*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 336251 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kokodra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1330 στις: Αύγουστος 10, 2024, 07:50:01 μμ »
Καλησπέρα σας.ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς...είμαι από αυτούς που διορίζονται τώρα.δεν έχω ακόμη κάνει ανάληψη υπηρεσίας αναμένω την οικεία δευτεροβάθμια.σας πατέρας με δύο παιδιά το ένα έχει κλείσει τα επτά το άλλο τα πέντε δικαιούμαι άδεια ανατροφής τέκνου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:08:31 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11476
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1331 στις: Αύγουστος 10, 2024, 07:53:36 μμ »
Καλησπέρα σας.ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς...είμαι από αυτούς που διορίζονται τώρα.δεν έχω ακόμη κάνει ανάληψη υπηρεσίας αναμένω την οικεία δευτεροβάθμια.σας πατέρας με δύο παιδιά το ένα έχει κλείσει τα επτά το άλλο τα πέντε δικαιούμαι άδεια ανατροφής τέκνου;
Η άδεια ανατροφής χορηγείται πριν να γίνουν τα παιδιά 4 ετών. Επειδή είναι κάτω των 8 ετών θα δεις αν σε συμφέρει να πάρεις 4μηνη άδεια άνευ αποδοχών. Συγχαρητήρια για τον διορισμό σου!

Αποσυνδεδεμένος Kokodra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1332 στις: Αύγουστος 10, 2024, 08:09:37 μμ »
Ά πάρα πολύ βοηθητικό αυτό θα ρωτήσω τότε. και ευχαριστώ θερμά.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1333 στις: Αύγουστος 15, 2024, 04:41:42 μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Έχω την εξής απορία, αν κάποιος γνωρίζει με βεβαιότητα ας μου απαντήσει.
Αν νεοδιοριστος έχει αιτηθεί μετάθεση, αλλά στο τέλος του 2ου χρόνου του υπολείπονται 2 μήνες για να θεμελιώσει δικαίωμα (λόγω άδειας ανατροφής 6 μηνών - δεδομένου ότι οι β ββαθμιες σε υποχρεωνουν να την πάρεις έως 31/8),χανει τη μετάθεση και πρέπει να μείνει άλλη μια χρονιά στην οργανική του ή μένει τους 2 μήνες που χρωστάει και στη συνέχεια συνεχίζει στην περιοχή μετάθεσης του;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:08:31 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2571
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1334 στις: Αύγουστος 15, 2024, 06:44:32 μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Έχω την εξής απορία, αν κάποιος γνωρίζει με βεβαιότητα ας μου απαντήσει.
Αν νεοδιοριστος έχει αιτηθεί μετάθεση, αλλά στο τέλος του 2ου χρόνου του υπολείπονται 2 μήνες για να θεμελιώσει δικαίωμα (λόγω άδειας ανατροφής 6 μηνών - δεδομένου ότι οι β ββαθμιες σε υποχρεωνουν να την πάρεις έως 31/8),χανει τη μετάθεση και πρέπει να μείνει άλλη μια χρονιά στην οργανική του ή μένει τους 2 μήνες που χρωστάει και στη συνέχεια συνεχίζει στην περιοχή μετάθεσης του;;;

Οι νεοδιόριστοι από τον πρώτο χρόνο έχουν υπηρετήσει την οργανική. Το ότι δεν μπορούν να πάρουν μετάθεση δεν είναι επειδή δεν υπηρέτησαν την οργανική αλλά επειδή τον αναγκάζουν να μείνει με το ζόρι 2 χρόνια. Αν στην τάδε περιοχή μείνεις τα 2 χρόνια από τα οποία 1 χρόνο υπηρέτησες και τον άλλο χρόνο έλειπες αλλά με άδειες που μετράνε προυπηρεσιακά (ανατροφής, αναρωτικες κτλ κτλ) μπορείς κανονικά να πάρεις μετάθεση. Αν δεν συμπληρώνεις τα 2 χρόνια μέχρι 31/8 αλλά θα τα συμπληρώσεις 31/10 δεν σήμαινε ότι θα πάρεις μετάθεση απλώς θα παρουσιαστείς 2 μήνες μετά. Σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται καν να κάνεις αίτηση. Αν κάνεις θα απορριφθεί.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1335 στις: Αύγουστος 15, 2024, 07:20:05 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επομένως πρέπει να υπηρετήσει άλλη μια χρονια τουλάχιστον ώστε να θεμελιώσει δικαίωμα. Στην καλύτερη περίπτωση να φύγει στα 3 έτη...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3487
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1336 στις: Αύγουστος 15, 2024, 07:43:30 μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Έχω την εξής απορία, αν κάποιος γνωρίζει με βεβαιότητα ας μου απαντήσει.
Αν νεοδιοριστος έχει αιτηθεί μετάθεση, αλλά στο τέλος του 2ου χρόνου του υπολείπονται 2 μήνες για να θεμελιώσει δικαίωμα (λόγω άδειας ανατροφής 6 μηνών - δεδομένου ότι οι β ββαθμιες σε υποχρεωνουν να την πάρεις έως 31/8),χανει τη μετάθεση και πρέπει να μείνει άλλη μια χρονιά στην οργανική του ή μένει τους 2 μήνες που χρωστάει και στη συνέχεια συνεχίζει στην περιοχή μετάθεσης του;;;

Στην αδεια ανατροφης  δεν σε υποχρεωνουν να ληγει 31/8 εκτος.αν αναφερεσαι συναδελφε για ανατροφης ανευ αποδοχων

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1337 στις: Αύγουστος 15, 2024, 07:56:05 μμ »
Ναι αυτήν εννοώ, την άνευ, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος smaltz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1338 στις: Αύγουστος 19, 2024, 12:05:01 μμ »
Καλημέρα. Πρόκειται φέτος να διοριστώ στην εκπαίδευση. Έχω  τέκνο 2,5 ετών. Η σύζυγος το 2022, στον ιδιωτικό τομέα είχε πάρει το 6μηνο ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ . Το εξάμηνο της αυτό αφαιρείται από την 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου? Επικοινώνησα με διεύθυνση δευτεροβάθμιας και μου είπαν ότι αφαιρείται. Ρωτώ όμως εδώ γιατί εντόπισα αυτό: https://old.synigoros.gr/?i=equality.el.imfyloworkprivate.84666
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2024, 01:10:03 μμ από smaltz »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1339 στις: Αύγουστος 19, 2024, 01:33:04 μμ »
Καλημέρα. Πρόκειται φέτος να διοριστώ στην εκπαίδευση. Έχω  τέκνο 2,5 ετών. Η σύζυγος το 2022, στον ιδιωτικό τομέα είχε πάρει το 6μηνο ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ . Το εξάμηνο της αυτό αφαιρείται από την 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου? Επικοινώνησα με διεύθυνση δευτεροβάθμιας και μου είπαν ότι αφαιρείται. Ρωτώ όμως εδώ γιατί εντόπισα αυτό: https://old.synigoros.gr/?i=equality.el.imfyloworkprivate.84666
Αν την είχε λάβει από το δημόσιο, αφαιρείται. Εάν την είχε λάβει από τον ιδιωτικό τομέα, νομίζω είναι διαφορετική περίπτωση κ δεν αφαιρείται.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11476
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1340 στις: Αύγουστος 19, 2024, 03:21:45 μμ »
Καλημέρα. Πρόκειται φέτος να διοριστώ στην εκπαίδευση. Έχω  τέκνο 2,5 ετών. Η σύζυγος το 2022, στον ιδιωτικό τομέα είχε πάρει το 6μηνο ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ . Το εξάμηνο της αυτό αφαιρείται από την 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου? Επικοινώνησα με διεύθυνση δευτεροβάθμιας και μου είπαν ότι αφαιρείται. Ρωτώ όμως εδώ γιατί εντόπισα αυτό: https://old.synigoros.gr/?i=equality.el.imfyloworkprivate.84666

Αφού βρήκες αυτή την απόφαση που τη δέχεται το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και το Υπουργείο Εργασίας, τότε ενημέρωσε τη Διεύθυνση που θα διοριστείς, για να μην χάσεις το δικαίωμά σου αν δεν την έχουν υπόψη τους!

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1341 στις: Αύγουστος 19, 2024, 05:40:19 μμ »
Χωρίς καν να διαβάσω τι βρήκες θα σου πω ότι είναι 2 διαφορετικά είδη αδειών και ναι την δικαιούσαι! Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι φορείς το αποδέχονται ενώ η πλειοψηφία όχι!!! Α
Και σε πάνε στο γνωστό τύπο του excel να πάρεις το υπόλοιπο! Άρα,  καλή τύχη και ....ετοιμάσου για ΣτΠ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32692
  • Τελευταία: tsoni
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175737
  • Σύνολο θεμάτων: 19362
  • Σε σύνδεση σήμερα: 973
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 945
Σύνολο: 948

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.