*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερο Αγγλικών σε πολύ μικρές ηλικίες  (Αναγνώστηκε 5122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερο Αγγλικών σε πολύ μικρές ηλικίες
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 04:41:05 μμ »
Ξέρω πως υπάρχει μεγάλο debate γύρω από την εκμάθηση ξένης γλώσσας παράλληλα με την μητρική σε μικρές ηλικίες. Άλλοι το συνιστούν, άλλοι όχι, και οι δυο πλευρές έχουν τα δίκια τους. Εγώ φέτος σκοπεύω να παρακολουθήσω κάτι σεμινάρια για διδασκαλία αγγλικών σε πολύ μικρές ηλικίες, αλλά δεν έχουν αρχίσει ακόμα και είμαι πολύ διστακτική στο να αναλάβω τέτοιες περιπτώσεις, ή ακόμα να συμβουλέψω γονείς επί του θέματος.

Πριν λίγες μέρες, συγγενικό πρόσωπο και γιαγιά ενός κοριτσιού 3 ετών μου ζήτησε να της προτείνω κάποιο βιβλίο ή οποιοδήποτε εκπαιδευτικό υλικό για την πρώτη επαφή του παιδιού με τα αγγλικά... να μαθαίνει λεξούλες, όπως είπε. Μάλιστα, την πρώτη φορά είπε να την αναλάβω εγώ αν και κατοικούνε εκτός Αθηνών, τη 2η φορά μου είπε ότι θα ασχολείται η μητέρα της μικρής που ξέρει κάποια αγγλικά. Δίσταζα πολύ να της απαντήσω το οτιδήποτε με σιγουριά. Της είπα απλώς ό,τι ξέρω.. δηλαδή τι επιλογές υπάρχουν και σε ποιες συνήθως καταλήγουν οι γονείς. Επίσης, της τόνισα ότι θέλει μεγάλη προσοχή στο πώς θα μεθοδεύσουν την εκμάθηση των αγγλικών σε παιδί τόσο μικρής ηλικίας, γιατί μπορεί το παιδί στο τέλος να μπερδευτεί!

Είχα ζωντανό παράδειγμα από το οικογενειακό περιβάλλον γι'αυτό που έλεγα.. Μάνα με παιδί 5-6 ετών πήγε να μείνει μόνιμα σε άλλη χώρα της Ευρώπης, το παιδί το πήγε σε international school, και το παιδί αντί να γίνει τρίγλωσσο (μιλώντας άπταιστα τα ελληνικά, αγγλικά, και την τοπική γλώσσα), μπερδεύτηκε και μέχρι και σήμερα δεν μιλάει και δε γράφει πολύ καλά σε καμία από τις 3 γλώσσες!

Επειδή δείχνει να επιμένει, πρέπει να βρω βιβλιαράκια/παιχνίδια/cds, κτλ. που να είναι κατάλληλα για τρίχρονο που δεν ξαναείχε επαφή με τα αγγλικά. Έχετε παρόμοια εμπειρία ή κάτι να προτείνετε; Πήγα και στον Κόσμο Φλωράς και ρώτησα, αλλά μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι για την περίπτωση. Δε θα της τα κάνω εγώ της μικρής, αλλά πιθανόν η μητέρα της.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160875
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 885
Σύνολο: 898

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.