*

Αποστολέας Θέμα: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 76129 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5702
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 10, 2013, 08:59:52 μμ »
Άρα παίρνει την υποχρεωτική απόσπαση και την επόμενη χρονιά, αν βγεί κάποιος σε σύνταξη παίρνει την οργανική του. ούτε αύξηση οργανικών θα δημιουργήσει ούτε κάτι άλλο.

Με την προϋπόθεση ότι καλύπτονται όλες οι θέσεις που θα προκύψουν από συνταξιοδότηση.
Η τάση είναι όμως να μειωθεί ο συνολικός αριθμός των εκπαιδευτικών, έτσι δεν είναι;

Δεν ξέρω.... Πάντως δεν νομίζω να είναι τυχαία η επιλογή της μετάθεσης.  ::)

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 10, 2013, 09:02:47 μμ »
υποχρεωτική μετάθεση σημαίνει είσαι υπεράριθμος και άρα δεν έχεις οργανική - άρα δεν υπάρχουν δύο οργανικές, υπάρχει μόνο μία που όμως ειναι αλλού απο εκει που εσύ ήσουν ως τώρα. εξ ου και λέω ότι αυτό καλύπτονταν με απόσπαση. Εξάλλου ποιος λέει πως την επόμενη χρονιά δεν θα ξαναδημιουργηθεί πάλι κενό ώστε να το καλύψεις χωρίς να χρειαστεί να μετακινηθείς εκ νέου;
Και επειδή πάντα λειτουργικά κενά θα προκυπτουν  ( απο ανατροφής τέκνου, επαπειλούμενης κύησης ήάλλου είδους αναρρωτικές, από άνευ αποδοχών ή αποσπάσεις ) αυτά τα κενά ποιος θα τα καλύψει; Δηλαδή βάζεις κάποιον μόνιμο να μετατεθεί μόνιμα αλλού και θα προσλάβεις αναπληρωτή για να καλύψει ένα κενό που θα μπορούσε να καλύψει ο μόνιμος;


Η απάντηση είναι πως θα καλυφθούν από όσους έχουν παραμείνει με το 60% του ωραρίου τους και λόγω 12ετίας.
Με άλλα λόγια: είσαι νέος; την πάτησες!!! Δεν έχεις ακόμα παιδιά; Πήγαινε στην άλλη άκρη ώστε να μην κάνεις ποτέ και να μην έχεις και απαιτήσεις στο μέλλον (π.χ. αποσπάσεις).


Και τι να πουν;Έχεις παιδιά;Πάρε την οικογένειά σου και πήγαινε στην άλλη άκρη;

Το θέμα είναι να μη φύγει κανένας.Αν πρέπει να φύγει κάποιος λογικό είναι να φύγει ο νέος και χωρίς οικογένεια.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 10, 2013, 09:07:37 μμ »
υποχρεωτική μετάθεση σημαίνει είσαι υπεράριθμος και άρα δεν έχεις οργανική - άρα δεν υπάρχουν δύο οργανικές, υπάρχει μόνο μία που όμως ειναι αλλού απο εκει που εσύ ήσουν ως τώρα. εξ ου και λέω ότι αυτό καλύπτονταν με απόσπαση. Εξάλλου ποιος λέει πως την επόμενη χρονιά δεν θα ξαναδημιουργηθεί πάλι κενό ώστε να το καλύψεις χωρίς να χρειαστεί να μετακινηθείς εκ νέου;
Και επειδή πάντα λειτουργικά κενά θα προκυπτουν  ( απο ανατροφής τέκνου, επαπειλούμενης κύησης ήάλλου είδους αναρρωτικές, από άνευ αποδοχών ή αποσπάσεις ) αυτά τα κενά ποιος θα τα καλύψει; Δηλαδή βάζεις κάποιον μόνιμο να μετατεθεί μόνιμα αλλού και θα προσλάβεις αναπληρωτή για να καλύψει ένα κενό που θα μπορούσε να καλύψει ο μόνιμος;


Η απάντηση είναι πως θα καλυφθούν από όσους έχουν παραμείνει με το 60% του ωραρίου τους και λόγω 12ετίας.
Με άλλα λόγια: είσαι νέος; την πάτησες!!! Δεν έχεις ακόμα παιδιά; Πήγαινε στην άλλη άκρη ώστε να μην κάνεις ποτέ και να μην έχεις και απαιτήσεις στο μέλλον (π.χ. αποσπάσεις).


Και τι να πουν;Έχεις παιδιά;Πάρε την οικογένειά σου και πήγαινε στην άλλη άκρη;

Το θέμα είναι να μη φύγει κανένας.Αν πρέπει να φύγει κάποιος λογικό είναι να φύγει ο νέος και χωρίς οικογένεια.
Αν είναι δυνατόν να θέλει κανείς να διαλυθούν οικογένειες ΜΗΧΜΗΧ. Δε θα ήταν άνθρωπος στην περίπτωση αυτή. Όμως το δικαίωμα στη δημιουργία οικογένειας - που παρεμπιπτόντως είναι ιερό -  πρέπει να το έχουν όλοι, νομίζω είτε έχουν 2 είτε 7 είτε 11 έτη υπηρεσίας. Φυσικά να μη φυγει κανείς! Γιατί από ό,τι φαίνεται το εισιτήριο θα είναι απλό και όχι μετ' επιστροφής...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 10, 2013, 09:33:56 μμ »
Και τι να πουν;Έχεις παιδιά;Πάρε την οικογένειά σου και πήγαινε στην άλλη άκρη;
Το θέμα είναι να μη φύγει κανένας.Αν πρέπει να φύγει κάποιος λογικό είναι να φύγει ο νέος και χωρίς οικογένεια.

Και έτσι λύθηκε και αυτό το πρόβλημα, γιατί ως γνωστόν στην Ελλάδα δεν κάνουμε παιδιά, κάνουμε δικαιολογίες. Σκέψου μόνο μήπως τελικά δεν πάει γιατί αφού δεν έχει οικογένεια μπορεί και να κάτσει σπίτι του και να παίρνει 400 ευρώ και τελικά ο κλήρος να πέσει αλλού. Το θέμα είναι να σοβαρευτούμε σιγά σιγά.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 10, 2013, 09:45:06 μμ »
Και τι να πουν;Έχεις παιδιά;Πάρε την οικογένειά σου και πήγαινε στην άλλη άκρη;
Το θέμα είναι να μη φύγει κανένας.Αν πρέπει να φύγει κάποιος λογικό είναι να φύγει ο νέος και χωρίς οικογένεια.

Και έτσι λύθηκε και αυτό το πρόβλημα, γιατί ως γνωστόν στην Ελλάδα δεν κάνουμε παιδιά, κάνουμε δικαιολογίες. Σκέψου μόνο μήπως τελικά δεν πάει γιατί αφού δεν έχει οικογένεια μπορεί και να κάτσει σπίτι του και να παίρνει 400 ευρώ και τελικά ο κλήρος να πέσει αλλού. Το θέμα είναι να σοβαρευτούμε σιγά σιγά.

Αν έλεγες και που διαφωνείς ...

Αν εξηγούσες και ποιος μόνιμος θα αρνηθεί να πάει...

Έτσι για να σοβαρευτούμε.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 10, 2013, 10:02:02 μμ »
η αλήθεια ειναι ΜΗΧΜΗΧ ότι σ αυτό που γράφει ο english0600 εχει ένα κάποιο δίκαιο :
αν ζητήσεις από τον νέο να μετατεθεί υποχρεωτικά, θα του είναι πιο εύκολο να σιχτιρίσει και να σηκωθει να φύγει - σου λέει την κάνω γενικότερα,  τι να παίρνω  600 και να δίνω τα 200 σε ενοίκιο - άρα 400 στο χέρι στη βραχονησίδα, τι να τσεπώνω τα 400 του ταμείου ανεργίας και να μαι σπίτι μου και να με ταίζει και η μάνα μου και στο ενδιάμεσο ψάχνομαι και για δουλειά, εντός ή εκτός συνόρων....

στον οικογενειάρχη όμως αν θέσεις αυτό το δίλημμα δεν του είναι τόσο ευκολο να αρνηθεί την μετάθεση - τα έξοδα τρέχουν, τα παιδιά έχουν ανάγκες, τον πίνεις και λες και ευχαριστώ...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 10, 2013, 10:06:15 μμ »
τον πίνεις;;;;  :D :D :D
Πάει american bar τo καταντήσαμε...



Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 10, 2013, 10:09:36 μμ »
Με τη λογική αυτή bitch,οι 10000 αναπληρωτές μέχρι που είναι και χαρούμενοι που δε θα τους προσλάβουν!!!


Πάντως εγώ αν ήμουν ελεύθερος και χωρίς στεγαστικό, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να φύγω.

Ο φίλος βέβαια,το είπε απειλητικά προς εμένα κάτι που είναι αστείο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 10, 2013, 10:18:02 μμ »
τον πίνεις;;;;  :D :D :D
Πάει american bar τo καταντήσαμε...

τον καφέ εννοώ!! τον καφέ στην πρώτη ξαπλώστρα πίστα, στο νησάκι που θα τον στείλουν!! :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 11, 2013, 02:23:52 πμ »
Με τη λογική αυτή bitch,οι 10000 αναπληρωτές μέχρι που είναι και χαρούμενοι που δε θα τους προσλάβουν!!!
Πάντως εγώ αν ήμουν ελεύθερος και χωρίς στεγαστικό, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να φύγω.
Ο φίλος βέβαια,το είπε απειλητικά προς εμένα κάτι που είναι αστείο.

Δεν θα απαντήσω ούτε για τους αναπληρωτές, νομίζω μπορούν να απαντήσουν μόνοι τους ούτε για τα ‘αν’ γιατί κάτι μου θυμίζουν.
Την απειλή που την είδες; Σκέψου είπα, σκέψου ένα άλλο ενδεχόμενο.
Όσο εξωπραγματικό είναι για σένα να μετακομίσεις με ξαφνική προοπτική δεκαετίας ή εικοσαετίας άλλο τόσο είναι για όλους μας.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 11, 2013, 03:24:17 πμ »
Εγώ είπα πως είναι σωστό και δίκαιο ,αν πρόκειται κάποιος να φύγει, να φύγει κάποιος νέος και ελεύθερος παρά κάποιος παλιός και παντρεμένος.

Αν διαφωνείς μπορώ να σε ακούσω.

Το να μου λες ,σκέψου να παραιτηθούν οι ελεύθεροι και να πάνε οι παντρεμένοι, είναι λίγο παιδιάστικο.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 11, 2013, 03:30:51 πμ »
Εγώ είπα πως είναι σωστό και δίκαιο ,αν πρόκειται κάποιος να φύγει, να φύγει κάποιος νέος και ελεύθερος παρά κάποιος παλιός και παντρεμένος.

Αν διαφωνείς μπορώ να σε ακούσω.

Το να μου λες ,σκέψου να παραιτηθούν οι ελεύθεροι και να πάνε οι παντρεμένοι, είναι λίγο παιδιάστικο.
Αυτό μου θυμίζει ένα πολύ συχνό φαινόμενο στα σχολεία:εσύ που έχεις παιδιά φύγε ή μην κουράζεσαι εδώ, εσύ που δεν έχεις παιδιά (οι άρρωστοι γονείς, παπούδες, σύζυγοι δεν είναι τεκμήριο) κάτσε να γράψεις ένα πρωτόκολλο. Και άλλες τέτοιες σκηνές. ποιός νόμος λέει ότι αυτοί που έκαναν παιδιά πρέπει να ζουν εις βάρος των υπολοίπων. παίρνεις μόρια, αν είσαι και πολύτεκνος διορίστηκες στο σπίτι σου. δεν αρκεί; ο άνεργος σύζυγος είναι τεκμήριο για να μην μετακινηθείς;να ξέρουμε και τους κανόνες του παιχνιδιού δηλαδή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2013, 03:32:55 πμ από debio »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 11, 2013, 03:35:00 πμ »
Εγώ είπα πως είναι σωστό και δίκαιο ,αν πρόκειται κάποιος να φύγει, να φύγει κάποιος νέος και ελεύθερος παρά κάποιος παλιός και παντρεμένος.

Αν διαφωνείς μπορώ να σε ακούσω.

Το να μου λες ,σκέψου να παραιτηθούν οι ελεύθεροι και να πάνε οι παντρεμένοι, είναι λίγο παιδιάστικο.
Αυτό μου θυμίζει ένα πολύ συχνό φαινόμενο στα σχολεία:εσύ που έχεις παιδιά φύγε ή μην κουράζεσαι εδώ, εσύ που δεν έχεις παιδιά (οι άρρωστοι γονείς, παπούδες, σύζυγοι δεν είναι τεκμήριο) κάτσε να γράψεις ένα πρωτόκολλο. Και άλλες τέτοιες σκηνές. ποιός νόμος λέει ότι αυτοί που έκαναν παιδιά πρέπει να ζουν εις βάρος των υπολοίπων. παίρνεις μόρια, αν είσαι και πολύτεκνος διορίστηκες στο σπίτι σου. δεν αρκεί;


Αυτό λέω φίλε μου.Για τα μόρια. Παλιός και παντρεμένος γράφω.Όχι νεοδιόριστος παντρεμένος.


Διάβασε πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 11, 2013, 03:37:57 πμ »
Όσοι δεν έχουν παιδιά είναι καλύτερα να μεταναστεύσουν στην Κίνα, γιατί εκεί θα έχουν περισσότερα δικαιώματα απ' ότι στην Ελλάδα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160225
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 623

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.