*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 875468 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1218 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 02:59:18 μμ »
Εγώ έχω συμμετάσχει σε εξετάσεις γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ και ήμουν δύο φορές επιτυχούσα! Έτσι εργαζόμουν ως αναπληρώτρια! Μετά προσαρμόστηκα και στο σύστημα Συριζα! Δηλαδή θα πρέπει να ξαναδώσω ΑΣΕΠ για να εργάζομαι ως αναπληρώτρια! Εργάζομαι 15 περίπου χρόνια ως ωρομίσθια και αναπληρώτρια! Όλα αυτά τα χρόνια θα πεταχτούν στο καλάθι απορριμάτων;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:27:12 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1219 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 02:59:28 μμ »
Eγω θελω γραπτο...γιατι ειμαστε 35000 στην ειδικοτητα μας...Πως θα επιλεγουμε ? Φτανει αρκετοι μπηκαν με τα αγορασμενα μεταπτυχιακα και την βυσματικη προυπηρεσια... >:(
Αγαπητέ συνάδελφε.... τα μόρια ενός γραπτού διαγωνισμού  όπως φαίνεται δεν θα ξεπερνούν τα μόρια ενός αγορασμένου μεταπτυχιακου όπως εσύ αποκαλείς... επισης θα συνεχίσουν με το καινούργιο σύστημα όλα τα προηγούμενα και μάλιστα η προϋπηρεσία με αυξημένη βαρύτητα... επισης μένει να δούμε τι θα γίνει με πολύτεκνους και ειδικές κατηγορίες. Γι'αυτο κάτσε να δούμε το τελικό σχέδιο... αν το δούμε.. γιατί ίσως θα παρακαλάς να μέναμε όπως πριν..

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1220 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 03:04:23 μμ »
Το σωστό είναι να γίνουν διορισμοί το 2023! Και όταν βγουν και οι νέοι πίνακες της γενικής να γίνουν νέοι διορισμοί το 2023! Εγώ γενικά δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω και να γράψω ΑΣΕΠ! Αλλά γιατί να μη γίνουν διορισμοί και το 2023! Σύμφωνα με του προϋπολογισμό του 2023 θα γίνουν 16.000 μόνιμοι διορισμοί στο Υπουργείο Παιδείας, Υγείας και Προστασίας του Πολίτη! Αφού υπάρχουν τα χρήματα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1221 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 03:05:13 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες το νέο σύστημα διορισμών, που επεξεργάζεται το Υπουργείο,  θα έχει ως κορμό τις εξετάσεις ΑΣΕΠ και θα υπάρξει συνυπολογισμός που θα σχετίζεται με την προυπηρεσία, την παιδαγωγική κατάρτιση και τα κοινωνικά κριτήρια.
Ίσως φέτος να διορίσει όσους έχουν δικαστικές αποφάσεις και καλά θα κάνει δηλ. Οψόμεθα...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:27:12 »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1222 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 03:05:57 μμ »
Έκανα λάθος: Ήθελα να γράψω: Και όταν βγουν οι νέοι πίνακες γενικής να γίνουν νέοι διορισμοί το 2024!

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1223 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 03:10:07 μμ »
Ο προϋπολογισμός που ψηφίστηκε αφορά 16.000 μόνιμες προσλήψεις στο Υπουργείο Παιδείας, Υγείας και Προστασίας του Πολίτη για τη χρονιά 2023!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4028
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1224 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 03:11:10 μμ »
Όταν είχε βγει η προκήρυξη της ειδικής πέρσυ είχα γράψει πως παίζει να είναι η πιο άχρηστη προκήρυξη που βγήκε ποτέ.Θα το ξαναγράψω και ας φανώ υπερβολικός .Πόσο σίγουροι είμαστε πως μπορούν να γίνουν διορισμοί από πίνακες με διπλά μόρια μέσα?Αυτό πρέπει να μάθουμε αν νομικά στέκει λόγο ΑΣΕΠ

https://parallaximag.gr/epikairotita/voitheia-sto-spiti-ston-aera-ergazomenoi-kai-programma-logo-moriodotisis

Αποσυνδεδεμένος 80s forever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • non sibi sed scholae
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1225 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 03:21:50 μμ »
Eγω θελω γραπτο...γιατι ειμαστε 35000 στην ειδικοτητα μας...Πως θα επιλεγουμε ? Φτανει αρκετοι μπηκαν με τα αγορασμενα μεταπτυχιακα και την βυσματικη προυπηρεσια... >:(
Ως παλιός και δις παθών από γραπτούς διαγωνισμούς ΑΣΕΠ της προπροηγούμενης δεκαετίας, ένα έχω να δηλώσω προς τους νέους επίδοξους -και αδαείς- υποψήφιους από τον κλάδο των φιλολόγων: ο γραπτός διαγωνισμός ως σύστημα διορισμού εκπαιδευτικών είναι -ειδικά για τους πολυπληθείς κλάδους- ένας ατέλειωτος εφιάλτης...
Εύχομαι ειλικρινά να μην το βιώσει κανείς αυτό που βιώσαμε εμείς οι παλαιότεροι -και αδαείς- τότε υποψήφιοι...
Όταν θα διαπιστώσετε ότι πρόκειται πραγματικά για μια άκρως διαβλητή και τζογαδόρικη -με βάση το νόμο των πιθανοτήτων- διαδικασία, θα έχετε χάσει τα πολύτιμα νιάτα σας...
Ακούστε και κανέναν παλιό που την έχει πατήσει...
Απλά σκεφτείτε το: η αναλογία που είχαμε εμείς οι φιλόλογοι τότε ήταν επίσημα 1 θέση προς 35 υποψηφίους (στην πραγματικότητα ήταν 1 προς 70 περίπου... αφού μπαίνανε "από το παράθυρο" διάφορες άλλες "κατηγορίες") και η ύλη μας και τα θέματα ήταν ανάλογα με αυτήν την αναλογία...
Αφήστε που η ύλη στις διδακτικές μεθοδολογίες ήταν σκοπίμως απροσδιόριστη αλλά διαθέσιμη -έναντι υψηλού χρηματικού ποσού- από γνωστά άγνωστα "ιδρύματα"....

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1226 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 03:32:37 μμ »
Ως παλιός και δις παθών από γραπτούς διαγωνισμούς ΑΣΕΠ της προπροηγούμενης δεκαετίας, ένα έχω να δηλώσω προς τους νέους επίδοξους -και αδαείς- υποψήφιους από τον κλάδο των φιλολόγων: ο γραπτός διαγωνισμός ως σύστημα διορισμού εκπαιδευτικών είναι -ειδικά για τους πολυπληθείς κλάδους- ένας ατέλειωτος εφιάλτης...
Εύχομαι ειλικρινά να μην το βιώσει κανείς αυτό που βιώσαμε εμείς οι παλαιότεροι -και αδαείς- τότε υποψήφιοι...
Όταν θα διαπιστώσετε ότι πρόκειται πραγματικά για μια άκρως διαβλητή και τζογαδόρικη -με βάση το νόμο των πιθανοτήτων- διαδικασία, θα έχετε χάσει τα πολύτιμα νιάτα σας...
Ακούστε και κανέναν παλιό που την έχει πατήσει...
Απλά σκεφτείτε το: η αναλογία που είχαμε εμείς οι φιλόλογοι τότε ήταν επίσημα 1 θέση προς 35 υποψηφίους (στην πραγματικότητα ήταν 1 προς 70 περίπου... αφού μπαίνανε "από το παράθυρο" διάφορες άλλες "κατηγορίες") και η ύλη μας και τα θέματα ήταν ανάλογα με αυτήν την αναλογία...
Αφήστε που η ύλη στις διδακτικές μεθοδολογίες ήταν σκοπίμως απροσδιόριστη αλλά διαθέσιμη -έναντι υψηλού χρηματικού ποσού- από γνωστά άγνωστα "ιδρύματα"....

Συμφωνω απολυτα..κι εγω τα εχω περασει αυτα...ας ανατρεξουν σε παλαιοτερα θεματα και θα καταλαβουν...οσο για το "αδιαβλητο" των εξετασεων και τα φροντιστηρια εχουν δει πολλα τα ματια μου...ας μην τα αναφερω....

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1227 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 03:49:23 μμ »
για εμένα έριξαν λαγό να δουν αντιδράσεις
όταν και ΑΝ έρθει καινούριο σύστημα διορισμών (οποιοδήποτε)
θα προηγηθεί μεταβατική περίοδος
μέχρι να συζητηθεί, βγει σε διαβούλευση, ψηφισθεί, εφαρμοστεί .... είναι μια 3τια με 4τια
όποτε χαλαρώστε
για τα επόμενα 2-3 χρόνια τουλάχιστον διορισμοί με σύστημα γαβρόγλου 

Αποσυνδεδεμένος Katerina Krl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1228 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 04:44:28 μμ »
Πραγματικά έχω βαρεθεί να ρωτούν την Κεραμεως σε όλες τις εκπομπές για τους διορισμούς του 2023, αυτή να λέει το ποίημα της (τα αόριστα που λέει κάθε φορά) και να μην την πιέζει ένας κάνοντας την να απαντήσει με ένα ναι ή με ένα όχι. Και σήμερα πάλι κάπου βγήκε και παλι αοριστίες και μισόλογα.
Εάν δε θέλουμε γραπτό πρέπει να πιέσουμε όλοι εδώ και τώρα. Ίσως είναι η τελευταία μας ευκαιρία. Διαφορετικά πάμε το 2024 με γραπτό κι ο,τι γίνει.

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1799
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1230 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 05:47:59 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/404470_anaplirotes-pead-stis-kalendes-oi-monimoi-diorismoi-ekpaideytikon-2023
προσωπικά είχα καιρό να δω μία τόσο εμπεριστατωμένη και ακριβώς στην καρδιά του ζητήματος ανακοίνωση της ΠΕΑΔ.
Ειδικότερα όμως θεωρώ 100% εύστοχο τον προβληματισμό της ΠΕΑΔ (α) ως προς το ζήτημα των συνταξιοδοτήσεων και την απορία που εκφράζει προς το υπουργειο για το πως σκέφτεται να καλύψει τα κενά των φετινών συνταξιοδοτησεων (η δική μου εκτίμηση είναι ότι οι φετινές παραιτήσεις της Β/θμιας θα φθασουν τις 2500) και (β) το σημείο που αναφέρει "..Επιπλέον, ζητάμε να προσδιοριστεί με σαφήνεια ο τρόπος υπολογισμού των οργανικών κενών και να δίνονται στη δημοσιότητα οι αντίστοιχοι πίνακες Α, Β και Γ για κάθε περιοχή μετάθεσης, βάσει των οποίων προσδιορίζονται τα οργανικά κενά..".Έχω την αίσθηση ότι πρωτη φορά γινεται αναφορά στους πίνακες. Η δική μου εικόνα είναι ότι αν το ΥΠΑΙΘ κάθε χρόνο αναρτούσε 73 αρχεία exel δηλ 1 για κάθε περιοχή μετάθεσης της δευτεροβάθμιας με τους πίνακες Α-Β -Γ θα είχε προσφέρει τα μέγιστα στην εδραίωση της διαφάνειας και της αξιοπιστίας του στα μάτια των εκπαιδευτικών. Αν ήταν δημοσιοποιημένοι αυτοί οι πίνακες δεν θα υπήρχε η παραμικρή απορία-ένσταση στην εκπαιδευτική κοινότητα για το σύνολο των υπηρεσιακών μεταβολών. Όμως θα μου πεις ποιο υπουργείο έχασε την σοβαρότητα-αξιοπιστία του για να τη βρει το ΥΠΑΙΘ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2023, 07:36:49 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #1231 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 05:56:26 μμ »
Ως παλιός και δις παθών από γραπτούς διαγωνισμούς ΑΣΕΠ της προπροηγούμενης δεκαετίας, ένα έχω να δηλώσω προς τους νέους επίδοξους -και αδαείς- υποψήφιους από τον κλάδο των φιλολόγων: ο γραπτός διαγωνισμός ως σύστημα διορισμού εκπαιδευτικών είναι -ειδικά για τους πολυπληθείς κλάδους- ένας ατέλειωτος εφιάλτης...
Εύχομαι ειλικρινά να μην το βιώσει κανείς αυτό που βιώσαμε εμείς οι παλαιότεροι -και αδαείς- τότε υποψήφιοι...
Όταν θα διαπιστώσετε ότι πρόκειται πραγματικά για μια άκρως διαβλητή και τζογαδόρικη -με βάση το νόμο των πιθανοτήτων- διαδικασία, θα έχετε χάσει τα πολύτιμα νιάτα σας...
Ακούστε και κανέναν παλιό που την έχει πατήσει...
Απλά σκεφτείτε το: η αναλογία που είχαμε εμείς οι φιλόλογοι τότε ήταν επίσημα 1 θέση προς 35 υποψηφίους (στην πραγματικότητα ήταν 1 προς 70 περίπου... αφού μπαίνανε "από το παράθυρο" διάφορες άλλες "κατηγορίες") και η ύλη μας και τα θέματα ήταν ανάλογα με αυτήν την αναλογία...
Αφήστε που η ύλη στις διδακτικές μεθοδολογίες ήταν σκοπίμως απροσδιόριστη αλλά διαθέσιμη -έναντι υψηλού χρηματικού ποσού- από γνωστά άγνωστα "ιδρύματα"....
Εγω αγαπητέ ξέρω οτι 1) το 30,372 των ΠΕ02 δεν θα δουλεψει ΠΟΤΕ δεν πα να ναι αριστούχος της Φιλοσοφικης Αθηνων, θα τον φάω εγω π χω πιάσει στασίδι νωρίτερα με προυπ , εχω πτυχιο 5  κ εχω αγροάσει μ 1 ντενεκε λαδι 2 ονλαιν προσφισιενσι κ 1 "διδακτορικο"απο το βαλκανια κ λοιπα παραμαγαζα στη μεσογειο 2) στον ΑΣΕΠ οι μισοι δεν πιάναν τη βάση κ μια χαρα αδιαβλητη ήτανε ,σαν τις πανελληνιες 3) Ειν 200,000+ π θέλουν να μπουν στα σχολεία, καπως πρέπει να γίνει η αξιολογηση κ αυτη τη στιγμή αξιολογούνται τα 1000ρικα στο βουλγαρο κ το αλφαβητα. 3) Πουθενα στο κοσμο δεν ζητανε διδακτορικα για Αθμια κ Βθμια κ δεν μετράνε τα χαρτιά-σκουπιδια π αναμαζωνουν μονο οι Ελληνες  :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160599
  • Σύνολο θεμάτων: 19221
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.