*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 753883 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1148 στις: Ιούνιος 20, 2014, 06:46:56 μμ »
Συναδελφοι καλησπερα! Σας εχουν ζητησει να βαζετε τεστ αξιολογησης στα προγραμματα ΚΔΒΜ???? Εχω κανει τοσα και μονο τωρα στο τρεχον 25ωρο μου το ζητησαν...οι δε εκπαιδευομενοι φαγανε ξενερωμα τρελο!

Εγώ μόνο εδώ το έχω διαβάσει. Με όσους υπευθύνους έχω συνεργαστεί δεν μου το έχουν αναφέρει καν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:27 »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1149 στις: Ιούνιος 20, 2014, 06:50:53 μμ »
Εγώ μόνο εδώ το έχω διαβάσει. Με όσους υπευθύνους έχω συνεργαστεί δεν μου το έχουν αναφέρει καν!

την τυχη μου μεσα.... :o
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1150 στις: Ιούνιος 20, 2014, 07:11:29 μμ »
την τυχη μου μεσα.... :o
Ισχυε και στα ΚΕΕ ισχυει και τώρα. Αλλά είναι προαιρετικό.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1151 στις: Ιούνιος 20, 2014, 09:21:03 μμ »
και σε εμενα μου ζητησαν να κανω τεστακι....ειναι τυπικο το θεμα ...μην αγχωνεστε ουτε εσεις ουτε και οι εκπαιδευομενοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:27 »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1152 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:31:38 μμ »
και σε εμενα μου ζητησαν να κανω τεστακι....ειναι τυπικο το θεμα ...μην αγχωνεστε ουτε εσεις ουτε και οι εκπαιδευομενοι.

δεν ειναι θεμα αγχους....πιεσης χρονου και ανοργανωσιας απο πλευρας τους ειναι το προβλημα...
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1153 στις: Ιούνιος 22, 2014, 10:04:52 μμ »
βαλε κατι τυπικο και ευκολο. απλα για να εισαι ενταξει

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1154 στις: Ιούνιος 23, 2014, 12:49:59 πμ »
Καμία οδηγία δεν υπάρχει από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τεστάκι στους εκπαιδευόμενους.
Θα σου πρότεινα να ενημερώσεις τους υπευθύνους σου να μιλήσουν με την ομάδα έργου ή επικοινώνησε ο ίδιος.
Έχουμε υλοποιήσει πάνω από 100 τμήματα και σε κανένα δεν έχει γίνει τεστάκι. 
Δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις.
Παλιά στα ΚΕΕ ναι ίσχυε αλλά όχι πλέον.

Μήπως σε ενημέρωσαν οτι θα τους κάνεις αυτή την αξιολόγηση? και κατάλαβες τεστάκι?
http://axiologisi-kdvm.inedivim.gr/default.aspx?page=axiologisi
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2014, 12:56:25 πμ από Giota »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1155 στις: Ιούνιος 23, 2014, 09:58:59 πμ »
βρε παιδια και σε εμας βορειο αιγαιο εγινε σε ολα τα τμηματα. δεν ειναι το ιδιο με την αξιολογηση , ειναι αλλο...

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1156 στις: Ιούνιος 23, 2014, 11:29:50 πμ »
Καμία οδηγία δεν υπάρχει από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τεστάκι στους εκπαιδευόμενους.
Θα σου πρότεινα να ενημερώσεις τους υπευθύνους σου να μιλήσουν με την ομάδα έργου ή επικοινώνησε ο ίδιος.
Έχουμε υλοποιήσει πάνω από 100 τμήματα και σε κανένα δεν έχει γίνει τεστάκι. 
Δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις.
Παλιά στα ΚΕΕ ναι ίσχυε αλλά όχι πλέον.

Μήπως σε ενημέρωσαν οτι θα τους κάνεις αυτή την αξιολόγηση? και κατάλαβες τεστάκι?
http://axiologisi-kdvm.inedivim.gr/default.aspx?page=axiologisi
Η οδηγία που υπάρχει ειναι οτι το τεστακι έγκειται στη διακριτική ευχερια του εκπαιδευτή. Αλλωστε και ο ίδιος ο οδηγος που έχουν τα στελεχη γραφει οτι στον φάκελο του τμήματος φυλασσονται μαζι με το εκπαιδευτικό υλικό που διανεμήθηκε και τυχόν αξιολογήσεις. Όποιος δεν κάνει τεστ δεν σημαινει οτι δεν ολοκληρωσε και επιτυχως το τμημα. Και παρεπιπτόντως νομιζω οτι ειναι απλο να μπει μια μικρή αξιολογηση ( δεν μιλάμε και για πανελληνιες εξετασεις δα ! ) καθώς προδιδει μεγαλυτερη ουσια στην εκπαιδευτικη διαδικασια που προηγηθηκε. Άλλωστε και για τον εκπαιδευτη ειναι ευκολο να δημουργησει ενα τεστ καθώς μιλάμε για βασικό επίπεδο ύλης. Ενα τεστακι 40 λεπτων θα είναι και όχι τραπεζα θεμάτων, ας μην υπερβαλλουμε...

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1157 στις: Ιούνιος 23, 2014, 01:00:30 μμ »
Οδηγία απ' την Ομάδα Έργου για δυνητική η υποχρεωτική αξιολόγηση των εκπαιδευόμενων σε μας δεν έχει δοθεί ούτε γραπτά ούτε προφορικά και δεν περιλαμβάνεται στα παραδοτέα μας. Το γεγονός ότι αναφέρεται στον Οδηγό πως ο φάκελος τμήματος περιλαμβάνει και τεστ ή αξιολογήσεις οφείλεται στη βιαστική αντιγραφή απ' τον αντίστοιχο Οδηγό των Κ.Ε.Ε. (γι' αυτό υπάρχει αναφορά και σε τεστ κατάταξης που δεν εφαρμόζονται στα Κ.Δ.Β.Μ.). Εξάλλου στα Κ.Ε.Ε., όπου εφαρμόζονταν υποχρεωτικά η αξιολόγηση των εκπαιδευόμενων,  υπήρχε σχετικό κεφάλαιο στον Οδηγό και προβλέπονταν ειδικά έντυπα (Φύλλο αξιολόγησης, Συγκεντρωτικός πίνακας αξιολόγησης) και πρόβλεψη στην τηλεματική,  που δεν υπάρχουν για τα Κ.Δ.Β.Μ.  Ούτε είναι τυχαίο ότι τα Πιστοποιητικά παρακολούθησης (Κ.Ε.Ε.) μετονομάστηκαν σε Βεβαίωσεις παρακολούθησης (Κ.Δ.Β.Μ.), γιατί στα Κ.Ε.Ε. όποιος εκπαιδευόμενος δεν συγκέντρωνε τουλάχιστο 5 μόρια δεν έπαιρνε το Πιστοποιητικό, ενώ στα Κ.Δ.Β.Μ. αρκεί να μην υπερβεί το όριο των απουσιών για να πάρει τη Βεβαίωση.  Συμπερασματικά, υποχρεωτική δεν είναι σε καμία περίπτωση η αξιολόγηση. Αν κάποιος Υπεύθυνος Εκπαίδευσης πιστεύει ότι η αξιολόγηση των εκπαιδευόμενων βελτιώνει  την εκπαιδευτική διαδικασία, μπορεί να στηριχτεί στο προαναφερθέν λάθος κατά την αντιγραφή και να οργανώσει μια άτυπη αξιολόγηση (πράγμα που θα μπορούσε να κάνει ακόμη κι αν δεν υπήρχε καμία αναφορά στον Οδηγό).  Αν αντίθετα θεωρεί ότι αυτή δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό, μπορεί χωρίς κανένα πρόβλημα να την παραλείψει. 

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1158 στις: Ιούνιος 23, 2014, 03:57:10 μμ »
Οδηγία απ' την Ομάδα Έργου για δυνητική η υποχρεωτική αξιολόγηση των εκπαιδευόμενων σε μας δεν έχει δοθεί ούτε γραπτά ούτε προφορικά και δεν περιλαμβάνεται στα παραδοτέα μας. Το γεγονός ότι αναφέρεται στον Οδηγό πως ο φάκελος τμήματος περιλαμβάνει και τεστ ή αξιολογήσεις οφείλεται στη βιαστική αντιγραφή απ' τον αντίστοιχο Οδηγό των Κ.Ε.Ε. (γι' αυτό υπάρχει αναφορά και σε τεστ κατάταξης που δεν εφαρμόζονται στα Κ.Δ.Β.Μ.). Εξάλλου στα Κ.Ε.Ε., όπου εφαρμόζονταν υποχρεωτικά η αξιολόγηση των εκπαιδευόμενων,  υπήρχε σχετικό κεφάλαιο στον Οδηγό και προβλέπονταν ειδικά έντυπα (Φύλλο αξιολόγησης, Συγκεντρωτικός πίνακας αξιολόγησης) και πρόβλεψη στην τηλεματική,  που δεν υπάρχουν για τα Κ.Δ.Β.Μ.  Ούτε είναι τυχαίο ότι τα Πιστοποιητικά παρακολούθησης (Κ.Ε.Ε.) μετονομάστηκαν σε Βεβαίωσεις παρακολούθησης (Κ.Δ.Β.Μ.), γιατί στα Κ.Ε.Ε. όποιος εκπαιδευόμενος δεν συγκέντρωνε τουλάχιστο 5 μόρια δεν έπαιρνε το Πιστοποιητικό, ενώ στα Κ.Δ.Β.Μ. αρκεί να μην υπερβεί το όριο των απουσιών για να πάρει τη Βεβαίωση.  Συμπερασματικά, υποχρεωτική δεν είναι σε καμία περίπτωση η αξιολόγηση. Αν κάποιος Υπεύθυνος Εκπαίδευσης πιστεύει ότι η αξιολόγηση των εκπαιδευόμενων βελτιώνει  την εκπαιδευτική διαδικασία, μπορεί να στηριχτεί στο προαναφερθέν λάθος κατά την αντιγραφή και να οργανώσει μια άτυπη αξιολόγηση (πράγμα που θα μπορούσε να κάνει ακόμη κι αν δεν υπήρχε καμία αναφορά στον Οδηγό).  Αν αντίθετα θεωρεί ότι αυτή δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό, μπορεί χωρίς κανένα πρόβλημα να την παραλείψει.

Ισχύει ό,τι λέει ο ioannis00

Αποσυνδεδεμένος fma145

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1159 στις: Ιούνιος 25, 2014, 07:48:53 μμ »
Καλησπέρα.Μήπως υπάρχει κάτι νεότερο για τις πληρωμές;

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1160 στις: Ιούνιος 25, 2014, 08:01:31 μμ »

 Καλησπέρα.
Άρχισαν να πληρώνονται τα περιφερειακά στελέχη, πιστεύω από Ιούλιο θα πληρωθείτε και εσείς. ;)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος mariangela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1161 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:08:34 μμ »
Και αυτοί που τελείωσαν τωρα τον Ιούνιο θα πληρωθουν απο 2015????:P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 895
Σύνολο: 897

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.