*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 566793 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1470 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 04:22:00 μμ »
 Πέρυσι, ήμουν άνεργος και είχα 38 μόρια, και μου έδωσε η καλή διευθύντρια 3 ώρες/εβδομάδα  στα χαρτιά όμως στη διαύγεια φερνόταν ότι είχα 5 ώρες αλλά στην πράξη έκανα 3 ώρες και με βάση τις ώρες που δίδασκα πληρωνόμουν.

Μια άλλη με 41 μόρια είχε 17 ώρες στην πράξη (δίδασκε τόσες ώρες) αλλά κολλητή της κας διευθύντριας

Ένας εργαζόμενος με 34 μόρια δίδασκε 4 ώρες και στη διαύγεια ήταν δηλωμένες 4 και ένας άλλος εργαζόμενος (γιος του υποδιευθυντή) με 28 μόρια είχε τις ίδιες ώρες με εμένα.



Σας τα αναφέρω πληροφοριακά

 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2015, 04:24:12 μμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:25 »

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1471 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 05:39:53 μμ »
Καλέσανε σήμερα από αττική?

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1472 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 06:07:47 μμ »
εμενα με πηραν απο ελευσινα!!

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1473 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 07:19:49 μμ »
Πέρυσι, ήμουν άνεργος και είχα 38 μόρια, και μου έδωσε η καλή διευθύντρια 3 ώρες/εβδομάδα  στα χαρτιά όμως στη διαύγεια φερνόταν ότι είχα 5 ώρες αλλά στην πράξη έκανα 3 ώρες και με βάση τις ώρες που δίδασκα πληρωνόμουν.

Μια άλλη με 41 μόρια είχε 17 ώρες στην πράξη (δίδασκε τόσες ώρες) αλλά κολλητή της κας διευθύντριας

Ένας εργαζόμενος με 34 μόρια δίδασκε 4 ώρες και στη διαύγεια ήταν δηλωμένες 4 και ένας άλλος εργαζόμενος (γιος του υποδιευθυντή) με 28 μόρια είχε τις ίδιες ώρες με εμένα.



Σας τα αναφέρω πληροφοριακά

Καλά κανείς και το αναφέρεις,  αλλά το ιδανικό θα ήταν να ενημέρωνες και τη διοίκηση του ΟΑΕΔ. Από την στιγμή που η έγκριση προσληψης, όπως αυτή είχε αναρτηθεί στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ, ήταν για 5 ώρες, έπρεπε να αμείβεσαι για τόσες. Όσο για το εάν έπρεπε να σου ανατεθούν περισσότερες, δυστυχώς, αυτό δεν καθορίζεται επακριβώς στην προκήρυξη και παραμένει στη βούληση / κρίση του εκάστοτε Διευθυντή (οι περισσότεροι έχουν την τάση να τις μοιράζουν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να ευνοήθουν τα "δικά" της παιδιά).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:25 »

Αποσυνδεδεμένος vasots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1474 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 11:34:38 μμ »
εμένα με πήραν να με ρωτήσουν εάν είμαι ακόμα άνεργη καθώς στον πίνακα τον ανέργων είμαι 3η και σε έναν άλλον που είναι άνεργοι και ιδιώτες είμαι 5η (έχοντας από πάνω μου 2ο ιδιώτες). Με λίγα λόγια μου είπαν ότι αν περισσέψει κάτι ίσως μου δώσουν. Προφανώς κοιτάνε να ''βολέψουν'' κάποιους και ότι μείνει μετά..εάν μείνει!

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1475 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 01:01:19 πμ »
Μα στην ειδικότητά μου είμαστε 5 άτομα.. Θα πάρει 3 άτομα.. εγώ δεν πρέπει να είμαι μια εξ αυτών με μειωμένο ωράριο (από τη στιγμή που είμαι πρώτη στη λίστα?); και φυσικά να δουλέψουν οι άνεργοι αλλά και εγώ όταν έκανα την αίτηση άνεργη ήμουν.. δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους στο να παραιτηθώ!
Το γεγονός ότι σου δίνει το δικαίωμα το Παιδείας να πάρεις κάποιες ώρες δεν ισχύει το ίδιο κι στον Οαεδ. Είναι άλλο υπουργείο με διαφορετική αντίληψη.
 Ένα πράγμα με στεναχωρει που κάθε χρόνο σφαζόμαστε βάζω κι εμένα μέσα για ώρες ...ενώ την ίδια στιγμή όλοι μας δουλεύουν είτε είναι μόνιμοι είτε ο ίδιος ο θεσμός. Μας. Βάζουν να πάρουμε πιστοποιητικά από την μια από την άλλη μειώνουν το ωρομισθιο.Περυσι αν θυμάστεξεκινησαμε 11/11 με αποτέλεσμα πολλοί συνάδελφοι να μην πάρουν ούτε ταμείο . Ο κάθε Δημόσιος περνει ώρες στα ΔΙΕΚ κι απαιτεί κι εδώ. Πάντως τα πράγματα πάνε Δυστυχώς με ελεύθερη πτώση κάτω 👇 από την λάσπη του πατου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2015, 01:08:50 πμ από 4-stroke »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1476 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 10:06:51 πμ »
Μα στην ειδικότητά μου είμαστε 5 άτομα.. Θα πάρει 3 άτομα.. εγώ δεν πρέπει να είμαι μια εξ αυτών με μειωμένο ωράριο (από τη στιγμή που είμαι πρώτη στη λίστα?); και φυσικά να δουλέψουν οι άνεργοι αλλά και εγώ όταν έκανα την αίτηση άνεργη ήμουν.. δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους στο να παραιτηθώ!
Έχεις και ποινή αποκλεισμού 2 χρόνια από τον ΟΑΕΔ (και ΕΠΑΣ και ΙΕΚ κ.α. του ΟΑΕΔ).
Αυτό καίει περισσότερο αφού δεν είναι σίγουρο οτι θα είναι κάποιος αναπληρωτής και του χρόνου στο Παιδείας...

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1477 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 12:51:59 μμ »
Tα πράγματα ειναι ξεκάθαρα, άνεργος όταν κάνεις αίτηση, άνεργος και όταν αναλαμβάνεις. Αν εκ προοιμίου δεν συμφωνείτε με τους όρους και προϋπόθεσες , τότε μην κάνετε αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος xxristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1478 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 01:23:30 μμ »
Καλημέρα
Που μπορώ να βρω στην Διαυγεια, ανα ιεκ & επας  ποιούς πηραν σαν ωρομίσθιους στον νομό αττικής

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1479 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 07:35:25 μμ »
Καλημέρα
Που μπορώ να βρω στην Διαυγεια, ανα ιεκ & επας  ποιούς πηραν σαν ωρομίσθιους στον νομό αττικής

https://diavgeia.gov.gr/search?query=decisionType:%22%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%9B%CE%97%CE%A8%CE%97%20%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%A7%CE%A1%CE%95%CE%A9%CE%A3%CE%97%CE%A3%22&page=0&fq=organizationUid:%2299219675%22&sort=recent
Μπες σε αυτό το λινκ και άρχισε το ψάξιμο.. για ΕΠΑΣ πρέπει να έχουν βγάλει.. για τα ΙΕΚ λίγο δύσκολο, από Δευτέρα ίσως!

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1480 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:40:52 μμ »
Γνωρίζει κανεις τι γίνεται με το ΑΚΑΓΕ σε όποιον έχει 20 ώρες συνολικά σε ΕΠΑΣ και ΙΕΚ του ΟΑΕΔ; Είναι αλήθεια οτι πρέπει να παρακρατηθεί σε όλες τις ώρες; Ακόμα δηλαδή κι αν έχει 19 ΕΠΑΣ και 1 ΙΕΚ;

(Τι άλλο τρελό θα ακούσουμε)
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1481 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 09:30:56 μμ »
Γνωρίζει κανεις τι γίνεται με το ΑΚΑΓΕ σε όποιον έχει 20 ώρες συνολικά σε ΕΠΑΣ και ΙΕΚ του ΟΑΕΔ; Είναι αλήθεια οτι πρέπει να παρακρατηθεί σε όλες τις ώρες; Ακόμα δηλαδή κι αν έχει 19 ΕΠΑΣ και 1 ΙΕΚ;

(Τι άλλο τρελό θα ακούσουμε)

Nαι απο οτι καταλαβα σε αυτη την περιπτωση ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!

Ξερει κανεις αν το οριο για τις ωρες στα δημοσια ιεκ και ιεκ οαεδ ειναι ΣΥΝΟΛΙΚΑ 20 ΩΡΕς? δΗΛ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟς ΠΑΡΕΙ 20 ΩΡΕς ΣΤΑ ΙΕΚ ΟΑΕΔ ΤΟΤΕ ΔΕΝΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ?  (ΕΓΩ αυτο εχω καταλαβει)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1482 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:40:10 μμ »
σισσυ4 καλά το έχεις καταλάβει. Αν έχεις 20 ώρες σε δομές του ΟΑΕΔ δεν μπορείς να πάρεις πουθενά αλλού ώρες!

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1483 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:47:57 μμ »
οκ οποτε τωρα χαλαρωνω ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160224
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 685
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.