*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1389861 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1554 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:45:19 μμ »
Για μένα πάντως το ΠΙΟ σοβαρό από όλα τα δημοσιεύματα σήμερα ήταν αυτό...

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231255852

Με λίγα λόγια το μηνμόνιο δεν ισχύει μόνο για 2013-2014....
... Το μνημόνιο(α) θα ισχύουν όσο πρέπει να καλυφθούν Ελληνικά ομόλογα πρωτογενούς και δευτερογενούς αγοράς... Η Αργεντινή κύρηξε χρεοστάσιο για ένα χρέος κεντρικής κυβέρνησης που ανερχόταν στα 93 δισ. δολλάρια... και μάλιστα παραμονές της εκταμίευσης της 4ης δόσης... Σε μία Ελλάδα με χρέος 350 δις. νομίζεις η αντιμετώπιση από πλευράς παγκόσμιας (όχι Ευρωπαϊκής) οικονομίας... θα είναι αναίμακτη? Δυστυχώς η πλειονότητα των Ελλήνων δεν γνωρίζει καν τι εστί ΔΝΤ... την ιστορία του, τις καταβολές του και τον τρόπο δράσης του τις τελευταίες δεκαετίες σε χώρες της Λατινικής Αμερικής και σε Αφρικανικά κρατίδια... αν γνώριζαν πολλοί εκατομμύρια Ελληναράδες θα έχαναν τον ύπνο τους... ακόμη και αυτοί οι οποίοι προς το παρόν η κρίση λένε πως δεν τους έχει φέρει σε από απόγνωση (κοινώς "βολεμένοι")...

Συνάδελφε, πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά. Πολλά μπορούν να συμβούν σε 3-4 χρόνια. Μπορεί, για παράδειγμα, να 'χουμε γίνει η Σαουδική Αραβία της Ευρώπης (πετρέλαιο, φυσικό αέριο κτλ). Ή, μπορεί, επιτέλους να ξυπνήσουμε, να πάψουμε να 'μαστε ραγιάδες και yesmen και να κάνουμε αυτό που κάνανε και οι Τούρκοι, δηλ. να ξεφορτωθούμε το ΔΝΤ με τις κλωτσιές. Τ' ακούς, Αλέξη;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:36 »

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1555 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:46:55 μμ »
@alex

Οταν δεν γούσταρα αυτά που μου έλεγαν οι γονείς μου έφυγα από το σπίτι και δούλεψα για να λύσω το οικονομικό μου ώστε να εμην είμαι εξαρτημένος από κανένα (και όχι καθηγητής μόνο)...τι εννοώ...όταν κάποιος ζητάει δέχεται...γενικά μιλάω...

@nikitas

Τα πάντα έχουν ξεκινήσει πολύ πριν την Αννούλα...Μην σου πω από Σημίτη όταν το κόμμα ήταν βαρίδι στα σχέδια εκσυγχρονισμού της Χώρας...
Το Υπουργείο Παιδείας με το που έβαλε τα ρουφιανοπρογράμματα. Π.χ. Survey ήξερε τι γινόταν. Και πριν τα έκανε με τις απογραφές των καθηγητών (ηλικίες - ειδικότητες) αλλά ήθελαν χρόνο. Το δύο σενάρια για τους εκπαιδευτικούς είναι τα εξής α) άμεσες μετατάξεις ή β) μετάταξη με μικρό χρόνο διαθεσιμότητας (το οποίο όμως κατοχυρώνεται ως ιστορικό για μελλοντικές αλλαγές του εργασιακού καθεστώτός όλων των μονίμων). Πάντως ένα θέμα μου είναι ότι σύμφωνα με το Σύνταγμα ο μόνιμος μένει 1 χρόνο μέχρι να απολυθεί. Αν μιλάνε για διαθεσιμότητα 9 μηνών για ποιον κτυπάει η καμπάνα;

@pv

έχει απαντηθει το ερώτημα σου. Παράκληση προς όλους... πριν βάζετε ερωτήματα διαβάστε τα δύο post του Patrea. Για μένα είναι το Ευαγγέλιο του topic.
τα εχω διαβασει . ρητορικα ηταν τα ερωτηματα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1556 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:47:52 μμ »
@alex...

Με αφορμή δικό μου σύνδεσμο δημοσιεύματος ξεφύγαμε εκτός topic.
δεν μπορώ να συγκρίνω Αργεντινή με δικό της νόμισμα με Ελλάδα εντός ευρώ.
Το τι θα γίνει ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το ξέρει.
Αν το ήξερε θα μου έλεγε με σιγουριά για την κατάρρευση των dot.com, του ελληνικού χρηματιστηρίου, της αγοράς ακινήτων κ.τ.λ.
Ολοι σενάρια κάνουν. Σε κάποιους βγαίνουν σε κάποιους όχι.
Εγώ επειδή είμαι πολύ μα πάρα πολυ μικρός απέναντι τους κοιτάω πως να προσαρμοστώ στα εναλλακτικά σενάρια που με αφορούν.
Κυρίως στα χειρότερα ώστε ότι συμβεί να είναι καλύτερο.
Επέτρεψε μου όμως για οικονομικά θέματα να κλείσω κάπου εδώ.
Και δνε τα κατέχω απόλυτα και δεν αφορούν - πιθανόν - τους συνομιλητές μας εδώ.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1557 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:49:29 μμ »
Η "Δρώσα" μάζα δυστυχώς προς το παρόν παρακολουθεί αποβλακωμένη... Άλλωστε η έλλειψη γνώσης των πραγμάτων δεν της επιτρέπει και πολλά... πέραν των όσων αντιλαμβάνεται στο στενό οπτικό της πεδίο... οι δε "χρήσιμοι ηλίθιοι"... οι πολιτικοί μας δηλαδή... όσο η μάζα κοιμάται... θα επιτελούν το θεάρεστο έργο των πιστωτών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:36 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1558 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:56:09 μμ »
Απόσπασμα από το Βήμα:

"Πηγές από το υπουργείου εκτιμούν ότι οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα είναι σε καλό δρόμο. Φαίνεται ότι η τρόικα δέχεται να συνυπολογιστούν οι μετατάξεις ως κινητικότητα και, εφόσον συμφωνηθεί, βάση για τις μετατάξεις είναι οι εκπαιδευτικοί (σύμφωνα με το σχέδιο του υπουργείου Παιδείας) και οι υπάλληλοι στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Αυτή η διαδικασία λύνει τα χέρια των υπουργών ώστε να κάνουν τον σχεδιασμό τους και να προχωρήσουν σε υποχρεωτικές μετατάξεις."
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1559 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:57:54 μμ »
@alex...

Με αφορμή δικό μου σύνδεσμο δημοσιεύματος ξεφύγαμε εκτός topic.
δεν μπορώ να συγκρίνω Αργεντινή με δικό της νόμισμα με Ελλάδα εντός ευρώ.
Το τι θα γίνει ΚΑΝΕΝΑΣ δεν το ξέρει.
Αν το ήξερε θα μου έλεγε με σιγουριά για την κατάρρευση των dot.com, του ελληνικού χρηματιστηρίου, της αγοράς ακινήτων κ.τ.λ.
Ολοι σενάρια κάνουν. Σε κάποιους βγαίνουν σε κάποιους όχι.
Εγώ επειδή είμαι πολύ μα πάρα πολυ μικρός απέναντι τους κοιτάω πως να προσαρμοστώ στα εναλλακτικά σενάρια που με αφορούν.
Κυρίως στα χειρότερα ώστε ότι συμβεί να είναι καλύτερο.
Επέτρεψε μου όμως για οικονομικά θέματα να κλείσω κάπου εδώ.
Και δνε τα κατέχω απόλυτα και δεν αφορούν - πιθανόν - τους συνομιλητές μας εδώ.
... Το χρέος... παραμένει χρέος... απ' όπου και αν προέρχεσαι... όπου και αν ανήκεις... και φυσικά το χρέος δεν μεταφράζεται αποκλειστικά και μόνον σε οικονομικά μεγέθη... θα έλθουν χρόνια όπου οι περισσότεροι θα αναρωτώνται τι ποσοστό Ελληνικής γης έχει περιέλθει στα χέρια των πιστωτών?... Δεν καταστροφολογώ... ούτε εκφοβίζω... απλά (σε μερικά χρόνια) αυτά περί διαθεσιμότητας και απολύσεων θα είναι λεπτομέρειες μπροστά στο γεγονός ότι ο Κύριος "Χανς" και ο κύριος "Μπράουν" θα κατέχουν το κτήμα του παππού και της γιαγιάς στο χωρίο... που το άφησαν κληρονομιά για τα εγγόνια τους... έτσι για να τους θυμούνται...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1560 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:02:06 μμ »
Η δρώσα μάζα alexand... βλέπει εναλλακτικά σενάρια και πόσο εφαρμόσιμα είναι αυτά, κωλοτούμπες μεταξύ πολιτικών κομμάτων και αποφασίζει.
Σύμφωνα με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο το πρώτο κόμμα έχει μπόνους (+50 βουλευτών - αν δεν κάνω λάθος). Και από όσο θυμάμαι στην Ελλάδα το πρώτο κόμμα έκανε ιστορικά κυβέρνηση...αρα λοιπόν όλοι ξεκινάνε από την ίδια αφετηρία για να καταλάβουν την πρώτη θέση. Κάποιοι στην πορεία πείθουν (έστω και ψεύτικα) κάποιοι άλλοι όχι. Ας το κοιτάξουν λοιπόν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι εντός των κομμάτων. Προσωπικά δεν περιμένω τίποτα και από κανένα κόμμα.

Επίσης για το τελευταίο μήνυμα σου και πριν το μνημόνιο οι αγαπητοί συμπολίτες μας πουλούσαν την Γη τών προγόνων τους σε πολίτεςάλλων χωρών για να αποκτήσουν το διαμέρισμα στην Πρωτεύουσα ή αλλού ή το κλασικό 4Χ4 στο Κολωνάκι...μια βόλτα στην Μάνη, Χαλκιδική κ.α. και μια επίσκεψη στα συμβολαιογραφεία των περιοχών θα σας πείσει...

ΥΓ. Κούρασα - κλείνω.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1561 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:04:43 μμ »
Η δρώσα μάζα alexand... βλέπει εναλλακτικά σενάρια και πόσο εφαρμόσιμα είναι αυτά, κωλοτούμπες μεταξύ πολιτικών κομμάτων και αποφασίζει.
Σύμφωνα με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο το πρώτο κόμμα έχει μπόνους (+50 βουλευτών - αν δεν κάνω λάθος). Και από όσο θυμάμαι στην Ελλάδα το πρώτο κόμμα έκανε ιστορικά κυβέρνηση...αρα λοιπόν όλοι ξεκινάνε από την ίδια αφετηρία για να καταλάβουν την πρώτη θέση. Κάποιοι στην πορεία πείθουν (έστω και ψεύτικα) κάποιοι άλλοι όχι. Ας το κοιτάξουν λοιπόν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι εντός των κομμάτων. Προσωπικά δεν περιμένω τίποτα και από κανένα κόμμα.

Επίσης για το τελευταίο μήνυμα σου και πριν το μνημόνιο οι αγαπητοί συμπολίτες μας πουλούσαν την Γη τών προγόνων τους σε πολίτεςάλλων χωρών για να αποκτήσουν το διαμέρισμα στην Πρωτεύουσα ή αλλού ή το κλασικό 4Χ4 στο Κολωνάκι...μια βόλτα στην Μάνη, Χαλκιδική κ.α. και μια επίσκεψη στα συμβολαιογραφεία των περιοχών θα σας πείσει...
... Όλα αυτά είναι υποθηκευμένα ήδη... δεν γνωρίζω αν σώζεται "Άγιον Όρος" και "Ακρόπολη"... Ότι πει η Unesco γι' αυτά...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1562 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:08:33 μμ »
Η δρώσα μάζα alexand... βλέπει εναλλακτικά σενάρια και πόσο εφαρμόσιμα είναι αυτά, κωλοτούμπες μεταξύ πολιτικών κομμάτων και αποφασίζει.
Σύμφωνα με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο το πρώτο κόμμα έχει μπόνους (+50 βουλευτών - αν δεν κάνω λάθος). Και από όσο θυμάμαι στην Ελλάδα το πρώτο κόμμα έκανε ιστορικά κυβέρνηση...αρα λοιπόν όλοι ξεκινάνε από την ίδια αφετηρία για να καταλάβουν την πρώτη θέση. Κάποιοι στην πορεία πείθουν (έστω και ψεύτικα) κάποιοι άλλοι όχι. Ας το κοιτάξουν λοιπόν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι εντός των κομμάτων. Προσωπικά δεν περιμένω τίποτα και από κανένα κόμμα.

Επίσης για το τελευταίο μήνυμα σου και πριν το μνημόνιο οι αγαπητοί συμπολίτες μας πουλούσαν την Γη τών προγόνων τους σε πολίτεςάλλων χωρών για να αποκτήσουν το διαμέρισμα στην Πρωτεύουσα ή αλλού ή το κλασικό 4Χ4 στο Κολωνάκι...μια βόλτα στην Μάνη, Χαλκιδική κ.α. και μια επίσκεψη στα συμβολαιογραφεία των περιοχών θα σας πείσει...

Το βεβαιώνω, ως Μανιάτης. Δε μου αρέσει που το ομολογώ, αλλά, επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής, η εισροή ξένων, και δη Γερμανών, οι οποίοι φαίνεται να έχουν στον τόπο ιδιαίτερη αδυναμία, μάλλον αναβάθμισε τη Μάνη, αφού ο Χανς και ο Μπράουν εκτιμούν την ιστορικότητα του τόπου πολύ περισσότερο από κάποιους γηγενείς. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1563 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:11:01 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:16:50 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1564 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:13:11 μμ »
Βλεποντας τη μειωση των δαπανων ως το 2017 παρατηρησα οτι το Παιδειας εχει τη μεγαλυτερη ποσοστιαια μειωση...

Και κατι ακομα. Αν οι μεταταξεις στην Αθμια γινουν βασει μοριων πανελλαδικα (οπως απαιτει το προηγουμενο καθεστως) και στα 1282 εαεπ, τοτε πιθανως θα χρειαστουν και υποχρεωτικες μετακινησεις εντος  βθμιας. οποτε θα σωσουμε ακομα περισσοτερες κουλες απο το δομοκο και νιτσες απο την  κορωνη.

Έχει όμως και τους περισσότερους εργαζομένους από κάθε άλλο υπουργείο. Το τι αντιπροσωπεύει αυτή η μείωση είναι φυσικά ένα σημαντικό ερώτημα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1565 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:16:25 μμ »
Βλεποντας τη μειωση των δαπανων ως το 2017 παρατηρησα οτι το Παιδειας εχει τη μεγαλυτερη ποσοστιαια μειωση...

Και κατι ακομα. Αν οι μεταταξεις στην Αθμια γινουν βασει μοριων πανελλαδικα (οπως απαιτει το προηγουμενο καθεστως) και στα 1282 εαεπ, τοτε πιθανως θα χρειαστουν και υποχρεωτικες μετακινησεις εντος  βθμιας. οποτε θα σωσουμε ακομα περισσοτερες κουλες απο το δομοκο και νιτσες απο την  κορωνη.
... Πίστεψε με... η Κούλα... και η όποια Κούλα... από Κορώνη ή από την γενιά του Κολοκοτρώνη... σε ένα πλοίο που βουλιάζει δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά αν την "τοποθετήσουν" στην πρύμνη ή στην πλώρη... ο πνιγμός της είναι θέμα χρόνου...

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1566 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:43:46 μμ »
Πολλές Κούλες (πχ της Ολυμπιακής) βολεύτηκαν σε πλοία που δε βούλιαξαν

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1567 στις: Ιούλιος 04, 2013, 03:48:40 μμ »
Πολλές Κούλες (πχ της Ολυμπιακής) βολεύτηκαν σε πλοία που δε βούλιαξαν
... όπως κάποιοι συμβασιούχοι που δικαιώθηκαν προσωρινά δικαστικώς?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160468
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 627
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.