί όχι σήμερα, αλλά στο βάθος του χρόνου, στα δύο χρόνια, όπου ελπίζουμε να μην έρθετε να επιχειρήσετε τότε με άλλες νομοθετικές πρωτοβουλίες να μετριάσετε αυτή την ακαμψία. Διότι η ζωή και η πραγματικότητα, διότι η πολιτική θα πρέπει να μπορεί να ερμηνεύσει τη ζωή και τα αιτήματα. Διότι η πολιτική, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι η τέχνη του εφικτού. Και είστε υποχρεωμένοι στο Υπουργείο να εναρμονίζετε τα αιτήματα για να αποφεύγετε αποτελέσματα τα οποία πλήττουν τελικά την ομαλή λειτουργία της εκπαιδευτικής κοινότητας, που είμαι βέβαιος ότι αποτελεί την πρώτη σας φιλοδοξία και έναν από τους πρώτους σας στόχους. Γι’ αυτό, λοιπόν, μην τα λέτε έτσι τα πράγματα. ...."
...................

"Το ίδιο ισχύει -όπως είπα το πρωί και στον αξιότιμο κύριο Υφυπουργό- και για τους διορισμούς των αναπληρωτών. Και δεν επικαλούμαι αυτά τα οποία έχετε πει κατά καιρούς, γιατί αυτό σας το υποσχέθηκα στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων. Εγώ δεν θα γυρίσω να δω τα κιτάπια. Άλλωστε, εγώ δεν έχω τεφτέρια ούτε για το τι λέγατε ούτε για τις ερωτήσεις που καταθέτατε ούτε για τα αιτήματα τα οποία μου έθεταν προσωπικά οι συνάδελφοι. Διότι, όπως είπα, αυτή είναι και η διαφορά μας, η διαφορά της πολιτικής μεγαλοψυχίας με κάτι άλλο που ούτε καν έχω τη διάθεση σήμερα και αυτή την ώρα να το αναφέρω.
ΑΝΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ (Υπουργός Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων): Θέλετε να τα πείτε; Πείτε τα όλα! Τι είπα;
ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ: Όχι, δεν υπάρχει κάτι.
ΑΝΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ (Υπουργός Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων): Τότε;
ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ: Τι έκανε η ΟΛΜΕ στις εξετάσεις επί των ημερών σας.
ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Ευάγγελος Αργύρης): Σας παρακαλώ, κύριοι συνάδελφοι, μην κάνετε διάλογο.
ΑΝΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ (Υπουργός Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων): …(δεν ακούστηκε)
ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ: Αυτή την απάντηση μπορούμε να την αξιολογήσουμε.
Σας είπα προηγουμένως -και δεν θέλατε ούτε να το ακούσετε- ότι ο Πρόεδρος της ΟΛΜΕ σήμερα πρόσκειται στη συνδικαλιστική παράταξη η οποία πρόσκειται στη Νέα Δημοκρατία. Το επαναλαμβάνω, λοιπόν. Η Νέα Δημοκρατία δεν εξωθεί τα στελέχη της να αναμετρηθούν μαζί σας στο πεζοδρόμιο.
ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ: Και μέσα στις εξετάσεις!
ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ: Και ιδιαίτερα σε περίοδο εξετάσεων, αλλά και γενικότερα.
Ε, λοιπόν, οι πρακτικές τις οποίες έχουμε γνωρίσει από τις προσκείμενες ιδεολογικά παρατάξεις στον ιδεολογικό σας φορέα είναι το ακριβώς αντίθετο. Και αυτό το λέω για να μην ξεχνάμε και την ιστορία του τόπου. "



Δεν εκφραζω πολιτικη τοποθετηση, απλη παραθεση πρακτικών ειναι, στα οποια η Διαμ. μιλησε ότι αναγνωρίζει για αυτούς που ήταν στους πίνακες ότι άλλα περίμεναν, αναφέρθηκε ότι υπάρχει ή σκέψη και το κράτος Δικαίου ως προς τη μεταβατική. Δηλαδή αναγνωριζε μεν το δίκιο των εγκλωβισμένων αλλά στην πράξη τους το αφαιρεσε.

http://www.hellenicparliament.gr/Praktika/Synedriaseis-Olomeleias?sessionRecord=69ddee4b-d165-4394-83d0-dfc14b8e0240

Στο link , ειναι ολο το πρακτικο.

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4389 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:16:10 πμ »
 Μπορεί να δήλωνε ότι μεριμνά για όσους είχαν "θεμελιωμένο δικαίωμα διορισμού", παράλληλα όμως δήλωνε ότι δε θα έχαναν την προϋπηρεσία τους με το νέο ασέπ αφού όσοι δε διορίζονταν στη μεταβατική θα " μπορούσαν να μη δώσουν και να κρατήσουν το βαθμό του προηγούμενου ¨"κλπ. Με όλα αυτά λοιπόν ήταν σαφές ότι δε θα διορίζονταν όλοι με τη μεταβατική των δύο ετών. Δεν δεσμεύτηκε ποτέ και στις όποιες ερωτήσεις της έκαναν επαναλάμβανε ότι δε θα χάσουν το δικαίωμά τους. Μόνο που 'όσους μήνες και να έχει κανείς δεν μπορεί να αποκτήσει πάνω από 16,5 μόρια άσε που μετά από δύο ασέπ θα πρέπει να πάρουμε πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης. Εγώ τότε θα είμαι , αν ζω βέβαια 50. Λέτε να μπορώ να δώσω εξετάσεις ή το μυαλό μου θα τα έχει παίξει; Το σημαντικό όμως είναι ότι θα έχω ¨θεμελιωμένο δικαίωμα διορισμού".............

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4390 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:17:30 πμ »
Τα έχω ξαναγράψει και βαρέθηκα. Να κάνει ή να μην κάνει ΑΣΕΠ; Γράψτε ότι σας κατεβαίνει και να ξέρετε ότι η Αννούλα μπαίνει και τα βλέπει και γελάει σαν τον εργοδότη που απολύει και λέει τους γ....... τους μ......, τόσα χρόνια μου πίνανε το αίμα με τα ΙΚΑ, ΣΙΚΑ, άδειες κτλ.
Κάθε φορά που γράφετε λοιπόν να σκέφτεστε τι γράφετε.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4391 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:27:10 πμ »
Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος.Κανείς δεν έχει συμβόλαιο με το Θεό ή την τύχη του για το πόσο καιρό θα ζήσει, σε ποια θέση θα παραμείνει, για το αν θα εφαρμοστούν τα σχέδιά του.Ακόμα κι αν γελάει η υπουργός, το γέλιο θα της βγει ξινό.Λίγο να εντρυφήσει κανείς στην πορεία των ανθρώπινων πραγμάτων, θα καταλάβει ότι το πείσμα και η εχθρικότητα δεν οδηγούν πουθενά.Θυμάται αλήθεια κανείς τη Μαριέττα;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2011, 11:29:53 πμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4392 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:34:03 πμ »
Τα έχω ξαναγράψει και βαρέθηκα. Να κάνει ή να μην κάνει ΑΣΕΠ; Γράψτε ότι σας κατεβαίνει και να ξέρετε ότι η Αννούλα μπαίνει και τα βλέπει και γελάει σαν τον εργοδότη που απολύει και λέει τους γ....... τους μ......, τόσα χρόνια μου πίνανε το αίμα με τα ΙΚΑ, ΣΙΚΑ, άδειες κτλ.
Κάθε φορά που γράφετε λοιπόν να σκέφτεστε τι γράφετε.
Το θέμα είναι να σκέφτεται κανείς και όταν ψηφίζει. Και η υπουργός ψηφίστηκε από το λαό όχι για να λειτουργεί ως στυγνός εργοδότης που θα καταπατήσει όλα του τα δικαιώματα αλλά ως εκπρόσωπός του που θα εξασφαλίσει τη ζωή του. Αν λοιπόν δεν το πράττει κάτι πρέπει να γίνει

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4393 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:38:55 πμ »
Από πότε οι συνταξιοδοτήσεις μια χρονιάς (για τις οποίες υπάρχει μια εικόνα γύρω στα μέσα Αυγούστου και οριστικοποιούνται πολύ αργότερα) αποτελούν κριτήριο για τις προσλήψεις τις ίδιας χρονιάς; Ανέκαθεν έτσι γινότανε, από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου.
Από πότε η αναλογία προσλήψεων/διορισμών (επί ΔΝΤ) αναφέρεται στο κάθε Υπουργείο ξεχωριστά και όχι σε όλο το δημόσιο; Εξαρτάται το υπουργείο και ο υπουργός...αλλό Βενιζέλος, άλλο Αννούλα. Οι ανθρώπινες σχέσεις αν έχεις ακουστά...εε κάτι τέτοιο.
Τότε προς τι το επιχείρημα σου:
Από τα ΝΕΑ http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4650684&acpn=2
Σίγουρα έχετε διαβάσει ένα κομμάτι του άρθρου σε προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος.
Διαβάζοντας όμως ένα άρθρο από την ΑΡΧΗ μέχρι το ΤΕΛΟΣ και όχι μόνο το κομμάτι που μας συμφέρει για να κράξουμε θα παρατηρήσουμε τα εξής:
Τελικώς, όπως ανακοίνωσε η υπουργός, φέτος αποχωρούν 6.000 εκπαιδευτικοί ενώ πέρυσι είχαν συνταξιοδοτηθεί 11.000. Παρ' όλα αυτά πέρυσι, είπε η κυρία Διαμαντοπούλου, η αναλογία διορισμών-συνταξιοδοτήσεων ήταν 1 προς 4 (διορίστηκαν δηλαδή 2.500 εκπαιδευτικοί και είχαμε 11.000 συνταξιοδοτήσεις) ενώ φέτος είναι 1 προς 10 (διορίζονται 600 αποχωρούν 6.000)... 
Ωραία μέχρι εδώ...γνωστά τα πράγματα θα μου πείτε.
Τελικά ποιά είναι η θέση σου;

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4394 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:44:45 πμ »
Είδαμε όλοι ότι το υπουργείο παιδείας και η κυβέρνηση μιλάει για μεταρρυθμίσεις που θα αλλάξουν τα κακώς κείμενα δεκαετιών.
Όμως σημαντικός ήταν ο ρόλος του ΠΑΣΟΚ στην διαμόρφωση αυτής της κατάστασης.  Μπορούμε να εμπιστευτούμε ότι έχουν καλές προθέσεις αυτή την φορά μόνο σε συναισθηματικό επίπεδο μετά από επίμονο «ψήσιμο»… ρεαλιστικά όμως είναι παράλογο να θεωρούμε ότι τα φθαρμένα πρόσωπα είναι δυνατόν να κάνουν την υπέρβαση μέσα από προσωπική αναβάπτιση...  Ναι, η κρίση δημιούργησε τετελεσμένα.  Σήμαναν όμως και το τέλος των ιδεοληψιών;  Ή άρον άρον, για να είμαστε ένα βήμα πιο μπροστά απ’ τα γεγονότα , υιοθετούμε  την όποια άποψη υπήρχε στον αντίποδα των δικών μας πεποιθήσεων και μάλιστα άκριτα…
Τόσα χρόνια λειτούργησε ένα σύστημα. Να πούμε ότι το τελικό του σχήμα  διαμορφώθηκε σταδιακά αναθεωρώντας τον ρόλο της βαθμολογίας στον διαγωνισμό και αναβαθμίζοντας την προϋπηρεσία στην δημόσια εκπαίδευση. 
Υπήρχε η άποψη ότι πρέπει να προκρίνεται η  δημόσια εκπαίδευση σε αντιδιαστολή με τα φροντιστήρια.
Έτσι παρόλο που  ένα μεγάλο ποσοστό πτυχιούχων απασχολούνταν στα φροντιστήρια ή τα ιδιαίτερα δεν πιστοποιήθηκε ποτέ αυτή η συμμετοχή.  Το αντίθετο ακριβώς έγινε με την διδασκαλία στα δημόσια σχολεία. Κατά βάθος πρόκειται για  επιβεβαίωση της βούλησης για δημόσια και δωρεάν παιδεία (με ταυτόχρονη "απόνομιμοποίηση" της παραπαιδείας και εμπράκτως) που ήταν και είναι ένα βασικό  πιστεύω της πλειοψηφίας...

Πέρα όμως απ’ αυτό υπήρχε η αναγκαιότητα της εμπειρίας καθεαυτής.
Όσο αφορά την διαδικασία μοριοδότησης ο διαγωνισμός ήταν η βάση για την απόκτηση της προϋπηρεσίας. Αυτό αφορά την πλειοψηφία. Δυστυχώς εδώ προέκυψε μια παραπληροφόρηση εποχούμενη σε μια παρακμιακή συνθηματολογία. Στόχευσε σαφώς στους νέους πτυχιούχους που δεν είχαν προϋπηρεσία ούτε όμως και την βαθύτερη γνώση της λειτουργίας του συστήματος… δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι εφαρμόστηκε μια γενικευμένη ψηφοθηρία με αντάλλαγμα τα μόρια χωρίς όμως να υπάρχουν στοιχεία.
Μόνο οι εξαιρέσεις των εκκλησιαστικών, του ΟΑΕΔ και σε κάποιο βαθμό η ΠΔΣ αποτέλεσαν περιπτώσεις πλάγιας μοριοδότησης με συνευθύνη  των σημερινών πολιτικών…
Εδώ οι «νέοι» και όσοι μπήκαν πιο μετά στις διαδικασίες, έχουν σχηματίσει την εικόνα ότι το βύσμα πήγαινε σύννεφο. Επίσης θεωρούν την καθιέρωση του 24μηνου ως κορύφωση της ασυδοσίας… χωρίς να κατανοούν το περίπλοκο αφενός σύστημα αλλά σταθμισμένο μέσα από στατιστικές μελέτες
Παράδειγμα   το 24μηνο θωράκιζε τον εκπαιδευτικό και συγχρόνως ωθούσε σε ορθολογικότερη διαχείριση του έκτακτου προσωπικού!
Εδώ, οι ίδιοι οι «νέοι» υποψήφιοι εκπαιδευτικοί φαίνεται να απεμπολούν το δικό τους συμφέρον κατεχόμενοι από ένα κοντόφθαλμο αίσθημα αδικίας  που δεν τους αφήνει να δουν καθαρά.
Αυτό οφείλεται στην βιασύνη της υπουργού να εκμεταλλευθεί το υπουργικό θώκο εφαρμόζοντας μεθόδους του  Τζ. Εντγκαρ :P Χούβερ  κατασυκοφαντώντας τους πάντες για να αναρριχηθεί παραπάνω.
Είναι αυτό που λέμε πατάω επί πτωμάτων >:(  >:(γιατί έτσι μας έχει καταντήσει δυστυχώς :'( :'( :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2011, 11:48:47 πμ από joap »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4395 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:49:56 πμ »
  • Δυστυχώς εδώ προέκυψε μια παραπληροφόρηση εποχούμενη σε μια παρακμιακή συνθηματολογία.

  • Εδώ οι «νέοι» και όσοι μπήκαν πιο μετά στις διαδικασίες, έχουν σχηματίσει την εικόνα ότι το βύσμα πήγαινε σύννεφο.

    • Εδώ, οι ίδιοι οι «νέοι» υποψήφιοι εκπαιδευτικοί φαίνεται να απεμπολούν το δικό τους συμφέρον κατεχόμενοι από ένα κοντόφθαλμο αίσθημα αδικίας  που δεν τους αφήνει να δουν καθαρά.

    • Αυτό οφείλεται στην βιασύνη της υπουργού να εκμεταλλευθεί το υπουργικό θώκο εφαρμόζοντας μεθόδους του  Τζ. Εντγκαρ :P Χούβερ  κατασυκοφαντώντας τους πάντες για να αναρριχηθεί παραπάνω.

    • Είναι αυτό που λέμε πατάω επί πτωμάτων >:(  >:(γιατί έτσι μας έχει καταντήσει δυστυχώς :'( :'( :'(
Μόνο σε ένα διαφωνώ: είχε σχέδιο μελετημένο το οποίο και εφαρμόζει από την ορκομωσία της. Τίποτα δεν έγινε βιαστικά.
Η προπαγάνδα συνεχίζεται ελέω και των άσχετων (στα εκπαιδευτικά) δημοσιογράφων που κάνουν τις (όποιες) "συνεντεύξεις".[/list]
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2011, 11:51:52 πμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160725
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.