*

Αποστολέας Θέμα: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;  (Αναγνώστηκε 63416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 02:07:04 μμ »
Συνάδελφοι, να σας μεταφέρω το κλίμα στο δικό μας σχολείο (λύκειο στην περιοχή Β Αθήνας), που τελεί υπό κατάληψη από την περασμένη Τετάρτη, όπως και πολλά άλλα σχολεία της περιοχής. Η συμμετοχή των συναδέλφων στην απεργία τις 2 πρώτες μέρες ήταν πάνω από 90%. Πρώτο και κύριο αίτημα των μαθητών για την κατάληψη είναι "συμπαράσταση στον αγώνα των καθηγητών μας". Μάλιστα, οι μαθητές αποφάσισαν ομόφωνα, μετά από συνέλευση ολομέλειας, τη συνέχεια της κατάληψης όσο θα διαρκέσει η απεργία των καθηγητών. Σήμερα το πρωί, λοιπόν, εμφανίστηκαν έξω από τα κάγκελα του σχολείου πάρα πολλοί γονείς (μαθητών των Α και Γ τάξεων κυρίως) οι οποίοι, αφού πρώτα μας δήλωσαν ότι κατανοούν τα προβλήματα των καθηγητών, στη συνέχεια εξέφρασαν την έντονη δυσαρέσκειά τους για τις ώρες που χάθηκαν και την ανησυχία τους για τις ώρες που θα χαθούν εν όψει της αναμενόμενης απόφασης συνέχισης της απεργίας και την επόμενη εβδομάδα. Οι περισσότεροι από αυτούς τόνισαν ότι η οικονομική τους κατάσταση είναι σε οριακό επίπεδο και ότι δεν τους περισσεύει ούτε ένα ευρώ για φροντιστήρια. Δεν ξέρω αν παρόμοιο κλίμα δυσφορίας από γονείς συνάντησαν και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι στα σχολεία τους, ωστόσο θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη ότι η συνέχιση των κινητοποιήσεων θα φέρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα μόνο αν θα έχουμε τη συμπαράσταση των γονιών και μαθητών, διαφορετικά το αποτέλεσμα θα είναι το αντίθετο από αυτό που επιδιώκουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 03:45:10 μμ »
Από σχολείο της ενδοχώρας Ηρακλείου Κρήτης: ξεκινήσαμε με ένα 78% (είμαστε μικρός σύλλογος και οι απουσίες...φαίνονται στο ποσοστό), την Πέμπτη πέσαμε στο 51% και από Δευτέρα προβλέπεται σχεδόν καθολικη επιστροφή στο σχολείο.

Στη χθεσινή συνέλευσή μας διαπίστωσα ότι πολλοί συνάδελφοι αισθάνονται διχασμένοι, μπερδεμένοι και εξαντλημένοι από κάθε άποψη. Δυστυχώς είναι μια αλήθεια που παραγνωρίζουν όσοι σπεύδουν με στόμφο να καταδικάσουν αυτούς που δεν απεργούν συλλήβδην ως "μίζερους"  "υποταγμένους"  "ανθρωπάκια" "κακομοίρηδες"  κλπ κλπ. Καθώς και όσοι με αξιοσημείωτη ανωτερότητα ξεπερνούν τον ασήμαντο σκόπελο των...250 ευρώ ανά εβδομάδα απεργίας (και όχι, δεν ματώνουμε όλοι το ίδιο ούτε έχουμε όλοι τις ίδιες καβάντζες και πλάτες από πισω).

Προσωπικά καλύπτομαι απόλυτα από αυτό που τόσο εύστοχα έγραψε το μέλος ΜΑΤΗ (Μπάμπης ) σε άλλο ποστ: θλίβομαι και με τον εαυτό μου που δεν ξέρω πια ξεκάθαρα ποιος είναι ο σωστός δρόμος. Ίσως κατά βάθος να ζηλεύω λίγο αυτούς που λόγω πολιτικής τοποθέτησης έχουν λύσει οριστικά τέτοια ζητήματα και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να δουν αλλη πλευρά. Γι αυτούς τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και μονοδρομημένα. Για τους υπόλοιπους που δεν συμπαθούμε τους μονόδρομους είναι τα βάσανα... >:( :-\ :'(
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 04:11:54 μμ »

Συνάδελφε, όπου δεν υπάρχουν μονόδρομοι υπάρχει μεγαλύτερη ευχέρεια για αβίαστες και πιο σταθμισμένες αποφάσεις. Εγώ προσωπικά προσανατολίζομαι να συνεχίσω, αν παρθεί τέτοια απόφαση. Είναι και πολύ καλά τα ποσοστά του σχολείου μου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 04:30:29 μμ »
Στο σχολείο που είμαι προσωρινά τοποθετημένη απεργήσαμε την πρώτη μέρα όλοι (σύλλογος 35 ατόμων), πλην του διευθυντή και 2 συναδέλφων . Από την Τρίτη άρχισαν οι “διαρροές”, με αποτέλεσμα να μην απεργούν σήμερα 16 συνάδελφοι. Οι περισσότεροι απ΄όσους συνεχίσαμε και σήμερα τη Δευτέρα θα επιστρέψουμε. Παρ΄όλα αυτά στη συνέλευση μου έκανε τεράστια εντύπωση ότι οι ίδιοι συνάδελφοι, που είτε σήμερα είτε τη Δευτέρα σταματούν την απεργία, ψήφισαν υπέρ της συνέχισης (είτε την πρόταση για πενθήμερες, είτε για 48ωρες επαναλαμβανόμενες). Πολύ φοβάμαι, κρίνοντας απ΄αυτό, ότι ο αγωνιστικός παλμός είναι κίβδηλος κι ότι τα πολύ χαμηλά ποσοστά της Δευτέρας θα μας εκθέσουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 04:36:10 μμ »
θλίβομαι και με τον εαυτό μου που δεν ξέρω πια ξεκάθαρα ποιος είναι ο σωστός δρόμος. Ίσως κατά βάθος να ζηλεύω λίγο αυτούς που λόγω πολιτικής τοποθέτησης έχουν λύσει οριστικά τέτοια ζητήματα και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να δουν αλλη πλευρά. Γι αυτούς τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και μονοδρομημένα. Για τους υπόλοιπους που δεν συμπαθούμε τους μονόδρομους είναι τα βάσανα... >:( :-\ :'(
Δε νομίζω ότι πρέπει να έχεις πολιτική τοποθέτηση για να διαπιστώσεις ότι ο αγώνας είναι μονόδρομος. Σε όσους αισθάνονται απογοήτευση έχω να πω:
«Χρειάζονται πολλά τον κόσμο για να αλλάξεις:

Οργή και επιμονή. Γνώση και αγανάκτηση.

Γρήγορη απόφαση, στόχαση βαθιά.

Ψυχρή υπομονή, κι ατέλειωτη καρτερία.

Κατανόηση της λεπτομέρειας και κατανόηση του συνόλου.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την

την πραγματικότητα να αλλάξουμε»

Είναι τα λόγια του Μπρεχτ. Συνάδελφοι, οι αγώνες δεν κερδίζονται μ' ένα γιούρια όπως σας είπαν στις συνελεύσεις κάποιοι υπερεπεναστάτες. Από κει και πέρα, δεν χάσαμε, γιατί κανένας αγώνας δεν πάει χαμένος. Όλο αυτό που κάναμε μικρό δεν είναι. Άλλοι συνεχίσαμε μέχρι τέλους και άλλοι χαθήκαμε στο δρόμο. Κι αυτός που δεν μπόρεσε να πάει τον αγώνα μέχρι τέλους, θα είναι αυτός που θα τρέξει μακρύτερα αύριο, που θα είναι πιο ώριμος, που θα έχει τακτική στον αγώνα του, που θα μπορέσει να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες. Ψηλά το κεφάλι. Είμαστε νικητές, τίποτα δεν έχει τελειώσει. Μην κατεβάσουμε το κεφάλι.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 04:40:23 μμ »
Στο σχολείο που είμαι προσωρινά τοποθετημένη απεργήσαμε την πρώτη μέρα όλοι (σύλλογος 35 ατόμων), πλην του διευθυντή και 2 συναδέλφων . Από την Τρίτη άρχισαν οι “διαρροές”, με αποτέλεσμα να μην απεργούν σήμερα 16 συνάδελφοι. Οι περισσότεροι απ΄όσους συνεχίσαμε και σήμερα τη Δευτέρα θα επιστρέψουμε. Παρ΄όλα αυτά στη συνέλευση μου έκανε τεράστια εντύπωση ότι οι ίδιοι συνάδελφοι, που είτε σήμερα είτε τη Δευτέρα σταματούν την απεργία, ψήφισαν υπέρ της συνέχισης (είτε την πρόταση για πενθήμερες, είτε για 48ωρες επαναλαμβανόμενες). Πολύ φοβάμαι, κρίνοντας απ΄αυτό, ότι ο αγωνιστικός παλμός είναι κίβδηλος κι ότι τα πολύ χαμηλά ποσοστά της Δευτέρας θα μας εκθέσουν.

Σοφία, ακριβώς έτσι και σ'εμάς. Σήμερα έμαθα ότι τελικά απεργούμε 4 στους 13. ΕΚεί καταλήξαμε από τα 10/13 της Δευτέρας. Και αυτό που λες το είδα κι εγώ εχθές, σε βαθμό που ήθελα να ρωτήσω μερικούς συναδελφους τι ακριβώς ψηφίζουν! Εδώ πάντως την Δευτέρα αναμένεται μαζική επιστροφή....
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 05:03:35 μμ »
Τη Δευτέρα αναμένονται μαζικές επιστροφές!
  

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 05:09:59 μμ »
Νομίζω πως κανένας δεν κατηγορεί τους συναδέλφους  (παρόλο που διαφωνούμε μαζί τους) που απήργησαν όλη την εβδομάδα ή 2-3 μέρες και μετά υποχωρήσαν. Οι περισσότεροι μιλήσαμε για την απεργοσπασία, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπου σε ένα σύλλογο 30-35 εκπαιδευτικών 1-2 γνωρίζοντας οτι στην ουσία δεν θα δουλέψουν πάνε για να πάρουν το μεροκάματο βρίσκοντας διάφορες δικαιολογίες. Η αλήθεια είναι οτι πρέπει να ωριμάσουμε πιο γρήγορα από οτι είναι δυνατό ως κλάδος. Την προηγούμενη φορά έγραφα υπέρ της 48ρης απεργίας εκτιμώντας οτι θα καταλήξουμε κάπως έτσι. Διχασμός πνεύματος και σαρκός στον κλάδο. Χθες μίλησα με συναδέλφους που απήργησαν και τις 5 μέρες και είναι απρόθυμοι να συνεχίσουν, βλέποντας τα χαμηλά ποσοστά ιδιαίτερα την Πέμπτη. Εδώ θα έπρεπε να υπάρξει ευελιξία στην ΟΛΜΕ. Ούτε συνθηκολόγηση, αλλά ούτε και 5μερη την άλλη εβδομάδα. Βάλε μια 48 ωρη στις 3-4 Οκτώβρη . Στο μεσοδιάστημα περιοδείες σε όλα τα σχολεία και συζήτηση (όχι μονόπλευρη ενημέρωση, ο συνδικαλιστής να μιλάει και οι άλλοι απλά να παριστάνουν οτι ακούνε) και παρότρυνση των συναδέλφων να κλείσουν ξανά τα σχολεία (οι κρατήσεις σε εκείνη την 48ρη δεν θα υπάρχει χρόνος να γίνουν στην ίδια μισθοδοσία με την πενθήμερη). Πρωτοβουλίες για να συμμετάσχει στην απεργία και η ΔΟΕ και άλλοι κλάδοι. Συναντήσεις με τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων κατά τόπους. Βγάλε και μια ανακοίνωση μαζί με την απόφαση για την 48ρη οτι μέχρι τις 3 Οκτωβρίου δίνεται προθεσμία στο υπουργείο να ικανοποιήσει 5-10 αιτήματα που μπορούν να συσπειρώσουν όλο τον κλάδο και τους αναπληρωτές μέσα.

Αποσυνδεδεμένος kaklaman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 05:35:24 μμ »
perastikos kav συμφωνώ απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 06:06:14 μμ »
Θεωρώ ότι καλώς ξεκινήσαμε με πενθήμερη. Αν ξεκινούσαμε με "48ωρη και βλέπουμε", η δυναμική δε θα ήταν ίδια. Για τη συνέχεια, όμως, συμφωνώ ότι θα έπρεπε να είμαστε περισσότερο ευέλικτοι.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 06:26:13 μμ »
Η πενθήμερη η πρώτη τελείωσε κι όλας, αλλά τουλάχιστον από εδώ και πέρα έπρεπε να δείξουν μια ευελιξία. Αν η πλειοψηφία αποφασίσει πενθήμερες δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 06:52:29 μμ »
Στο σχολειο μου που ηταν κλειστο ολη τη βδομαδα ειπαμε να συνεχισουμε και την αλλη βδομαδα αλλα καποιοι αρχιζουμε να δυσκολευομαστε παρα πολυ και δεν ξερουμε τι να κανουμε(ιδιαιτερα για καποιους που η κατασταση ηταν μη βιωσιμη και προ απεργιας).Αποφασισαν δυο να το ανοιξουν και δεν ξερω αν ακολουθησουν κι αλλοι.  Ευτυχως που τα χρηματα δε θα κρατηθουν απο ενα μηνα. Αυριο εχουμε στο σχολειο συναντηση με γονεις αλλα εμπρακτη στηριξη δε βλεπω. Εκτιμω βεβαια οτι το ποσοστο απεργειας στο σχολειο θα ξεπερασει το 75%
Χθες παντως στη συνελευση ημουν σε μεγαλο διλημα αλλα το ηξερα πως δε γινεται να κανουμε πισω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2013, 06:54:01 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 07:01:30 μμ »
Σε ποια περιοχή αν επιτρέπεται; φαίνεται οτι από νομό σε νομό το κλίμα διαφοροποιείται. Στην Καβάλα πάντως δεν υπήρξε απαρτία στη συνέλευση και δεν πάρθηκε απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 07:09:24 μμ »
Ρεθυμνο. Διατηρουμε ακομα μεγαλα ποσοστα αν και το σχολειο μου ηταν το μονο κλειστο ολη τη βδομαδα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159974
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.