*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011  (Αναγνώστηκε 245827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #518 στις: Αύγουστος 03, 2010, 05:21:52 μμ »
Καλα τωρα θυμηθηκατε τη μεταβατικη και την απεργια.Το παιχνιδι εχει χαθει.Εγω κατεβηκα στις πορειες αλλα ημασταν 3 και ο κουκος.Το χειμωνα ειχε και ενα νοημα να κατεβεις για να αποτρεψεις το πολυνομοσχχεδιο.Τωρα εχει πλεον παγιωθει.Το θεμα ολο ηταν πριν βγει το πολυνομοσχεδιο,που προβλεπει την μεταβατικη 2 ετη.Και πραγματι καποιοι ''αισιοδοξοι''εδω μεσα μιλουσαν για παπαγαλακια που σπερνουν τον πανικο,οταν λεγαμε οτι κινδυνευει το 24μηνο και οτι μας πεταει εκτος διορισμου το πολυνομοσχεδιο.

Triainofore εγω εμαθα απο ατομο που δουλευει μεσα στο τμημα διορισμων οτι οι νηπ/γοι που βγαινουν σε συνταξη ειναι περιπου 2000.Δεν μπορω να αποκαλυψω την ταυτοτητα του δημοσια.Ωστοσο μου το δικαιολογησε βασει αρχειων, οπου το 1983 ειχαν διοριστει μαζικα παρα πολλοι νηπ/γοι,οι οποιοι εχουν το δικαιωμα να παρουν συνταξη τωρα.Δεν νομιζω παντως οτι αυτο ειναι το προβλημα απο τη στιγμη που οι διορισμοι ειναι μισοι και το πολυνομοσχεδιο πεταει χιλιαδες ανθρωπους εκτος διορισμου,ενω ηταν σε αυτη τη διαδικασια.Θα καλυψει τα κενα με το κλεισιμο σχολειων,με μειωσεις αποσπασεων κτλ.Η ακομη μπορει και να τα αφησει μπαχαλο τα σχολεια,οπως γινεται με τους γιατρους στα νοσοκομεια,που δεν ανανεωνονται οι συμβασεις τους.
Αυτο ειναι το μελλον σχολεια χωρις εκπαιδευτικους και νοσοκομεια χωρις γιατρους.Η Ιδιωτικοποιηση δεν αργει ειναι ενα βημα πισω μας. Κοιμομαστε και εχουμε παραδωσει τις ζωες μας στα χερια του Γιωργακη και της Αννουλας,τους αμερικανοτσολιαδες.Ας κατσουμε να διαβασουμε το πολυνομοσχεδιο και να ενημερωνομαστε για το τι γινεται και σε αλλους εργασιακους κλαδους,γιατι και η δικη μας μεταχειριση δεν θα ειναι διαφορετικη.


Συγνωμη αλλα εγω οφειλω να πιστεψω τα επισημα στοιχεια της ΔΟΕ και κανενος αλλου. 2798 συνταξιοδοτησεις. Ποσοι απο αυτους να ειναι νηπιαγωγοι? ουτε οι 800 δεν θα ναι.
Πραγματικα η ακατανομαστη τα εχει ολα μελετημενα τελικα. Θα πετυχει και τη μειωση στους αναπληρωτες που ηθελε. Το Σεπτεμβριο θα μεινουν χωρις δουλεια εκπαιδευτικοι με προυπηρεσια και οικογενειες.
Ως προς ολα τα αλλα που λες για την εκπαιδευση εννοειται οτι ειναι ετσι και οποιος δεν μπορει να το διακρινει απλα εθελοτυφλει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:16 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #519 στις: Αύγουστος 03, 2010, 05:32:02 μμ »
αν αυτο θεωρειται νοτα αισιοδοξιας εκει που εχουμε καταντησει....οι 2879 συνταξιοδοτησεις στην Α'βαθμια δε νομιζω να ακολουθησουν την κλασικη αναλογια νηπιαγωγων-δασκαλων.
και αυτο γιατι σχεδον ολες οι συνταξιοδοτησεις αφορουν γυναικες...και η αναλογια γυναικων στους νηπιαγωγους ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη των δασκαλων.
αρα ενα νουμερο λιγο πανω απο 1000 ατομα το θεωρω πιθανοτερο!

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #520 στις: Αύγουστος 03, 2010, 05:32:56 μμ »
Και εγω πιστευω τη ΔΟΕ.Επισης εχω στειλει e-mail στη ΔΟΕ να ζητησω να δημοσιευτουν ακριβως οι αριθμοι συνταξιοδοτησεων νηπ/γων - δασκαλων,οπως γινεται καθε χρονια στο τελος Αυγουστου.Η Δοε παντα βγαζει τις συνταξιοδοτησεις κατα ειδικοτητα.Στον κλαδο μας τα προηγουμενα χρονια ηταν 400-500 ατομα.Οποτε πριν την εναρξη της χρονιας θα γνωριζουμε ποσοι νηπ/γοι πηραν συνταξη.
Το θεμα ειναι οτι  ακομη και πολλες να ειναι οι συνταξιοδοτησεις, η Διαμαντο δεν θα καλυψει τα νηπ/γεια.Θα αφησει κενα.Θα υποχρεωσει σε μεγαλυτερα τμηματα και ισως διευρυνει το ωραριο των μονιμων,που δεν ειναι κατοχυρωμενο.Αν πιεστει  ακομη θα αρει την υποχρεωτικοτητα.Τα κενα για αυτο το υπουργειο δεν συνεπαγονται διορισμους.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #521 στις: Αύγουστος 03, 2010, 05:48:14 μμ »
αν αυτο θεωρειται νοτα αισιοδοξιας εκει που εχουμε καταντησει....οι 2879 συνταξιοδοτησεις στην Α'βαθμια δε νομιζω να ακολουθησουν την κλασικη αναλογια νηπιαγωγων-δασκαλων.
και αυτο γιατι σχεδον ολες οι συνταξιοδοτησεις αφορουν γυναικες...και η αναλογια γυναικων στους νηπιαγωγους ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη των δασκαλων.
αρα ενα νουμερο λιγο πανω απο 1000 ατομα το θεωρω πιθανοτερο!

Γιατι δηλαδη δασκαλες δεν εχει??? Κανεις λαθος. Εχει παρα πολλα ατομα στους δασκαλους. Σιγουρα περισσοτερα απο νηπιαγωγους


Και εγω πιστευω τη ΔΟΕ.Επισης εχω στειλει e-mail στη ΔΟΕ να ζητησω να δημοσιευτουν ακριβως οι αριθμοι συνταξιοδοτησεων νηπ/γων - δασκαλων,οπως γινεται καθε χρονια στο τελος Αυγουστου.Η Δοε παντα βγαζει τις συνταξιοδοτησεις κατα ειδικοτητα.Στον κλαδο μας τα προηγουμενα χρονια ηταν 400-500 ατομα.Οποτε πριν την εναρξη της χρονιας θα γνωριζουμε ποσοι νηπ/γοι πηραν συνταξη.
Το θεμα ειναι οτι  ακομη και πολλες να ειναι οι συνταξιοδοτησεις, η Διαμαντο δεν θα καλυψει τα νηπ/γεια.Θα αφησει κενα.Θα υποχρεωσει σε μεγαλυτερα τμηματα και ισως διευρυνει το ωραριο των μονιμων,που δεν ειναι κατοχυρωμενο.Αν πιεστει  ακομη θα αρει την υποχρεωτικοτητα.Τα κενα για αυτο το υπουργειο δεν συνεπαγονται διορισμους.

Αυτο το πιστευω και εγω και το εχω ξαναγραψει.
ΚΑΝΕΙΣ δεν προκειται να αντιδρασει.
Οι γονεις ειναι αποχαυνωμενοι απο την ταχυτητα των γεγονοτων και απο τις ψευδολογιες της Τρεμη στο ΠΑΣΟΚ Τν
Αλλωστε μην ξεχναμε: ολα αυτα γινονται για το καλο της Ελλαδας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:16 »

Αποσυνδεδεμένος eam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #522 στις: Αύγουστος 03, 2010, 06:24:28 μμ »
Καλησπέρα!Εχω σειρά 150 στον πίνακα διορισμών να τα κάνω τα χαρτιά μου;Πάλι χαμένος χρόνος μου φαίνεται...Εχούν ζαλίστει πια αυτά τα χαρτιά συνεχώς στους δρόμους .
Πάντως οπως είναι τα πράγματα δύσκολα τα βλέπω και στους αναπληρωτές!

Αποσυνδεδεμένος farmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #523 στις: Αύγουστος 03, 2010, 06:59:54 μμ »
Μετά το σοκ, είπα να ρίξω μια ματιά στα δεδομένα. Και το σημαντικότερο δεδομένο που σκέφτηκα να μετρήσω για να δω πως βγάζουν τα κουκιά στο υπουργείο είναι οι αποσπάσεις. Κάθησα λοιπόν και μέτρησα τις αποσπάσεις των ΠΕ60 για το έτος 2009-2010 (όλες όσες απορροφούν συναδέλφους από την πρώτη γραμμη, δηλαδή Πανεπιστήμια, ΚΥ, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Περιφερειακές Διευθύνσεις και Γραφεία κ.λπ.). Κάποια στιγμή ζαλίστηκα απο το πολύ μέτρημα αλλά το κοντέρ σταμάτησε περίπου στο 665. Κατ αντιστοιχία οι φετινές αποσπάσεις των ΠΕ60 δεν ξεπερνούν τις 180. Η διαφορά των 485 συναδέλφων που επιστρέφουν στις τάξεις, εξηγεί κατ' εμέ σε μεγάλο βαθμό τη δραματική μείωση σε διορισμούς. Αυτό που μου μένει ως απορία είναι πως στο καλό θα βγάλει τα κουκιά για να μειώσει τις αναπληρώσεις. Any idea???  ???

Αποσυνδεδεμένος fakidomiti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #524 στις: Αύγουστος 03, 2010, 07:37:14 μμ »
Κανεις μας δεν περιμενε αυτο το νουμερο (290..........):'( :'( :'( νομιζω οτι ειμαστε αρκετα αδικημενοι σε σχεση με τους μονιμους προηγουμενων χρονων!καλη συνεχεια σε οσους δςν καταφεραν να μονιμοποιηθουν φετος και καλη τοποθετηση στους διορισθεντες :D(παμε σε κανενα δυσπροσιτο μπας και μαζεψουμε κανενα μοριο και γυρισουμε σπιτια μας μετα το τελος της 3ετιας.....)

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #525 στις: Αύγουστος 03, 2010, 07:47:21 μμ »
αναρωτιεμαι  ειναι δυνατον   να υπαρχουν 64  ατομα  στις ειδικες  κατηγοριες;  ειναι δυνατον  με 27,3  μορια να μη διοριζομαι  για λιγες θεσεις;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #526 στις: Αύγουστος 03, 2010, 07:55:42 μμ »
αναρωτιεμαι  ειναι δυνατον   να υπαρχουν 64  ατομα  στις ειδικες  κατηγοριες;  ειναι δυνατον  με 27,3  μορια να μη διοριζομαι  για λιγες θεσεις;



markela εισαι κοντα μην απογοητευεσαι απ την αλλη σκεψου αν δεν εισαι φετος του χρονου θα εισαι στις 1τες θεσεις
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος eam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #527 στις: Αύγουστος 03, 2010, 08:03:49 μμ »
αναρωτιεμαι  ειναι δυνατον   να υπαρχουν 64  ατομα  στις ειδικες  κατηγοριες;  ειναι δυνατον  με 27,3  μορια να μη διοριζομαι  για λιγες θεσεις;

Μια απο τα ίδια (27.3 και εγώ).Το χειρότερο είναι οτι με το λάθος χτες στης ΔΟΕ στους αριθμούς μας έδειχνε μέσα και σήμερα...
Μπορεί του χρόνου να είναι πιο καλά...μπορεί όμως να ξυπνήσει ενα πρωι η Αννούλα και να φέρει τα πάνω κάτω...πάλι

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #528 στις: Αύγουστος 03, 2010, 08:07:29 μμ »
Μπορεί η Αννούλα να πάρει πόδι  >:(

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #529 στις: Αύγουστος 03, 2010, 08:11:21 μμ »
Μππορεί  κάποιος να υπολογίσει στους ασεπίτες μέχρι ποιά σειρά φτάνει κάποιος με βάση τους 156 που θα πάρει ??
Πέρσι πήρε μέχρι την 331 σειρά (300 άτομα) απο αυτά πόσα πήγαν με 40% και πόσα δενν έκαναν αίτηση??

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #530 στις: Αύγουστος 03, 2010, 08:13:28 μμ »
Και κατι αλλο μας περιμενει ,αυξηση του ωραριου των μονιμων και ΑΜΩ.Αμφιβαλλετε μετα τα σημερινα?

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #531 στις: Αύγουστος 03, 2010, 08:17:43 μμ »
και επισης πιστευω οτι θα εχουμε μειωση50% στους αναπληρωτες,ασ μη πω 70% ειμαι και γεναιωδωρη,απλως δεν θα λειτουργησουν τα ολημερα.Εξαλλου χεστηκανε για την παιδεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160701
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.