*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 10844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« στις: Αύγουστος 13, 2010, 10:33:11 πμ »
Γειά σας!
Έκανα εγγραφή στο forum αυτό μόνο και μόνο από αγανάκτηση και οργή για τους χθεσινούς διορισμούς. Απευθύνομαι μόνο στους Ασεπίτες και στις Ασεπίτισσες που δεν διορίστηκαν και τους καλώ να προβούμε σε ομαδική προσφυγή. Έχω την υπομονή και τη θέληση να τρέξω σε δικηγόρους και να κυνηγήσω το θέμα. Το πρόβλημά μου είναι ότι είμαι από επαρχιακή πόλη αλλά αυτό δε θα με σταματήσει. Εάν έχω την υποστήριξη όλων εσάς θα κινήσω δικαστικές διαδικασίες και από τον τόπο μου. Δεν έχει σημασία πότε θα βγει η απόφαση, αλλά η δικαίωση είναι αυτή που μετράει. Η αδράνεια και η απάθεια είναι αυτά που βολεύουν το Υπουργείο Παιδείας. Θέλω μόνο να δω τις απόψεις σας για το θέμα και τη συμπαράστασή σας. Κι αν κάποιος άλλος από Αθήνα θέλει να λάβει αυτή την πρωτοβουλία θα τον στηρίξω.
Υ.Γ. Απευθύνομαι όμως μόνο σε διοριστέους του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:36 »

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2010, 10:40:26 πμ »
Εδώ   http://www.exetaseis-asep.com/index.php/forum    γίνεται μια τέτοια προσπάθεια απ'όλους τους κλάδους και απ'όλες τις κατηγορίες. Μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή και εσύ. Ο δικηγόρος είναι ο κ. Παλαιολόγος και απ’ότι είπε στη συνάντηση που κάναμε είναι καλό να είμαστε όλες οι κατηγορίες ενωμένες (ΑΣΕΠ, 40%, 24μηνο).
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2010, 10:43:42 πμ »
Όπως είπα δεν μ' ενδιαφέρουν οι άλλες κατηγορίες διοριστέων, απευθύνομαι μόνο σε Ασεπ και όποιος θέλει ας ακολουθήσει ειδάλλως υπάρχει και η μοναχική πορεία.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:23:14 μμ »
δεν θελω να σε αποθαρρυνω, δεν μπορω ομως και να σε υποστηριξω ! εχω 4 επιτυχιες ΑΣΕΠ και αν δεν ηταν οι ΟΕΑΔιτες ισως να ημουν διορισμενη . αλλα εχω ηδη λαβει μερος στην προσφυγη εναντιον των ΟΕΑΔιτων και ειλικρινα θεωρω οτι επειδη απο την πλευρα του ο καθενας εχει τα δικαια του, δεν θα βρεις ακρη! ολοι και ολες εχουν αρχισει να κινουνται δικαστικα εναντιον του κρατους! ποιους να πρωτοδιορισει?
δεν τους δικαιολογω , προς Θεου!
Διαιρει και βασιλευε μας εχουν κανει//// :-[ :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:36 »

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:31:03 μμ »
λυπάμαι που στους κλάδους εκπαιδευτικών υπάρχουν άτομα που πάνε σύμφωνα με το διαίρει και βασίλευε...
τι πάει να πει μόνο οι ασεπίτες??δεν φτάνει που εδώ και μέρες τρέχουμε να συντονιστούμε, κάποια παιδιά βρήκαν το δικηγόρο και ξημερώνουμε στους υπολογιστές και εσύ ενδιαφέρεσαι μόνο για τους ασεπίτες??λυπάμαι αλλά στο www.exetaseis-asep.com είμαστε όλοι ενωμένοι...όσοι κοιτάνε μόνο την πάρτη τους...ας το κάνουν μοναχικά και πίστεψε με σε όλη την ιστορία του έθνους μας δεν κέρδισε το εγώ...αλλά το εμείς..σύμφωνα με το Μακρυγιάννη!εμείς τρέχουμε και εσύ ξύπνησες χθες επειδή δεν σε διόρισαν..είναι άδικο προς όλους που έχουμε φάει  τα παλούκια τόσα χρόνια να μας απαξιώνεις έτσι

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2010, 06:21:36 μμ »
Προς baboulino
Αναρωτιέμαι ποιος ξύπνησε χθες εσύ ή εγώ; Αλλά μάλλον είσαι 24μηνίτισσα και συμπονώ τον πόνο του διορισμού σου. Για να ξέρεις και το ποιόν μου σου το λέω: 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, διοριστέα στον τελευταίο (2008) στον κλάδο των φιλολόγων. Είμαι μία από τις 36 που δεν διορίστηκαν, αλλά εγώ για μια ανάσα. Πώς λοιπόν θα κατέφευγα δικαστικά πριν, χωρίς να γνωρίζω αν τελικά διοριστώ; Θέλετε να πάμε δικαστικά όλοι μαζί, αλλά τί πράγμα μπορούμε να διεκδικήσουμε όλοι μαζί, αφού το κράτος δεν μπορεί να διαχωρίσει το νόμιμο και το ηθικό. Μόλις τελειώσει η δικαστική προσφυγή και βγει το αποτέλεσμα σε 2, 3, 4 χρόνια θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Ελπίζω να κάνεις και συ το ίδιο από τη δική σου σκοπιά. Καλή επιτυχία σε όλους μας και καλό μας διορισμό του χρόνου!

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2010, 06:34:32 μμ »
Προς baboulino
Αναρωτιέμαι ποιος ξύπνησε χθες εσύ ή εγώ; Αλλά μάλλον είσαι 24μηνίτισσα και συμπονώ τον πόνο του διορισμού σου. Για να ξέρεις και το ποιόν μου σου το λέω: 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, διοριστέα στον τελευταίο (2008) στον κλάδο των φιλολόγων. Είμαι μία από τις 36 που δεν διορίστηκαν, αλλά εγώ για μια ανάσα. Πώς λοιπόν θα κατέφευγα δικαστικά πριν, χωρίς να γνωρίζω αν τελικά διοριστώ; Θέλετε να πάμε δικαστικά όλοι μαζί, αλλά τί πράγμα μπορούμε να διεκδικήσουμε όλοι μαζί, αφού το κράτος δεν μπορεί να διαχωρίσει το νόμιμο και το ηθικό. Μόλις τελειώσει η δικαστική προσφυγή και βγει το αποτέλεσμα σε 2, 3, 4 χρόνια θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Ελπίζω να κάνεις και συ το ίδιο από τη δική σου σκοπιά. Καλή επιτυχία σε όλους μας και καλό μας διορισμό του χρόνου!

με το ποιός ξύπνησε χθες αγαπητή συνάδελφε εννοούσα ότι τόσες μέρες τρέχουμε γιατί ξέραμε τι θα επακολουθήσει και εσύ αγανάκτησες μόλις χθες επειδή δε διορίστηκες. δεν ειμαι 24μηνο για μόλις 1 μήνα...αλλά είμαι στο 40% που ενσωμάτωσε τους 2 πίνακες και μας ακύρωσε με λίγα λόγια και έχω ταλαιπωρηθεί πολύ 3 χρόνια να τρέχω με τα μπαγάζια μου μέχρι και 500χλμ μακριά αλλά θεωρώ ότι όλοι όσοι έχουν θεμελιώσει δικαίωμα διορισμού πρέπει να διοριστούν και είναι ίσοι μεταξύ τους ανεξάρτητα με το πως το κατέκτησαν.και εγώ 3 επιτυχίες έχω στον ασεπ και είναι και πολλοί άλλοι.δεν σου είπα να πήγαινες πριν για προσφυγή αλλά από τη στιγμή που υπάρχει κίνηση ήδη για προσφυγή δεν ξέρω ποιός είναι ο λόγος να διαχωρίζεις έτσι την θέση σου και να μας απαξιώνεις. το τι θα διεκδικίσουμε όλοι μαζί είναι άλλος λόγος...κατά πρώτον για να ξέρεις όλοι μαζί διεκδικούμε το ότι έχουμε θεμελιώσει διορισμό από εκεί και πέρα ο δικηγόρος θα προβάλλει τα ειδικά της κάθε κατηγορίας.αν πας σε μια προσφυγή λέγοντας ότι απλά είσαι διοριστέος ασεπ σε πληροφορώ ότι το υπουργείο έχει παραθυράκια να το αντικρούσει και θα χάσεις την προσφυγη..ο δικηγόρος τα είπε. εδώ μέσα δεν προσπαθεί να ακυρώσει κανείς και κανέναν για αυτό και σου μίλησα έτσι. από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του...εγώ προσωπικά επιλέγω την ομάδα και να είμαστε ενωμένοι

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2010, 07:12:46 μμ »
ψυχραιμια σε ολους μας,μη φαγωθουμε μεταξυ μας, αυτο θελουνε,πρεπει να ειμαστε ενωμενοι

Αποσυνδεδεμένος afr!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 13, 2010, 08:12:40 μμ »
nice,
την δευτερα θα παω σε μια συντηση σε ενα δικηγορο στην Αθηνα. θα ειναι και αλλα ατομα. δεν ξερω αν θα ειναι μονο απο ασεπ γιατι οταν πηρα  τηλ. στο δικηγορικο γραφειο, η κοπελα που μου μιλησε δεν ηξερε καλα το θεμα.
και γω ενδιαφερομαι για ξεχωριστη κινηση "ασεπιτων" (γιατι η καθε κατηγορια εχει τα δικα της "νομικα" επιχειρηματα).
οποτε την τριτη θα σου στειλω για να σε ενημερωσω.

Αποσυνδεδεμένος kindim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 13, 2010, 08:22:02 μμ »
Στείλτε υπόμνημα στο υπουργείο, στην υπουργό, στην υφυπουργό, στον Γενικό γραμματέα, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΟΠΙΚΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣΤΜΗΜΑ  Α΄ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ (φαξ: 2103442867)  στην ΟΛΜΕ, στους συλλόγους των κλάδων τους και σε όλους τους βουλευτές που απαρτίζουν την επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων, και ότι γνωρίζει και όπως μπορεί ο κάθε ένας να ενημερώσει και να γνωστοποίηση το θέμα με το πάγωμα του πίνακα.
Τα ονόματα των βουλευτών υπάρχουν στην ιστοσελίδα:

 http://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikes-Epitropes/CommiteeDetailView?CommitteeId=75a12105-a637-4b49-9a8b-09819965ef49

Παραθέτω το υπόμνημα που έχω στείλει ήδη, κάντε και εσείς το ίδιο, ενημερώστε γιατί δεν το γνωρίζουν…. Ζητάμε το αυτονόητο…

Αποσυνδεδεμένος s.t.a.r.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 13, 2010, 08:33:28 μμ »
ξερω μια κοπελα που μιλησε με δικηγορο κ της ειπε οτι εφοσον εχει βγει επισημη ανακοινωση απο το υπουργειο οτι θα τους παρει τους υπολοιπους του χρονου, τους ασεπιτες τουλαχιστον,ειναι σα να καταπατα κι αυτη το νομο του κρατους αν προσφυγει δικαστικα.

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 13, 2010, 09:50:34 μμ »
afr!
Ακριβώς γι' αυτό το λόγο θέλω να προσφύγουμε μόνο Ασεπίτες, γιατί τα νομικά ερείσματα είναι διαφορετικά για κάθε κατηγορία. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και κώλυμα με καμιά κατηγορία. Εύχομαι όλοι να δικαιωθούν.
Τη Δευτέρα θα βρίσκομαι κι εγώ στη συνάντηση με αυτό τον δικηγόρο στην Αθήνα και θα τα πούμε από κοντά. Ελπίζω να μου λυθούν πολλά ερωτήματα.
Ο δικός μου δρόμος ήταν έντιμος και καθαρός. Συνηγόρησα πάντα σε ότι "πρέσβευε" το "δίκαιο" κράτος για το διορισμό μου στη δημόσια Εκπαίδευση. Θα έδινα και 5ο ΑΣΕΠ για να διοριστώ "αξιοκρατικά" και να έχω την ηθική ικανοποίηση ότι δεν μπήκα από κανένα "παράθυρο".
Η προσφυγή για μένα είναι ο μόνος τρόπος δικαίωσης, όποτε κι αν έρθει αυτή. Θέλω, μάλλον, καλύτερα απαιτώ τη οικονομική και ηθική "αποζημίωσή" μου.
Όταν έδινα ΑΣΕΠ ήξερα ότι αν θα είμαι στους διοριστέους θα απορροφηθώ σε δύο φουρνιές. Αλλά δεν είχα προβλέψει ότι το κράτος θα χρεοκοπήσει. Ποια ήταν όμως η πρόνοια του κράτους δικαίου για τους διοριστέους του ΑΣΕΠ; Τι είναι ο νόμος; Πώς μπορεί να αλλάζουν οι πολιτικοί τους νόμους τόσο εύκολα και να μην έχουν συνέπειες για τις πράξεις τους;
Η δικαστική οδός είναι η μόνη λύση κι αν δε δικαιωθούμε, τουλάχιστον δε θα πούμε ότι πέσαμε αμαχητί.

s.t.a.r
Δεν καταλαβαίων καθόλου το συλλογισμό σου, πώς αν προσφύγουμε δικαστικά καταπατάμε το νόμο; Ποιο νόμο; Αυτοί που καταπάτησαν τον προηγούμενο νόμο, είναι υπεράνω του νόμου; Άσε να το αποφασίσει αυτό το δικαστήριο.

Φιλικά χαιρετίσματα σε όλους τους συνοδοιπόρους μου!

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 14, 2010, 12:48:05 πμ »
ξερω μια κοπελα που μιλησε με δικηγορο κ της ειπε οτι εφοσον εχει βγει επισημη ανακοινωση απο το υπουργειο οτι θα τους παρει τους υπολοιπους του χρονου, τους ασεπιτες τουλαχιστον,ειναι σα να καταπατα κι αυτη το νομο του κρατους αν προσφυγει δικαστικα.

Να της πεις ότι ψώνισε από σβέρκο

Όπως είπα δεν μ' ενδιαφέρουν οι άλλες κατηγορίες διοριστέων, απευθύνομαι μόνο σε Ασεπ και όποιος θέλει ας ακολουθήσει ειδάλλως υπάρχει και η μοναχική πορεία.

Αν και ΑΣΕΠίτης να σου ευχηθω καλό δρόμο στην πορεία σου, που ακόμα και αν την ακολουθήσουν και άλλοι μοναχική θα παραμείνει. Εγώ θα έλεγα εκτός από κατηγορία να σπάσουμε και ανά κλάδο, περιφέρεια και ότι άλλο προκύψει. Καλά νομίζετε ότι αν σπάσουμε σε 200 κομμάτια θα έχει κάποιο αποτέλεσμα ή ότι τη λύση θα σας τη δώσουν αποκλειστικά τα δικαστήρια; Θεωρείς σοβαρά ότι η προσφυγή είναι η μόνη λύση; Το να κατέβεις και στο δρόμο εκτός από αυτό για να διεκδικήσεις το δίκιο σου, σου φαίνεται πολύ μπανάλ; Η προσφυγή ακόμα και αν αποδώσει κάποτε αυτό θα αργήσει. Τώρα που βράζει το πράγμα πρέπει να κινηθούμε σε όλα τα επίπεδα και ενωτικά. ΔΕν νομίζω ότι είναι ανάγκη να επιχειρηματολογήσω για αυτό, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δικαστική Προσφυγή Διοριστέων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 14, 2010, 10:21:29 πμ »
Καλημέρα svouras,
Καταρχήν γνωρίζω πολύ καλά πως ο καθένας πορεύεται μόνος και όπως λέει και ο ποιητής (Ρίτσος): "Καθένας μονάχος πορεύεται στον έρωτα, στη δόξα και στο θάνατο". Μετά απ' αυτό δεν καταλαβαίνω καθόλου την τοποθέτησή σου. Σε ένα ήδη συντελεσμένο γεγονός, όπως είναι οι διορισμοί, όπως είναι το νέο νομοσχέδιο της παιδείας, είδα τι αποτέλεσμα είχαν στην πράξη οι κινητοποιήσεις που έγιναν και οι "μαζικές;" πορείες και κατενθουσιάστηκα με την αποτελεσματικότητά τους. Για να μην μακρηγορώ, πράγμα που όμως ταιριάζει και στην ιδιότητά μου, φιλόλογος ούσα, θα σου πω ότι άνοιξα αυτό το θέμα απευθυνόμενη σε μια συγκεκριμένη κατηγορία. Δε το άνοιξα για να δεχτώ ούτε νουθεσίες, ούτε κατηγορίες, ούτε προσβολές από κανέναν.
Λοιπόν, σε ένα ήδη συντελεσμένο γεγονός των διορισμών καλώ όλους τους ασεπίτες που επιθυμούν να συμμετάσχουν σε μια δικαστική προσφυγή (προσφυγή = μήνυση κατά τους κράτους) να δηλώσουν συμμετοχή. Η απόφαση δε θα βγει άμεσα, αλλά αυτό εμένα προσωπικά δε μ' ενδιαφέρει, όσο η δικαίωση της πράξης. Και η μητέρα μου είχε καταφύγει στο παρελθόν σε δύο προσφυγές κατά του Υπουργείου Δικαιοσύνης και δικαιώθηκε μετά από 1,5 χρόνο (κέρδισε χρηματική αποζημίωση).
Όσον αφορά τώρα άλλους αγώνες για εκπαιδευτικά θέματα θα είμαι στο πλευρό σου svoura και θα κατέβω στο δρόμο να φωνάξω μαζί σου, αν και το θεωρώ πολύ "μπανάλ". Απαντώ στο δικό σου ύφος.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160430
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.