*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 419482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1232 στις: Απρίλιος 11, 2012, 12:10:44 πμ »
Αν καποιος πηρε μεταθεση ποσο πρεπει να υπηρετησει; αποσπαση μπορει να ζητησει εντος του ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:37 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1233 στις: Απρίλιος 11, 2012, 12:20:02 πμ »
Θα παρακαλέσω πολύ να "πέσουν" οι τόνοι, να αποφεύγουμε ειρωνικά σχόλια μεταξύ μας και να τηρούμε τους ορους χρήσης.
Δεχτήκαμε αρκετές αναφορές, διαγράφηκαν κάποια μηνύματα και έγιναν παρατηρήσεις σε κάποια μέλη.
Ο σεβάσμος στην αντίθετη άποψη είναι πολιτισμός.
Αν δεν ακολουθήσετε τους κανόνες του φόρουμ, το θέμα θα κλειδωθεί.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας, πιστεύουμε στην ανταπόκριση σας και ελπίζουμε στη γόνιμη διεξαγωγή της συζήτησης χωρις προσωπικές επιθέσεις και αντιπαραθέσεις.
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1234 στις: Απρίλιος 11, 2012, 12:37:14 πμ »
Το θέμα δεν είναι ούτε οι πολύτεκνοι, ούτε οι τρίτεκνοι, ούτε οι άτεκνοι: το θέμα είναι ότι δυστυχώς διοριστήκαμε υπό άλλες οικονομικές και εργασιακές συνθήκες και τώρα είμαστε όλοι σε πολύ δύσκολή θέση. Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι δεν έχουμε καμία υποστήριξη από πουθενά. Και αντί να σκεφτούμε τι αντίδραση μπορούμε να έχουμε σε όλα αυτά που συμβαίνουν, αντί να αναλογιστούμε ότι βρεθήκαμε σε χειρότερη θέση από όλους τους άλλους δημοσίους υπαλλήλους, ανακυκλώνουμε τη μιζέρια μας. Προσωπικά έχω κουραστεί από αυτήν την ατελείωτη μιζέρια του κλάδου! Μια συνεχής γκρίνια, αλλά στις απεργιες σκεφτόμαστε το 50άρι που θα χάσουμε... Έχουμε το κουράγιο να μην παραδώσουμε βαθμολογίες φέτος και να μην υπογράψουμε απολύτήρια; ΌΛΟΙ ΜΑΖΙ; ΌΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΒΑΘΜΙΔΕΣ; Εάν δεν το έχουμε, ας το βουλώσουμε, ας πάμε με 500 ευρώ στις ερημιές και ας συνεχίσουμε να κατηγορούμε οι μεν τους δε...  Και να,ι είναι φρίκη να υπηρετείς με παιδί στα νησιά για να μαζεύεις μόρια και να μην μπορείς να πάρεις μετάθεση σε μία στεριά έστω...

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1235 στις: Απρίλιος 11, 2012, 01:21:11 πμ »
Δυστυχώς σε κάποιες ειδικότητες τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Υπομονή, με την επαναφορά της δεύτερης ξένης γλώσσας στο λύκειο μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση για σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:37 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1236 στις: Απρίλιος 11, 2012, 01:27:41 πμ »
Ξέρεις ποιο είναι το παράλογο; Ότι σχεδόν όλες συμπληρώνουμε ωράριο στα δημοτικά ή διατιθέμεθα εξ ολοκλήρου σε αυτά, αλλά εφόσον αυτό δεν "φαίνεται" πουθενά, εμφανιζόμαστε παντού ως υπεράριθμοι. Και ρωτάω η ηλίθια: είναι τόσο δύσκολο να δώσει μια οδηγία το υπουργείο, έτσι ώστε στα κενά να υπολογίζονται και οι ώρες των δημοτικών; Είναι τόσο δύσκολο η β'θμια κάθε νομού να συνεννοείται με την αντίστοιχη α'θμια; Εφόσον δεν ανοίγουν οργανικές στα δημοτικά, ας έκαναν τουλάχιστον αυτό. Γι' αυτό πιστεύω ότι είναι θέμα πολιτικής απόφασης τελικά...

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1237 στις: Απρίλιος 11, 2012, 07:00:05 πμ »
Πάντως φέτος στο σύστημα των μεταθέσεων λειτούργησαν οι ¨καραμπόλες",δηλ. φεύγοντας κάποιος απο 1περιοχή, πήγαινε άλλος,οπότε όσοι ισχυρίζεστε ότι δεν υπήρχε κενό στην περιοχή σας ελέγξτε μήπως έφυγε κάποιος και δημιουργήθηκε στην πορεία και έτσι ήρθε άτομο με μετάθεση.Γνωρίζω συνάδελφο από το σχολείο μου που μετατέθηκε κατ'αυτο τον τρόπο στην πρωτη του επιλογή,ενω όταν βγηκαν τα κενά της περιοχής, είχε απογοητευθεί.
Σίγουρα έφυγε άτομο με μετάθεση αλλά δεν ήρθε κανείς με μετάθεση. Ούτε τα κεννά καλύφθηκαν ούτε έγιναν καραμπόλες.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1238 στις: Απρίλιος 11, 2012, 08:11:02 πμ »
Καλο βραδυ
Δεν μπορω να απολαυσω τις μερες στο σπιτι μου, οσο σκεφτομαι οτι θα περασω αλλη μια χρονια απο τη ζωη μου εκει (τουλαχιστον μια) Ετσι μουρχεται να τα παρατησω.
Σκέψου ότι μαζί με σένα είμαστε 12.422 άνθρωποι που δεν μπορέσαμε να μετακινηθούμε εκεί που θέλαμε. Ψυχραιμία και αυτό αφορά όλους μας. Δεν μας φταίνε αυτοί που πήραν μετάθεση ή οι ειδικές κατηγορίες, φταίει που είναι μικρός ο αριθμός των μεταθέσεων και που γι αυτό φταίνε τα σκοτεινά και α-λογα (παράλογα) μυαλά των υπεύθυνων.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1239 στις: Απρίλιος 11, 2012, 08:20:10 πμ »
Καλο βραδυ
Δεν μπορω να απολαυσω τις μερες στο σπιτι μου, οσο σκεφτομαι οτι θα περασω αλλη μια χρονια απο τη ζωη μου εκει (τουλαχιστον μια) Ετσι μουρχεται να τα παρατησω.
Σκέψου ότι μαζί με σένα είμαστε 12.422 άνθρωποι που δεν μπορέσαμε να μετακινηθούμε εκεί που θέλαμε. Ψυχραιμία και αυτό αφορά όλους μας. Δεν μας φταίνε αυτοί που πήραν μετάθεση ή οι ειδικές κατηγορίες, φταίει που είναι μικρός ο αριθμός των μεταθέσεων και που γι αυτό φταίνε τα σκοτεινά και α-λογα (παράλογα) μυαλά των υπεύθυνων.

Δηλαδη του χρονου με τις συνταξιοδοτησεις φετος την μειωση αναπληρωτων φετος ποιοι θα παρουν μεταθεση του χρονου αραγε;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1240 στις: Απρίλιος 11, 2012, 08:48:01 πμ »
Προσωπικά μου είναι αδύνατον αυτή τη στιγμή να σκεφτώ για του χρόνου. Έχω μπροστά μου περίπου 12 μήνες που πρέπει να αντιμετωπίσω για να την βγάλω "καθαρή" πάνω σε μια βραχονησίδα (για 5η χρονιά) στην εντελώς αντίθετη πλευρά από εκεί που είναι το σπίτι μου και οι δικοί μου άνθρωποι. Κάθε πράγμα λοιπόν στον καιρό του τώρα πρέπει να ανασυνταχθώ και να αντέξω γιατί το οφείλω στον εαυτό μου και στους δικούς μου ανθρώπους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 09:07:24 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1241 στις: Απρίλιος 11, 2012, 09:18:57 πμ »
Οτι ναναι πάντως και φέτος στις μεταθέσεις. Για παράδειγμα έδωσε 16 μεταθέσεις φυσικών στο Ρέθυμνο και πέρυσι που ήθελα να παω εγω καμμιά. Και μακάρι να εχει τις μισές κενές οργανικές. Οτι ναναι αποφασίζει το κυσδε??? τωρα θα χρειαστούν 10 χρονια για να ανοίξει ξανα θέση. Η μηπως όλες αυτές οι θέσεις προέκυψαν ξαφνικά φέτος?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1242 στις: Απρίλιος 11, 2012, 09:39:12 πμ »
φρίκη ε; ωραία αντιμετώπιση

Δε το ηξερα αγαπητε οτι πρεπει να ζητησω την αδεια σου για το πως θα εκφραστω.Μπορω να επιχειρηματολογησω γιατι ειναι φρικη για μια μαμα με ενα νηπιο μακρια απο τον αντρα της και απο γιατρους κλπ κλπ αλλα δεν εχω ορεξη

Φυσικά και είναι φρίκη, ειδικά όταν πολλοί παίρνουν μισθούς από 550-800 ευρώ και μετά τα ενοίκια, τις μετακινήσεις, τα διπλά έξοδα σπιτιών κλπ. δεν σου μένουν ούτε 50 ευρώ έως το τέλος του μήνα και γνωρίζεις ότι για να γυρίσεις κάποια στιγμή κοντά στο σπίτι σου, που είναι αναγκαίο απλά για να σου φτάνει ο μισθός για να επιβιώσεις, χρειάζονται 10-15-20 χρόνια.
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος invader

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1243 στις: Απρίλιος 11, 2012, 09:55:00 πμ »
Προσωπικά μου είναι αδύνατον αυτή τη στιγμή να σκεφτώ για του χρόνου. Έχω μπροστά μου περίπου 12 μήνες που πρέπει να αντιμετωπίσω για να την βγάλω "καθαρή" πάνω σε μια βραχονησίδα (για 5η χρονιά) στην εντελώς αντίθετη πλευρά από εκεί που είναι το σπίτι μου και οι δικοί μου άνθρωποι. Κάθε πράγμα λοιπόν στον καιρό του τώρα πρέπει να ανασυνταχθώ και να αντέξω γιατί το οφείλω στον εαυτό μου και στους δικούς μου ανθρώπους.
:-\ κουράγιο

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1244 στις: Απρίλιος 11, 2012, 09:55:39 πμ »
Να   ρώτήσω κάτι  άλλο  λίγο  διαφορετικό με  το θέμα  σας;  Ένσταση  κατα των μεταθέσεων  γινεται;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1245 στις: Απρίλιος 11, 2012, 10:03:37 πμ »
Ξυπνάω - κοιμάμαι (λέμε τώρα), το φυσάω και δεν ... κρυώνει. Αλλού με προϋπάρχουσες υπεραριθμίες στείλανε ένα λόχο άτομα κι αλλού δεν έχουν απομείνει ούτε 1-2 άτομα στη διάθεση των ΠΥΣΔΕ.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 779
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 690
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.