*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 80818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:59:58 μμ »
Γιατί πηγαίνει η κουβέντα απότο Α στο Δ? Αν είχες περάσει  2 και 3 φορές αυτό το μαρτύριο θα το είχες καταλάβει.Όπως επίσης θα είχες καταλάβει ότι δεν είναι τόσο απλό για κάποιον 40 ή 45 χρονών ,με οικογένεια και υποχρεώσεις, να καθήσει να ξαναδιαβάσει για  να αποδείξει άλλη μια φορά ότι είναι ικανός να διδάξει στην τάξη.

Δεν είναι θέμα ηλικίας, μπορεί κι εμείς να έχουμε οικογένεια.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:00 »

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:06:20 μμ »
 zoe83  τι πάει να πει σε 1 επιτυχία ασεπ χρωσταμε το οτι δουλευουμε; Και σε μας χρωσταει το υπουργειο ότι στελεχώνει τα σχολεία του με το μικρότερο κόστος! Δηλαδή εμένα που είμαι 8 χρόνια αναπληρώτρια και όλοι οι συνάδελφοι που έχουν τα ίδια, λιγότερα ή παραπάνω χρόνια πρέπει να ξαναδώσουμε; Για ποιον λόγο;;;; Για να αποδείξω τι;;; Μήπως ότι όλα αυτα τα χρόνια ήμουν καλή και ξαφνικά θα πρέπει να αποδείξω γιατί ήμουν αναπληρώτρια για να ξαναπάω αναπληρώτρια;;; Ή μήπως νομίζεις ότι με τον ασεπ πάνε πραγματικά οι καλύτεροι; Το υπουργείο δεν το νοιάζει ποιος είναι αυτος που είναι στο σχολείο αρκεί να είναι κάποιος. Κι όλα αυτα τα χρόνια ήμασταν εμείς, να πάρει λοιπόν αυτούς που δούλευαν και μετά να γίνει κάτι για να μπουν και οι νεότεροι αλλά όχι να ξαναπερνάμε εμείς από τη μηχανή του κιμά. Κάποια στιγμή πρέπει να αναγνωριστεί και για μας κάτι κι όχι να μας πετάνε τα δυσπρόσιτα για να ψαρώνουμε και για να είμαστε σίγουροι ότι θα δουλέψουμε του χρόνου. Σε κανέναν αναπληρωτή δεν αξίζει αυτό.

Συνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:13:08 μμ »
Ναι αξιολόγηση παντού και για τους μόνιμους.
Εμείς δεν εφαρμόζουμε τίποτα, δεν ακουγόμαστε εδώ και 6 χρόνια.
Ψυχοφθόρο είναι να δουλεύεις 8-10 ώρες στον ιδιωτικό τομέα, να σε πληρώνουν όποτε γουστάρουν και να μη σου δίνεται η ευκαιρία να διεκδικήσεις το αυτονόητο.
Επειδή γεννηθήκαμε αργότερα, τελείωσαμε τη σχολή μας όταν ψηφιζόταν το μνημόνιο δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να διεκδικήσουμε το αυτονόητο και όχι δε φοβόμαστε τον ασεπ, έχω σχεδόν 10 μόρια από πτυχιό, μαστερ, ecdl και ξένες γλώσσες.

Νέο "αίμα" στην εκπαίδευση... !!
Μ'αρέσεις!!!! Πραγματικά θα ήθελα πολύ να το δω αυτό να το λες σαν πρόταση στις μόνιμες  συναδέλφισσες ΠΕ60 :o
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:14:45 μμ »
Βρε Girly, τι σε φοβίζει τόσο πολύ; Τη  διδάσκεις την ύλη; Ναι, άρα την ξέρεις καλά.Δε θεωρείς ότι θα πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση και στο δημόσιο τομέα όπως και στον ιδιωτικό; Ο ασεπ είναι μια -κακή και ελλιπής- αλλά η μοναδική μορφή αξιολόγησης. 'Έχω δώσει κι εγώ μία φορά αναγνωριστικά και θέλω να ξαναδώσω όπως και τόσοι άλλοι. Πήρα την εμπειρία μου από τα ιδιαίτερα έκανα το μεταπτυχιακό μου στη διδακτική και νιώθω πιο έτοιμη και πιο επαρκής.Πού είναι το κακό δηλαδή; Διαβάζω ούτως ή άλλως όπως και όλοι μας, άρα δεν είναι κάτι έξω από μας.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:00 »

Συνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:21:13 μμ »
zoe83  τι πάει να πει σε 1 επιτυχία ασεπ χρωσταμε το οτι δουλευουμε; Και σε μας χρωσταει το υπουργειο ότι στελεχώνει τα σχολεία του με το μικρότερο κόστος! Δηλαδή εμένα που είμαι 8 χρόνια αναπληρώτρια και όλοι οι συνάδελφοι που έχουν τα ίδια, λιγότερα ή παραπάνω χρόνια πρέπει να ξαναδώσουμε; Για ποιον λόγο;;;; Για να αποδείξω τι;;; Μήπως ότι όλα αυτα τα χρόνια ήμουν καλή και ξαφνικά θα πρέπει να αποδείξω γιατί ήμουν αναπληρώτρια για να ξαναπάω αναπληρώτρια;;; Ή μήπως νομίζεις ότι με τον ασεπ πάνε πραγματικά οι καλύτεροι; Το υπουργείο δεν το νοιάζει ποιος είναι αυτος που είναι στο σχολείο αρκεί να είναι κάποιος. Κι όλα αυτα τα χρόνια ήμασταν εμείς, να πάρει λοιπόν αυτούς που δούλευαν και μετά να γίνει κάτι για να μπουν και οι νεότεροι αλλά όχι να ξαναπερνάμε εμείς από τη μηχανή του κιμά. Κάποια στιγμή πρέπει να αναγνωριστεί και για μας κάτι κι όχι να μας πετάνε τα δυσπρόσιτα για να ψαρώνουμε και για να είμαστε σίγουροι ότι θα δουλέψουμε του χρόνου. Σε κανέναν αναπληρωτή δεν αξίζει αυτό.

Gerly και όχι Girly πολλά++++++++++
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:21:46 μμ »
Αυτά περί ΑΣΕΠ και ίσων ευκαιριών είναι αχαρακτήριστα για να μην πω τίποτα περισσότερο.
Αφού δεν το καταλαβαίνεται το γιατί θα σας δώσω ένα παράδειγμα.
Κάνετε τον κόπο και αυτά περί νέου ΑΣΕΠ και ίσων ευκαιριών πέστε τα σε μόνιμους συναδέλφους, ότι δηλαδή να γίνει άρση της μονιμότητας και να δώσουμε ΟΛΟΙ  οι εκπαιδευτικοί ΑΣΕΠ μόνιμοι,αναπληρωτές,ωρομίσθιοι,νέοι πτυχιούχοι και ότι άλλο θέλετε, θα έχει πολύ πλάκα να δω αντιδράσεις :) :) και μετά άμα περάσει η πρόταση σας περί "ίσες ευκαιρίες", εγώ είμαι μέσα για ΑΣΕΠ.  ;)   
Αυτό το παράδειγμα για να καταλάβετε τι ανθρωποφαγία θέλετε να εφαρμόσετε, φύγε εσύ έλα εσύ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ.
Τέλος όλοι νέοι συνάδελφοι πρέπει να δείτε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ο ΑΣΕΠ δεν είναι πανελλήνιες, είναι πολύ περισσότερο ψυχοφθόρος και δύσκολος, το λέει κάποιος-α που έχει αναγκαστεί να δώσει δύο φορές,απλά για να εργάζεται ως αναπληρωτής-τρια ακόμα στα 45 του-της και έχει πετύχει και τις δύο φορές με~ 77 βαθμολογία.
Αυτό που πρέπει να διεκδικείται είναι διορισμούς σε όλες τις ειδικότητες έτσι ώστε να αρχίσουν να ξεμπλοκάρουν οι πίνακες και μετά να γίνει ένα νέο σύστημα διορισμών, με ένα πίνακα,για εσάς τους νεότερους και θαρραλέους.         
Έτσι ακριβώς! Ανθρωποφαγία! Με τη λογική αυτή ας δίνουμε ΑΣΕΠ κάθε χρόνο όλοι, ας αρθεί τελείως η μονιμότητα, για να στελεχώνονται τα σχολεία με τους "καλύτερους". Θα δουλεύουμε εκ περιτροπής, μία χρονιά θα διαβάζουμε και μία χρονιά θα δουλεύουμε! Πώς σας ακούγεται;

Δεν σας στερούν οι παλιοί αναπληρωτές ευκαιρίες, αλλά οι πολιτικές ελαστικής απασχόλησης. Αν δεν σκεφτόσασταν τελείως κοντόφθαλαμα και μόνο με βάση το ατομικό σας συμφέρον, θα ζητούσατε μόνιμους διορισμούς και τίποτα άλλο. 

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:27:13 μμ »
Μη Θεοποιείτε το ΑΣΕΠ. Μια εξέταση είναι. Οι περισσότεροι δώσαμε καμιά 60ρια εξετάσεις σε προπτυχιακό επίπεδο, καμιά 10ρια σε μεταπτυχιακό, στις πανελλαδικές πάλι εξετάσεις. Ο ΑΣΕΠ μπήκε όταν δεν μπορούσαν να απορροφηθούν όλοι οι πτυχιούχοι (κυρίως του παιδαγωγικού και των νηπιαγωγών, αφού οι άλλες σχολές δεν είναι αποκλειστικά για την εκπαίδευση) και έπρεπε το υπουργείο να έχει μια δικαιολογία, γιατί υπάρχουν μερικές χιλιάδες πτυχιούχοι άνεργοι. Αντί να πέφτει η ευθύνη στο υπουργείο που κάνει κακό προγραμματισμό και έχει 10 παιδαγωγικά τμήματα και πολλαπλάσιους πτυχιούχους από όσους χρειάζεται, η ευθύνη μεταφέρεται στην ίδιο τον άνεργο "ας έγραφες καλύτερα, εσύ δεν αξίζεις". Αυτός είναι ο σκοπός του ΑΣΕΠ, κανένας άλλος. Για να ξηγιόμαστε ήμουν διοριστέος στο  ΑΣΕΠ του 2002, αλλά υπάρχουν πολλά περισσότερα άλλα πράγματα που έχω κάνει και νομίζω ότι σχετίζονται καλύτερα με τη δουλειά μου. Θα πω πχ ότι η εξέταση στο Β επίπεδο περισσότερο είχε σχέση με αυτό που κάνω καθημερινά στην τάξη παρά η εξέταση του ΑΣΕΠ.

Η ουσία είναι να καλυφθούν τα οργανικά κενά που υπάρχουν. Μόνο τότε δημιουργείται ελπίδα για όλους και γι' αυτούς που ταλαιπωρούνται πολλά χρόνια σε όλα τα μέρη της Ελλάδας και για τα νέα παιδιά που θέλουν να ελπίζουν ότι κάποια στιγμή θα εργαστούν. Και κάτι τελευταίο όσοι δεν έχετε εργαστεί εύκολα απαξιώνετε την προϋπηρεσία. Ωστόσο η τάξη είναι αυτή που κατά τη γνώμη μου σε κάνει καλύτερο εκπαιδευτικό, αρκεί βέβαια να έχεις διάθεση να λαμβάνεις τα μηνύματα και να βελτιώνεσαι (αν είσαι αδιάφορος δεν μπορεί να σε κάνει καλύτερο τίποτα). Καμία αξιολογική διαδικασία.

 

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #189 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:29:28 μμ »
Έτσι ακριβώς! Ανθρωποφαγία! Με τη λογική αυτή ας δίνουμε ΑΣΕΠ κάθε χρόνο όλοι, ας αρθεί τελείως η μονιμότητα, για να στελεχώνονται τα σχολεία με τους "καλύτερους". Θα δουλεύουμε εκ περιτροπής, μία χρονιά θα διαβάζουμε και μία χρονιά θα δουλεύουμε! Πώς σας ακούγεται;

Δεν σας στερούν οι παλιοί αναπληρωτές ευκαιρίες, αλλά οι πολιτικές ελαστικής απασχόλησης. Αν δεν σκεφτόσασταν τελείως κοντόφθαλαμα και μόνο με βάση το ατομικό σας συμφέρον, θα ζητούσατε μόνιμους διορισμούς και τίποτα άλλο.

Ναι σκέφτομαι πλέον κοντόφθαλμα. Έχω καλούς "δασκάλους" , διαβάζω τις "συναδελφικές" ανακοινώσεις του ΣΑΝ και άλλων συλλόγων.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:31:27 μμ »
Ναι σκέφτομαι πλέον κοντόφθαλμα. Έχω καλούς "δασκάλους" , διαβάζω τις "συναδελφικές" ανακοινώσεις του ΣΑΝ και άλλων συλλόγων.

Ακριβώς όμως αυτή είναι η λογική από την οποία πρέπει να βγούμε. Ακόμα και η ύπαρξη συλλόγων 100 ανθρώπων που έχουν ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό και διεκδικούν αυτοί να βολευτούν κι οι άλλοι να "ψοφήσουν" δείχνει τον κακό δρόμο που έχουμε πάρει ως κλάδος και γι' αυτό το υπουργείο μας κάνει ο,τι θέλει και περνάει ο,τι γουστάρει, χωρίς αντιδράσεις.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:34:59 μμ »
Δεν σας στερούν οι παλιοί αναπληρωτές ευκαιρίες, αλλά οι πολιτικές ελαστικής απασχόλησης. Αν δεν σκεφτόσασταν τελείως κοντόφθαλαμα και μόνο με βάση το ατομικό σας συμφέρον, θα ζητούσατε μόνιμους διορισμούς και τίποτα άλλο. 
Συνάδελφε είδες κάπου γραμμένο κάτι τέτοιο σε όλα τα παραπάνω σχόλια; Αν το είδες, παραθεσέ το.

ας αρθεί τελείως η μονιμότητα, για να στελεχώνονται τα σχολεία με τους "καλύτερους''

Αυτό συμβαίνει σε πολλές χώρες. Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Και γιατί πρέπει να μονιμοποιείται κάποιος από την αρχή σώνει και καλά; Στον ιδιωτικό τομέα, οι συμβάσεις πριν γίνουν αορίστου είναι στην αρχή χρόνου, μετά τριετείς και κάποια στιγμή γίνονται αορίστου.
Κοντόφθαλα και ατομικό συμφέρον; Να αθροίσουμε τους εν ενεργεία στο δημόσιο με τους εν ενεργεία στον ιδωτικό να δούμε ποιοι είναι περισσότεροι. Οι δεύτεροι φυσικά, άρα δεν προκειται για ατομικό συμφέρον. Τόσο απλά.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:42:04 μμ »
Δεν σας στερούν οι παλιοί αναπληρωτές ευκαιρίες, αλλά οι πολιτικές ελαστικής απασχόλησης. Αν δεν σκεφτόσασταν τελείως κοντόφθαλαμα και μόνο με βάση το ατομικό σας συμφέρον, θα ζητούσατε μόνιμους διορισμούς και τίποτα άλλο. 
Συνάδελφε είδες κάπου γραμμένο κάτι τέτοιο σε όλα τα παραπάνω σχόλια; Αν το είδες, παραθεσέ το.

ας αρθεί τελείως η μονιμότητα, για να στελεχώνονται τα σχολεία με τους "καλύτερους''

Αυτό συμβαίνει σε πολλές χώρες. Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Και γιατί πρέπει να μονιμοποιείται κάποιος από την αρχή σώνει και καλά; Στον ιδιωτικό τομέα, οι συμβάσεις πριν γίνουν αορίστου είναι στην αρχή χρόνου, μετά τριετείς και κάποια στιγμή γίνονται αορίστου.
Κοντόφθαλα και ατομικό συμφέρον; Να αθροίσουμε τους εν ενεργεία στο δημόσιο με τους εν ενεργεία στον ιδωτικό να δούμε ποιοι είναι περισσότεροι. Οι δεύτεροι φυσικά, άρα δεν προκειται για ατομικό συμφέρον. Τόσο απλά.

Σε ποιες χώρες συμβαίνει Ζωή; σε καμία δε συμβαίνει. Στις χώρες της Ε.Ε. κατά μέσο όρο το 80% του προσωπικού είναι με "permanent contract" και μάλιστα η πλειοψηφία υπηρετεί και πάρα πολλά χρόνια στο ίδιο σχολείο. Μην αναπαράγετε τους αστικούς μύθους που καλλιεργούν ορισμένες φυλλάδες για πολιτικούς λόγους. Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες οι αναπληρωτές είναι η εξαίρεση και όχι όπως εδώ τα τελευταία χρόνια που κοντεύει να γίνει κανόνας.  Ακόμα και στα ιδιωτικά σχολεία αν μια θέση καλύπτεται από αναπληρωτή για κάποια διδακτικά έτη, η διοίκηση του σχολείου πρέπει να αιτιολογήσει , γιατί δεν προσλαμβάνει με σύμβαση αορίστου χρόνου. Πρώτα απ' όλα για παιδαγωγικούς λόγους και για τη σωστή λειτουργία του σχολείου πρέπει να είναι έτσι. Δεν μπορώ να φανταστώ πχ ένα δημοτικό σχολείο που κάθε χρόνο θα αλλάζει το προσωπικό. Τι παιδαγωγικές σχέσεις θα χτιστούν; τι δραστηριότητες και τι πρωτοβουλίες μπορεί να πάρει ένας άνθρωπος που κάθε χρόνο εργάζεται σε καινούριο περιβάλλον;

http://eacea.ec.europa.eu/education/eurydice/documents/key_data_series/151EN.pdf

Σελίδα 53, φυσικά η Ελλάδα δεν δίνει στοιχεία. Χαμηλότερα ποσοστά μονιμότητας Ισπανία και Πορτογαλία
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2015, 07:59:25 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:46:11 μμ »

Η ουσία είναι να καλυφθούν τα οργανικά κενά που υπάρχουν. Μόνο τότε δημιουργείται ελπίδα για όλους και γι' αυτούς που ταλαιπωρούνται πολλά χρόνια σε όλα τα μέρη της Ελλάδας και για τα νέα παιδιά που θέλουν να ελπίζουν ότι κάποια στιγμή θα εργαστούν. Και κάτι τελευταίο όσοι δεν έχετε εργαστεί εύκολα απαξιώνετε την προϋπηρεσία. Ωστόσο η τάξη είναι αυτή που κατά τη γνώμη μου σε κάνει καλύτερο εκπαιδευτικό, αρκεί βέβαια να έχεις διάθεση να λαμβάνεις τα μηνύματα και να βελτιώνεσαι (αν είσαι αδιάφορος δεν μπορεί να σε κάνει καλύτερο τίποτα). Καμία αξιολογική διαδικασία.
[/quote]

Συμφωνώ συνάδελφε στα περισσότερα. Και σαφώς ο ΑΣΕΠ δεν είναι ουσιαστική αξιολόγηση. Απαιτεί κυρίως παπαγαλία. Πώς να δείξεις τη μεταδοτικότητα σου στα multiple choice; Οι περισσότεροι όμως έχουμε προϋπηρεσία - είτε σε ιδιαίτερο, σε φροντιστήριο ΜΕ, σε κοινωνικο φροντιστήριο. Απλώς οι παλιότεροι δεν εννοούν να καταλαβουν ότι οι νεότεροι είναι σε πολύ δεινότερη κατάσταση και τους αξίζουν οι ίδιες ευκαιρίες.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:46:43 μμ »
Βρε Girly, τι σε φοβίζει τόσο πολύ; Τη  διδάσκεις την ύλη; Ναι, άρα την ξέρεις καλά.Δε θεωρείς ότι θα πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση και στο δημόσιο τομέα όπως και στον ιδιωτικό; Ο ασεπ είναι μια -κακή και ελλιπής- αλλά η μοναδική μορφή αξιολόγησης. 'Έχω δώσει κι εγώ μία φορά αναγνωριστικά και θέλω να ξαναδώσω όπως και τόσοι άλλοι. Πήρα την εμπειρία μου από τα ιδιαίτερα έκανα το μεταπτυχιακό μου στη διδακτική και νιώθω πιο έτοιμη και πιο επαρκής.Πού είναι το κακό δηλαδή; Διαβάζω ούτως ή άλλως όπως και όλοι μας, άρα δεν είναι κάτι έξω από μας.

Δε με φοβίζει η ύλη με ενοχλεί η αδικία. Και είναι άδικο να μπούμε όλοι στο ίδιο καζάνι. Είναι άδικο πως να το κάνουμε. Συνέχεια να αποδεικνύουμε πόσο καλοί είμαστε σε ένα κράτος που δεν το ενδιαφέρει η παιδεία. Υπάρχουν άτομα που έχουν δώσει 2 κ 3 φορές, εγώ 2. Κι άλλος 1. Γιατί να ξαναδώσει; Δικαίωμα κάποιου να ζητά ασεπ αλλά όχι εις βάρος κάποιων άλλων.

Αποσυνδεδεμένος Miriam_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 31, 2015, 07:47:56 μμ »
Κουβεντιαζετε για νεο ΑΣΕΠ και ισες ευκαιριες τη στιγμη που οι προσληψεις αναπληρωτων μειωνονται δραματικα και δεν θα ξεπερασουν τις 10000 (εσπα) και με μηδενικους μονιμους διορισμους. Τι τον θελουμε τον νεο ΑΣΕΠ για να δουλευει το 1/10 απο οσους κανουν αιτησεις καθε χρονο και αυτοι με 8 μηνες συμβασεις? να μπουμε σε μια διαδικασια συνεχων εξετασεων με αδιευκρινιστο αριθμο θεσεων οπως οριζει ο 3848, και σε 3 χρονια τι? παλι εξετασεις για αλλες 8μηνες συμβασεις??χωρις προοπτικη μονιμων διορισμων και με τη λογικη Μπαλτα αποκρυψης των κενων?
 Αντι να διεκδικησουμε μαζικους διορισμους στα κενα που υπαρχουν. Δεν ζηταμε χαρη απο κανενα, σε ΟΛΑ  τα υπαρχοντα κενα να εξασφαλιστουν  μονιμοι διορισμοι και τον τροπο τον συζηταμε... αλλα ΠΡΩΤΑ αυτο.
(ανηκω στην κατηγορια πε70 μπηκα στο ΠΤΔΕ με 18800 μορια ειμαι αποφοιτος του '12 και δεν εχω δουλεψει ακομα.)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2015, 07:52:16 μμ από lionel_ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160657
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 833
Σύνολο: 848

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.